Reklama

čtvrtek 1. října 2015

Co předcházelo ruské vojenské intervenci v Sýrii


1. 10. 2015   WertyzReport

Rusko podle očekávání zahájilo vojenskou intervenci v Sýrii. Tomuto kroku nasvědčovaly spekulace posledních týdnů. Jak se operace vyvinou postupem času, je nejasné. Rusko tvrdí, že jde jen o letecké útoky a neplánuje pozemní operace. K situaci také přispěl fakt, že syrská armáda už není schopná ubránit celou zemi a požádala Rusko o pomoc. Pojďme se ale podívat na události, které tomu předcházely.

Rusové se poslední týdny snažili prosadit mezinárodní koalici pro boj proti Islámskému státu. A tak týden před Valným shromážděním OSN učinil Putin několik návštěv a telefonátů. První zajímavou návštěvou byla návštěva tureckého premiére Recepa Erdogana v Moskvě, kde se zúčastnil otevření obrovské mešity. Erdogan před setkáním tvrdil, že syrský prezident Bashar Asad může být součástí přechodného vládnutí v Sýrii. O den později turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že Turecko počítá s odchodem Asada, který nemůže být součástí země. Stejný krok jako Turci učinila také Francie.

Do Moskvy pak zavítal izraelský premiér Benjamin Netanyahu spolu s armádními generály. Ačkoliv není jasné, o čem přesně s Putinem jednal (nikdy se nedozvíme pravdu), Izrael veřejně vyjadřoval obavy, že ruské zbraně, které jsou dodávány syrské vládě, skončí v rukou Hizballáhu nebo Íránu. Putin mu slíbil, že se tak určitě nestane. O týden později ale izraelská armáda zaútočila na syrský armádní konvoj. Útok odůvodnila jako odvetu za přeshraniční útok ze syrské strany Golanských výšin.
(VIDEO)

Krom toho izraelští činitelé prohlásili, že za žádnou cenu nedovolí, aby se u izraelské hranice pohybovala íránská vojska. Podle deníku Haaretz se Putin rozhodl Izraeli „přistřihnout křídla v syrském vzdušném prostoru“ a v New Yorku s americkým prezidentem Obamou vyjádřil své obavy ohledně izraelských útoků na Sýrii.

Ruský prezident Vladimír Putin také

volal saúdskému králi. Podle oficiální prohlášení si obě strany vyměnily názory na „regionální bezpečnost v souvislosti s nalezením způsobů pro vyřešení konfliktu v Sýrii.“ Konverzace asi moc úspěšná nebyla, Saúdská Arábie totiž na Valném shromáždění OSN prohlásila, že Asad bude muset z čela Sýrie odejít nebo jeho odchod „nastane silou.“

Absolutní nesoulad byl znát při projevech na Valném shromáždění OSN. Francouzský prezident Francois Hollande během svého projevu označil syrského prezidenta za zločince, který nemůže hrát roli v budoucnosti země. Podobný názor sdělil i americký prezident Obama a následně i Velká Británie. Všichni se shodli, že je potřeba vytvořit mezinárodní alianci na boj proti Islámskému státu, jenže hlavním problémem se stal osud syrského prezidenta Bashara Asada. Rusko tedy pro svou alianci nezískalo žádnou podporu a začalo upozorňovat, že jakékoliv jiné letecké útoky v Sýrii porušují mezinárodní zákony. Rusové si navíc stěžovali, že USA nechtějí dát na sankční seznam členy Islámského státu.

Ještě než ale ruský prezident Vladimír Putin navrhl zákon umožňující využít ruské vojáky v zahraničí, který byl jednostranně schválen, studie Amerického Kongresu ukázala, že Spojené státy udělaly minimum proto, aby na stranu Islámského státu neodešlo bojovat 250 Američanů. Američané navíc oznámili, že zastavují svůj program pro výcvik syrských „moderátních rebelů,“ který byl podle nich obrovským selháním.

Vzhledem k těmto všem okolnostem je tedy logické, že Rusko muselo začít jednat anebo být potichu. Po schválení ruského zákona pro využití vojáků v zahraničí Putin také potvrdil vznik centra pro koordinaci informací se sídlem Bagdádu. Jeho členy bude Sýrie, Írán, Irák a Rusko. Putin také řekl, že se do koalice mohou přidat další státy.

První ruský útok nastal v oblasti města Homs. Podle Ruského Ministerstva obrany ruské stíhačky bombardovaly vojenské vybavení, komunikační centra, vozidla, palivo a munici patřící Islámskému státu. Některé média začala ruská tvrzení zpochybňovat slovy, že v této oblasti Islámský stát nepůsobí. Putin ale sám několikrát naznačil, že v tzv. syrské opozici není žádný rozdíl, protože všichni jsou extrémisté.

Jaké bude mít ruská vojenská intervence dopady, teprve uvidíme. Rusko údajně americkým stíhačkám sdělilo, aby nevstupovaly do syrského vzdušného prostoru. Jsou také zprávy, že Spojené státy požádaly státy u Kaspického moře, aby nepouštěly ruské stíhačky. Je také docela možné, že některé elementy v USA budou volat po útoku na Rusy prostřednictvím bojovníků v Sýrii. 


Zdroje: Todays Zaman [1][2][3], Al-Manar, Reuters [1][2], JPost, Haaretz, Daily Star, TASS, RT, Novinky.cz [1][2], První zprávyFoto: © Stringer / Reuters

https://www.youtube.com/watch?t=1&v=OqQtbI2J9Es

25 komentářů :

 1. Víte co je divné?
  Že když bombardovalo Sýrii americké letectvo, tak o tom byl jeden článek a ticho.
  Nikdo se nestaral koho bombardovali, kde bombardovali, nic.
  Když Turecko bombardovalo v Sýrii Kurdy, prostě jen tak, že je nemají rádi, přestože kurdská strana je v tureckém parlamentu, nikoho to nevzrušovalo, ani i když poté začali ty kurdy bombit i v Iráku.
  Nikdo se nezajímal o to, když Francie udělala bombový nálet v Sýrii před pár dny, protože prý v Sýrii se připravují teroristické akty proti Francii.
  A ta Francie přesně ví, kde přesně v kterých místech se připravují, kdo je připravuje a vybombila tam 30 bojovníků a hned s jakou slávou to oznamovala.
  A nikdy nikdo se o nic nestaral, tak jako teď je celý západní svět v pohotovosti, běsní, jak Rusko bombarduje civilisty, jak nemůže vyhrát, jak je Putin zoufalý, jaká je to chyba a ať okamžitě přestanou !!!
  Já myslím, že je to jasné jak facka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JESTLIŽE SE PUTINOVI NEPODAŘI ZJEDNAT V CHAOSU VYTVOŘENÉM ZÁMĚRNĚ USA POŘÁDEK HROZÍ EU

   že ji zaplaví ne statisíce ale miliony musulmanů,které ani USA ani bohatá Saudské arabie a dalši souvěrecké státy NECHTĚJÍ a očividně NIKDY chtít nebudou,ačkoli je to jejich kultura,

   NAŠE POLIT.TŘIDA SE TEDY MUSÍ PONOŘIT DO SRAČEK,ABY MOHLI HLEDAT OTVOR A BÝT REKTONAUTY A PŘITOM TVRDIT,ŽE BYLI PROTO NÁMI VOLIČI ZVOLENI.

   Smazat
  2. 13:59

   Lépe už to snad ani napsat nešlo;)

   Žijeme v hyperpokrytecké části světa:(

   Jo, jo, konečně někdo začal likvidovat ty správné cíle;)

   Přesnou mušku kluci;)

   Smazat
 2. 13:59 - možná kdybys líp hledal, článků bys našel víc jak jeden.
  Ale že v tom máš jasno, to tě obdivuju. Podle mě v to nemá jasno ani Putin, ale ty ano. Klobouk dolů. petr

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 14:11: Péťo, s ironií se to musí umět, jinak se ti vysmekne a ubalí ti jednu přes celou nevymáchanou hubu. Příspěvek, který napadáš, upozorňuje na zřejmé nesrovnalosti, nic víc. Poněvadž podle tebe, a to už něco znamená, v tom nemá jasno ani Putin, pak zbýváš ty sám, kdo má v hlavě jasno. Tož, objasňuj, Petře jasnozřivý. A přitom se prosím zmiň, jak to máš s připrchlíky. Je pro tebe důležitější, kdo ten syrský exodus zastaví, než jestli ho někdo skutečně zastaví? Několikaleté bombardování teroristů silami USA zatím připomíná bombardování kukuřičného pole hnojivem. Nazdar

   Smazat
  2. petre, ty jsi nic nepochopil. 13:59 má na mysli to, že když umírají civilisté pod bombama ami.letectva, tak ti mrtví nikoho nezjímají. Ale když jde o bomby rus.letectva, tak je z toho humbuk. A pokud ami nazývají civilisty teroristy ISIL, tak je přece dobře, že jsou likvidováni. Je ale pochopitelné, že to ami bolí, když se o vznik ISIL zasloužili.

   Smazat
  3. Ano, článků o bombardování Srbska bylo samozřejmě v té době víc. V českém tisku presstituti opisovali albánské a NATOidní lži a manipulace, dodnes dělají ze Srbů genocidní vrahy a viníky. Na té lživé kampani se velkou měrou podílel náš Velký Dramatïk. A výsledek: v každém státě je nějaká mafie, ale jen na Kosovu mafie dostala stát. Hra na demokracii, kdy ve vládě a v parlamentu sedí mafiáni a drogoví pašeráci, obchodníci s lidskými orgány a podobná verbež vede k tomu, že Srbové jsou vyhnáni, nemohou se vracet, jejich majetek je usurpován a desetitisíce Albánců z Kosova berou nohy na ramena a utíkají do západní Evropy, často se přitom vydávají za Syřany. No není to povedené dílko Strýčka Sama a Velkoněmeckých Pangermánů?! Ale všeho dočasu, milý Petře, doba se láme!

   Smazat
  4. 14:42 - já jsem jenom kolegu obdivoval, že v tom má jasno, protože ani já ani nikdo z vás se v situaci v Sýrii nevyzná. Ať si to přiznáte nebo ne. Takže já ti toho moc neobjasním, promiň. Všichni zúčastnění si tam hájí svoje zájmy, ať už je to Rus, Francouz, Amík nebo Brit. Do tam figuruje Asad, což taky není úplně hodný strýček ani vůči vlastním lidem, takže čert aby se v tom orientoval. Proto obdivuju každýho, kdo v tom má jasno, toť vše. petr

   Smazat
  5. Když se Petře nevyznáte v situaci v Sýrii, tak to bude možná tím, že opakujete pitominy západní propagandy. Co udělal Asad svým spoluobčanům. Že pronásledoval extremisty? Že neuzavřel mír s Izraelem, který Izrael ukrad' Golanské výšiny, nechce je vrátit a ukradenou vodou 'zvelebuje pouště'? Že bojuje proti agresi Turecka, USA a Saudské Arábie? Ano, v Sýrii se realizují zájmy USA o světovládu, jejich poskoků z NATO, kteří bývali majitelé kolonií a teď s pmocí USA mají naději, že by se ta doba mohla vrátit. Není lepší dát v Sýrii přednost zájmům Syřanů? Když se v něčem neorientujete, něčemu nerozumíte, Petře, tak to ještě neznamená, že tomu nerozumí ostatní.

   Smazat
 3. Jsem vegetarián,tudíž pobaveně sleduji,jak se partneři běloši žerou navzájem..GOJJIM NACHES https://www.youtube.com/watch?v=Uj7DeJtw9Tg

  OdpovědětSmazat
 4. Článek odkazuje na téměř výhradně oficiální rozhovory. těch neoficiálních zejména v rámci zasedání OSN učinil Putin mnoho a dle jeho z jiných zdrojů ověřených slov značně úspěšných. Saudům hoří koudel pod zadkem plným docházející ropy a dolarů, což je dostatečně vznětlivá kombinace. Prozatím se v saudské dynastii nenašel nikdo, kdo by nejprve pochopil a pak konal v tomto strategickém ohledu. Netanjahu si v Моskvě vyslech nepříjemné pravdy a ty se rozhodl podpořit útokem na syrský armádní konvoj, aby vyvola dojem, že nad Putinem zabodoval. Jenže i Izrael má pod sebou sud prachu, a to ten finanční dolarový. Přitom nějak není kromě Japonska nikdo, kdo by ochotně přijímal junk bonds a jiné hodnotově vyprázdněné investiční finanční tituly, jež židovská finanční oligarchie vypouští, seč může. Ruské letecké útoky jsou podmíněny skutečností, že pro pozemní nebylo závazně dojednáno, že US koalice se zdrží jakýchkoli leteckých útoků na cíle kdesi v poušti vydávané za útoky na IS. Prostě pouze ruská letadla mají jistotu včasné identifikace cílů i čehokoli ve vzduchu, aby splnila úkol a vrátila se bezpečně na základnu. Rusko nehodlá ztrácet svá letadla ani letecký, natož pozemní vojenský personál, kvalitní výcvik je nenahraditelný. Pokud se ale situace vyvine v konec US aliance, může se na scéně v Sýrii po boku SA objevit třeba i ruský specnaz či jiní pozemní specialisté pro čištění terénu a budov od svinstva všeho druhu. Současně pro pozemní operace není dosud jistota, že nová ruská techika bude plně funkční a k dispozici v potřebném počtu i se zázemím. Podzim bude značně horký v každém případě, je vysoká pravděpodobnost, že proti ruským silám nikdo nevystoupí a že peníze USA, Saudům i NATO dojdou dříve než by jejich patologičtí velitelé rozhodli o opaku. Mimochodem, Putin a Rusko jsou v ostrém testu náhrady USA v roli globálního stabilizátoru a i globální prediktor testuje své schopnosti v rychle se měnící situaci. Jde o to, aby Putin a jeho lidé vydrželi nechybovat a současně k úspěchu svých iniciativ získali postupně doposud ztracený čas z jelcinovské éry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude to ještě napínavé a nezbude nám, než držet palce, aby to všichni přežili v relativním duševním zdraví. Putin hraje o moc v mezinárodním měřítku, doma myslím by mu to nijak neuškodilo, kdyby se nezadařilo. I když i v tom mezinárodním společenství stejně na něm nezústane nit suchá, ať to dopadne jakkoli.

   Smazat
 5. Aláhisti chtějí do nebe k Aláhovi, tak proč je litovat? Vždyť je to jejich sen, tak by měli být přeci šťastný. To je přeci jedno kdo jim ten sen lépe splní jestli US bombička nebo ruská bombička. Hlavně, že odejdou ke svému Aláhovi jak si přejí a bude od nich pokoj na zemi. Nakonec oni demokraticky řezat hlavy směli nebo co? No tak teď o ty své také přijdou.

  OdpovědětSmazat
 6. Dnes je křik McCaina a spol.,že Rusko bombarduje umírněnou opozici. Zajímalo by mne, co to je ta umírněná opozice. Je financována a vyzbrojována, dost neúspěšně ze strany USA ale v čem jsou umírnění? Střílejí jen občas, nebo jen pistolkami, nebo střílejí proti vládním silám jako IS ale odlišují se tím že neuřezávají hlavy? V každém případě vedou ozbrojený boj proti zákonné vládě a tak se nemohou divit, že tato vláda jim oplácí stejně, v rámci sebeobrany podle Charty OSN, byť za pomoci Ruska, které vláda požádala o pomoc

  OdpovědětSmazat
 7. Doufám, že konečně začne vítězit pravda a láska nad lží....

  OdpovědětSmazat
 8. Teď se zvitelňuje dost zhoubně opět Francie, v čele s prezidentem Hollandem. Začala bombardovat území Sýrie bez souhlasu její vlády,jejího zákonně zvoleného prezidenta označuje za zločince a zahajuje jakési vyšetřování válečných zločinů v Sýrii. Nikdo neví, kde k vyšetřování vzalo pravomoc a tak by bylo na místě se zeptat, kdy se začnou vyšetřovat válečné zločiny Francie, např. v Libyi, bývalých koloniích v Africe, v Alžírsku a Vietnamu. I na nás útočí s uprchlíky s vydíráním dotacemi, na Maďarsko kvůli plotu, ačkoliv jako první postavila plot na svém jihu na hranici v Itálii a na západě v Calais.

  OdpovědětSmazat
 9. Všechno to nabralo na obrátkách.
  Putin přesně věděl co se stane ve chvíli, kdy dá příkaz k útokům.
  A věděl, že amerika ani západ ho nepodpoří a nějaké ojedinělé hlásky některých zemí budou okamžitě umlčeny. Nakonec, pentagon dnes prhlásil, že odmítá spolupracovat s Ruskem, žádné výzvědné údaje o pozicích ISIL Rusku nedá.
  Na druhé straně měl jasně domluvenou a garantovanou pomoc Iráku, Íránu a Hisballáhu. A to stačilo, aby do toho šel.
  Íránská armáda uř se do Sýrie valí, Hisballáh taky, rusové začali posílat přes iráckou vládu iráckým kurdům velmi dobré zbraně (tak si počkáme jak zareaguje Turecko, které je systematicky bombí).
  A jsem zvědavá, jak se celé západní společenství pustí do Íránu a Hisballáhu za jejich pomoc v boji proti ISIL.
  Chápete co se tady právě odehrává?

  OdpovědětSmazat
 10. Rusko už nejspíš vyhrálo. Je to poznat podle křečovitého narativu Západu, že (údajně) Rusko bombarduje i jiné teroristy, než jen ty z Islámského státu. Pokud by to byla pravda, nebylo by na tom nic špatného - prostě pomáhají Asadovi, podobně, jako USA pomáhají těm proti Asadovi. Rusko to jen dělá obratněji - to je to celé.

  OdpovědětSmazat
 11. Je to jen humanitární bombardování . Tak proč čt a nova beči . Rasia lec gou .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Humanitární bombardování je moc hezkej výraz :-)

   Smazat
 12. Zaujimave,ze nemecke aj svajcarske media teraz uviedli prehlasenie Putina,ked povedal,,Co sa tyka hlaseni,ze trpi civilne obyvatelstvo.tak my sme na tieto masove utoky medii boli pripraveni.Prve hlasenia o civilnych obetiach boli uz v obehu,ked nase lietadla neboli este ani vo vzduchu.

  OdpovědětSmazat
 13. Česká lékařka v důchodu šla před dvěma roky do jedné z Mnichovských oblastních nemocnic, kde hledali anesteziology/. Občas nám píše, můžete si to rovněž přečíst.Máme velké štěstí, že jich tu máme tak málo.>
  > Včera jsme měli v nemocnici poradu, situace jak u nás, tak i v dalších nemocnicích v Mnichově je neudržitelná. Pohotovost na klinikách nezvládá a tak vše začínají posílat do nemocnic. Řada muslimů odmítá k ošetření ženský personál a MY ženy zas říkáme, že mezi ty zvířata zvláště z Afriky, nepůjdeme. Vztahy mezi personálem a imigranty začínají být stále horší a horší, od minulého víkendu musí s imigranty chodit do nemocnice policajti se psy. Řada uprchlíků má AIDS, syfilis, otevřenou TBC a spousty exotických nemocí, co v Evropě neznáme a neumíme léčit. Pokud dostanou recept, tak v lekárně zjistí, že musí vše zaplatit hotově. Dochází tam k neuvěřitelným výstupům zvláště, když se jedná o léky pro děti. Děti nechávají personálu v lékarnách se slovy: " tak si je zde vyléčte sami." Takže policie už nehlídá jenom kliniky a nemocnice, ale už i velké lékárny.
  > Na poradě jsme otevřeně říkali, kde jsou ti, co je vítali do TV kamer s transparenty na nádraží ? Ano, hranice se sice zatím zavřely, ale milion už tu je a rozhodně se jich nezbavíme. Doteď byla v celém Německu nezaměstnanost 2,2 mil., teď bude nejméně 3,5 mil. Většina těchto lidí je naprosto nezaměstnatelná. Těch lidí se vzděláním je úplné minimum, navíc jejich ženy většinou vůbec nepracují. Odhaduji, že každá desátá je těhotná, stovky tisíc z nich přinesli s sebou kojence a malé děti do 6 let naprosto zbídačelé a zanedbané. Pokud to bude pokračovat a Německo znovu otevře hranice, tak jedu domů, za takové situace mě zde nikdo neudrží ani plat 2x větší než u nás. Já jsem jela do Německa, ne do Afriky či na Blízký východ.
  > Sám profesor našeho oddělení nám říkal, že je mu smutno, když zde vidí uklízečku, co tu za 800 Euro uklízí už léta každý den a pak zde potkává na chodbách mladé kluky....

  OdpovědětSmazat
 14. ISIS -jimstonefreelance je skvělý internetový badate ----

  ISIS je americká speciální výcviková jednotka na speciální mezinárodní operace ..... BOMBA ....

  http://82.221.129.208/ah2index.html

  sjeďte trochu dolů na jeho stránce pro dnešní den ....

  OdpovědětSmazat
 15. Pro Putina je to zugzwang, stejne jako Krym. Kdyby to nechal byt, tak ho to semele. Syrie v rukou zapadu znamena odstrihnuti Gazpromu od evropskeho trhu a masivni protirusky dzihad v ruskem podbrisku, ktery by destabilizoval sousedni ruske regiony. Assad garantuje pro Rusko pravy opak. Proto je to bud a nebo. Jinak by do toho Putin nesel. Rusko nema zapotrebi valcit a nekoho napadat - na rozdil od Zapadu.

  OdpovědětSmazat
 16. 22:51 Je to přesně tak. Je až neuvěřitelné, kam se dostal tz. "demokratický" západ, za poslední roky. Pod vedením USA, podniká samé výpady do okolních států, propaganda neskutečných lží, jidášství, podrazů a vyhrožování. A toto jsou naši spojenci? Na tyto vrahy a intrikány máme vzhlížet a brát si z nich příklad? Ne děkuji nechci. Jsem Slovan a chci stát po boku slovanských států vč. Ruska, které právě teď vytahuje celou Evropu z bryndy, co upekli oni výše zmínění "demokraté". Je to jejich nekonečná HANBA!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.