Reklama

úterý 13. října 2015

Erik Best opět šokuje: Americká propaganda je už silnější než ruská. USA v Sýrii ustupují. Sankce proti Rusku mnozí nechtěli. A Nobelovy ceny...

- rozhovor -
13. 10. 2015 ParlamentníListy

Americká propaganda už je mnohem silnější než ruská. ParlamentnímListům.cz řekl tuto větu někdo, od koho by to možná málokdo čekal, americký novinář a analytik Erik Best. Podle něho jsme v silné informační válce a s tím i souvisí Stropnického prohlášení o Rusku a jím organizovaných vlnách uprchlíků. Amerika je dle Besta oslabena a Rusko chce svou akcí v Sýrii ukázat, že může být dosud chybějící alternativou.

Co vidět za ruským zásahem v Sýrii? Nejprve se mluvilo o tom, že jde o cílenou likvidaci tzv. Islámského státu, nyní Putin prohlásil, že cílem je upevnění pozice režimu prezidenta Bašára Asada. Co k této akci Moskvu vedlo? Co tím chtějí získat?

Jak se to celé podává na Západě a v Rusku je poněkud odlišné. V Rusku vůbec netají, že jde o podporu Asada a říkají to od začátku dennodenně. Rozdíl je v tom, že Rusové tvrdí, že tam jsou víceméně všichni teroristé nebo všichni chtějí chalífát a pouze Kurdové, Rusové a Asad bojují proti IS. V tom je ten rozdíl. Američané nechtějí přiznat, že jsou primárně zaměřeni proti Asadovi a málo proti tzv. Islámskému státu a momentální problém pro Američany je, že se tam objevil Putin. Rusové v podstatě svému publiku říkají, že tam jsou kvůli podpoře Asada. Z toho je v podstatě Američané obviňují, ale sami Rusové to nijak netají! Problém je, že Američané najednou musí přiznat, že nejenže nemají strategii, ale že ta jakoby strategie nefunguje; a v pátek zrušili program na podporu protiasadovských sil.

Teď dokonce americké noviny píší, že Američané už v Sýrii skoro žádný hlas nemají a víceméně ustupují. To je nová situace. Najednou je tam Rusko jako hlavní síla. To podporuje ruský výklad, který tvrdí, že se Rusko angažuje v Sýrii, aby dokázalo, že jednopolární svět má alternativu a ti, kteří chtějí tuto alternativu využít, mají teď možnost – a tou je Rusko. Toto může mít vliv na státy, které nebyly dosud rozhodnuty, ke komu se přiklonit, protože nechtěly odporovat Americe, protože nebyla alternativa. Dokonce teď Juncker (předseda Evropské komise – pozn. red.) prohlásil, že si nemůžeme nechat diktovat z Washingtonu, jak se chovat k Rusku.

Sám jste zmínil nedávná překvapivá slova šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který řekl: „Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat. S Ruskem se musí zacházet slušně. Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington.“ To je od lídra EU poměrně nezvyklé vyjádření. Co se změnilo? Máme očekávat obrat v chování EU k Ruské federaci?

Pochopil jsem to jako pokračování toho, co jsme viděli od začátku. Ne všichni Evropané souhlasili se sankcemi a dalšími protiruskými opatřeními, ale Američané natolik tlačili, že jsme nakonec museli. Němci začali postupně ustupovat, například odsouhlasením projektu Nord stream 2, Severního proudu, ale to dělali, aniž by to říkali příliš nahlas. Juncker to teď řekl nahlas. Beru to jako další krok k oslabení americké moci, ale nepovažuji to za nic zásadního.

Když Tunisané dostanou Nobelovu cenu míru a každý, kdo to pozorněji sleduje, ví, že to je organizace podporovaná state departmentem (ministerstvem zahraničí USA – pozn. red.), tak to snižuje důvěryhodnost Nobelovy ceny a totéž platí pro Bělorusku, co vyhrála Nobelovu cenu za literaturu. Někdo řekne, že je to vynikající spisovatelka, ale ona nevyhrála kvůli tomu. Vyhrála kvůli tomu, že kritizuje Putina. To už je tolik věcí. A když se k tomu přidá útok (Američanů) na nemocnici v Afghánistánu, jsou to maličkosti, které mění situaci ve světě. Mám pocit, že jedním z důvodů, proč šlo Rusko do zásahu v Sýrii, je, že cítí, že pozice Ameriky je oslabena a je tu prostor pro někoho jiného, kdo nabízí alternativu.

Ministr obrany Martin Stropnický pro sobotní MFD tvrdil, že jeho maďarský kolega mu řekl, že Rusové organizují příliv uprchlíků do Evropy přes Balkán. Jenže onen maďarský ministr obrany popřel, že by něco takového řekl a odmítl to i Kreml. Jak se takové prohlášení od Stropnického vysvětlit?

Ten, kdo pozorně sleduje americký tisk, vidí, že už asi týden soustavně používají argument, že Rusko je tím, kdo vytváří vlny uprchlíků. Jde o další dílek do mozaiky. Může se říct, že Stropnický slyšel nějaký nesmysl a on to opakuje, protože to vytváří obraz, že uprchlická krize je kvůli Rusku. Zdá se mi, že tu máme obrovskou informační válku a propagandu z obou stran. Každá strana používá propagandu, ale musím říct, že propaganda americká už je o tolik silnější, že větší část světové populace to vidí. A uprchlické vlny poháněné Ruskem jsou jen dalším příkladem té propagandy.

Německo chce v EU prosadit stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků, což jste předpovídal už před posledním hlasováním Rady ministrů vnitra EU. Máme se připravit, že to bude schváleno?

Předpokládám, že ano. Samozřejmě, pan Sobotka a Zaorálek dělají všechno proto, aby dávali najevo, že to tak nebude. Jinak by měli obrovské problémy. Museli by to buď chtít vetovat, a tedy naštvat Německo, anebo budou muset jít proti českému Parlamentu a naštvat úplně všechny ostatní parlamentní strany. Navíc se začalo mluvit o té nové „uprchlické dani“. Merkelová mluví o tom, že je to součást globalizace, že je to nevyhnutelné. Takže ona fakticky počítá s tím, že kdo přijede do Evropy, tady už zůstane. A když ano, bude muset existovat systém na rozdělování. Němečtí politici mluví o tom, že oni už uprchlíků mají dost a musí se přidat ostatní. Je to tlak na to, aby pomáhaly i ostatní státy. Podle mě budou možná chtít rozhodnutí o permanentních kvótách odložit, ale počítám s tím, že přijato bude, a myslím, že Sobotka to ví také, protože to chce oddálit. Pokud by to nevetoval, měl by doma velké problémy.Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář
Psali jsme:

14 komentářů :

 1. Na severní polokouli to může nakonec dopadnout docela dobře. Ale při tom, současně, se samotná Evropa může zhroutit islamizací.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 2. Sobotka je zákeřný patolízal Bruselu a Washingtonu a grázl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co nejdřív vyhodit tu naší velezrádcovskou vládu od koryt a vystoupit z vazalské EU a zločineckého NATO !!!

   Smazat
  2. Ten druhořadý herec Žilka ukázal, co je za debila, je to normální zoufalec s hlavou v té pindostánské řiti tak hluboko, že to snad hlouběji nejde. Vždyť taky podpořil "umírněné rebely", dodávkou nábojů 7,62 z našich "nepotřebných"zásob, víme které straně slouží.

   Smazat
 3. Ministr Stropnický by měl odstoupit a omluvit se za dezinformace o roli Ruska ve věci běženců!! Copak si neuvědomuje jak je jeho patolízalství vůči USA trapné?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. stropnicky by měl být především popraven. Ihned a bez soudu!!

   Smazat
 4. V tomto článku není nic nového, všechno, co bylo napsáno, se už ví. Erik Best to jenom shrnul. Nic víc. Proč tento článek napsal, ví jenom on.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý postřeh. Veškerá novinářská činnost všemi velebeného pana Besta je v tomto duchu. Stačí ho však trochu vyzkoušet z dějin jeho vlasti a rozpomene se, na které straně propagandistické barikády stojí. Takže, pane Beste, kdo stál za atentáty na bratry Kennedyovy? Kdo zosnoval 9/11? Kdo si z prstu vycucal Sadámovy ZHN? Kdo uloupil Srbsku Kosovo?Kdo spustil barevné revoluce, arabské jaro, ukrajinský Majdan atd.? Dlužíte nám zpověď, ne analýzy z lógru. Nazdar

   Smazat
 5. Ministr Stropnický by měl odstoupit a omluvit se za dezinformace o roli Ruska ve věci běženců!! Copak si neuvědomuje jak je jeho patolízalství vůči USA trapné?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stropnický je herec. Za posledních pár dní se toho hodně změnilo a on vypadnul z role, patrně mu někdo zapomněl říci, že má v ruce starý scénář, ten z americké ambasády. A aktuální scénář, ten z EU, si ještě někdo dočítal v šatně. Prostě jenom bordel v organizaci, špatné načasování.

   Smazat
  2. Ten mu zřejmě pozdě dodala ta jeho skřehotavá fuchtle, zamilovaná do ANO a Šapita. Udělal ze sebe mezinárodního debila, špatně zahraná role. Nic víc neumí.

   Smazat
 6. Jestliže opravdu EU, potažmo Německo
  s Frau Merkel zvou záměrně islámské uprchlíky do Evropy
  a stále platí, že elity se dle všeho nadále chystají na válku s Ruskem,
  pod staronovým heslem nach Osten, tak tito emigranti jsou dováženi
  nejspíše jako budoucí kanonfuter, čemuž by odpovídal i demografický profil.
  A milion mladých vojáku se bude ve válce s Ruskem hodit.
  Pokud by totiž Německo toužilo zažehnat populační krizi
  a zároveň sehnat levnou pracovní sílu do svých montoven,
  Asiaté by byli jistě daleko vhodnější a stačilo by jen luskout prsty.

  OdpovědětSmazat
 7. Předmět: Vojín Kotas má aktuální dotaz, jak dlouho si z nás idiotští politici budou dělat blbce. Za tři dny se ptal vojín Červenka kam zmizel vojín Kotas.
  Přeposílám dobře položenou otázku vojína Kotase komediantu Stropnickému ve funkci min. NO, alias poskoka USA a NATO.
  Herec a ministr Stropnický chce mapovat počty mužů a žen schopných
  a ochotných podílet se na obraně vlasti. Rád bych se dozvěděl,
  co konkrétního chtějí politici abychom bránili. Zda cizí kapitál, cizí banky,
  cizí média, cizí šachty, cizí pozemky. Majetky zbohatlíků, korupčníků
  a tunelářů. Majetky politiků a jejich rodin. Proč bychom měli pokládat
  životy za zemi, která nám byla ukradena, za firmy, pro něž dřeme za
  1/3 německých výplat, za obchodní řetězce, které zlikvidovaly drobné
  podnikatele a prodávají nám zdravotně závadný odpad, za ukradenou
  vodu? Proč bychom měli umírat za politiky, kteří celou tuto genocidu
  od roku 1989 umožnili a kteří nám pravidelně nadávají do komunistů,
  šíří mezi lidmi nenávist a podporují světového agresora č.1 - USA?

  Děkuji za odpověď

  PS Není bez zajímavosti, že armádu, kterou zničil Václav Havel a individua
  mu podobná už asi nikdo neobnoví. Zmizela rozsáhlá technika, závody na
  výrobu a opravy techniky všeho druhu, zanikly specialisté a z půlmilionové
  armády máme jakousi četu co jezdí po světě jak Humberto, hradní stráž , dvě
  kapely a tři pronajaté stíhačky věčně v opravě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno, co tady popisujete bude nejspíše pravdou. Pravda ale bude asi i ta, že o to vlastně od počátku šlo. Zrušit naše zbrojovky, zrušit export zbraní. Uvolnili jsme trhy zbrojovkám západním, které tím pádem mohly zvýšit výrobu. Že máme kabaretní armádu? Jednoduché řešení, nabídli nám vstup do NATO, aby nás mohli bránit. No a pak jako po členovi NATO po nás mohou chtít, tu postavení radaru, tu postavení základny tu průjezd kdejaké kavalerie. O nás až tak nejde. Ale stát zlému Rusovi doslova za dveřmi. To je oč tu běží. Vždyť není to tak dávno, co ten panáček z bílé chaloupky prohlásil, že světový obchod bude probíhat podle toho jak budou určovat oni, oni za velkou louží. A pokud se to někomu nebude líbit, tak mu prostě zkroutíme ruce. Chce někdo ještě polopatičtější zhodnocení stavu? František

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.