Reklama

čtvrtek 10. září 2015

Věřitelé požadují přezkoumání podmínek restrukturalizace dluhu Ukrajiny

10. 9. 2015   zdroj
Rozpory mezi věřiteli mohou znamenat selhání transakce. Skupina věřitelů Ukrajiny a majitelů dluhopisů, jejichž splatnost vyprší již v roce 2015, se postavila za přezkoumání podmínek předběžné dohody o restrukturalizaci dluhu Ukrajiny. Informovala o tom agentura Bloomberg.


Agentura uvádí, že věřitelé, jejichž zájmy jsou reprezentovány americkou advokátní kanceláří Shearman & Sterling, považují dříve dohodnutou verzi vypořádání ukrajinského dluhu za "nekalou".

Podle této dohody výměnou za odepsání 20 procent dluhu a odklad splacení dluhopisů musí věřitelé obdržet balíky speciálně vydaných cenných papírů VRI (Value Instrument Recovery), podle nichž jim bude za určitých podmínek vyplácena zvláštní kompenzace. Nespokojenost vyvolal zejména způsob rozdělení VRI, který, jak předpokládají ti nespokojení, poškozuje zájmy vlastníků ukrajinských dluhopisů se splatností v roce 2015.

"Předpokládá se, že všichni držitelé dluhopisů obdrží stejné balíky nových cenných papírů. Naši zákazníci považují tento přístup za nespravedlivý, neboť pro dluhopisy se splatností v roce 2015 může být odklad více než osm let, zatímco pro jiné dluhopisy to bude pouze asi šest měsíců", je uvedeno ve zprávě Shearman & Sterling.

Společnost nezveřejnila jména věřitelů, jejichž zájmy zastupuje, ani to, jaký podíl ukrajinských dluhopisů kontrolují. Je však známo, že již koncem září 2015 musí Ukrajina splatit dluhopisy v hodnotě 500 milionů dolarů, v říjnu dalších 600 milionů eur.

Bloomberg uvádí, že část "zářijových" dluhopisů patří fondu Franklin Templeton, který stojí v čele výboru věřitelů, s nímž dříve jednalo ukrajinské ministerstvo financí, není však známo, kdo kontroluje zbývající papíry.

Definitivní schválení dohody o restrukturalizaci dluhu v hodnotě 18 miliard dolarů plánují ukrajinské orgány na polovinu září, avšak rozpory mezi věřiteli mohou znamenat selhání transakce. Aby dohoda nabyla platnost, musí ji podpořit alespoň 75 procent účastníků jednání, jehož se účastní nejméně dvě třetiny věřitelů.

Podle hlavního ekonoma společnosti UniCredit SpA pro východní Evropu Lubomíra Mitova může vážně zkomplikovat uzavření dohody, pokud nespokojení s dohodou budou schopni získat dostatečný počet hlasů.

Pro Novou republiku  vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

3 komentáře :

  1. Já myslím, že to udělali jako s Řeckem. Soukromé banky jim napůjčovaly peníze, ty jsou následně rozkradeny, EU jim půjčí další, které jsou vráceny soukromým bankám se ziskem a potom už EU platí a platí a .....z našich peněz.

    OdpovědětSmazat
  2. Hlavně že Jaceňuk Rusům vzkázal, že jejich dluh se bude taky restrukturalizovat a to tak, že to má zaplatit Janukovič. Že to taky takhle neřekl těm Amíkům a mohl mít pokoj.

    OdpovědětSmazat
  3. Jestli ti nespokojení věřitelé se svou stížností jednou uspějí, to nevím. Ale to, že Ukrajina už má dluhovou oprátku pevně kolem svého krku, tak to vím víc jak jistě.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.