Reklama

pátek 9. října 2015

Írán jde na dračkuPavel Letko 
9.10.2015   E-republika
 
Jedno je jisté. Dnes už asi díru do světa s naším vývozem do Íránu neuděláme. Proslavili jsme se jako země američtější než Amerika podporující eskalaci nedůvěry a nepřátelství po celém světě. Podle všeho tak budou naši obchodníci tahat za "kratší konec" obchodního provazu díky válečnické politice našich polistopadových vlád.


Irán se mávnutím kouzelného proutku proměnil z "darebáckého státu" v docela lukrativní nevěstu, o kterou se ucházejí obchodníci celého světa. My jsme tyto trhy opustili a nyní se se budeme pracně pokoušet na ně vracet. Citujeme ze zprávy Hospodářských novin.

HN napsaly:
České firmy se budou muset v Íránu utkat s velkou konkurencí firem z ostatních částí světa, které se také snaží na staronový trh dostat. Zájem o Írán je ale i přesto v Česku velký. Když na začátku září navštívil Írán ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, doprovázela ho padesátka zástupců českých firem.
Jedno je jisté. Dnes už asi díru do světa s naším vývozem do Iránu neuděláme. Proslavili jsme se jako země američtější než Amerika podporující eskalaci nedůvěry a nepřátelství po celém světě. Podle všeho tak budou naši obchodníci tahat za "kratší konec" obchodního provazu díky válečnické politice našich polistopadových vlád. Budeme-li navíc nadále všechny poučovat, jak mají žít a uspořádat si svou zemi a jaké oblečení mají nosit jejich ženy, nezaplatí se nám ani ty letenky našich diplomatů a obchodních zástupců. Kdo by také stál o partnerství s takovými všeznalými chytráky? My jsme stáli v těžkých časech při prezidentovi Bushovi a jeho válkách, takže asi utřeme po právu nos. Svět je jinde. O tom svědčí i tato zpráva o čínských investicích trochu jiného řádu:


Írán vítá čínské investice do rozvoje přístavu Chabahar v jeho jihovýchodní provincii Sístán a Balúčistán

Generální guvernér provincie Sístán a Balúčistan Alí Oset-Hašímí zdůraznil, že čínské podniky se mohou podílet na řadě projektů v Chabaharu včetně rozvoje železniční sítě, stejně jako na klíčových petrochemických a ocelářských projektech.

"Írán je připraven poskytnout lukrativní obchodní příležitosti zemím, které při něm stály v těžkých časech," řekl Oset-Hašímí čínské obchodní delegaci, která byla na návštěvě Chabaharu s cílem prohlédnout si investiční potenciál.

"Budeme rádi spolupracovat s Čínou, aby se naše vztahy rozšířily a upevnily," citovala ho tisková agentura IRNA.

Oset-Hašímí dále zdůraznil, že se setká v Teheránu s velvyslanci Číny a Pákistánu během několika příštích dnů, aby diskutovali o potenciálu pro investice obou zemí v Chabaharu.

Přesný rozsah Čínou plánované investice do Chabaharu ještě není znám. Nicméně, už dlouho existují plány na rozvoj přístavu prostřednictvím tolik očekávaných investic z Indie. To je ve skutečnosti ústřední snaha Indie o obcházení arcirivala Pákistánu a otevření cesty k vnitrozemí Afghánistánu, kde Indie vyvinula úzké vazby bezpečnostních a ekonomických zájmů. Přístav může také sloužit jako vstupní brána do zemí Střední Asie bohatých na zdroje.

Indická média dříve uvedla, že Nové Dillí po získání zpráv z jiných ministerstev, včetně ropného průmyslu, chemického a hnojiv, a oceli, přijme v říjnu rozhodnutí o aktuálních nabídkách Íránu.


Zdroj ZDE, překlad Vladimír Pazdera


Související články:

14 komentářů :

 1. http://www.hlavnespravy.sk/bavorsko-pohrozilo-nemeckej-vlade-ze-ju-da-kvoli-utecencom-na-sud/693250

  OdpovědětSmazat
 2. Tak najednou je vám líto že obchodníci, ti zlí bezcitní kapitalisté, vydělají méně peněz? To jsou věci. :-D

  Abychom si udělali představu jak velký je onen Iránský trh, tak se podívejme na žebříček velikosti hospodářství států. Irán je n 29. místě mezi Rakouskem a Emiráty. Sice hezké, ale nic za co bychom museli nějak bojovat.

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:18 - jste opravdu velký a náročný národohospodář. Podobně velký ekonom a národohospodář je Kalousek. Super, že máme mezi sebou takové veličiny se opravdu strategickým myšlením. Pavel P.

   Smazat
  2. 18:24
   Vymyslete výrobek či službu o který bude v Iránu zájem za dobrou cenu a zaručeně uspějete i tam. Na to nemusíte být žádný velký národohospodář. Tak s chutí do toho.

   Smazat
  3. Vyklidili jsme zbytečně mnoho zahraničních trhů , které okamžitě obsadili jiní . To všechno díky našim hloupým a zkorumpovaným politikům , které si volíme pořád dokola už 25 let . Ale odměny se nám za to přece dostalo . v Kongresu v USA instalovali bystu Havla . Že vypadá jak opice je už jiná věc .

   Smazat
  4. To je právě výhoda,když Irán má šanci se rozvíjet,tak nepohrdne dobrou investicí.Naše šance je mizivá,právě proto jak píše Letko.
   Nedokážeme se prosadit,na těchto trzích z více důvodů,na vyspělé státy se ještě hůř prosazuje.Stačí,aby to zamávalo s automobilovým trhem a máme doma velký problém.Nejsme schopni to nahradit jinou výrobou.
   zemedelec.

   Smazat
  5. 18:17 Skutečný blbec se nezapře - tento omezenec ale přímo naopak, to vystavuje všude možně.

   Smazat
  6. Pardon nikoli 18:17 ale :-D jako dement či debil viz 18:18

   Smazat
  7. Trochu jsi se do toho zamotal, debile :-D

   Smazat
 3. Není to tak dlouho, co jsme , naše země a náš průmysl, do tohoto regionu jako uznávaný dodavatel dodávali strojírenské a stavební investiční celky a naši technici a dělníci byli v těchto zemích vítáni. Šlo o elektrárny, ocelárny, přehrady , nemocnice, letiště, cukrovary, teplárny, produktovody a vodárenské sítě.To zkončilo před 25 lety naší vlastní debilitou. Naše role v evropě je být užitečnými hlupáky. Užitečnými pro nákup komplexní cizí produkce. A hlupáky protože nám to nedošlo dostatečně včas abychom to dokázali zvrátit. Nejenom, že jsme ztratili potravinovou soběstačnost, zničili vlastní průmysl a zbavili se smysluplné obranyschopnosti, ale ještě jsme ke všemu předali kontrolu nad vlastními zdroji a službami do nádnárodních rukou. Ukrajina je dnes čítankovou ukázkou budoucích osudů východoevropského prostoru. Cílem není nic jiného než totální závislost tohoto postoupeného prostoru. Současné dění jen potvrzuje, že záměrem není nic jiného než rozklad a chaos ze kterého má povstat řád. Řád založený na dominanci zvrácených elit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové jsou inteligentní národ, ti toto pochopili už po 10 letech. U nás sice stále více lidí vidí, že "císař je nahý", ale většina s vymytými mozky stále hýká nad krásou neviditelných šatů.

   Smazat
 4. hrabě Kocharowski9. října 2015 23:01

  Karel Straka

  Svatá pravda.

  OdpovědětSmazat
 5. Já si pamatuji, jak cca před deseti lety naši ekonomičtí analytici (HN a spol.) bagatelizovali čínský trh. Irán je daleko menší, ale s daleko větším potencionálem pro Evropu a Čínu. Ovšem Evropa dnes je přešlapující herec před branami divadla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ovšem ta poslední věta je hodna přednesení na prknech Národního divadla. ��

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.