Reklama

pátek 16. října 2015

Jan Campbell: Turecká lekce


Jan Campbell
16.10.2015  Vaše věc

Tak jako Aš – Šišani, alias Tarchan Batirašvili, vychovanec speciální jednotky armády USA a známý z bojů v Jižní Osetii, Blízkém Východě, který dnes ztratil život s pomocí ruské bomby, si myslel že bude žít věčně nejenom na onom světě, ale i zde, myslí si i „holandská vyšetřovací“ komise ve věci MH 17, že nespadne z větve, kterou si sama řeže. Podobně je tomu s Tureckem a jeho prezidentem Erdoganem.


Současná realita v Turecku dovoluje představu, že Turecko se může velice brzo dostat to analogické situace v jaké je Sýrie a Irák. Proč? Formálně bojuje Turecko na dvou oficiálních frontách: z vnějšího pohledu s tzv. IS, z vnitřního pohledu s Kurdy, kteří ale také bojují s tzv. IS. Budu-li věřit oficiálním zprávám, že poslední atentát je dílem džihadistů, tak musím souhlasit s míněním tureckých novin Yeni Safak. Ty ukazují na nutnost „mluvit o mnohonárodnostní invazi, která má za cíl oslabit Turecko, jako hráče, který za posledních deset let dosáhl nebývalého pokroku, a dostat Turecko do role oběti, především ve světle mnohonárodnostního převratu v Egyptu, na základě politické polarizace v Turecku." Přijmu–li tvrzení, že jediným viníkem atentátu jsou Kurdové, pak je nezbytné mluvit o občanské válce v samotném Turecku. Přidám–li k tomu ještě skutečnost „vyrovnávání si účtů“ tureckých politických stran, lze tvrdit, že prezident Erdogan se dostal do analogicky stejné situace, ve které je prezident Asad. Co to znamená?

Je to především pro NATO a EU velká výzva, která má jako vše, také dvě strany. Na jedné straně požaduje Turecko přiznání Kurdů jako teroristů na stejné úrovni s tzv. IS, paradoxně bojujících na straně USA proti tzv. IS. Na druhé straně se ohlásili síly, které využívají ruský zásah v Sýrii pro tvrzení o „splnění dávného přání Ruska se pevně usídlit na pobřeží Středozemního moře.“ Ani jednomu, ani druhému, zatím Západ neuvěřil.

Proto a ve spojení s demontáží raket Patriot, které se začaly montovat v Turecku v roce 2013 pro případ raketových úderů ze strany Sýrie, si dovolila vláda v Ankaře varovat vlády ve Washingtonu a Moskvě o „vážných následcích v případě podpory Kurdů, bojujících na severozápadě Sýrie.“ Když se prezident Erdogan obrátil pro podporu EU, kterou potřebuje z vnitropolitických důvodů, uslyšel od kancléřky Merkel: „Byly jsme vždycky proti členství Turecka v EU, a turecký prezident to ví dobře. I dnes se přidržuji tohoto názoru.“ Výsledkem snah a konání prezidenta Erdogana a změny americké pozice v regionu je izolace Turecka na mezinárodní úrovni a boj Turecka bez pomoci, proti všem možným teroristickým uskupením v regionu. To je ale výzva, na kterou Turecko prostě nemá žádnou odpověď, a řešení.

Dnes se mi jeví, že prezident Erdogan v předvolební kampani neslyší, a neví si rady. Změna postoje a boj USA s tzv. IS ve světle odmítnutí spolupráce s Ruskou federací v boji proti tzv. IS, mu ale nabízí pomoc. Ta tkví ve skutečnosti, že RF podporuje legitimní vládu a legitimního prezidenta Asada. Proto by mohl být prezident Putin suflérem svému kolegovi v Ankaře. Rusko totiž nehodlá ani prezidenta Asada, ani své spojence zradit. To se nedá v žádném případě na základě historických zkušeností říci o USA. Putin není Jelzin. Dnes (napsáno 15.10.- pozn.red.NR) se má jednat v Bruselu mimo jiné i o Turecku, ve spojení s migrací. Jaké ústupky udělá, nebo může udělat EU Turecku, nevím. Ale bez nich a kompromisu to nepůjde. Představuji si však typický EU kompromis, který v praxi nic nevyřeší. Turecký prezident bez sufléra si však může během zpátečního letu domů na létajícím koberci uvědomit, na čemž se domlouval v oblasti energetiky. Dojde-li k uvědomění, především po vystřízlivění z bruselského kompromisu, bude mít EU a možná i NATO o jeden problém více. Jako by jich nebylo dost.


10 komentářů :

 1. A EU si myslí, že všechny problémy s uprchlíky valícimi se do Řecka Blíkeho východu vyřeši každoročni platbou 3 miliardy EURO.
  Po dnešnim jednáni v Bruselu špičkám EU spadl kámen z jejich ramen, oddechli si, ale problém Evropy nevyřešili.
  Mám vážny důvod pochybovat o jejich kvalitách!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já už dávno pochybuji o kvalitách špiček EU. Ti nás jen tahají do dalších a dalších průserů!!!

   Smazat
  2. No podle mě nás spíš tahají za nos. Je to stejné jako s bombardováním ISIL od amíků. Dva roky náletů a žádný zásah.Lžou nám, cíle plní úplně jiné než zastavení imigrace, oni ji zastavit nechtějí nebo nesmí !

   Smazat
  3. Také si myslím,že to není ten nejlepší nápad,dávat Turecku 3mld EURO na zadržování utečenců.Buď se Turecku vyhnou a půjdou jinudy,nebo je klidně propustí,jako že unikli.Také se část EURO ztratí mezi Tureckými papaláši.

   Smazat
 2. Také mi přijde, že s vedením EU není něco v pořádku. Ale spíše, než jejich kvality, bych zpochybňoval jejich úmysly. Ty vycházejí, ze zadaných úkolů, které však nepřijímají zezdola od občanů, nýbrž shora, od majitelů všeho.
  Podle mého názoru, se jim daří jejich úmysly realizovat a současně svými řečmi paralyzovat občanský odpor. Je velký omyl si myslet, že to co se děje, je nějaká chyba, způsobená hloupostí politiků. Oni nejsou hloupí, oni jsou zkorumpovaní. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bruselští pacholci plní příkazy světových banksterů,jejichž jména se neodváží uvést žádná tzv média- banda pisálků.Nejhorší je na tom skutečnost,že je z velké části podporuje další banda v ČR,která za naše peníze pomáhá této skupině zlikvidovat evropskou civilizaci.
   Je mezi námi nemálo občanů,kteří říkají co my s tím můžeme dělat a někteří občané toto navíc podporují a nebo z tohoto stavu přímo profitují-neziskovny a spol.
   Všimněte si jak se nám v čt a čro smějí,to už nejsou tupci,ale přímo hajzlové.

   Smazat
 3. Už moje babička říkala - buď jsou tak blbý, nebo koupený ... Hrozné je, že oni jsou obojí, blbý i koupení a to je smrtelná směs ..

  OdpovědětSmazat
 4. Turecko proti ISIL nebojuje, jen boj předstírá, podobně jako USA, Turecko naopak od začátku ISIL vyzbrojuje, cvičí a posílá do Sýrie. Atentát na Kurdy ve městě SURUC (pachatel neznámý) byl na pokyn tureckého prezidenta Erdogana uskutečněn státní policií MIT, to samé jako nedávný útok na Kurdy ve městě Ankara, to samé aranžmá, nakonec bude sice turecká tajná policie MIT identifikovat nějakého Turka z ISIL, co atentát údajně spáchal, ale o čem již se nebude mluvit, je to, že na tento job ho najala turecká tajná policie MIT. Česká bastardská vláda (Hamáček, Sobotka, Zaorálek atd.) prohlašuje Lukašenka za diktátora, ale turecký prezident Erdogan je jim dobrý, nehledě na to, že Lukašenko nějakou EU opovrhuje, a Erdogan se do ní cpe. ČR v současné konstalaci je největší podporovatelem vstupu Turecka do EU, není toto paradox? Tato vláda musí padnout na hubu. http://zpravy.idnes.cz/tomas-lane-o-krizi-v-turecku-d1n-/zahranicni.aspx?c=A150914_172434_zahranicni_mlb

  OdpovědětSmazat
 5. USA: My s teroristami nevyjednaváme!

  My s teroristami spolupracujeme a vyzbrojujeme ich!

  OdpovědětSmazat
 6. po boku s americkými vojáky v jednom šiku si i naše malá zemička dodáže zajistit trvalý přísun těch nejlevnějších komodit a energetických surovin ve kterékoliv zemi, kam budeme svým verchním velitelem nasměrováni, tu levnou ropu dokážeme vytěžit i z písečných dun třeba v Mali, s velkým bratrem bo boku nic není nemožné

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.