Reklama

pondělí 5. října 2015

Analýza světové agentury.. . Rusko se opět vrátilo do pozice světové velmoci

5. 10. 2015   Parlamentní listy
Kdo nemá rád Vladimira Putina a přeje mu to nejhorší, toho naštve do běla tato analýza světové agentury .Ať už bude výsledek ruského vstupu do syrského konfliktu jakýkoliv, jedno je jasné. Rusko se opět vrátilo do pozice světové velmoci a Rusové Putinův zásah spokojeně kvitují. Obzvlášť poté, co se objevily zprávy o bombardování nemocnice v Kunduzu, za kterým údajně stojí spojenecké letouny. Informuje agentura AP.

Rusko svým vstupem do konfliktu v Sýrii znovu získalo status světové velmoci a doposud všechny Putinovy plány vycházejí. Reportáže na ruském Kanálu Jedna oslavují přesnost náletů a zároveň mohou ukazovat na americké neúspěchy, například nedávné bombardování nemocnice v afghánském městě Kunduz, během kterého zemřelo 19 lidí, včetně pracovníků organizace Lékaři bez hranic.

Televize však mlčí o civilních obětech, za kterými stojí ruské nálety. Podle různých neziskových organizací se však jedná o tucty mrtvých.

Zároveň se v ruské televizi opakuje Putinův proslov na půdě OSN, ve kterém se ruský prezident kriticky vyjadřoval na adresu USA a jejich politiky na Blízkém východě. „Uvědomujete si, co jste udělali?“ ptal se Putin. Ten svým přesunem jednotek do Sýrie zahnal Baracka Obamu do kouta a tomu nezbylo, než si s Putinem sednout a celou situaci projednat. A v Rusku je to vnímáno jako Obamova iniciativa a uznání Ruska jako hlavní síly syrského konfliktu.

K tomu je nutné podotknout, že angažmá v Sýrii dokázalo odvrátit pozornost od konfliktu na Ukrajině jak doma, tak i ve světě. A také povzneslo ruského národního ducha na vyšší úroveň, čímž umožnilo ruskému obyvatelstvu zapomenout na ekonomické problémy jejich země.

Přestože Rusko tvrdí, že jeho hlavním cílem je Islámský stát a jeho spojenci, spíše se snaží o zabezpečení Damašku a svých vlastních vojenských základen. Avšak alespoň navenek je hlavním nepřítelem Islámský stát. „Jen to umožní Putinovi dosáhnout konkrétních výsledků a ukázat Obamovi, jak Putin jako opravdový muž zvítězí tam, kde se Obama potýká jen s ostudou,“ uvedla ruská politiká komentátorka Julia Latyninová.

Mnozí vojenští analytici jsou však toho názoru, že samotné nálety výsledků nedosáhnou. Putin si však pevně stojí za svým, s tím že žádná pozemní ofenzíva nepřichází v úvahu. Podle uznávaného odborníka na Blízký východ Georgije Mirského ale ani s Putinovou podporou nedokáže Asad víc než ubránit území, které již kontroluje. Tvrdí, že může dojít k další eskalaci konfliktu, pokud se do něj nechá Rusko ještě více zatáhnout.

Je však nutno podotknout, že jeho současná vzdušná podpora v bojích je pro něj výhodná. Vzhledem k tomu, že Islámský stát postrádá protivzdušnou obranu, může proti nim Putin bojovat beze ztrát na životech, aniž by tak riskoval možnou negativní reakci ruské veřejnosti.

Mirskému však dělají starosti i samotné nálety. Bombardováním totiž může Putin připravit o život nejen ozbrojence, ale i sunnitské místní obyvatele, „čímž by mohl obrátit zraky islámských teroristů k Rusku a ulehčit jim tak nábor ruských dobrovolníků“. Je totiž třeba říci, že většina ruských muslimů jsou právě sunnité. A právě tito radikální islamisté představují opravdové nebezpečí pro Rusko. „Amerika nebude posílat teroristy do Moskvy, aby tam podnikali bombové útoky, ale tihle fanatici by klidně mohli,“ komentuje situaci Mirský.

48 komentářů :

 1. Latyninová, kdo tě platí? U ostatních států se bere jako samozřejmé, že si hájí vlastní zájmy, tedy především u USA, ale Rusko za totéž bude kritizováno? Latyninová, pokud žiješ a chceš žít v Rusku, pak Putin hájí i tvé zájmy, ale o to asi nejde, že? Ty budeš hájit úplně jiné zájmy než ty ruské, podobná mediální verbež jako u nás. Alespoň jsi potvrzením pro místní trolíky, že i Rusko je demokratický stát, možná jediný na světě, protože u nás jsou protikladné názory pouštěny oficiálními médii do světa pouze omylem. A nyní od té jedné ruské zahraniční základně (Krym patří Rusku, takže tuto pro trolíky jako zahraniční již nepočítám) v Sýrii, přejděme v zájmu objektivity k diskuzi o stovkách USA základen po celém světě. Mirský, Mirský, ani tobě v žádném případě nejde o to bránit zájmy ruských nebo syrských civilistů. Jestlipak jsi stejně kritizoval do této doby neúspěšné letecké operace USA a jeho evropských a arabských poskoků v Sýrii? Neobával jsi se o životy tureckých, saúdskoarabských či amerických civilistů jako důsledek bombardování Sýrie těmito státy? Zřejmě ne, protože i bojující Kurdové potvrdili, že USA a SA zásobují ISIL zbraněmi a bombardování jejich pozic pouze předstírají. Mirský, ty by jsi se měl spíše obávat o své vlastní kdovíkým placené korýtko. Jak se nám hezky ta pátá ruská kolona obnažuje předstírajích obavu o budoucnost národa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Našel jsem dobrej vtip:
   … Telefonický dotaz na Ministerstvo obrany Ruska:
   -Ako rozlišujete pri bombardovaní obyčajných teroristov od umiernených?
   -Na radikálnych teroristov používame normálnu muníciu a na umiernených umiernenú muníciu.
   -„Naozaj?“
   -„Slovo ruského oficiera!“
   – A ako sa odlišuje umiernená munícia od normálnej?
   -Tak ako sa odlišuje radikálny terorista od umierneného teroristu – je natretá inou farbou v svetlejších a umiernených odtieňoch – odpovedal oficier a zavesil.

   Vymazat
 2. To Anonymní 5. října 2015 17:10

  Já ten článek jako protiruský nechápu. Myslím si, že se autor až úzkostlivě snažil o vyvážené a neangažované informování a hodnocení sytuace bez akcentu pro kteroukoli stranu.

  Takto si představuji poctivou žurnalistiku. Vyvážené informace z více ověřitelných zdrojů bez propagandistického blábolení, zlehčování, protěžování či nálepkování osob - jak je dnes zcela obvyklé v českých mainstreamových médiích.

  Mír s námi.
  Ferro

  OdpovědětVymazat
 3. Ta dáma v tom má trochu chaos a ten článek je naprostá slátanina. Pokud by se podívala na mapu a místa ruských úderů je vidět , že Rusové dělají svou práci dobře a hlavně podporují syrské pozemní síly ... takže asi tak za mně.

  OdpovědětVymazat
 4. Zlý Rus bije hodné tenoristy, kteří umírněně uřezávají hlavy křesťanům.

  Mně to politicky myslí !!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přežil, protože mu to politicky myslelo, šmejdi :

   https://www.youtube.com/watch?v=rXPLdSnKclU

   Vymazat
 5. Nejsem novinářka ani komentátorka jako Latyninová, ale určitě na rozdíl od ní, čerpám zprávy z různých zdrojů a skládám si obrázek sama.
  A vidím jedno, co si osobuje jako výsostné právo USA, je Rusku nedovoleno, ba přímo zakázáno.
  Obama otevřeně řekne, že těm, co se nepoddají Americe zkroutí ruce a pro svět to má být normální, Rusko řekne, že striktně ve všem dodržuje mezinárodní právo a přesto je osočováno jako nějaký vyvrhel, všechno se překrucuje. Rusko nikoho do ničeho nenutí, jedná s každým rovnoprávně, na rozdíl od USA a přesto se na něj útočí.
  Ale věřím, že to Rusko nakonec všechno ustojí. Právě svým přístupem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sci-fi:
   Souhlasím, zdánlivě to spolu nesouvisí, ale kde se bere ten dvojí metr? Proč se nikdo nebrání a všichni politici k nespravedlnost dvojího metru mlčí? Je to dvojí metr z islámu věřící a nevěřící jeden pán druhý otrok jehož život nic neznamená? Tato deformace právního prostoru je řízená a připravovaná již od roku 2000 a možná i dříve. "The Strategy for Islamic Cultural Action outside the Islamic World" je to, co je zveřejněno.
   na:
   http://www.isesco.org.ma/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=57&Itemid=84&lang=en a nejspíše také financováno.
   Obamův otec je prý muslim. Jakou víru asi může mít jeho syn, myslíte, že je křesťan nebo bez víry ? A tak tu spekulaci dotáhněme do konce. Pro koho jsou určeny tyto výroky? Jsou určeny pro islámský svět ne pro nás, s námi se už nepočítá. Je potřeba si dát opravdu velký pozor, aby se nakonec nestalo, že Merkel a císař pán v EU bude mít k dispozici 850tisíc mladých mužů se zbraněmi a pak už může přijít totéž co za WWII. Plné tábory nepohodlných a nevěřících a jejich stejný konec. Cesta ven je ven z EU a ozbrojit a zorganizovat obyvatelstvo, pouhé vystoupení nic neznamená. Doufejme, že to Němcům dojde.

   Vymazat
 6. Rus opet vrazdi a cesti komunisti, nacisti i dalsi vlastizradci mu tleskaji.
  S tou velmoci bych to ale neprehanel. Rusko je v recesi a HDP zhruba velikosti Italie. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prečo nerobíš analytika, mal by si úspech, možno i Nobelovu cenu mieru

   Vymazat
  2. Pretože je to idiót Kaňúchu, on to nevie, ale pri prijímačkách na ústřednoho anylytika to poznali. Tak ostal robiť s prascami. Veď pozrieš, že nerobí ani tie interpunčné znamienka, lebo to neumie somár.

   Vymazat
  3. vlastizrádci jsou sluničkáři. komunisti skončlili před pětadvaceti lety, a noví jsou v bruselu.

   Vymazat
  4. USA bombarduje rok . Rusko pár dni. Tak kdo vraždí civilní obyvatelstvo ve větší míře ? Sluňíčka .:-)

   Vymazat
 7. Pro 20:06 )))

  http://www.paratdnes.cz/2015/10/Ruske-Suchoj-SU-30-S-vyprasily-kozichy-izraelskym-emerickym-F-15-nad-Syrii-A.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty 22:07, já věděl, že na to uslyšíš )))

   Vymazat
 8. Dámy a pánové diskutující, omlouvám se, že jsem idiot, ale bylo by možné od někoho a to kdykoliv, reprodukovat jakoukoliv mapu Syrie, rspktv. Blízkého východu. A nebo dát typ na to jak takovou názornou mapu získat. Zkouším si rozkliknout i tu malou, barevnou ,pitomou mapku v záhlaví tohoto článku, ale není to možné zvětšit. Ono je skutečně inspirující občas si otevřít mapu a osvětlit si situace popisované jak v článcích, tak i v disk. příspěvcích. Ještě jednou se omlouvám - promiňte neznalci a ne/politickém geografovi jeho přízemní tupost. Děkuji vám. S projevem úcty. E.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zatím funkční i s bombardováním
   https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=z4PF1SFiMPjQ.kFa_qMMdFl48

   Vymazat
 9. RUSKO SE NEVRÁTILO RUSKO BYLO JE a BUDE VELMOC A TO VELMOC KLADNÁ NE JAK teroristické usa který teď dostane přes držku
  za všechno co na světě napáchali kurvy zasraný!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leda tak ve tvych snech, komunisto. Zaostala zeme opilych muziku pod vedenim diktatora stoji a pada na cenach ropy.
   Ted zrovna pada, tak se snazi rozpoutat valku. Bez ni bude na sire Rusi opet hladomor.

   Vymazat
  2. ty 21:13, ajajaj, to to bolí, viď )))

   Vymazat
  3. Blbečka 21:13 nebudu mazat kvůli všeobecnému obveselení přítomných PT čtenářů.

   Vymazat
  4. 23:37 bo co? bo se budeš strašlivě mračit? maže tvoje fantasmagorie.

   Vymazat
 10. můžeme rusku vyhlásit válku. sluníčkáři se těší až budou fasovat zelené hadry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty vyfasujes komunisto vetsi pridel plinek.

   Vymazat
  2. i ty jeden ťutínku 21:14, nebuď tak zuřivý. Pinďosáci už jsou stejně v loji )))

   Vymazat
  3. 21:14 docela zábavné duševní křeče, že?!

   Vymazat
  4. 21:14 ty to odsereš tak jako tak. buď bude válka budeš mašírovat nebo budeš dělat podložku pod mačetu muslima. ...jo a možná že je budeš vítat, tak jako jste vítali adolfa pražská kavárno.

   Vymazat
  5. 0:05- mám soudruhu problém! Pracovat na sobě nebo pracovat? Na sobě pracuji čtením Vaších přispěvku, jen jsem ještě nepochopil jak to děláte, že Vám ta almužna za trollení stačí k životu nejen materiálnímu ale i duchovnímu,nebo jen vyměšujete!?!.

   Vymazat
  6. Sluníčkáři z principu bojovat nepůjdou. Jsou to většinou pacifisté. Rozesrat svou blbostí (není bez zajímavosti jak se svým proimigračním pseudohumánním horlením shodnou s neoliberály - pacifisté stojí v jedné brázdě s Obamou, Merkelovou, Schwarzenbergem) a nechat pak následky na bedrech jiných.

   Vymazat
 11. Věcí je že politici - tak jak je známe neudělají pro národ nic - hlavně ti v Brusselu - u nás Kalousek a spol....., v případě toho že by se našel něco jako český Putin .... pak by to mohlo klapnout ..... Zeman je fajn, z Klause se stal fajn chlap taky .. i když mu to trvalo - každý má tendenci si shrábnout do kapsi něco .... takový život, pokud to není na úkor druhých... aje to v rámci zákona

  Člověk nemůže čekat nic z Brusselu .... podvod ... banda pedofilů -REALITA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "nejkrásnější" je to že, německo je před kolapsem a v evropě bude takový brajgl že druhá světová proti tomu byla jen nevinná dějinná epizoda

   Vymazat
 12. Rusko s HDP velikosti Italie je znovu velmoc ? To se vam komunisti opravdu povedlo.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko se svými surovinami, lesy, úrodnou půdou, vodními zdroji, jadernou výzbrojí (a výzbrojí obecně) bude velmocí do té doby, dokud si toto vlastnictví dokáže uchovat a uchránit. Můžeš proti tomu namítat, třeba se i po**** ale to je asi tak všechno co můžeš. Na eliminaci USA mu stačí když jedna jediná raketa s jadernou náloží odšpuntuje yellovstonskou kalderu. Těch raket mají tisíce. Takže vojensky si amík na Rusy nikdy troufnout nemůže.

   Vymazat
 13. http://outsidermedia.cz/rusko-neprodysne-uzavrelo-nebe-nad-syrii-pro-vsechna-letadla-krome-tech-svych/?show=comments

  Do Sýrie přivezli Krasuchu-4.

  Nová zbraňj Krasucha-4, kterou vytvořili odborníci z koncernu Radioelektronnye technologii, je obávaná zbraň pro boj prakticky s jakýmikoliv vzdušnými cíli nepřítele. Nevítězí nad nimi výkonnými raketami ani rychlopalnými zbraněmi či protiletadlovými velkorážními kulomety. Díky Krasuše se letadla stávají doslova slepými a hluchými. Takticko-technické charakteristiky Krasuchy-4 jsou vojenským tajemstvím, avšak z otevřených zdrojů je známo, že její akční rádius je 300 km.

  Díky unikátnímu vybavení může komplex zasahovat prakticky jakékoliv vzdušné cíle stejně efektivně, přičemž rychlost ani výška letadla nepřítele bojové kvality Krasuchy neovlivní. Zbraň umožňuje detekovat cíl ve vzduchu, provést jeho zachycení-sledování a v případě nutnosti provést rušení.

  Источник: http://politikus.ru/events/59570-v-siriyu-pribyli-noveyshie-rossiyskie-kompleksy-radioelektronnoy-borby-krasuha-4.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko neprodyšně uzavřelo nebe nad Sýrií pro všechna letadla, kromě těch svých
   Politikus • 5. října 2015 •
   Americký vojenský odborník, bývalý armádní plukovník Jack Jacobs, v rozhovoru, který se objevil 2. října v saúdských médiích, oznámil, že USA nedokážou v ničem Rusům v Sýrii zabránit, neboť Rusko fakticky vytvořilo nad Sýrií uzavřenou zónu a zahradilo tam přístup jakýmkoliv letadlům svými systémy protivzdušné obrany rozloženými na souši a lodích ruského námořnictva ve Středozemním moři. To znamená, že jakékoliv vojenské letadlo, které by vstoupilo do zóny bojových akcí, může být okamžitě sestřeleno jako hrozba pro ruské letecké síly.

   Americké zdroje přitom tvrdí, že RF prostřednictvím systémů protivzdušné obrany umístěných na souši zřídila uzavřenou zónu nad celým syrským vzdušným prostorem. Kromě toho také přístupy k ruské letecké základně v Latákiji z moře do vzdálenosti 100-250 km od břehu uzavřelo ruské námořnictvo, které v současné době provádí ve Středozemním moři cvičení. Takže USA ani jejich spojenci ani nemohou provádět výzvědné lety, a zjišťovat tak rozmístění protivzdušné obrany RF....

   Vymazat
  2. Pripominas me posledni dny Treti Rise, kdy naciste verili, ze jim na posledni chvili vsechno vyhraji najake zazracne zbrane.
   Vy komousi jste ve svem zoufalstvi stejne naivni, jako byli tehdy nacisti.

   Vymazat
  3. Pro "Pripominas",od 20.06 do 6.06,nespí,nahákuje,o pozemské civilizaci neví takřka nic,používaný jazyk připomíná vzdáleně češtinu.......Nezbavují se tímto způsobem Marťani potratů?

   Vymazat
  4. 6,06 to spíš tví neoliberální ("nadlidé" jak stále zdůrazňuje ušaté torpédo z velkého Bílého wigvamu) "soudruzi" ještě věří že za pomoci svých zázračných zbraní prosadí svojí globální stoletou novou americkou (předtím 3.tisíciletou) říši.

   Vymazat
 14. Trochu od tématu, ale ohledně ruské vojenské přítomnosti v Sýrii- už jim to tam chtějí zase zavařit, údajně chtějí amíci se spojenci velkou pozemní operaci a vtrhnout do Sýrie(rozuměj na území svrchovaného státu) nepozvaní a dělat své pořádky. Je to velmi nebezpečná a výbušná situace hrozící k vyeskalování do otevřeného střetu NATO-Rusko.!EFPE

  OdpovědětVymazat
 15. No tak, a je opět tady. Už dlouho tu nešaškoval a diskuze byla nudná. Ostatně, posuďte sami:
  Anonymní 5. října 2015 20:06
  Rus opet vrazdi a cesti komunisti, nacisti i dalsi vlastizradci mu tleskaji.
  S tou velmoci bych to ale neprehanel. Rusko je v recesi a HDP zhruba velikosti Italie. :-)
  Anonymní 5. října 2015 21:13
  Leda tak ve tvych snech, komunisto. Zaostala zeme opilych muziku pod vedenim diktatora stoji a pada na cenach ropy.
  Ted zrovna pada, tak se snazi rozpoutat valku. Bez ni bude na sire Rusi opet hladomor.
  Anonymní 5. října 2015 21:14
  A ty vyfasujes komunisto vetsi pridel plinek.
  Anonymní 6. října 2015 4:38
  Mate i s tim svym cenzorem smulu, komousi. Prohrali jste a lidi na vas serou.
  Anonymní 6. října 2015 3:55
  Rusko s HDP velikosti Italie je znovu velmoc ? To se vam komunisti opravdu povedlo.....
  Anonymní 6. října 2015 6:03
  Bohuzel, vse prochlastano a dokurveno komunisty a jejich kagebackym nesledovnikem.
  Ty rakety jsou jedine co muzikum zbylo.
  Anonymní 6. října 2015 6:06
  Pripominas me posledni dny Treti Rise, kdy naciste verili, ze jim na posledni chvili vsechno vyhraji najake zazracne zbrane.
  Vy komousi jste ve svem zoufalstvi stejne naivni, jako byli tehdy nacisti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten se opravdu poved. Něco tak zoufalého se jen tak nevidí.

   Vymazat
  2. 6,32 zdejší Pepek Vyskoč, kterého jste jmenoval zde slouží jako místní roztleskavač a fackovací panák. Jinak (jak jste doložil) má velice omezený myšlenkový repertoár.

   Vymazat
  3. 8:07 - ty to raději nezkoušej, ať se necítíš trapně...

   Vymazat
 16. A jedna špatná ze země hvězd a pruhů: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/pentagon-spojene-staty-budou-v-syrii-celit-rusku/

  „Ashton Carter, šéf Pentagonu, oznámil plány Spojených států a jejích spojenců k přijetí nezbytných opatření, aby čelili Rusku v souvislosti s jejími vojenskými operacemi v Sýrii. Zároveň ale sdělil, že je Amerika je připravena spolupracovat s Moskvou, uvedla ntv.ru s odkazem na agenturu Bloomberg.

  Ashton Carter, americký ministr obrany prohlásil: „Spojené státy a jejich spojenci podniknou kroky na obranu proti Rusku. Její akce vedla k eskalaci války v Sýrii. Vyzýváme Moskvu, aby operovala bezpečně. Jsme otevřeni k další spolupráci.“ ..“

  Co tím asi míní jestřábi, mezinárodní teroristé, kteří kálí na mezinárodní právo, kteří sami jsou původci eskalace násilí v Sýrii? A ne jenom tam.

  OdpovědětVymazat
 17. Stačilo mi, že za bombardováním nemocnice stojí !! údajně !! USA a dál jsem ten blábol nečetl.

  OdpovědětVymazat
 18. Pokud vstoupí USA jako po boku Ruska do Sýrie bude z toho světový problém !
  VĚŘÍM, že to Rusko nedovolí, ,že zná PODLOST soudruhů z USA !

  OdpovědětVymazat
 19. Rusko, bylo přinuceno připomenout, že je velmocí, tak jak je nuceno si řešit pod tlakem vnitřní věci z hlediska výrobní a hospodářské, tak i přeorinotovávat prodej svého nerostného bohatství jinam, kde je zájem. Je třeba však si uvědomit, že Evropa a Asie je jeden kontinent, který se silou mocí snaží zámořská uvadajcí velmoc rozdělit, dělit a rozdělovat. Kdo to odnese je Evropa a nakonec i ta zámořská velmoc.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.