Reklama

pátek 16. října 2015

Bitva bitev na syrském bojišti se blíží: Asad se za pomoci Rusů a Íránu pokusí osvobodit Aleppo. Saudové vyhlásili svatou válku proti „ruským křižákům“. Biblický Armageddon není od Aleppa daleko

Václav Danda
16. 10. 2015 ProtiProud

Václav Danda přináší podstatné informace o stále se zostřujícím konfliktu v Sýrii, který přerůstá v otevřený vojenský střet velmocí a ptá se, zda se stane rozbuškou nedozírných rozměrů.

Válka o Sýrii, která od počátku byla válkou mezi Ruskem a Spojenými státy, přechází velmi rychle do přímého střetu velmocí. Stojíme od něj jen krůček. Po nasazení ruského letectva, které již čtrnáct dní decimuje teroristické jednotky bojující proti řádně zvolenému prezidentu Asadovi, osvobozuje syrská armáda krok za krokem stále větší území ovládané vzbouřenci, podporovanými USA.

Zatímco ale Američané postupně ztrácejí (díky prohrám svých "spojenců-nepřátel" z Islámského státu a al-Kájdy) pozice, vstupuje stále více do hry Saudská Arábie, Izrael a Turecko. Všechny zmíněné země na bojiště posílají čím dál více zbraní i jednotek.

Svatá válka proti Rusku

Saudská Arábie, dokonce vyhlásila "svatou válku" proti Rusku. Rusko podle Saudů v Sýrii provádí "křesťanskou křížovou výpravu" (není to pozoruhodné?). Desítky významných saúdskoarabských duchovních tudíž volají po tažení proti největší zemi světa. Skupina imámů žádá "jakoukoliv morální, materiální, politickou a vojenskou" podporu "svaté války" proti syrské vládě a jejím spojencům z Íránu a Ruska.

Aspoň tedy jasně vidíme, na čí straně stojí Spojené státy. Na bojiště ze Saudské Arábie míří od minulého týdne každý den stovky sofistikovaných amerických zbraní, včetně nejmodernějších protitankových řízených střel TOW. -----„Nová dodávka 500 protitankových střel TOW byla doručena tento týden povstalcům ze Svobodné syrské armády,”------ uvedl zpravodaj BBC Frank Gardner. Jednou z hlavních výhod střel TOW je to, že se dají na rozdíl od klasických ručních protitankových raket použít na poměrně velkou vzdálenost. První verzi této zbraně Američané zavedli do výzbroje v roce 1970. Poslední modely jsou vybavené tzv. tandemovou hlavicí. Její první část prorazí pancéřovou stěnu a druhá část hlavice pak exploduje až za stěnou.

Nikdo asi nepochybuje o tom, že se zbraně do Sýrie dostávají minimálně s americkým vědomím. Je to vidět především na případu, v němž se zájmy obou zemí nesešly: Podle posledních zpráv připravují Saudové pro Islamisty do Sýrie i dodávky raket země-vzduch. V této věci ale údajně narážejí na námitky Američanů, kteří se oprávněně obávají, že moderní rakety se dostanou do rukou skupin islamistů, které nemají Američané pod kontrolou, a obrátí se tak proti nim samotným a kromě ruských stihaček půjdou k zemi i americké a izraelské stroje.
Britové mohou střílet na ruská letadla

Do této napjaté situace přichází zelená pro britské piloty bitevníků nad Sýrií: dostali povolení střílet na ruská letadla. Britské stroje budou za tímto účelem nově vybaveny raketami vzduch-vzduch. Minulý týden to uvedl britský list The Daily Star. Američané se tento týden prozatím s Rusy dohodli. Prý se budou vzájemně informovat, aby nedocházelo ke vzájemným střetům, které by mohly vést ke vzdušným soubojům nad Sýrii. Podle leckterých pozorovatelů však je jen otázkou času, kdy k takovému střetu i přes "preventivní" videokonferenci dojde. Co bude poté asi nikdo nechce ani domýšlet.

Prozatím Rusko postupuje systematicky a nenechává se odvést ničím od svého záměru zničit co největší množství skladů a infrastruktury islamistů, bojujících proti Asadovi. Každý den zasahuje přesnými údery desítky cílů. Jsou to tvrdé rány teroristickým jednotkám podporovaným Američany. Celý americký "boj proti ISIS" tím dostává punc nechutné frašky.

Budou Američané schopni "jen tak" hodit ručník do ringu

Za této situace není nijak překvapivé, že Asadovy jednotky postupně osvobozují stále větší území ovládnuté teroristy. Rozhodující bitva však čeká v nejbližší době především syrskou armádu. Tato „bitva bitev“, jak je některými pozorovateli nazývána, chystaná osvobozovací operace největšího syrského město Aleppa, je údajně již přede dveřmi. Ruské letectvo soustavně ničí infrastrukturu islamistů ovládajících tuto skoro dvoumilionovou metropoli Blízkého východu. Aleppo, o které se sváděly ty nejurputnější boje už od starověku a kde docházelo i ke střetům mezi mohamedány a templáři, je prostě znovu (či stále) v centru dění.
Bitva o Aleppo

Vše nasvědčuje tomu, že obě strany soustředí všechny své síly právě do této rozhodující bitvy. Američané vědí, že pokud se Asadovi podaří osvobodit Aleppo, získá rozhodující opěrný bod k vyčištění a osvobození celé země a k vítěznému ukončení konfliktu. Není proto překvapivé, že obě strany mobilizují, vše co mají k dispozici. Podle blízkovýchodních znalců míří v těchto dnech do oblasti Aleppa na podporu islamistů posily z celého světa a obrovské množství zbraní.

Kromě Američanů, kteří do oblasti posílají své poradce a speciální jednotky, přicházejí na pomoc islámskému státu údajně i speciální síly z Izraele. Islamistické bataliony složené z Turkmenů, Tatarů, Čečenců a Ujgurů, bojující do této doby na straně Kyjeva proti donbaské domobraně, se podle některých zdrojů prý také daly na pochod do Sýrie a míří k Aleppu. Rozhodující silou v této bitvě o „Halal“, jak Arabové Aleppo nazývají, je pomoc Turecké armády a dobrovolníků, kteří již v oblasti v hojné míře operují.

Stojíme před největší bitvou v dosavadní válce o Sýrii

Podle některých zdrojů byly dokonce i sobotní teroristické útoky v Ankaře, které si vyžádaly více než stovku obětí, „akcí pod falešnou vlajkou“ a snahou dostat Turecko do války proti Islámskému státu - a pod touto záminkou současně elegantně zdůvodnit vstup turecké armády do Sýrie. Připomeňme, že jde o největší pozemní vojenskou sílu v regionu, která stojí na syrských hranicích. Pokud by přišla na pomoc islamistům v Aleppu, ležícímu jen 50 km od tureckých hranic, zvrátil by se tím zásadně poměr sil na frontě.

Takže si to shrňme: Proti islamisticko-izraelsko-americké alianci držící Aleppo v kleštích stojí pravidelná syrská armáda, podporovaná ruským letectvem a íránskými šíitskými milicemi - i ty totiž podle nejnovějších zpráv míří po tisících k Aleppu. Kromě nich směřuje na pomoc Asadovi k Aleppu i milice libanonského šíitského Hizballáhu a dokonce i pravidelná íránská armáda. „Rozhodnutí zahájit bitvu o Aleppo bylo učiněno. V Sýrii jsou tisíce Íránců, jejichž role je klíčová,“ prohlásil tento týden jeden z vysokých syrských generálů.


Armageddon není od Aleppa daleko

Zatím je předčasné spekulovat, zda se do „bitvy bitev“ vloží také pravidelná izraelská armáda. V tom případě bychom se mohli stát svědky osudového střetu, jenž by snadno přerostl v konflikt nedozírných rozměrů a s tragickými následky - nejspíš pro nás všechny. Političtí představitelé Izraele přitom hovoří jednoznačně: židovský stát nebude tolerovat íránské síly u svých hranic.

Jak prohlásil tento týden v Jerusalem Times ministr izraelské vlády Juval Steinitz, jeho stát je vážně znepokojen shromažďováním íránských sil v Sýrii u Golanské hranice. „Nikdo nechce v oblasti Golanských výšin vidět ruské síly, ale určitě nechceme u Izraele vidět ani íránské síly,“ uvedl Steinitz. Podle některých blízkovýchodních znalců již z tohoto důvodu započaly přípravy pro izraelskou invazi do Sýrie.

Ať už se tyto hrozby naplní nebo ne, jedno je jisté: Stojíme před největší bitvou v dosavadní válce o Sýrii. Jestli jednotliví aktéři, včetně Turecka a Izraele, půjdou pouze cestou podpory islamistů, dodávkami zbraní a speciálních jednotek (kterou přes halasnou opačnou rétoriku, vtloukanou publiku do hlav mediálním mainstreamem, jdou od počátku), jak to činí dosud, bude konflikt možné udržet pouze na syrském území. Rusko a Írán a hlavně Asad mají jediný cíl osvobodit celé území Sýrie a dosáhnout porážky islamistů podporovaných Američany a jejich spojenci.

Jenže to Amerika nechce. Budou Američané schopni "jen tak" hodit ručník do ringu a smířit se porážkou na Blízkém východě? Těžko. Najdou cestu, jak nadále udržovat rozvleklý "plíživý konflikt" v zemi, jejíž sjednocení ve spojenectví s Ruskem si oni, ani jejich "přátelé ze Zálivu" rozhodně nepřejí? Pokud ne, dost možná se boj o Aleppo stane začátkem, jehož konečné důsledky nejsme schopni ani domyslet.

Modleme se. Biblický Armageddon (neboli Megiddo) je od Aleppa, co by protitankovou střelou dostřelil.

- - -

Související:

30 komentářů :

 1. "Saudská Arábie vyhlásila svatou válku priti Rusku"
  "Saudská Arábie bude spolupracovat s Ruskem"
  http://www.novarepublika.cz/2015/10/brusel-bude-spolupracovat-s-ruskem.html
  "Rusko a Saudská Arábie sa dohodli na spolupráci v Sýrii"
  http://www.novarepublika.cz/2015/10/rusko-saudska-arabia-sa-dohodli-na.html
  Měli byste se vy idioti konečně rozmyslet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, :-)
   také mi to nejde dohromady. Jedině se to da vysvětlit tim, že to sice žádni idioti nenapsali, ale jedna se o informační mlhu v rámci informací. Přeji všem dobrym vse dobre :-). Budte v pohodě. Jáchym

   Smazat
  2. 10:34-to myslíte královskou rodinu a duchovní vůdce?

   Smazat
  3. Odpověď je přece tak jednoduchá, není třeba redakci nadávat: Saúdská královská rodina která vládne zemi je v pohledu na svět rozštěpena, jedna část jezdí do Ruska, lísá se k ruskému vedení a chce se ujistit, že po vítězství nad islamisty, které v Sýrii podporuje, nepřenesou Syrská, Irácká a Íránská republika společně s Rusy, Hisbulláhem a dalšími koaličními partnery svůj hněv proti arabským despociím v zálivu a neodstraní je. Z toho vycházela i jednání delegace Saúdské Arábie v Moskvě před pár dny. Druhá část rodiny sází vše na jednu kartu - podporu džihádu spolu s podporou administrativy USA a Turecka.

   Smazat
  4. ta druhá část feudálů má totiž vklady v americkejch bankách a v dohledné době je nemá šanci dostat zpátky, co pak mají ti "chudáci" dělat jiného ?

   Smazat
  5. Nemyslel jsem to tak ze široka :-). Fakt ale že zijeme v podmínkách 3.svetove, zatím informační války. Ohledně Saudu, tak neznám to tam. V každém případe se mi zdá, že to tam hrají na všechny strany. Jáchym

   Smazat
  6. A divíte se? Pro Saudy a hlavně jejich králíčka je největším postrachem, že se onen IS přesune do Saudské Arabie a "znárodní" jim tam jejich soukromý majetky ve prospěch IS. Což by nakonec bylo správný. Bohatství islámský země patří Islámu.....

   Smazat
 2. tak ako podotkol prispevok z 10:34...ale tak tiez tu uz boli velmi podobne clanky nie len o saudskej arabii ale aj izraeli, EU, turecku a na druhy treti den vysiel opak...nejake vysvetlenie???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč chcete vysvětlení, vy jste úředník z Úřadu pro kontrolu webů? Ukažte legitimaci.

   Smazat
 3. Že informace vypadají zašmodrchaně? No není se čemu divit! Protože celá ta situace zašmodrchaná je, za to nemůže Nová republika. A jestli jsme na prahu třetí světové války? Ne, nejsme, ta totiž už evidentně probíhá.........!

  OdpovědětSmazat
 4. Tento podzim bude zřejmě hodně horko nám všem na této zemi .Vědci předpovídají v nejbližší době strašlivé zemětřesení .
  V Sýrii se schyluje k obrovskému konfliktu Západu a Arabů s Ruskem .Vyplňuje se tak proroctví Sibyly :" Začne rok 2000 a potom už nebude nic více ..."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte to zemětřesení jen obrazne nebo fakticky? A říka se, ze bylo více variant předpovědí a v Te jedné (a to nebylo u Sibyly) se říka, že pokud Rusko nedostane Mistraly a dostane je Egypt, pak bude zrealizovan ve sve variantě ten nejhorší scénář, s nejhoršími důsledky pro západní země. Nevím už jistě jak to tam bylo, ale domnívám se, že v takovém případe se svetova válka posune o pár let do budoucna. Tu předpověď nemam. Jáchym

   Smazat
  2. Nechci samozřejmě šířit poplašné zprávy , ale dopoledne jsem tady narazil na zprávu , že uznávaný vědec varuje že supervulkán v USA může bouchnout už zítra 17.10.2015 .
   Nezbývá než doufat , že se mýlí a užijeme si hezký víkend . Přeji dobrou noc .

   Smazat
 5. Erdogan si určitě naběhne na vidle, pokud vstoupí do Sýrie. To by se mu pak doma třeba mohli vzbouřit turečtí Kurdové a mohl by proti nim bojovat nejenom v Sýrii, ale i v Iráku a i u sebe doma. Mimochodem, pokud si vzpomínám, tak jedinej stát, kterej uznal nezávislý Kurdistán, bylo Rusko (přesněji SSSR). Na druhou stranu budou pro EU pořád lepší civilizovaní utečenci ze samotného Turecka (Turci a Kurdové), než ti z Afriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel na vrub Kurdů jde hodně "vražd ze cti" spáchaných v Německu. Otcové a bratři podřezávají dcery a sestry kvůli tomu, že nenosí šátek a tahá se s Němcem.

   Smazat
 6. Turecko vytřelo EU zrak a Erdoganův sultanát si mne ruce. Léta usilovalo bezvýsledně o bezvízový styk s EU a o perspektivu členství v EU. K ničemu to nevedlo, civilizační rozdíly jsou s islámským státem velké. Tak Erdogan vypustil do Evropy milion běženců které měl ve svých táborech, když předtím se Turecko aktivně podílelo na rozpoutání a prodlužování války v Sýrii a na té uprchlické vlně. Uprchlíci se dali povzbuzeni i Německem masově na pochod, Evropu ochromili a vyvolali největší krizi EU. Tak Evropská komise šla jako hora k mohamedovi a uprosila Turecko, aby další masy běženců již do Řecka a EU neposílalo. Za to muselo slíbit obnovení rozhovorů o přístupu Turecka k EU, musela slíbit ten požadovaný a dosud odmítaný bezvízový styk (co to samo o sobě v Evropě vyvolá?) a navíc ještě asi 80 miliard Kč. Tak nás ti Turci docela doběhli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten milión imigrantů od Erdogana je už jenom taková třešnička na dortu, dyť už snad pětina Německa je muslimská tak jako tak, dyť už se i v Německu mydlej Turci s Kurdy (tedy ti starousedlíci, nikoliv noví přivandrovalci). Proto si Merkel klidně pozvala další, protože už je to stejně jedno, protože za pár desítek let bude většinovým jazykem v německu stejně arabština. Demografický vývoj nejde na rozdíl od průzkumů veřejného mínění nebo voleb zfalšovat.

   Smazat
  2. Uvědomte si, že imigrace do Německa otevírá cestu na změnu Základního zákona (což je poválečná Bundesrepublik ústava). Bohaté Německo a nezbrojí? To světový zbrojaři nestrpí!

   Smazat
 7. Odpovědi
  1. Mám z toho taky strach...
   doufám jenom ,že jim Medvěd vypere ručníky...

   Smazat
 8. Tak tohle je politický a vojenský poker který umí Rusové hrát. Oni od začátku /vytrubovat to nebudou/ mají svůj promyšlený plán v Syrii a realizují ho. Pochopitelně že tyto reakce předpokládali a i horší možnosti. Je to hra nervů. A tady má Rusko nejen plán nejen koncepci postupu, zná rizika, zná předpoklady reakcí...atd. At ted udělá USA, Saudská Arabie , Izrael, /s těmi se Rusové dohodli určitě takže ted je to jen divadlo./ nebo Turecko cokoliv. Udělají to pozdě a špatně...Turecko hraje dvojí hru...a Endgoran hrát neumí..../snaží se vyzískat na EU, na Rusku a i na USA. Vysledek je už ted jasný USA budou matlaly a upadající velmoc, Turecko záská jen od EU, Izrael neztratí tvář ti si to už u Rudů zajistili. Saudská Arabie jen promrhá peníze s nulovým výsledkem...

  OdpovědětSmazat
 9. Nakonec z toho jako morální vítěz vyleze všemi proklínaný Putin. Pokud se na události a politiku podíváme z nadhledu, odpoutáme se od emocí a dalších zátěží, které zkreslují zdravý rozum, tak z toho vyleze Rusko jako nejsolidnější aktér "smrtících" her, kterých jsme svědky. Usáci se odrovnávají každým dnem, jsou absolutně nedůvěryhodní a nebezpeční. myslím si, že by si měli američtí občané udělat pořádek doma, protože se jim tam nahromadila hromada problémů. Demokracie jejich provenience ztrácí demokratické prvky každým dnem a jejich politika neskýtá žádnou naději na bezpečnost světa. Nevím zda si lidé přáli a přejí mít takovou nejistou budocnost pro své děti.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
 10. Muslimovi a Američanovi nikdy nevěř. Jeho slovo nemá cenu ani prdu ze zadní části těla. Nakonec Barak Husajn Obama je také skrytý muslimáč. Rozdrtit tu verbež za každou cenu. Sýrie už je stejně rozvrácená a zničená, tak už Alepo stejně je Stalingradem. No a nejlepší by bylo zlikvidovat i Saudíky a ten pidistát zmetků Katar. Udělat s nimi to co hlásá Alláh, když to tak chtějí a poslat je za Muhamedem do pekel. Židé ještě budou rádi, že je někdo ochrání před uřezáním jejich hlav. Po Jordánsku a Libanonu by byli na řadě. Viz řádící Palestinci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, co máte proti muslimům. Ve své většině žijí velmi skromně, uznávají rodinu, autoritu náboženství, jsou proti alkoholu a drogám atd. A pokud jsem porozuměl názorům Pjakina, tak islámské náboženství umožní přežití lidstva, protože nenažranost podle amerického (potažmo evropského) vzoru při stávajícím počtu obyvatel Země už nemá žádnou budoucnost.

   Smazat
  2. Pro 15:07:
   Nechápu, proč nechápeš, co máme proti muslimům. Zřejmě jsi jeden z těch havloidů, sluničkařů, jásačů, humanitárních bombanderů, sračkoprdů, tupožvástů a jiné podobné verbeže! Zřejmě souhlasíš se středověkou šarii, stínaním hlav, ukameňovaním zaživa, s postavením ženy téměř na úrovni dobytku a dalšími tzv. "přednostmi" muslimského náboženství! Když chceš být muslimem tak se odstěhuj např. do Saudské Arabie"!

   Smazat
  3. 18:05 proč bych se měl stěhovat dvakrát po sobě ? To se mám podle vás stěhovat do SA a pak zase zpátky do Evropského chalifátu, který tady bude do dvaceti let na teritoriu EU, ať se vám to líbí nebo ne ?!

   Smazat
  4. Pro 20:30:
   Jsi tak blbý, že vůbec nic nechápeš?! I když Ti napíšu, že když chceš být muslimem tak se odstěhuj např. do Saudské Arabie"?! A také sděl příslušným orgánům podrobnosti o své poplašní zprávě, že do 20 let bude zde Evropský chalifát !

   Smazat
 11. Rozesmála mě ta krátká věta v článku, že Angláni mají povoleno střílet na ruská letadla. To by mě zajímalo, který z nich by si troufl. Anglie je z pohledu Ruska jen malým, štěkajícím ratlíkem.

  OdpovědětSmazat
 12. Izraelci se do toho montovat nebudou, jej jim milejší čitelný a známý Asad než nepředvídatelné kmenové uskupení zvané IS. Kdyby se Rus se Židem nedohodli o vzájemném tichém souhlasu, nebyla by současná operace ruského letectva tak bezproblémová jako dosud.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.