Reklama

pátek 9. října 2015

Jak Rusko jedinou salvou odklidilo z moří americké loďstvo


Rostislav Iščenko9. 10. 2015       zdroj
Před salvou "Kalibrů", provedenou Kaspickou flotilou, byl Washington přesvědčen, že Rusko není schopno účinně čelit silovým akcím USA bez použití jaderných zbraní. Na tom byla ve skutečnosti založena americká drzost v mezinárodní politice, poznamenává Rostislav Iščenko. Nikdo nevěnoval pozornost skutečnosti, že ruská letecká skupina v Sýrii co do počtu a typu letadel je prakticky totožná s ukrajinskými vzdušnými silami, které se snažily bombardovat Donbas v roce 2014. Základ tvoří tytéž bombardéry Su-24 a bojová letadla Su-25.


Ukrajinské letectvo bylo ale během několika týdnů odstraněno z oblohy horníky, kadeřníky, taxikáři a ochrankami supermarketů, kdežto ruskému nemohou způsobit alespoň nějakou škodu výborně vycvičení, vyzbrojení teroristé IS, kteří mají i dlouhodobé bojové zkušenosti. Navíc se ruským letadlům uctivě vyhýbají vojenské letouny Izraele, Turecka a vlastně celé americké "protiteroristické" koalice.

Dokazuje to jednak vysokou úroveň odborné přípravy ruských pilotů a možností modernizovaných letadel, vyvíjených ještě v 70. letech minulého století, jednak skutečnost, že ruské vzdušné a kosmické síly (VKS) jsou na rozdíl od ukrajinského letectva skutečně sladěným a efektivním nástrojem, který má kromě vlastního úderného vzdušného potenciálu i do systému integrované prostředky protivzdušné obrany, radioelektronického boje (REB), globálního polohování (GLONASS) a kosmické rozvědky.

Kyjev používal letectvo na úrovni první světové války - jednotlivá letadla vzlétla, našla jednotlivý cíl a odbombardovala se (nebo byla sestřelena). Rusko však demonstrovalo plnohodnotný letecký úderný komplex, v němž letadlo a pilotující letec jsou důležitým a nejviditelnějším článkem, avšak jen jedním z mnoha článků, které zajišťují účinné zničení nepřítele a vlastní bezpečnost.

Ale přesto, skupina ruských VKS v Sýrii je příliš malá, soupeř nemá plnohodnotný moderní systém protivzdušné obrany, letectvo západních zemích přímou protiakci ruským VKS neprokazuje a ukrajinskou armádu by bylo pro její bojové možnosti korektnější srovnávat s kmenovou domobranou Čadské republiky než s ozbrojenými silami Ruska. Proto hovořit o úplné převaze nad možným nepřítelem v letecké oblasti není nutné - není k dispozici dostatek materiálu pro srovnání.

Úder z Kaspického moře

Ale pokud jde o námořní složku, 7. října jediná Kaspická flotila, jedinou salvou 26-ti raket "Kalibrus" na základny ISIL v Sýrii na dlouhou dobu (a v jeho současné podobě navždy) odklidila z moří americké námořnictvo jako reálný faktor, schopný zabezpečovat tzv. projekci síly (dříve to bylo nazýváno "diplomacií dělových člunů").

V čem spočívá kouzlo situace?
Zaprvé, Rusko dodávalo rakety analogické s těmi, které byly použity 7. října, na export. Jejich dosah byl 300 km. USA opodstatněně předpokládaly, že dosah analogických raket ve výzbroji Ruska může být vyšší (400-600 km). Salva Kaspické flotily pokryla cíle ve vzdálenosti 1500 km a zdá se, že to není krajní mez. Objevily se zprávy, že skutečný dosah střelby může přesahovat 4000 km.

Zadruhé, dříve nejen Kaspická flotila, ale i Černomořské a Baltské loďstvo byly považovány za potenciálního nepřítele jako síly, které jsou schopny pouze bránit odpovídající oblasti na pobřeží, chytat pašeráky a pytláky a které také provádějí výsadkové operace ve svých uzavřených vodách. Černomořská flotila rovněž zabezpečovala zázemí Středomořské eskadry.

Ale jako skutečnou hrozbu USA braly v úvahu pouze eskadry a úderné lodě, předběžně rozmístěné v otevřeném oceánu a také ty síly Tichooceánské a Severní flotily, které se alespoň teoreticky mohly prodrat do prostorů Atlantiku a Tichého oceánu v případě zahájení vážného konfliktu.

Zatřetí, v důsledku toho Spojeným státům vyplývalo, že jejich úderné skupiny letadlových lodí jsou prakticky nezranitelné. Podle výpočtů amerických stratégů ruské loďstvo by muselo zajistit salvu alespoň sta raket ke zničení jedné úderné skupiny letadlových lodí, k čemuž by bylo nutné na jednom místě soustředit téměř všechny úderné lodě (raketové křižníky, raketové torpédoborce a víceúčelové jaderné ponorky) Severního nebo Tichooceánského loďstva. Washington se domníval, že každá ze dvou ruských flotil, která není neprodyšně zablokována v uzavřených vodách, je v nejhorším případě schopna způsobit nějakou (možná i významnou) škodu jedné raketové lodi, po té její úderná síla prakticky přestane existovat a nadvládu zbývajících sil USA v prostoru světového oceánu nebude nic ohrožovat.

Začtvrté, ukázalo se, že ve skutečnosti dolet střel dokonce i malých lodí není 400 nebo 600, ale mnohem více než tisíc pět set kilometrů.

To znamená, že i Kaspická flotila i Černomořské loďstvo jsou schopny, aniž by opustily své vody, zničit každého nepřítele ve východním Středomoří a v Perském zálivu, Baltské loďstvo je schopno držet na mušce Severní moře, Lamanšský průliv a část Norského moře. Vezmeme-li v úvahu možnost, že Severní loďstvo může kontrolovat severní Atlantik zpoza dosahu nepřítele a podobné možnosti Tichomořského loďstva potopit všechno, co pluje v Tichém oceánu severně od Havaje, ukazuje se být americké loďstvo neschopné realizovat hrozbu pro pobřeží Eurasie.

Vzhledem k tomu, že raketová salva může být uskutečněna zcela neviditelnými loděmi poblíž námořní zóny ze vzdálenosti tisíců kilometrů, uvidí američtí námořníci rakety až v okamžiku zasažení své lodi nebo při příletu. Přijmout účinná opatření pro sebeobranu prostě nestihnou.

Tak se prudce snižuje počet raket v salvě, které jsou potřebné ke zničení úderné skupiny letadlových lodí. Mizí nutnost přisunout k ní velké hladinové lodě flotily RF na vzdálenost účinného odvetného úderu. Sledovat každou strážní loď, která chytá pytláky v Ochotském nebo Kaspickém moři (ale schopnou náhle potopit americkou letadlovou loď, pokojně kotvící za třemi moři od této nenápadné loďky) USA prostě nejsou s to.

A zde je výsledek
Až do 7. října byl Washington přesvědčen, že Rusko není schopno účinně čelit silovým akcím USA bez použití jaderných zbraní. Na tom byla ve skutečnosti založena americká drzost v mezinárodní politice.

Američané neskrývali, že používají sílu, kdy se jim zachce jednoduše proto, že jim není nikdo schopen adekvátně odpovědět konvenčními zbraněmi a že jadernou válku Rusko nebude začínat ani kvůli Iráku nebo Sýrii, dokonce ani kvůli Ukrajině. Jsou jak drzý teenager, který si zvykl, že všichni v partě jsou slabší než on, klidně šli do konfliktu podle principu: "Dej zpátky, pokud můžeš," v naprosté jistotě, že nikdo nebude s to. A najednou se ukázalo, že někdo může. Rusko může.

Američané se ocitli v mimořádně obtížné situaci. Celá politika byla v posledních letech založena na skutečnosti, že v kritickém okamžiku je Washington schopen relativně beztrestně použít sílu. Nyní se ukázalo, že ne.

A co víc, když si promítli loďstvem předvedené možnosti na letectvo, generálové z Pentagonu již vypočítali, že ruské VKS jsou schopny střílet na cíle v USA, aniž by opustily ruský vzdušný prostor. Amerika se poprvé v historii pocítila být bezbrannou před konvenčními (nejadernými) zbraněmi.

Ale nejnebezpečnějším pro USA není to, že Rusko má možnost přikrýt své území a území svých spojenců v Eurasii před americkým námořnictvem, které se nyní stalo nesmyslným břemenem pro daňové poplatníky (je vlastně zlikvidováno jako vojenský a politický argument). A dokonce ani skutečnost, že Moskva může, když bude chtít, střílet na území USA konvenčními zbraněmi z bezpečné vzdálenosti (stejně jako USA na Irák).

Nejdůležitější je, že to pochopili spojenci USA. A většina z nich je již dlouho věrná světovému hegemonu pouze ze strachu z jeho vojenských možností, před nimiž (podle jejich názoru) nikdo nemůže ochránit. 7. října Rusko ukázalo, že ono může. To zásadně změnilo celou vojensko-politickou situaci ve světě.

Samozřejmě, americké unie a koalice se nezačnou rozpadat hned, ale USA budou nyní mnohem obtížnějí jen velet svým spojencům, aniž by braly v úvahu jejich zájmy. Partneři nyní mají kam jít. Washington bude muset přesvědčovat a smlouvat. Američané se to už dávno odnaučili dělat. Zdroje pro spokojenost spojenců nejsou předpokládány. A i argumenty mají USA chabé. Pokud máme věřit Obamovi, USA jsou nejlepší, protože jsou nejlepší, a všichni jim dluží, protože jim dluží.

Tento argument byl pádný do 7. října 2015. Nyní je to osobní názor jisté osoby.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

32 komentářů :

 1. Doufejme,že to tak je !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V teoretické rovině si amíci stále mysleli, že jediný vážný armádní potenciál Ruska spočívá v jaderných zbraních, případně v letectvu. Rusko se navíc ničím nechlubilo a tak nechávali amíky v jejich naivitě.... Teď přišel čas to ukázat prakticky, bez dohadů a reálně.

   Smazat
  2. A je to tak velmi dobře,nechlubit se předem,v klidu. Ale zavčas uštědřit obranný úder !
   Taky jsem se nikdy nevytahoval,v klidu. Ale obranu jsem vedl nekompromisně tvrdě !

   Smazat
  3. A je to tak velmi dobře,nechlubit se předem,v klidu. Ale zavčas uštědřit obranný úder !
   Taky jsem se nikdy nevytahoval,v klidu. Ale obranu jsem vedl nekompromisně tvrdě !

   Smazat
 2. :-D Slabý, propagandisti. Ještě přidejte. Třeba takto:

  Rusko svými hypermoderními zbraněmi a hlavně skvělou taktikou gosudara Putina naplácalo USA na zadek a totálně je zesměšnilo před celým světem. USA se teď plazí po zemi a Obama prosí pana Putina o odpuštění. Pan Putin se ještě rozmyslí jestli jim dá poslední ránu z milosti, nebo bude mít slitování. :-D
  ====================
  Samozřejmě, kvalitní propaganda se neobejde bez důkladného dohledu a mazání. Že, Dvořáku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tolik zoufalosti! ...
   Že by ten plyn už stoupal z trouby ven!?

   Smazat
  2. MAžu pouze nadávky, podsouvání a prokazatelné bůlbosti, které narušují diksusi a odvádějí od tématu. Jinak děkuji za připomínky k mé práci, kolego propagandisto.

   Smazat
  3. Pane Dvořáku,
   velmi Vám děkuji za článek.
   Mám naprosto skvělou náladu!
   Přeji Vám samé skvělé dny!
   Jirka

   Smazat
 3. Pejzatci začínají být chytřejší. Hlásili nadšeně, že 6 raket Rusům spadlo po odpálení neúspěšně do moře. Blbí by samozřejmě ihnd a pokud možno v předstihu meldovali, že všechny rakety se nepodařilo vystřelit z raketových křižníků...
  Nu a co se týče kontejnerových lodí plných atomových i kontinentálních raket křižujících světové oceány zatím v judaistických českým médiích není ani slovo. Redaktoři, bděte a buďta na stráži míru, svobody, demokracie a evropského sovětského svazu, který se stal pomalu nepřítelem velikého Ruska.

  OdpovědětSmazat
 4. Docela slušný výsledky ruského letectva. Nevíte, proč tam ti teroristé křičí pořád dokola Alláh akbar?
  https://www.youtube.com/watch?v=jNYK_0_25FQ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni to mají asi tak, jako je naše "ty vole" )))

   Smazat
  2. Proto křičí "Alláh akbar" (Aláh je veliký), protože se těší, že se s ním za chvíli potkají.

   Smazat
  3. To je jako u nas slovo ty vole :-)

   Smazat
 5. pre 19:49 škrípeš zubami ? Len škrípaj ale pozor aby si si nezlomil zúbok!!! :)

  OdpovědětSmazat
 6. Likvidace teroristy syrským tankem - dost hustý!
  https://www.youtube.com/watch?v=4i9k0fDnay4

  OdpovědětSmazat
 7. jsem rád že se havloidi těší na brzké vypuknutí světové války. konečně se dožijí humanitárního bombardování prahy.

  OdpovědětSmazat
 8. Před mnoha lety dokázal Reagan uzbrojit SSSR na základě proklamovaného (a ve skutečnosti nerealizovaného) programu hvězdných válek. Rusové mu skočili na špek a ekonomicky vykrváceli. Výsledkem byl rozpad impéria, které zároveň desítky let živilo vděčné příživníčky z celého světa v rámci jiného programu, tuším, že to byla internacionální pomoc. Problém je ale v tom, že v reakci na ten Reaganův program sami horečnatě vyvíjeli zbraňové systémy ze všech sil a některé věci se jim zjevně podařilo zrealizovat. V dnešní době je asi začínají vytahovat z trezorů, a protože asi něco chtějí i prodat, tak tyto nové zbraně budou demonstrovat vděčnému světovému publiku při každé vhodné příležitosti. Takže na tahu jsou zase naopak USA, i jejich impérium se dá totiž lehce uzbrojit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "USA impérium" je v řiti )))

   Smazat
  2. Pro 20.34: Nefandi si, USArna po zásluze končí na "Věčné časy a nikdy jinak" na smetišti!!!

   Smazat
  3. Uzbrojenie je urban folk. Od Chruscova chceli elity tento cerveny projekt pochovat, az Jakovlevova partia vydala RF Amerike za sladky zivot.

   Smazat
 9. Pro Anonymni z 20:34. Já se domnívám, že se již v podstatě uzbrojili. Ten gigantický arzenál, kterým disponují, totiž sežere obrovské množství financí jen na to, aby se udržel v chodu. Málokdo si uvědomuje, kolik asi musí stát provoz jediné letadlové lodi a to je pochopitelně jen vrcholek ledovce, protože kolem každé z nich musí fungovat plnohodnotný svaz, který to vše zajišťuje. Do toho projekty jako např. F-35, které nakonec skončily poměrně neslavně (pěkně o tom mluví Pierre Sprey konstruktér letounů A-10 a F-16), protože jsou použitelné jen částečně. Rusové nyní ukázali, že jsou schopni udělat přinejmenším stejnou práci s mnohem menším a mnohem levnějším materiálním vybavením.
  Unesení nejmodernější bezpilotního letounu v Íránu a vyřazení lodě Donald Cook bylo samo o sobě majstrštykem. Sice moderní vybavení co se týká radioelektronického boje, ale je třeba si uvědomit, že to letadlo je konstrukčně staré 40 let (nasazení do služby kolem roku 1975) a přesto udělalo z nejmodernější lodě hromadu bezcenného šrotu. V Sýrii jsou samozřejmě i SU-30 a SU-34 a to je oproti starším modelům zase zcela jiná liga.
  Začátek leteckých úderů a schopnost zasahovat cíle na vzdálenost, kterou si US erár nedovedl představit, musí být pro Pentagon další šokující a nečekanou zprávou. Podstatné nyní je, co jsme vlastně ještě neviděli. Zdá se, že zatímco US ukazovaly svaly, Rusové dokázali zcela potají vyvíjet systémy, které pravděpodobně budou sto zcela změnit současnou nerovnováhu sil v rovnováhu. A to za zlomek ceny za údržbu a provoz.
  L.C.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč to Rusové umí

   Úryvek z knihy o únosu sovětského letounu Mig – 25 do Japonska (por. Bělenko)
   Americký generál Keagen:
   Mig-25 byl považován za letadlo s nebezpečným potenciálem, který vyžadoval rychlý vývoj v americkém vojenském letectvu a naléhavé řešení celé situace.
   Bělenko jednou provždy skoncoval s diskusemi kolem Mig-25. Ukázal nám, k našemu velkému překvapení, že to není stíhačka, tudíž není důvod k obavám. Zároveň nám však letoun udělil tvrdou lekci. Předvedl geniální využití všech dostupných materiálních zdrojů a lidské dovednosti. Skvělým skloubením zastaralé a moderní technologie Sověti vyvinuli v relativně krátké době a relativně levně letoun, který dosahuje slušných výkonů a který bychom my v USA dokázali zkonstruovat pouze s vynaložením astronomických finančních nákladů. Zároveň chci poznamenat, že Mig-25 nás upozornil na fakt, že Sověti jsou schopni podniknout cokoli, aby uspokojili své vojenské nároky, a že navzdory technologickým potížím se jim to úspěšně daří. Pokud hodláme využít poznatky získané o Mig-25, ušetříme miliardy dolarů na výzkumu budoucích zbraňových systémů.

   Smazat
 10. A bijte je nikoho nešetřete- a mor ho..... a hoši kolaborantský a velezrádcovský jste na řadě. Těšte se lidi Vám to nezapomněli a nezapomenou..i Florida Vám bude malá a hlavně vy nezapomente že když teče do bot tak se obětuje zátěž a obětují ty co dělali tu špinavou práci-to ti hoši už prokázali mockrát potopit ty co pro ně dělali... takže báj báj a dolce vita půjdete v lepším případě do tepláků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč zde nejsou žbrndokecy a tupožvásty antikomoušů, havloidů, sluničkárů, pražské kavárny a jiné verbeži?! To se tak zalekli, že rychle hlůboce vlezli do rektálu svému USAckému paníčkovi?!

   Smazat
  2. 21:37

   Strachem z všemocného poloboha Putina a jeho Ruska ani nedutáme :-D

   Smazat
 11. 22:28 Tak tomu se ani nedivím, že jste si cvrkli do textilu, prašivci!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. táraš - a emerika 20 rokov nerobila nič - lenže tie tomahawky akosi nefungujú -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a nikdy pořádně nefungovaly. Byl to jen velký humbuk za ještě větší peníze, ale výsledek nikde.

   Smazat
 13. Fandíme Rusku,ale jestli nás NATO obětuje,jako že jo (rozmistování zrezlé techniky po východní evropě) tak ruské zbraně uvidíme zblízka a nebude to paráda.My při tom jak Rusku držíme palce zapomínáme že jsme v NATO to znamená že jsme uhlavní nepřítel Ruské federace ať se nám to líbí nebo ne.

  OdpovědětSmazat
 14. Vygum 2:53
  Blbova hlava není natolik prázdná, aby nevymyslela další blbost. Čti toto, pokud tvůj mdlý rozum na to stačí. Ach jo, ještě větší blbec, než jsme doufali.
  On Oct. 7, Russian warships in the Caspian Sea fired 26 high-tech cruise missiles at rebel targets in Syria—a staggering 1,000 miles away.

  The missiles in question, which the Pentagon calls SS-N-30s, were mostly unknown to the outside world before the Oct. 7 raid. Even close watchers of the Russian military were surprised to see them. The missile attack was also highly visible. In many ways, it was an announcement to the world, and America in particular, that the once-dilapidated Russian navy is back in action—and that Putin’s missileers are now among the planet’s most advanced.

  http://www.thedailybeast.com/articles/2015/10/09/russia-s-new-mega-missile-stuns-the-globe.html

  OdpovědětSmazat
 15. Vedlejší efekt pozdravné salvy z Kaspiku: podle oznámení Amíků - letadlová loď USS Theodore Roosevelt opouští Perský záliv! Čistě náhodou jen tři dny poté! Zřejmě to vyvolalo podobný dojem, jako simulovaný útok "starého" bitevníku na "moderní" USS Donald Cook.Vypadá to, že Amíkům se v poslední době stahuje z ruských zbraní zadní svěrač.

  OdpovědětSmazat
 16. No, prej to byl jenom takový malý ohňostroj na Putinovy narozeniny, tak to musel mít radost.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.