Reklama

čtvrtek 29. října 2015

Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety s policií – videa

-  Pozorovatelka - 
27.10.2015  AENews
Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety s policií – videa

Černohorský premiér Milo Djukanović obvinil Rusko a nacionalistické kruhy v Srbsku, že stojí za nynějšími protivládními protesty, které od září v zemi organizuje opozice. Jejich skutečným cílem je podle přesvědčení předsedy vlády zabránit vstupu Černé Hory do NATO a do Evropské unie.


Další z řady opozičních demonstrací v hlavním městě Podgorici v sobotu přerostla v násilné střety. Vzduchem létalo i kamení na budovu parlamentu a na policisty, kteří odpověděli slzným plynem a obušky. Podle dnešních zpráv bylo zraněno 29 policistů a 26 účastníků protestu. Při násilnostech přišlo mimo jiné k úhoně 13 policejních vozidel a téměř tři desítky domů.Mezi zadrženými, kteří byli později propuštěni, se ocitli i dva opoziční poslanci. Jsou prý důvodně podezřelí, že vyzývali ke svržení ústavního pořádku, za což jim hrozí minimálně pětileté vězení.

Djukanović v rozhovoru poskytnutém v neděli chorvatské státní televizi HRT uvedl, že demonstrace jsou pokusem ohrozit ústavní pořádek a svrhnout vládu. Černá Hora podle něj od opětovného nabytí nezávislosti v roce 2006 důsledně směřuje k začlenění do Severoatlantické aliance a do Evropské unie. „A právě tím (zabránit tomu) je motivována snaha změnit vládu,“ řekl.
Zastavení euroatlantické cesty

„Jejich snahou je nejen změnit vládu, ale zastavit evropskou a euroatlantickou cestu. Jsem hluboce přesvědčen, že konečným cílem je zvrátit výsledky demokratického referenda z roku 2006 (o nezávislosti), aby se vyloučila možnost, že Černá Hora jako nezávislý stát bude sama rozhodovat o své politice, a aby se vrátila do gravitačního pole politiky ze sousedství i ze vzdálenějších adres, kde si přejí vládnout nejen Černé Hoře, nýbrž (celému) regionu,“ dodal premiér.

Na otázku , zda má na mysli Rusko a „některé pravicové struktury“ v Srbsku, odpověděl, že o tom vůbec nepochybuje. „Stejně tak (jako pokud jde o velkosrbské nacionalistické kruhy v Srbsku) není pochyb o tom, že Rusko hrálo a nadále hraje aktivní úlohu v organizaci protivládních protestů v Podgorici,“ zdůraznil.

Opozice pořádá demonstrace od září a ohlášeným dlouhodobým protestováním chce dosáhnout vytvoření přechodné vlády a vypsání předčasných voleb. Prohlašuje, že jejím hlavním cílem je přimět k odchodu Djukanoviče, který je v čele Černé Hory téměř nepřetržitě už 24 let. Kromě období 1998–2002, kdy byl prezidentem, zastával funkci předsedy vlády. Poprvé se stal premiérem v roce 1991, kdy mu bylo 29 let.

Djukanović podle svých odpůrců řídí Černou Horu jako „soukromý stát“. Obviňují ho především z odpovědnosti za rozsáhlou korupci, která tuto malou evropskou zemi sužuje. Objevila se rovněž neprokázaná obvinění, že má prsty v ilegálních aktivitách. Řádné parlamentní volby by se měly v Černé Hoře konat v říjnu příštího roku.

Zdroj
 
Rusko odmítá obvinění

Hluboký zmatek způsobilo obvinění premiéra Černé Hory Milo Djukanoviće, že Rusko vyprovokovalo protesty v Podgorici a stojí za propagací střetů policejních sil s opozicí. Milo Djukanovič nepodal jediný konkrétní důkaz údajného ruského vlivu na růst sociálního napětí v Černé Hoře a ani jej nemohl podat, protože žádný neexistuje. Jeho cíl je jasný – chce se zbavit odpovědnosti za vzestup opozice v Černé Hoře, i když skutečná příčina je jasná: naprostá lhostejnost k názorům velké části lidu Černé Hory.

Je těžké předpokládat, že „státník“, který je tak dlouho u moci, si není vědom skutečného pozadí zhoršené situace v jeho zemi. Samozřejmě, že si toho vědomý je. Navíc, on musí vědět, proč je nucen stále opakovat absurdní tvrzení, že nezávislost Černé Hoře poskytne pouze členství v NATO.

Milo Djukanović – zkušený politik, nejednou měnící postoje, ovšem ne podle potřeb lidí, ale pouze podle zájmů „vnějšího prostředí“ a tím pro osobní prospěch.

Co se týče Ruska, jsme opravdu znepokojeni, ale nikoli volbou, na kterou mají lidé Černé Hory právo, ale nepřiměřeným použitím síly ze strany policejních orgánů proti pokojným demonstrantům. (zdroj, zdroj)

Podgorica a Černá Hora na mapě bývalé Jugoslávie:


13 komentářů :

 1. V současné době mohou do NATO nebo EU vstoupit pouze naprostí idioti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto zcela chápu Srbsko, které se rozhodlo že nevleze ani do nato ani do EU a uzavře s Ruskem smlouvu o vojenském paktu a celá srbská armáda se bude formovat podle ruské předlohy. Srbský premiér je teď v Moskvě a vše tam dojednávají. Já se tomu srbskému premiérovi ani nedivím, že hledá pomoc u Ruska, protože ti jestřábi na ně musí tak tlačit a vydírat je, jak to řekl Obama "kroutit jim ruce", že jen Rusko je ochrání.
   A tak už se taky nedivím, že u nás je tichoučko po pěšině.
   A že v Moldávii padla vláda?
   O tom taky nic. Kvůli EU. Do EU chtěla jen tahle vláda, která teď padla, no nevyplatilo se jí, že neposlouchala 70% svých občanů, kteří do žádné EU nechtějí,
   Teď tam volby s přehledem vyhraje proruská opozice a EU zase utře nos.
   Už je to nějak nápadné, jak se země začínají kroutit ven z chomoutu EU.

   Smazat
  2. Nemáte pravdu. V dnešním Srbsku většina politických stran lavíruje, vůdcové chodí na sebe navzájem práskat na ussáckou ambasádu, vlastenecky se už dokonce ani neřeční. Marek

   Smazat
 2. Jenže jak vidíme,nejen NATO,ale i EU,jsou jen prodloužená páka USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, jsou to chapadla stejné krakatice!

   Smazat
 3. Premiér Montenegra bude asi žvanit cokoliv, aby měl radost negr z Casablanky...

  OdpovědětSmazat
 4. Djukanovič, soudě podle toho, že nonstop 20 let (!!) vládne, je nepochbyně diktátor.

  OdpovědětSmazat
 5. doktor Správně - Rusko může za všechno, dokonce i slunko vychází na východě a utíká na západ.....(jenže se pak sviňa vrátí na východ)

  OdpovědětSmazat
 6. Když mohou USA platit revoluce proti legitimním vládám, proč by totéž nemohlo dělat Rusko?

  OdpovědětSmazat
 7. Ziadne NATO ziadna EU!!!!!! Boli by len dalsia kolonia v akej sme aj my!Surven@ Amarika!

  OdpovědětSmazat
 8. co má pan Djukanović proti svržení vlády. To je přeci běžná věc, se kterou určitě, např. v případě Ukrajiny, souhlasí. Je tedy blbé, že demonstranti nechtějí do NATO a nehrnou se do EU, kvůli čemuž asi nebude taková podpora ze strany EU, ale princip je v podstatě stejný. Takže to chce klid a pokračovat ve stylu schváleném EU, totiž zakázat policii jakkoliv konat a nechat demonstranty ať vtrhnou na zasedání parlamentu, aby mohli poslance přesvědčit pádnými "argumenty" o změně vlády.

  OdpovědětSmazat
 9. Jasně!, pokud se lidi dopustí toho, že začnou používat svou hlavu, a tím pádem se držet zpět od toho agresivního spolku zvaného NATO, pak za tím podle US loutek může stát jen a jen Rusko.
  A tamní druhý čert, Srbsko. To Srbsko, jeho čestná vojenská jednotka si dovolila tu "drzost" a aktivně se zúčastnila slavnostní přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě.
  A to se přece neodpouští ...

  OdpovědětSmazat
 10. Kdyby se mě teď někdo zeptal, tak mu poradím, aby do žádné EU ani NATO nevstupoval. Třeba se to rozpadne samo...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.