Reklama

pátek 16. října 2015

Co ukázala demonstrace 10.10. proti TTIP v Berlíně

Václav Umlauf 
16.10.2015  E-republika

Podíváme-li se v Česku na vytunelovanou pravici a skutkem a myšlenkami impotentní levici, pak nám občanům nezbude, než vzít rozum do hrsti a zařídit se jako v Německu a ve Španělsku. Prostě a jednoduše musíme sami, chytře, masově, mimo ideologii a skrze organizaci zespodu založit naši angažovanost v kauzách, kde jde o holé přežití.


Každý alespoň trochu rozumný občanský web vystupuje proti smlouvám typu TTIP, o tom bez debat. Nikdo nechce dobrovolně přejít pod legální otroctví korporací, které poprvé v dějinách lidstva budou postavené mimo pravomoc států a budou si rozhodovat samy nad sebou ve věcech života a smrti občanů. Viz heslo "TTIP", "CETA" a "TTP" na tomto webu.

Jako dlouholetého občanského aktivistu mne ale zajímají masové akce, které mají poselství, jsou zorganizované plošně, mají dopředu připravenou strategii, připravily komunikaci pro masové prostředky. A navíc dokáží pomoci logistiky provozované zespodu spojit množství občanských organizací pod jeden deštník, jednu hodinu a v jednom městě, nejlépe v hlavním. Před časem se to povedlo ve Španělsku (Ve Španělsku proběhly největší celonárodní demonstrace tohoto desetiletí). Dnes tato země má novou vládnoucí stranu jménem Podemos. Německo je další země, kde se to podařilo, zatím pouze na občanské úrovni a v rámci jednoho tématu absolutní důležitosti.

Den 10. říjen 2015 je památný tím, že v Německu se manifestoval nejen masový odpor proti smlouvě TTIP. Z mého hlediska je mnohem cennější, že vznikla nová občanská sebeobrana národního charakteru. Shrňme její hlavní rysy v bodech.

 • Trpělivé roční sbírání podpisů v celé EU pro EU-referendum o TTIP, organizováno hlavně z Německa. Hotovo, odevzdáno v Bruselu přes 3 mil. podpisů, ale lobbisticky koupená EU-grémia toto referendum asi odmítnou provést. Viz naše články a zapojení webu e-republika do kampaně "Stop TTIP!". 
 • Organizace typu campact.de připravily materiály k distribuci, videa, trička, plakáty, věšáčky na dveře. Ty mimochodem jen v Durynsku vyvěsilo na dveře přes 3 mil. občanů! Podívejte, jak to vypadá v reálu. Věcný materiál proti TTIP je v tomto PDF, viz věšáček na kliku pod heslem: "Volili byste kočku v pytli?" Stáhnete PDF, vytisknete, vystřihnete a zavěsíte zvenku dveří na kliku od bytu nebo od domu. To je celé. 
 • Zajištění dopravy z celého Německa vlaky a autobusy na demonstraci do Berlína, jež se odehrála na 10 místech. Celkem se sešlo 250 tis. lidí, v celém Německu to byly milióny.

Výsledkem této občanské mobilizace je poplach v Bruselu, kde se smlouva tajně peče s vyloučením veřejnosti. Přístup k jednání mají pouze právníci, lobbisté korporací, zástupci velkých firem, státem pověření úředníci s přístupem k tajným materiálům a všichni jim podobní, kterým leží na srdci blaho občanů. Viz článek Občané v EU prohrávají, viz rok 2014.

Hnutí hackerů Anonymous musí vypisovat odměnu za to, že tyto korporátní smlouvy někdo hackne a zveřejní pro občany. Například pro ukradení plného znění v USA již schválené (a pořád tajné!) smlouvy TTP je už připraveno a sebráno veřejnou sbírkou celkem 100 tis. dolarů. Hledá se aktivista, který místo loajality ke korporacím a k jimi koupenému státu bude jednat v našem jménu.

Když lobbisté v Bruselu zvednou telefon, tak celá mašina EU pracuje neuvěřitelně rychle. Necelý týden po masových demonstracích v Německu vládne v EU štábu organizovaná panika a čilý ruch. Zatím se spustila pouze masivní oblbovací kampaň, která má přes korporátní média zmást veřejnost. Hlavní rysy této kampaně propagující "výhody TTIP pro občany EU" jsou následující.

 • Evropská komise předložila kouřovou clonu ve formě nové „Handels- und Investitionsstrategie“, která prý má zhodnotit nové ekonomické skutečnosti. Ve skutečnosti jde o to, aby všechno zůstalo při starém, hlavně rozhodčí tribunály postavené mimo pravomoc států. 
 • Cecilia Malmström, komisařka určená pro vyjednávání TTIP, zjistila, že existuje něco jako evropská veřejnost, která je masově proti smlouvě. Tato placená úřednice začala nyní vykládat, jak je smlouva výhodná pro malé firmy a řemeslníky. Ty zcela pochopitelně zničí jako první, protože mají dělat ekonomický kanónenfutr transatlantickým korporacím. 
 • Hle, transparence! EU odtajnila na svých stránkách důležité části smlouvy, tj. obchod s východní a západní Afrikou. 
 • Propaganda otočila a místo zisku a růstu HDP (zcela fiktivního podle alternativních ekonomů) se začalo mluvit o nových pracovních příležitostech. Slibem nezarmoutíš, že ano, a v politice je lhaní zcela regulérní věcí.


Závěrem:

Podíváme-li se v Česku na vytunelovanou pravici a skutkem a myšlenkami impotentní levici, pak nám občanům nezbude, než vzít rozum do hrsti a zařídit se jako v Německu a ve Španělsku. Prostě a jednoduše musíme sami, chytře, masově, mimo ideologii a skrze organizaci zespodu založit naši angažovanost v kauzách, kde jde o holé přežití. Kdo si myslíte, že je to jen sen, podívejte se na politickou činnost jihoamerických indiánů v zemích, jako je Bolívie, Ekvádor a Venezuela. Dnes mají své vlastní indiánské prezidenty, viz heslo "Evo Moráles".


 
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme! Související články:

11 komentářů :

 1. U nás to projde bez povšimnutí,jsme ovce a ty když jdou na porážku tak jen sem tam zabečí ( u klávesnice)

  OdpovědětSmazat
 2. Je potřeba nová levicová strany, sionista Bohůš plní je příkazy od sionisty Shapira z US ambasády, v tom je problém "já na sionistického bráchu a sionistický brácha na mě", tak to u nás vypadá. Bakala byl kdo? No přece sionista, když si to ti Češi nechají tady rozkrást před očima, tak si nic jiného nezaslouží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádná levicová strana není potřeba .Stačí jenom podpořit Okamuru a nechat ho udělat v České ovčárně pořádek .Co Vy na to ?

   Smazat
  2. Podpořit Okamuru? Proč? Copak nevíte, jak to dopadne? Pamatujete, co následovalo, když Vít Bárta vystoupil proti "Skanska"?
   A další problém je, že lidé nejraději řeší právě to, co se jich příliš netýká. Jako příklad uvedu imigranty a islám. Pokud by, občané, řešili předevevším chybně nastavený systém, práci státu, jeho zaměstnanců, tedy často i svoji vlastní, nemuseli by mít fobie z islámu, jelikož by měli zemi pod kontrolou, tudíž by bylo nepravděpodbné, aby řekněme budoucích pár tisíc vyznavačů islámu, obyvatel ČR, zavedlo právo šaría.
   Jenže situace je taková, že mnohdy zaměstnanci úřadů tráví pracovní dobu na diskuzích, psaním o tom, jak cikáni, arabové, politici, a spol, nic nedělají, a přesto berou abnormálně vysoké platy.

   Smazat
  3. ..takže nejlepší je, v tomto ohledu, nedělat nic; jen z povzdálí sledovat absurdně opravdovou reality show, a starat se prostě jen o vlastní žití, ne přežití. Bohužel, jakákoliv angažovanost může mít pouze negativní následky; v lepším případě jen pro politicky angažovaného, v horším i pro jeho voliče.
   Ačkoliv pokud se jedná opravdu o neúplatného jedince, tedy řekněme jednoho z jednoho milionu, může tento zkoušet, velmi opatrně, tedy zvolna, protlačit zákony, umožňující zlepšení situace. Pokud se nad tím zamyslíte, jde o dost riskantní činnost, která se sice může podařit, ale mezitím si poškození investoři vytvoří jiné prostředí, kde kompenzují svoje ztráty...takže mnohem výhodnější je pro aktivního bojovníka za zlepšení lidské společnosti prostě emigrovat někam, kde se mu to zdá být lepší.

   Smazat
  4. Omlouvám svůj třetí vstup; ale i nadávání na netu je dobrou terapií. Postupně se tak ztrácí zábrany, až člověk vybuchne a postřílí několik, dle jeho názoru, viníků. V lepším případě zastřelí i sebe, v horším jde do kriminálu, což znamená, že v jeho životě konečně nastane zásadní změna.
   Co se týká webů "bojovníků za pravdu", i ty se obvykle po dosažení popularity rozhodují dle toho, kdo je platí. Což samozřejmě nemusí znamenat, že "změní nepřítele"; naopak, všichni ti chytřejší dávno mají weby dva, Pro a Proti Ruský...
   Co tím chci říct?
   Není nutné se příliš vzrušovat, ani útočit na tzv. třídní nepřátele; co když mezi nimi objevíme třeba vlastní manželku? Hezký den.

   Smazat
  5. Okamura samozřejmě není řešením. Mně stačilo, když ho 'zradili' skoro všichni jeho poslanci. Co to je za vůdce, který vlastní stranu nemá pod kontrolou, když si neumí vybrat spolupracovníky, který neumí vyjednat shodu?! A co jeho program? Jak nastavit systém jinak, aby fungoval bez ohledu na momentální personální složení 'elit', aby byl ku prospěchu lidu a ne několika lidí, to Okamura neřeší. Jen klouže po povrchu a často říká, co chce slyšet spodina. Ne nadarmo dělal v Japonsku popeláře. Marek

   Smazat
  6. Mate pravdu, Okamura je populista a osel prvni tridy.
   Co se TTIPu ty, vznikne obrovsky trading blok, ktery bude kontrolovat 60% svetoveho HDP. Proto ta panika u komunistickych blbu a v Kremlu. BRICS je uz tak v koncich a po zavedni TTIP bude leda tak pro smich.
   Proto komunisti i nacisti tak vztekle kvici. :-)

   Smazat
  7. Blb jsi Ty 1O:56 a houfy dalších takových idiotů,kterých se sešlo na "Dnech NATO" přes 220.000 kusů....To je ukázka hlovadilé úrovně tohohle "dobytčího národa",který díky té své zhovadilé úrovni a neochoty přemýšlet dnes jako tažný dobytek táhne tu "siobanksterskou káru" a brzy,až nebude moci,anebo až se moc přemnoží (o tom už sionisti melou na plnou hubu..),půjde na jatka a to tak poslušně a s přiblblým,naivním šklebem,jako na tu execírku vrahů z NATO....

   Smazat
  8. Anonymní17. října 2015 10:25
   Vaše výhrady vůči p. Okamurovi, vyplývají z neznalosti jeho snah. Nejvíce mimo, jste se svým tvrze-ním:
   „A co jeho program? Jak nastavit systém jinak, aby fungoval bez ohledu na momentální personální složení 'elit', aby byl ku prospěchu lidu a ne několika lidí, to Okamura neřeší.“
   On totiž prosazuje zákony o všeobecném referendu a o odvolatelnosti politiků. Pokud by tedy ve volbách získal dost hlasů, tak by prosadil, aby poslední instancí v přijímání zákonů, byli občané a ne, případně zkorumpovaní, zastupitelé. To je přesně to, co po něm požadujete.
   Na druhou stranu, přesně to, se však nezamlouvá ani příslušníkům politické třídy, ani těm, kteří je ovládají. A určitě tomu, jenom trpně nepřihlíží. Proto zde, také můžete hledat vysvětlení/odpověď, pro Vaši otázku/zvolání: „Co to je za vůdce, který vlastní stranu nemá pod kontrolou, když si neumí vybrat spolupracovníky, který neumí vyjednat shodu?!“
   Nakonec mám výhrady i k Vašemu dalšímu tvrzení: „Jen klouže po povrchu a často říká, co chce slyšet spodina“. Ale zde by bylo třeba si vyjasnit, koho míníte tou spodinou. Západní neoliberální systém, kterého máme to potěšení, být součástí, likviduje střední třídu, takže tou „spodinou“, se postupně stává většina společnosti.
   A Vaše poslední tvrzení: „Ne nadarmo dělal v Japonsku popeláře“, snad ani nebudu komentovat.
   To je pouze můj názor, Anonym 10:56 to asi vidí jinak. P.K.

   Smazat
 3. Zajímavostí naší politické scény je fakt, kdy se slibuje, jak se vše zlepší až jim dáme více hlasů.
  Skutečností je neochota všech podat vlastní protinávrh zlepšující stav této rozkradené země.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.