Reklama

čtvrtek 8. října 2015

DW šokuje: Demokracie na Ukrajině bez dalšího Majdanu nebude!

DW šokuje: Demokracie na Ukrajině bez dalšího Majdanu nebude!8. 10. 2015   První zprávy
 
V posledních měsících se tón evropských médiích ohledně Ukrajiny začal znatelně měnit. A nikoliv k lepšímu. Dokonce volají pro třetím Majdanu!

Nadšených recenzí o tom, jak „mladá demokracie" buduje světlou budoucnost je stále méně, ale to více o korupci, porušování svobody projevu, a celkově o tom, že život po Euromajdanu se zjevně nezměnil k lepšímu.

Ale i v této souvislosti je zcela výjimečný materiál v německém vydání Deutsche Welle s výmluvně depresivním názvem „Plíseň v Kyjevě." V něm autor DW, kyjevský korespondent Frank Hofmann, dochází k závěru, že Ukrajina nevybuduje demokracii bez nového Majdanu.

„Po roce a půl po revoluci na Majdanu jsou výsledky reforem neznatelné, a staré síly jsou stále silné," poukazuje Hofmann. Podle jeho mínění, právě teď, když je v Donbas v relativním klidu, se do popředí znovu dostávají požadavky Majdanu, které, jak se ukázalo, nebyly prakticky splněny. U moci jsou tytéž staré tváře, které využívají několik málo aktivistů jako své krytí.

Situace s korupcí na Ukrajině je po „revoluci důstojnosti" ještě horší. „Každý týden se dozvídáme o nových případech korupčního jednání, včetně mezinárodních projektů, jako je výstavba nového sarkofágu nad černobylskou jadernou elektrárnou," uvedl Hofmann. Oligarchové, proti nimž Majdan vystupoval, jen posílili své pozice ve vládě.

Seznam kyjevských sankcí, do nějž se dostali ruští, ale i řada západních novinářů, autor DW nazývá „šokujícím způsobem nedemokratický". „V Kyjevě nechtějí připustit, že to připomíná metody Stasi (tajné policie dřívější NDR – pozn. red.). Chybí pochopení toho, co je v podmínkách demokracie správné, a co špatné," podotýká smutně říká německý novinář.

Nehledě na všechny smutné následky Euromajdanu, Frank Hofmann věří, že „aby se opravdu Ukrajina dostala na demokratické koleje, nelze se obejít, bohužel, bez dalšího výbuchu". Novinář připouští, že tato „třetí exploze" může získat mnohem krvavější podobu, než ta předchozí, protože v rukou různých „veteránů" ATO, členů dobrovolných praporů a dalších „aktivistů" je hodně zbraní.

Nový "Majdan" nebude dokud k němu nedá Západ zelenou

Ale ani nevyloučil, že třetí Majdan může být klidný, protože zájem na reformách mají „především zvláště mladí lidé a ti, kteří pracují v oblasti kultury". Je to prostě něco, co by měla EU podporovat, tvrdí autor.

Je nemožné si nevzpomenout na předchozí Euromajdan, který začal jako „revoluce důstojnosti", nepokoji „kreativní třídy" a studentů, kteří se „slunečníky a dobrou náladou" šli do ulic. Jak to skončilo, nyní vidí i novináři DW.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)

12 komentářů :

 1. Já si myslím, že situace v Ukrajině je jako časová smyčka. Jelikož nemá v současnosti řešení, přesouvá se do budoucnosti. Otázkou ovšem zůstává, jestli současní lidé přežijí a či to budou stejní lidé, co přežijí.
  Když není dostatek materie a reálu, zbudou iluze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale má. Ne jeden Majdan, ale aspoň 4 - ve všech národnostních (Zaporozci, Moldavie, Zakarpatsko, Donští kozáci a t.d.) pásmech. 4 strany vypasení oligarchové neuhlídaj.

   Smazat
 2. S článkem souhlasím. Svoji představu bych formuloval ještě takto. Ukrajina nepotřebuje válku, Ukrajina potřebuje čas. Myslím, její západní část. Aby měli lidi trochu klidu, aby si po tom co se dělo (8000 mrtvých spoluobčanů), měli možnost uvědomit, co vlastně chtějí, že to co právě mají, nechtějí. Takže nyní co? Válka fašistů s oligarchy, nebo nový Majdan slušných lidí. Neprve musí nějak dokvasit to první.

  Právě s tímto strategickým cílem, získat čas, tvrdě nutí Putin Merkelovou a Hollanda k dodržování Minských dohod. A ti zase Porošenka. Tento tlak na Merkelovou je patrný od jednání v Brisbane. Tam jí Putin věnoval plných 5 hodin, mezi čtyřma očima. Od tohoto jednání Merkelová v tom nejdůležitějším (možnost spoluúčasti Německa v eventuálním vojenském konfliktu Ukrajina - Rusko) "zkrotla".

  OdpovědětSmazat
 3. No tak to je snad první článek,v kterém je alespoň část pravdy.Nebýt ruské agrese na Ukrajině už by dávno tzv. Třetí majdan byl.Bohužel staronové tváře jen zaměnili staré oligarchy.Že by korupce byla nyní větší to je příliš odvážné tvrzení.Myslím,že není možné to zhodnotit.Spíše se dá říci,že vše zůstalo při starém.Slovy Dmitra Jaroše pokud na nás útočí kremelský agresor není možné přistoupit ke změně systému vnitřní okupace.Na rozdíl od našich dědů,kteří bojovali za nezavislou Ukrajinu,máme sice hodně špatně fungující republiku,ale alespoň nějakou.Takže současný porošenkovský režim může děkovat kremlu ,že je stále u moci.Celkově se po Majdanu společnost na Ukrajině změnila,změnila se i armáda,bohužel vláda je pořád stejně shnilá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořád ale nerozumím tomu, že lidé, so sebevědomě a samozřejmě mluví o tom, že na Donbase je kremelský agresor
   nevědí, jak se k tématu vyjádřil samotný MID Ukrajiny o tom také ještě neví. http://delo.ua/world/mid-ukrainy-zhdet-ot-moskvy-zaverenija-ob-otsutstvii-namerenij-i-304729/

   Smazat
  2. 16,33 Další Majdan na Ukrajině samozřejmě bude, až (jak noblesně předpovídalo očírované knížátko "lidé nebudou mít co žrát". Pak přijde čas dalšího Majdanu na Ukrajině. Jeho osnovu nebudou mít v rukou USA ani prozápadní oligarchové a Západem vycvičení fašouni (nepomohou ani Sorosovy páté kolony) ale rozvzteklení Ukrajinci, kterým vrazi a loupežníci rozkradli celý stát a zadlužili je do padesátého kolena.

   Smazat
  3. Nebýt lidské debility, mohlo by být na světě krásně. Třeba by i různým debilům došlo, že na Ukrajině žije mnoho miliónů Rusů a ti rozhodně nebyli bombardováni raketomety z Ruska. A pokud se někdo ohání pohrobkem Hitlera Jarošem, inu, je jasné, za koho kope.

   Smazat
  4. 16:33!
   Vy jste snad spad z višně??
   Húúú ,probuďte se!!!
   j.

   Smazat
 4. pane (16:33), vy jste asi svůj příspěvek přebral asi od nějakého redaktůrka z ČT nebo spíše od kyjevského amerického ministerstva pravdy. Můžete mně vysvětlit, na čem se zakládá ruská agrese ? Můžete mně vysvětlit, proč USA pustily do éteru téměř obratem fotografie prvních čtyř ruských tryskáčů na stojánce v Latakiji, ale nedokázaly nám, ovčanům, pustit po tolika měsících alespoň fár foteček nějaké ruské techniky v Novorusku ? Pokud ovšem pod termínem "ruská agrese" nemyslíte sebeobranu rusky mluvících Ukrajinců (a těch je na Ukrajině většina, ať se to někomu líbí nebo ne) proti kyjevské bandě, která se chopila moci protistátním a nedemokratickým pučem, to bych pak bral. Jinak ale papouškujete masmediální moudro. Holt, opakování matka moudrosti !?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. psssssssssssst! on ještě neví že to budou ruské bomby co budou padat na jeho hlavu. ach jo. dobře nám tak.

   Smazat
 5. Když nevyjde válka přes Sýrii, tak se to holt musí zkusit znovu přes Ukrajinu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.