Reklama

pondělí 26. října 2015

Fašismus 21. století

Peter Phillips
25.10.2015  Zvědave 
 
Globalizace obchodu a centrálního bankovnictví dostala soukromé korporace do mocenské pozice a dala jim do rukou kontrolu nikdy dříve v lidské historii nevídanou. Ve vyspělém kapitalismu si strukturální požadavky návratnosti investic vyžadují nekončící expanzi centralizovaného kapitálu v rukou stále menší hrstky lidí. Finanční centrum globálního kapitalismu je tak vysoce koncentrované, že méně než pár set lidí ovládá a kontroluje bohatství ve výši 100 bilionů dolarů.


Těchto pár set lidí mající pod kontrolou globální kapitál tvoří méně než 0,0001% populace světa. Je to nadnárodní kapitalistická třída (TCC), která, coby kapitalistická elita světa, ovládá národní státy prostřednictvím mezinárodních obchodních dohod a nadnárodních organizací, jako Světová banka, Banka pro mezinárodní vypořádání a Mezinárodní měnový fond.

TCC sděluje své politické požadavky prostřednictvím globálních sítí jako G-7 a G-20 a různých nevládních politických organizací jako Světové ekonomické fórum, Trilaterální komise a skupina Bilderberg. TCC zastupuje zájmy stovek tisíc milionářů a miliardářů, kteří tvoří 1% nejbohatších lidí světové hierarchie.
TCC si je dobře vědoma jak svého statutu elity, tak rostoucí zranitelnosti vůči demokratickým hnutím a nepokojům zdola. Vojenské impérium řízení USA a NATO slouží k ochraně investic TCC po celém světě. Války, změny režimů a okupace prováděné ve službách říše podporují přístup investorů k přírodním zdrojům a její spekulační výhody na trhu.

Tam, kde říše reaguje pomalu nebo čelí politickému odporu, plní požadavky TCC na ochranu aktiv ve stále větší míře soukromé vojenské společnosti (PMC). K těmto ochranným službám patří osobní bezpečnost výkonných členů TCC a jejich rodin, ochrana bezpečných obytných a pracovních zón, taktické vojenské poradenství a výcvik státní policie a ozbrojených sil, shromažďování informací o demokratických hnutích a opozičních skupinách, získávání zbraní a řízení zbraňových systémů a úderné jednotky pro vojenské akce a vraždy.

Narůstající krize zoufalých mas/uprchlíků, odcizená pracovní třída a vyčerpání životního prostředí znamenají pro PMC neomezené příležitosti pro zapojení se do ochrany globální elity.

Odhaduje se, že přes 200 miliard dolarů ročně je vydáváno na soukromou bezpečnost, která zaměstnává asi patnáct milionů lidí po celém světě. G4S je největší PMC na světě s 625,000 zaměstnanci, rozlezlou na pěti kontinentech ve 120 zemích. K některým jejím důležitějším najímatelům patří vlády Británie, USA, Izraele a Austrálie. V soukromém sektoru pracovala G4S s korporacemi jako Chrysler, Apple a Bank of America. V Nigérii Chevron najímá G4S na operace proti povstalcům, včetně žoldáků sil rychlé reakce. G4S provádí podobné operace v jižním Súdánu a poskytla šmírovací vybavení pro kontrolní stanoviště a věznice v Izraeli a zajišťuje bezpečnost židovských osad v Palestině.
Další soukromý vojenský kontraktor Constellis Holdings – dříve Blackwater a Triple Canopy – je předním poskytovatelem zajišťování bezpečnosti, podpory a vojenských poradenských služeb americké vládě, zahraničním vládám, nadnárodním korporacím a mezinárodním organizacím. Constellis je řízena pouze mužským představenstvem, do nějž patří i miliardář Red McComb; John Ashcroft, bývalý generální prokurátor; admirál ve výslužbě Bobby Inman; a Jack Quinn, přední demokratický poradce, který působil jako šéf štábu vice-prezidenta Ala Gora a jako poradce prezidenta Clintona.

Stovky soukromých kontraktorů nyní hrají důležitou roli v bezpečnosti TCC v rozvíjejícím se neofašistickém korporátním světě 21. století. Kapitál bude moct volně se pohybovat v mezinárodním měřítku kamkoliv, kde jsou možné zisky, zatímco národní státy se stanou jen věznicemi pro lidi se stále represivnější kontrolou práce. Z těchto důvodů musí být PMC chápány jako součást neoliberálního imperialismu, která nyní doplňuje policii národních států a nakonec ji může nahradit.

Trend směrem k privatizaci války je závažnou hrozbou pro lidská práva, řádný proces a demokratickou transparentnost a zodpovědnost. Vojenská říše USA/NATO stanovuje morální normy pro upírání lidských práv za použití bezpilotních letounů k zabíjení civilistů, bez ohledu na mezinárodní právo, v různých regionech odporu vůči říši. Označování mrtvých civilistů za povstalce a teroristy, naprostá absence řádného procesu a lidských práv popírá jakékoliv standardy morální legitimnosti vlády. Tato absence morální legitimity pak nastavuje normy pro soukromé vojenské společnosti, které pak jednají ve stínu říše se stejnou zákeřností.

Globalizace operací PMC, spolu s nadnárodními kapitálovými investicemi, mezinárodními obchodními dohodami a rostoucí koncentrací bohatství u TCC znamená, že represivní praktiky soukromé bezpečnosti a války nevyhnutelně zahnízdí i v USA, Evropské unii a dalších zemích vyspělého světa.

99% nás, bez bohatství a soukromé policejní moci, čelíme vynořující se hrozbě otevřených represí a naprosté ztráty lidských práv a právní ochrany. Známky toho vidíme denně při policejních vraždách (v USA nyní téměř sto měsíčně), elektronickém šmírování bez soudního povolení, masovém uvězňování, náhodných silničních kontrolách na zřízených stanovištích, u bezpečnosti na letištích/seznamech lidí se zákazem letu a kompilací databází Bezpečnosti domoviny o podezřelých nespokojencích.

Pokaždé, když se ohlédneme za zločiny říše, ztrácíme část své integrity. Ignorování represí se stává součástí kompromisů v našem denním životě, což vede k morálnímu úpadku a zvyšujícímu pocitu bezmocnosti. Musíme povstat a požadovat demokratickou transparentnost a mezinárodní vynucování lidských práv. Pokud se kolektivně nepostavíme říši, čelíme světu, který se stává věkem temna neofeudální totality, jakou svět dříve nepoznal.

- - - 

Twenty-First-Century Fascism vyšel 21. října 2015 na Counterpunch.org. Překlad v ceně 395 Kč Zvědavec. Zvýraznění redakcí Nové republiky.

30 komentářů :

 1. Bolševické žvásty, nic jiného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A bolševici jsou kteří ? Ztrácím přehled, kdo je Padouch a kdo Hrdina.

   Smazat
  2. Padouch nebo hrdina, je to jedna rodina. Tyhle vymyté mozky jenom papouškují co jim vtloukli do hlavy a vůbec nevědí co ta slova znamenají. V jejich společenské spodině je to prostě "in" a"cool" a to jim stačí.

   Smazat
  3. Bolševik je oligarcha VĚTŠINY- ANO BUDE LÍP,který po pádu TOP strany,té totiž přikázal kniže Poserplín,aby její členové mezi sebou bojovali za svoji svobodu ATOM PUMAMI. Nyní přebral vedení ON velký oligarcha zastupující v ČR ŘÍŠI ZLA.Ten za potlesku nás jeho voličů, souhlasí s rabováním našich kapes ČNB do posledního krejcaru.
   AT ŽIJE ANO BUDE LÍP,NÁŠ NEJLEPČI ZÁKEŘNÍK Z NEJZÁKEŘNĚJŠI VLÁDY,Z HISTORIE.

   Smazat
  4. Ale, ale vy vseznalku, nevite ze jen rodina Rothschildu kontroluje bohatstvi az do vyse 700 bilionu $? Neni tezke si to dohledat na webu, jestli umite anglicky, google wealth of the Rothschilds. Budete se divit, tato rodina vladne svetem.

   Smazat
  5. Jenčíku, vy vole, na netu je možní dohledat co vás napadne. Musíte se naučit třídit balast a fakta. To co píšete vy je ten absolutně ničím nepodložený balast, polševické pohádky na dobrou noc.

   Smazat
  6. Opět potrat 23:09 nepochopil psaný text a jen tu onanuje.

   Smazat
 2. Jedno řešení by bylo : Soběstačnost, nezávislost. https://www.youtube.com/watch?v=aKfUMm9akZY

  Vlastní teplo, světlo, elektrika, voda, odpady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nebo něco umět, pracovat a normálně žít jako člověk. Ne jako izolovaný blb v jeskyni.

   Smazat
  2. Blb je ten, kdo platí jako hlupák, nebo kdo je soběstačný - tedy svobodný ?

   Smazat
  3. 23:22
   Tak si v té soběstačné, svobodné jeskyni zkonstruuj počítač, sestroj auto, odoperuj si inkfart atd, chytráku.

   Smazat
  4. Hodně luxusní jeskyně 8 kWh / m2, 220 m2 podlahového topení,...prý 3 miliony stavba minus 585 000,- Kč dotace

   Smazat
  5. 23:31

   3 miliony ani ve snu. Velká okna s trojskly, 220m podlahovky, tep. čerpadlo, vzduchotechnika s rekuperací, kolektory atd... Zapomeň. Tak 6 milionů pokud je to opravdu v pasivním standardu. A je to navíc teda pěkně hnusný.

   Smazat
  6. estetika ? To zakryje zem. Tedy hlína.

   Smazat
  7. Cena Pasivních domů dost klesla : http://www.jakbydlet.cz/clanek/450_pasivni-dum-je-perfektni-vec.aspx

   Smazat
 3. 23:20-jsi osel,který nechápe situaci a jako osel prožiješ i zbytek svého bídného života...pokud zatím bídný není,tak se neboj,s takovou jím brzy bude...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ideální člen konzumní společnosti. Konzumuje a platí, platí a konzumuje, i když by nemusel. Asi ten člověk je produkt Marketingu a meinstreemu.

   Smazat
  2. Raději být "oslem" který bude žít normální život než "chytrák" co stráví život zalezlý v pasivním bunkru v očekávání konce světa.
   Nezávidím ti ten pocit až budeš ležet na smrtelné posteli, uvidíš, že žádný konec světa nepřišel a ty jsi svůj život zcela promarnil v bunkru hromaděním zásob. A už nebude čas to napravit. Žádná druhá šance. Fakt hnusný odchod.
   A nejlepší na tom je, že i kdyby ten konec světa přišel tak na tom budeme oba stejně :-D

   Smazat
  3. Věk kolem 30 let, nulové životní zkušenosti, myslí si, že vydělává.

   Smazat
  4. Pasivní dům není bunkr. Je to dnes běžná věc. Hromadit tam nic nemusíš, pokud nechceš.

   Smazat
  5. 23:48
   S tímhle uvažováním si ale potom nestěžujte, že máte holé zadky a nesvádějte to na Ročílda.
   Btw a ty jsi si ten počítač na kterém píšeš sám vyrobil? Elektriku bereš večer ze solárů? Internet si "vyrábíš" sám?
   Máš jenom rádobychytrý a rádobyctnostný kecy a přitom jsi možná ještě závislejší meinstreamová trubka než já.

   Smazat
 4. S dovolením, s omluvou diskutujícím, jen malou poznámku ke článku.
  Než si to o čem článek píše pořádně uvědomíme, bude dokonale pozdě. Pravděpodobně už je. Děda.

  OdpovědětSmazat
 5. v tomto kontexte zpráv musí byť Ukraina v NATO, chystá sa tam privatizácia ako u nás za Klausa - všetko ako za Mikloža a naraz, a kto to potom ochráni háááá .... poctivo nadobudnuté majetky za pár drobných tak ako napr. VSŽ ??? - príkladov z Česka požehnane... že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Privatizace je úplně v pořádku. Stát nemá co vlastnit fabriky typu VSŽ.
   p

   Smazat
  2. Stát má vlastnit strategické podniky, ze kterých je schopen financovat důchodový účet. A k tomu přírodní zdroje. Pokud opustí tuto rovinu, dostane se do situace naší republiky. Nedostatek financí je potom přenášen daňovou zátěží na střední třídy, které jsou takto likvidovány. A kde není silná střední třída, není funkční ani stát. A jsme u podstaty problému. Tedy u záměru ....

   Smazat
 6. Je přece jasné, že v soukromém podniku demokracie neexistuje. Dnes některé společnosti mají větší sílu než jakýkoliv stát. Pak je zcela směšné mluvit o demokracii systému. Jednotlivý volič stojí proti nadnárodním korporacím a všechno je fraška. Člověk už nemůže věřit ani doporučením zdravotníků. Všechno je kšeft. Půl roku človíček pracuje pro stát a dostane důchod, který je už na úrovni sociální podpory lidí, co nikdy nepracovali nebo nepřizpůsobivých. Když si například koupí auto, musí zaplatit pětinu ceny zase státu. Pak stojí ve frontě mezi kamiony, v desetkrát rozkopaném úseku dálnice a diví se, jak je to možné. Černou ovcí pro tento systém se stává neobčan, který nikam necestuje, živí se plodinami, které sám vypěstuje a obléká se hadry určenými pro charitu, které si sám přešije.A taky samozřejmě nikoho nevolí.

  OdpovědětSmazat
 7. Nějak mi zde chybí komentáře ke článku. Nicméně děkuji Rudovi, protože vše vystihl už první a druhou větou! Jde o to, že jsme skočili na lep, pod hesly minimalizace států! To je to, co vlastníci planety potřebují. V korporacích opravdu demokracie neexistuje, avšak právě ony začaly řídit svět! A na demokracii si hrajeme, jako voliči, jen na úrovni řízení států, které, za daných podmínek, přicházejí o faktickou moc!

  OdpovědětSmazat
 8. Výborný článek pravdivě popisující zlovolnou politiku většiny mocných tohoto světa a její tragické důsledky .Výzva v poslední větě abychom se společně postavili tomuto zlu je nanejvýš aktuální.
  Tato ve světě stále se rozšiřující novodobá říše zla má své kořeny v USA.Tam se tato říše zla narodila. Sochu Svobody lze již dnes vzhledem k tomu v jakém státě stojí považovat za výsměch.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak a ještě si k tomu přidejte smlouvy TTP a TTIP a je vám všem naprosto jasné o co jde. Korporativní všeobjímající fašismus s upozaděním (demontáží) role národních států co by garantů práv a svobod jejich obyvatel. A lidé jako otroci k uspokojování potřeb oligarchů. Ovšem až po prvotní debilizaci a depopulaci pobyvatelstva planety na úroveň cca 500 milionů lidí.

  Zákulisní loutkovodiči nikam nespěchají a uskutečnění cílů NWO nemá jasný časový rámec. Takže to nebude za rok,nebo 5 let, ale po globální kataklizmatické události typu 3.SV, celoplanetární důsledky srážky s meteorem, výbuch supervulkánu (Yellowston), globální pandemie atd. Budeme-li mít štěstí, tak se toho dožijí až generace po nás.

  Nyní jsme v etapě vymývání mozků, rapidní deprese kvality vzdělávání, stavění zdí mezi lidmi a vyhrocování vzájemných antagonismů, rozrušování morálních principů a potlačování vlivu křesťanských církví na jednání jedinců a společenství.

  Suprový výhled do budoucna pro naše děti líné a odvyklé přemýšlet. NWO není pro lidi, ale pouze pro vyvolené!!

  Ferro

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.