Reklama

úterý 29. září 2015

Výsledek setkání Obamy a Putina: na čem se prezidenti domluvili

29. 9. 2015     zdroj
Po skončení bilaterálního jednání se svým americkým protějškem provedl ruský prezident Vladimír Putin stručnou rekapitulaci a informoval o tématech, nastolených během jednání. Jak se očekávalo, oba prezidenti diskutovali o syrské krizi, boji proti ISIL, obnovení normálních vztahů mezi USA a Ruskem a samozřejmě i o situaci na Ukrajině.


Podle Vladimíra Putina byl rozhovor s americkým prezidentem velmi užitečný. "Co se týče dnešního setkání, bylo velmi užitečné a, což je obzvláště příjemné, velmi otevřené," řekl Vladimír Putin.

"Setkání s Obamou bylo otevřené, podrobně vysvětlil pohled na situaci na Ukrajině a v Sýrii," podotkl ruský vůdce. Kromě toho oba prezidenti posoudili metody boje s IS na Blízkém východě.

Putin potvrdil, co si Rusko myslí o pomoci Sýrii v jejím boji s IS. Pokud se Moskva přece jen rozhodne začít nějaké akce, vždy budou probíhat v rámci mezinárodního práva, zdůraznil prezident. Ale o pozemní operaci s účastí ruské armády nelze hovořit, řekl Putin.

Zároveň připomněl, že koordinační centrum pro boj proti terorismu je již v Bagdádu v provozu a všechny země, které mají zájem, se mohou podílet na jeho činnosti.

Ruský prezident také zdůraznil, že ani Evropa ani Spojené státy nemají právo zasahovat do syrské politiky. "Mám velký respekt k našim kolegům z USA a Francie, ale nesmí rozhodovat o osudu Asada," řekl.

Obnovení normálních vztahů se Spojenými státy se také stalo jedním z důležitých bodů jednání. "Vztahy mezi RF a USA jsou, bohužel, na poměrně nízké úrovni, ale není to iniciativa Moskvy," zdůraznil ruský prezident a dodal, že Rusko je vždy připraveno k rozvoji a obnovení vztahů s USA.

Když připomněl situaci na Ukrajině, Putin poznamenal, že USA pomáhají vyřešit konflikt v zemi. USA jsou dostatečně zapojeny do řešení konfliktu na Ukrajině, stojí Kyjevu za zády. Je navázán dobrý dialog s USA prostřednictvím ministerstva zahraničí," řekl prezident. Okomentoval také odchod ukrajinského Porošenka ze sálu v průběhu zasedání OSN. Jak řekl Vladimír Putin, ani si nevšiml, že jeho ukrajinský kolega opustil sál.
"Neřeším osobnosti. Lepší je opustit ambice, nevšiml jsem si jeho nepřítomnosti," vysvětlil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
New York, 29. září.

8 komentářů :

 1. Ten Obamův výraz na fotce je hodně vypovídající, charakteristický dalo by se říci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co tahle fotka? Lepší?
   http://www.denik.cz/ze_sveta/zeman-v-new-yorku-uctil-pamatku-obeti-teroru-z-11-zari-2001-20150929.html

   Smazat
 2. Po tom všem co Putinovi ti sráči vyvedli smekám, že dokáže říci, že si jich váží. Okamžitě se tím zjemní napětí a protivníka odzbrojí.

  Prostě STÁTNÍK A DIPLOMAT par excellence.
  Má můj velký obdiv a úctu.

  Vivat Vladimír Vladimirovič

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Počet NÁS, s úctou i obdivem k Putinovi, ROSTE a stále narůstá.

   Smazat
 3. Ta prázdná nadutina nadčlověčí se zase předvedla. Chvíli jsem ho poslouchal a připadal jsem si jako na sjezdu KSSS :-))) Prázdné bezduché fráze, jejichž obsah si vzápětí vyvrátil "Pro všechny musí dobré to, co je dobré pro Ameriku OVŠEM...každý člověk má právo na svobodu...." "Velím největší armádě jakou kdy svět viděl". .....Oni prostě těm sovětům jen záviděli ale sváděli to na diktaturu a lidská práva.
  NO, HNUS, HNUSŮ soudruhu Obamo !

  OdpovědětSmazat
 4. Je úžasné sledovať na jednej strane p.Putina pri obhajovaní nutnosti dodržiavania medzinárodného práva aj pri zásahoch v Sýrií, včítane zásahu do bojov zo strany Ruska, a na druhej strane prejavy Obamu, Hollanda,Camerona a ďalších agresorov, že budú bombardovať teroristov v Syrií kde chcú a kedy chcú t,j. bez súhlasu vlády v Sýrií.Žiaľ ocitli sme sa v NATO t.j. vo sfére fašizmu.

  OdpovědětSmazat
 5. Představte si, že by Ohamba dostal jednou waterboarding a tak došel k osvícení. Tak málo by stačilo.

  OdpovědětSmazat
 6. Hošani si popovídali.ale nic se nezmění na postoji USA vůči Rusku,spíš ještě budou tlačit.Jak i naznačil Obama,Asad jim leží v žaludku,za každou cenu,musí dostat Sýrii na kolena.Správně Putin odhadl situaci a vstupuje do problému v Sýrii k velké nevůli USA a dalších.Takže čekám,že se může na Ukrajině otevřít váleční řežba,na truc Putinovi.Sledujme,hlavně postoje Merkelové a Hollande,byly postaveny mimo hru.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.