Reklama

sobota 31. října 2015

Epizoda 10. Kdo zorganizoval hladomor v SSSR v letech 1932-1933?Nikolaj Starikov
31.10.2015   Zvědavec

Teorie Hladomoru je reaktivována médii pokaždé, kdy má Ukrajina ustoupit Rusku. Abychom připomněli těm, kteří o této tragédii neví, tak v letech 1932-1933 byl vážný hladomor v celém SSSR, který si vyžádal bezprecedentní počet životů (až 7 milionů obětí, podle některých sporných odhadů). Paradoxně zasáhl hladomor většinou úrodné oblasti severního Kavkazu, Povolží, jižního Uralu, západní Sibiře, Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu. Během posledních deseti let bylo najato několik západních historiků, aby vypracovali teorii, že tragédie hladomoru byla záměrným aktem genocidy Ukrajinců, provedeným Stalinovou vládou. Podívejme se na historická fakta a pokusme se dostat se blíže k pravdě ohledně zdroje a okolností tohoto strašlivého hladomoru v SSSR.


Především si musíme připomenout něco o zlatě, které překvapivě není vždy platebním prostředkem…

Na počátku 20. let m.s. se nově vyhlášený Sovětský svaz horlivě snažil obnovit průmysl, zcela zničený po první světové válce a občanské válce v Rusku (1918-1921). Sověti zoufale potřebovali moderní stroje a průmyslové vybavení. Jak to mohli zaplatit? Sovětská vláda byla schopná nabídnout na mezinárodním trhu tři položky: obilí, minerály a zlato.
Sovětské zlaté červoňce, 1923

Na Janovské konferenci v r. 1922 byl zaveden nový zlatý standard. Od konce r. 1922 vydával Sovětský svaz zlaté červoňce – novou sovětskou měnu plně krytou zlatými rezervami a směnitelnou za zlato. V r. 1923 byly sovětské červoňce jednou z nejstabilnějších a nejbezpečnějších měn na světě. Představovaly jasné a aktuální nebezpečí pro vynořující se finanční epicentrum – Spojené státy americké. Ekonomická a finanční váha Spojených států v důsledku světové války neskutečně vzrostla. Tato země byla jedním z mála beneficientů lidských jatek v Evropě. Ale rázně se objevil neočekávaný rival ve formě bolševiků…

V r. 1924 byly sovětské červoňce nahrazeny měkčím rublem bez zlatého ekvivalentu. Strašák pro americký dolar a britskou libru zmizel. Oplátkou byl Sovětský svaz uznán Británií, Francií, Norskem, Rakouskem, Řeckem, Švédskem, Dánskem, Čínou, Japonskem, Mexikem a dalšími zeměmi. Spojené státy vlastnily 46% zlatých rezerv kapitalistického světa.

V r. 1925 sovětské vedení rozhodlo urychlit industrializaci země. Celkem překvapivě, navzdory enormním ekonomickým ziskům, které taková politika slibovala, západní země odmítly akceptovat v obchodování se Sovětským svazem zlato jako platbu!  Toto udivující chování je známo v historii jako „zlatá blokáda“. SSSR mohl platit za stroje a vybavení jen ropou, dřevem a obilím. (Je zajímavé, že stále akceptovali předrevoluční imperiální ruské zlaté mince – měna neexistujícího státu nebyla nebezpečná!)

V r. 1929 američtí bankéři zorganizovali velkou hospodářskou krizi. Krátké období mezinárodní stability směnných kurzů bylo minulostí.

V r. 1931 Německo a Rakousko nezaplatily zahraniční dluh a přestaly vyměňovat marky za zlato, čímž zrušily zlatý standard. Na podzim 1931 Británie zrušila zlatý standard také.

Jak vidíte, bylo by logické a přirozené v té době zrušit zlatou blokádu Sovětského svazu, a tím umožnit, aby ruské zlato ulevilo dusícím se západním ekonomikám. Ale rozhodnutí, které učinili za daných okolností, bylo šokující svoji absurditou. Nejen, že nechali zlatou blokádu SSSR v platnosti, ale uvalili také tvrdé obchodní embargo na převážnou část sovětských exportů! Bylo to učiněno navzdory akutní ekonomické krizi na Západě, kde většina výrobců měla zájem na jakémkoliv druhu poptávky, obzvláště placené zlatem, dřevem, ropou a dalšími surovinami ze Sovětského svazu. Například v r. 1932 bylo 80% britských strojírenských vývozů dodáváno do SSSR. Nicméně 17. dubna 1933 britská vláda zavedla embargo: Zákon o ruském zboží (zákaz dovozů) z r. 1933! Jaká byla logika? Šlo o politicky motivované rozhodnutí s cílem zatlačit na neústupnou sovětskou vládu hnanou antagonistickou ideologií a ekonomickou strukturou.

Byl obchod mezi Západem a SSSR zcela zrušen? Rozhodně ne. Sovětská poptávka po západních technologiích a strojích byla dokonce vyšší, než kdy jindy: industrializace byla v plném proudu. Ale nyní Západ očekával jen jeden platební prostředek: sovětské obilí! (Zvláštnost tohoto požadavku je zdůrazněna faktem, že v té době byly měny většiny agrárních zemí silně znehodnoceny a poptávka po obilí na světovém trhu klesla o 50-70%!).

Stalinova vláda čelila volbě: buď se vzdát obnovy země, a tak kapitulovat před Západem, nebo pokračovat v industrializaci, což povede ke strašné vnitřní krizi. Pokud by bolševici sebrali obilí rolníkům, byl velmi pravděpodobný hladomor, který by pak mohl vést k vnitřním nepokojům a odstavení od moci. Takže bez ohledu na Stalinovu volbu by Západ zvítězil. Stalin a jeho okolí se rozhodli prosadit své a nezastavit se před ničím.

Vláda sbírala obilí a posílala ho na Západ, ale ne aby umořila hladem část země, ale proto, že neexistoval žádný jiný způsob, jak zaplatit za dodávky vybavení. Všechny Stalinovy naděje byly vloženy do nové sklizně. Ta byla však malá, protože zemi zasáhlo sucho. SSSR nebyl schopen kupovat jídlo za zlato (zlatá blokáda) nebo měnu (v důsledku embarga žádná nebyla). Byly učiněny naléhavý pokusy získat dodávky obilí z Persie, kde souhlasili s akceptováním zlata. Úřady však neměly čas, protože katastrofa již probíhala.

Oběti hladomoru, Kubáň, 1932

V letech 1932 a 1933 zemřely tisíce a tisíce lidí a teprve pak Západ opět začal od sovětů akceptovat ropu, dřevo a drahé kovy.

V říjnu 2008 Evropský parlament uznal Holodomor na Ukrajině jako zločin proti lidskosti. Vina byla hozena na „stalinistický SSSR“. Nicméně zpráva Evropského parlamentu neposkytla odpovědi na dvě otázky:

Proč se kapitalisté chovali tak „podivně“ a odmítali akceptovat Stalinovo zlato?

Proč chtěli od SSSR jako platbu jen obilí?

Ve zprávách Evropského parlamentu není ani pravda, ani logika. Pravdou je, že v r. 1934 vývoz obilí ze SSSR zcela ustal. Na příkaz sovětské vlády…

Hladomor 1932-33, který byl pečlivě zorganizován Západem, neměl žádoucí efekt: bolševici zůstali u moci. Pokračovali v industrializaci. Ekonomická opatření neměla žádný účinek – Stalin obnovoval zemi za každou cenu. Zůstala pouze vojenská opatření. A přesně v r. 1933 se v Německu dostal k moci Adolf Hitler, který otevřeně psal o svých expanzionistických cílech na rozsáhlých ruských pláních…


Episode 10. Who Organised the Famine in the USSR in 1932-1933? vyšel 17. prosince 2012 na Oriental Review. Překlad v ceně 433 Kč Zvědavec.
Sdílet na Facebooku Odeslat na Twitter

25 komentářů :

 1. Z toho taky jasně vyplývá kdo asi připustil Hitlera k moci.A neopakuje se čistě náhodou historie téměř ve stejné podobě dnes ve formě sankcí vůči Rusku?

  OdpovědětSmazat
 2. Z toho taky jasně vyplývá kdo asi připustil Hitlera k moci.A neopakuje se čistě náhodou historie téměř ve stejné podobě dnes ve formě sankcí vůči Rusku?

  OdpovědětSmazat
 3. Touto temou sa zaoberal aj nemecky novinar Ken Jebsen.Poukazuje,ze mnohi Ukrajinci nenavidia rusko aj pre tento hladomor.Ale v tomto pripade su dvaja vinnici,ti co predavali, a ti,co kupovali a zjedli.Rusi predavali a terajsi priatelia Ukrajiny spoza mora kupovali, i ked vedeli,aka obrovska ludska tragedia sa deje na celom uzemi vtedajsieho SSSR.Asi pre Ukrajincov by bolo potrebne vediet.kto,ktore staty /poviem to ludovo/kupovali a zozrali obilie,a tym nesli polovicu viny na tejto tragedii.M

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale,ale.Stalin se rozhodl,tak jak v dnešní době Putin!Že nemaj lidi co do huby,bylo tenkrát jak dnes,druhořadé!Armáda tj.zbrojni výroba,jak dnes je přednější.V dobách hladomoru někdo kupoval a někdo byl prodávajícím "obdarován" jen aby nevyhrál Západ ! A proto podle vaší přiblblé úvahy jsou tedy i Čechoslováci z polovice viní na tragédii z léta 1947.To se vám tedy povedlo!

   Smazat
  2. Anonymní1. listopadu 2015 1:04
   Milý chlapče zřejmě si pleteš pojem a průjem a nebo ti chybí dostatečný rozhled. Přečti si to po sobě a přemýšlej co jsi vypustil za nesmysl.

   Smazat
 4. Nechápu, že ještě po zkušenostech se západem používá president Putin slovo partneři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože je moudrý?

   Protože mu to dává možnost, být tím kdo je konstruktivní?

   Protože díky tomu slušnému jednání, získává podporu lidí, jako jste Vy a já?

   Prostě, protože to není psychopatoidní, nasilnícký ultimátor, jako jeho "partneři" a svět, to čím dál tím více VIDÍ?;)

   Smazat
  2. 22:26 To máte stejné, jako když místním Josefům Vyskočilům někdy vykáme, přestože vykání je projevem úcty. Stejně tak Putin myslí slovo "partneři" značně ironicky. JL

   Smazat
  3. Ale oni to v mnoha směrech jeho partneři i jsou, i když stojí za h...o. Musí holt pracovat s materiálem, který je k mání.

   Smazat
 5. Co na to říci.
  Pravdu se dnes již nedozvíme, byl "západ" schopen takové akce, která by měla za následek smrt milionů nějakýh Ukrajinců, hladem, pokud by z toho měl (západ) nějakou formu profitu?
  Ano, zcela nepochybně, byl.

  Byl Stalin mocichtivý, psychopatoidní masový vrah? Ano zcela určitě byl.

  Byly obě strany připraveny obětovat milony lidí, v zájmu svého profitu?
  Ano, zcela určitě.

  Je tomu dnes jinak???

  Slunce v duši.

  OdpovědětSmazat
 6. Já bych neřekl že Ukrajinci nenávidé Rusko, je to spíše nenávist sionistická proti nám všem, kdyby mohli, tak se zakousknou ti ukrajinští chazaři i do nás, ještě že už se Havel smaží v pekle.

  OdpovědětSmazat
 7. Podobnost čisté náhodná.
  Sankce,přestat obchodovat s Ruskem,obklíčit ho armádou,tak takhle vypadá demokracie podle not USA.Kdo asi přijde po Merkelové,noví vojáci už jsou na cestě,hledá se jen velitel.Takže musí dojít k nasranosti Němců a zvolí si nového vůdce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Horší je, že sami Němci prohlašují, že "jich je na to málo". A hlavně, příliš netuší, kým Merkelu nahradit, aby se něco změnilo. No tak trochu jako u nás... Ať volíte jak volíte, vždycky je to nakonec blbě.

   Smazat
 8. no nebolo to v celku tak - na doplnenie - akonáhle ďalšia úroda bola nízka, tak istá časť obyvateľstva začala skupovať obilie a zriadila tajné mlyny, ceny múky a potravín v celku stúpali, nikoho v CCCP nenapadlo zaviesť hneď prídelový systém, prebiehal - doznieval NEP, a čo je pozoruhodné, aj na drhej strane hranice s Poľskom to bolo obdobné, takže sa to dalo zvládnuť, ale akosi "dolu" to nechceli, podplácaní, "istou" skupinou sa nedialo proti tomu nič,až situácia nabrala hrozivé hranice, začalo sa jednať - hľadali sa zásoby a padali tersty, a súdilo sa - a ako aj dnes na Ukraine býva zvykom, z trestu sa je možno vykúpiť, a tak nastalo zasa druhé obdobie, zatvárali sa všetci - i šli do gulagov, a už to šlo....to len na doplnenie ... takže hlad bol aj v Poľsku - a cielený - o tom sa nepíše, prečo ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak probíhal státní teror u vás,když zemědělci neplnili státem nařízené dodàvky,které nebylo možno splnit a nebylo ani na osivo?Kdo to svinstvo organizoval u nás po vzoru Sovětského svazu,he?

   Smazat
  2. 8:24 To myslíte šedesátá, sedmdesátá nebo osmdesátá léta? Nebo období zoufalého nedostatku všeho po válce? A že v té době stát bránil šmelinářům bohatnout z tohoto nedostatku se těm keťasům (zřejmě vašim předkům) určitě nelíbilo. Chápu, že tomu říkali "teror". Že jsem tak smělý, odkud nám píšete, když říkáte "u vás"? JL

   Smazat
  3. To bude asi nějaký Mašínovic hrdina zjúEsEja.

   Smazat
 9. Západ sice vytvořil pro SSSR nevýhodné platební podmínky zahraniční směny, ale byl to dobrovolný obchod. Sověti chtěli určitou technologii, tak za ni museli zaplatit - cenu (nejen v tomto případě peněžní) si určili sami dle svého hodnotového žebříčku. V článku popisované záležitosti vysvětlují postoj sovětské strany, ovšem neomlouvají.
  Sověti se vždy prsili plánem, jak a na čem ho tedy měli postavený? Byl to vědecký plán, nebo jen stalinistická cochcárna? Ukrajina má řádově vyšší podíl rizikové půdy, na níž se kvůli počasi může a nemusí urodit, než Kanada. Na Ukrajině je to asi 30 % půdy, v Kanadě 1 %. Plánovači to museli z tisíciročné historie Kyjevské Rusi a Ruska vědět, jestliže ne, tak to byli blbci, jestli ano a ignorovali to, tak to byli nejen blbci, ale riskovali zločinou tragédii. Pokud je plán vědecky postavený (a to má být, chce-li být plánem), tak s tím počítá a nemaluje jen růžovými barvami.
  Autor nám nějak nevysvětlil, proč Západ opustil platební politiku, když s ní dosáhl, předpokládám, kýženého úspěchu. Celý text čtenáře lehce navádí k názoru, že Západ chtěl vyvolat nedostatek obilí a potravin v SSSR a tudíž dosáhnout vnitropolitického napětí a změny režimu a když to dokázal - tak z toho vycouval?
  Pokud by měli stalinisté čisté svědomí, tak by hladomor tolik nezamlčovali, ale uznávali by jeho oběti jako oběti boje socialismu s kapitalismem a věnovali by jim patřičnou úctu. Dělo se to?
  Je to podobné jako s politickými procesy. Němci (plus E. Beneš v dobré víře) a USA mohli sice Sovětům podsouvat různé materiály o skutečných a údajných špionech, ale vyšetřování a soudy vedli sovětské, polské, maďarské, bulharské, československé atd. úřady. Akce tajných služeb USA Splendid factor sice múže vysvětlovat část podmínek vzniku procesů ve východní Evropě po 2. světové válce, ale neomlouvá Stalina, Gottwalda aj. Vždyť první prověrka na cizí špiony a škůdce, kterou provedla StB ve straně a ve státních úřadech, nikoho nenašla. Až sovětští poradci byli "úspěšní" a spolu s československými vyšetřovateli vykonstruovali Slánského proces. K. Gottwald a spol. nemuseli dávat tresty smrti, stačilo by doživotí. Vždyť Josef Visarionovič už tehdy nebyl žádný mladík, takže šlo o to, přežít pár let. Gottwald a spol. byli v nejvyšších stranických funkcích od r. 1929, takže musel velmi dobře vědět, jaká je pravda o sovětských procesech v 30. letech. Pokud to nevěděl, tak to byl mamlas a ne dodnes některými uznávaný politik. A opět vyrovnání s procesy nebylo zrovna stoprocentní. Někteří sice dokonce dostali posmrtně i nějaké řády (zdá se, že skutečné oběti, nikoli ti, kteří kolotoč procesů rozbíhali a pak je to semlelo, jako Slánský či Reicin), ale že by se to v dějepisu nějak rozebíralo a straníkům varovně připomínalo, aby to neopakovali a aby uctívali oběti, to nikoli. Obcházelo se to formulací, že za kultu osobnosti došlo k chybám a omylům. Přičemž na Gottwaldův podíl se „pozapomínalo“, dokonce se dostal – už za perestrojky a glasnosti - i na stokorunu.
  Sovětští a českoslovenští stalinisté nemohou mít čisté ruce a svědomí ve věci hladomoru v SSSR počátkem 30. let, politických procesů ve 30. (resp. od přelomu 20. a 30. let, nezačalo to procesem po vraždě S. M. Kirova) až 50. letech, resp. poválečných politických procesů v ČSR. Ostatně také proto jsou to stalinisté a nikoli komunisté.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když se nezdařila říjnová revoluce podle přání bankéřů,který ji financovali,tak se na bolševici tlačilo jinak,vždyť nám to přátele USA předvádí i teď.Tak se jich chtěli zbavit finančním tlakem a ne pomoci,třeba odkladem splátek,potravinovou pomoci.Také to ukazuje,že chtěli toho využít a porazit SSSR,přes Hitlera,kterého podobně financovali bankéři.Takže půlku viny na tom hladomoru mají bankéři.

   Smazat
  2. Sovětská strana měla na výběr - mohla západním dodavatelům říci, že za tu cenu (obilí) jejich stroje nechce. Neřekla, měla zpackaný plán a po hladomoru se k němu neměla a mlčela o něm a o obětech - odhalila své intelektuální i morální nedostatky. Manévr Západu sice situaci vysvětluje, ale sovětskou stranu neomlouvá. Západ chtěl zničit SSSR, ale nejtěžší údery si stalinisté uštědřili sami. Socialismus nedojel na válku, válečné ztráty, ale na chyby, omyly a zejména svévoli, sobectví a zločiny vlastních šéfů. Pokud si levice bude nalhávat něco o své minulosti, tak si ji neslavně zopakuje.
   KR

   Smazat
 10. Ono je to taky dané tím pocitem méněcennosti, Ukrajinci, stejně jako Poláci, mají pocit, že jsou vyjímeční a kazí jim to jenom Rusové, kteří jsou podřadní. Stejně tak kupodivu to funguje i u nás, od 68. Všichni kvičí na Rusy kvůli 68, v rádiu je každý den nějaké význačné datum ohledně 48, 68 a podobně, zatímco Němci jakoby byli vyviněni. Nevzpomíná se nic, ani obsazení, ani vyhnání Čechů před Mnichovem, ani to, že tady bylo 1 milion tzv. Národních hostů, rozuměj, vyžírků, které jsme živili a kteří pak se divili, když je odsunovali. Slyšel někdo někdy tento termín Národní hosté? Poprvé jsem to četl ve vzpomínkách režiséra Vávry. Stejně jako popisoval, jak po Mnichově sem nalezli všelijací chudí Němci, protože tam byla bída a jak se na ně pohrdavě dívali naši, když se cpali dortama se šlehačkou. O tom nikdo nemluví, ale pořád, jak Rusové kradli hodinky.

  OdpovědětSmazat
 11. A opět jsme na správné straně barikády!

  OdpovědětSmazat
 12. Pořád se klade rovnítko mezi Rusko a SSSR - ale ačkoliv byli Rusové v rámci SSSR nejpočetnějším národem, tak diktátor Stalin nebyl Rus - byl to Gruzínec a v jeho radě lidových komisařů byla etnických Rusů méně než 1/4 - za to tam měli (v poměru k počtu obyvatel SSSR) významný podíl lidé původu ukrajinského, polského, židovského a kavkazani... Takže proč zrovna Rusové jsou viníci toho, co způsobila vláda Kavkazanů, Židů a Poláků?

  OdpovědětSmazat
 13. Hezká diskuze, vyvážená. Jako červená linka se jí ovšem táhne fakt, který je stále stejný - od Západu se nedá čekat nic dobrého. Pořád se budou do někoho navážet a škodit, někdy se jim zadaří, byť jen dočasně, jindy ne, ale nikdy to nevzdají. To všechno ostatní jsou jenom tragické následky jejich agresivní politiky. Neumí být partnery, neumí hrát fér, pořád chtějí ovládat a kolonizovat něco, co jim nepatří. Větší díl viny tedy osobně vidím na jejich straně. Věřím, že dnes už je v Rusku a nejen tam u moci moudřejší vedení, které, jak se zdá, neskočí na každý západní smradlavý špek a je schopné s grácií a důvtipem čelit jeho provokacím a mocenským ambicím.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.