Reklama

pátek 11. září 2015

Věří politici ještě vůbec v něco?

Eric Best
11. 09. 2015  The Fleet Sheet Final Word

Kamkoli se podíváte, obrací politici o 180 stupňů ve snaze vyhrát volby nebo zajistit, že budou na té „správné straně historie“. Mají v politice přesvědčení a ochota stát si za tím, čemu člověk věří bez ohledu na odpor, ještě místo (jestli někdy měly)?

Angela Merkelová ke svému spíše liberálnímu postoji k imigraci dospěla tak pomalu a opatrně, že je těžké říci, co si o problému skutečně myslí. Někteří analytici čtou její postoj jako opětovnou snahu držet se zlaté střední cesty, která přiláká co nejvíce voličů.

Bohuslav Sobotka, zdá se, míří stejným směrem. Zprvu se důrazně ohradil proti unijním kvótám, ale dost možná je nakonec, až je Merkelová v nějaké podobě protlačí, podpoří. To mu přinese hlasitou chválu z Bruselu i od domácích neziskovek.

Barrack Obama v roce 2008 v rozhovoru řekl, že on osobně věří, že manželství existuje „mezi mužem a ženou“, a že nepodporuje sňatky osob stejného pohlaví. V roce 2012 už byl zastáncem těchto sňatků. Zajištění práv gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů se stalo prioritou amerického ministerstva zahraničí. Od nesouhlasu se sňatky ke snaze zajistit práva pro každého na celém světě je to dost velký skok. Jak se politik může vyrovnat s tak dramatickou změnou postoje?

Přesně tím se zabývá nová (a vydařená) minisérie stanice HBO „Show Me a Hero“. Pojednává o sociálním bydlení a začleňování. Hlavní hrdina si svou snahou být na správné straně problému způsobí takové politické těžkosti, až se ho v jednu chvíli jeho dobrá kamarádka zeptá: „Věříš vůbec v něco jiného než sám v sebe?“ Možná by touhle otázkou měla začínat každá politická debata.


Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

5 komentářů :

 1. Ono je to těžký (tím ty naše politické kreatury nechci obhajovat), když máte místo na "výsluní" jen do času a pak se váš vliv a moc scvrkne na nicotu. V tomto omezeném časovém okně se můžete budete chovat konzistentně a předvídavě protože jste osobnost s jasným názorem, politickou porientací a volby vám nevyhrála PR agentůra za cizí prachy. (Dnes snad jen Putin, nebožtík Cháves, Maduro a možná ještě někdo). Nebo jste ve funkci za cizí prachy díky nákupu vysílacích časů, plakátů, inzerátů .... - tedy ve vleku cizích zájmů a pak poskakujete, jak váš páníček píská. Tak se nedivte těm názorovým výmykům a saltům. Dneska jsem řekl něco za sebe bez konzultace se svým loutkovodičem a ono je to jako na potvoru v rozporu s jeho zájmy. Tak holt pozítří, až se na můj výrok pozapomene jej upravím dle stávající politické linie mého pána, protože má víra se scvrkla na víru v boha peněz. Budu-li plnit zadání svého pána, který mne zkorumpoval zakoupením politického postu (moci) a budu prosazovat jeho zájmy i proti zájmům svého národa, tak zřejmě ve funkci vydržím po celé funkční období a možná si jej i zopakuji. Budu-li prosazovat národní zájmy, tak se může stát, že dopadnu jako JFK, nebo v lepším případě jako Dominique Strauss-Kahn. Kdo jednou na tenhle kolotoč sedne, tak jej za jízdy opouští jen po hubě.
  Ferro

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravdou je, že naše víra je jako korouhvička otáčející se po větru. Už zase ryjem držkou v zemi. Zdroj: KK

   Smazat
 2. Doba je neklidná a prolhaná, stále mi tyto divoké tance na hrobech obětí připomínají nesmrtelné texty Karla Kryla z Kníšky KK; r.v. 1990; Motto:Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže, ale i další texty z této krásné knížky; str. 136: Tak jenom pojistit a nechat zadní dvířka Hrát dvojí trojí hru a o čtvrtou se snažit...Obsah knížky s texty jsou nesmrtelným svědectvím pohnuté doby minulé, ale i varovným dědictvím pro budoucnost. Hýří pestrou paletou barev života. Pohladí na duši s radostí, láskou, něhou a pokorou člověka k člověku. Zároveň burcuje hněvem a vzdorem. Často se propadá do smutku beznaděje. Žalm 71: Dozněla Devátá a končí komedie Namísto Piláta svět si dnes ruce myje... Pamatuj! L.

  OdpovědětSmazat
 3. VSETCI POLITICI VERIA V MOC A MAJETOK

  OdpovědětSmazat
 4. doktor naši politici věří ve výši svého bankovního účtu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.