Reklama

úterý 13. října 2015

Kdo je "Svobodná syrská armáda?"

Vladimír Pazdera
13.10.2015  E-republika

Neexistuje umírněná opozice, která by mohla sjednotit podstatnou část lidu Sýrie, a ani nikdy neexistovala. Byla a je jedním z „amerických mýtů“ umožňujících permanentní válku pro USA výhodným směnným obchodem „zbraně za ropu“.

Možná by bylo lépe, položit si otázku, kdo z ozbrojenců jejím příslušníkem není. Většinou pocházejí z odmítnutého Muslimského bratrstva a jejich rodin žijících v zahraničí v mnoha jiných zemích než Sýrie, protože bývalý prezident je vyhnal ze země. Sice tvrdí, že jsou Syřané a že jsou z té určité vesnice nebo města v Sýrii, ale to nemusí být pravda. Chtějí se zbavit prezidenta Bašára Asada rychle a takovým způsobem, že jsou ochotni zabíjet každého, kdo je jim v cestě.

Příznivci Svobodné syrské armády (FSA) ve Spojených státech, tvrdí, že jsou západní spojenci proti "ISIL a Asadovi". Jenže mnozí z těchto příznivců ve Spojených státech mají vazby na Muslimské bratrstvo operující v Egyptě. Samozřejmě tak nemají příliš v lásce egyptského generála a nového prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího, který Muslimské bratrstvo v Egyptě zničil terorem. Jeho politika se zásadně liší od tureckého prezidenta Erdoğana, který jde CIA na ruku a pomáhá zásobovat Sýrii zbraněmi.

Ve skutečnosti není žádný rozdíl mezi tzv. "umírněnou opozicí" a skupinami jako je al-Kájda, al-Núsra či ISIL. Příslušníci těchto skupin jsou tak pomíchaní, že ráno válčí a terorizují obyvatelstvo Iráku a Sýrie jako bojovníci některé z těchto teroristických skupin a večer uléhají jako „umírněná opozice“. A druhý den zase dokola. Možná nebude daleko od pravdy Sergej Lavrov když řekl: "Pokud to vypadá jako terorista, pokud se to chová jako terorista, chodí to jako terorista, bojuje jako terorista, tak to asi bude terorista, ne?“ 
Rebelové ze Svobodné syrské armády chystají popravu sedmi zajatých syrských vojáků

Západní mýtus o umírněné opozici

Západní média se sice dál ve svém zpravodajství snaží zdiskreditovat prezidenta Bašára Asada a všechny hrůzy války včetně těch, co napáchala tzv. „umírněná opozice“, hodí na vládní vojska legálně zvoleného prezidenta. Přitom dosavadní průběh konfliktu jasně ukazuje, že bez vládních vojsk mír v Sýrii nebude. Neexistuje umírněná opozice, která by byla schopna sjednotit podstatnou část lidu Sýrie, a ani nikdy neexistovala. Byla a je jen jedním z „amerických mýtů“ umožňujících permanentní válku pro USA výhodným směnným obchodem „zbraně za ropu“.

Američané se dokáží neuvěřitelně drze ptát, kde ISIL vzal automobily Toyota. Asi proto, abychom si nevšimli jejich zbrojního vybavení na těchto Toyotách namontovaných. Každému je snad jasné, že ISIL žádnými podzemními továrnami na zbraně nedisponoval a nedisponuje. Jediným platidlem, kterým může za zbraně vyrobené v USA platit, je ropa. Tu si v kapse nikdo neodnese. Miliony tun ropy a masivní dodávky zbraní by jistě kamerám jejich dronů jen tak neunikly. Kdyby tedy Spojené státy měly skutečný zájem na ukončení konfliktu, dávno by se tak stalo. Už rok mohli bombardovat ISIl stejně kvalitně a efektivně, jako to nyní dělají Rusové. Jenže zbrojním firmám a obchodníkům s ropou takovýto chaos vyhovuje. Co zbrojařům a největším obchodníkům se zbraněmi na světě ze Spojených států jistě nevyhovuje, je mír. To by byl totiž konec jejich byznysu a krvavých zisků. A každý jistě pochopí, že je lepší mít dolar v hrsti, než mír na střeše.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde: Děkujeme!


Související články:

15 komentářů :

 1. "Svobodná syrská armáda" ???

  Proč někdo tvrdí, že není, vždyť v naší TV včera bylo jak jim Amíci zbraně dodávají ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Syrští povstalci dostali zásilku jedné z nejvyspělejších protitankových zbraní"

   http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/383043-syrsti-povstalci-dostali-zasilku-jedne-z-nejvyspelejsich-protitankovych-zbrani.html

   "USA změnily taktiku a vyzbrojují syrské povstalce proti prezidentu Asadovi. I proti Rusku?"
   http://www.securitymagazin.cz/zpravy/usa-zmenily-taktiku-a-vyzbrojuji-syrske-povstalce-proti-prezidentu-asadovi-i-proti-rusku-1404047689.html

   Smazat
  2. Žádná zbraň proti skvělým ruským tankům nemá šanci. A když ruskému tanku dojdou náboje, tak stateční ruští vojáci nasadí na hlaveň bodák a útočí dál. Uráááá :-D

   Smazat
  3. Zbraně dostala,podle mluvčího Abú Muazzala,Syrskà arabská koalice tj.kurdská YPG,Jaysh al Sanadeed,Jasysh al Thuwwer,Asyrští křesťané.Zhruba 4000 bojovníkůjejich cílem v budoucnu demokratická Syrie.Účast RF nepovažují za nic dobrého,jsou bombardovàny shromaždiště uprchlíků v blízkosti hranice Turecka,vybombardované 4 nemocnice z nichž jedna Lékařů bez hranic,vesnice Talibisa a Ihsem všichni vč.9 dětí atd..

   Smazat
 2. Tak tomu nějak nerozumím. Všichni jsou to muslimové a všichni bojují za Aláha a největší radostí správného muslima je přeci natáhnout brka v boji za Aláha, tak proč je najednou tolik jekotu, když jim Rusové plní jen jejich nejvroucnější přání a posílají je do ráje Aláhova. Jednou jsou ti pacholkové bojovníci IS, jindy zase bojovníci Svobodné syrské armády a zase za chvilku patří k umírněné Al-Nurse. Jak to vidím já všechny ty zmetky bych dal do jednoho pytle. Jaký je rozdíl mezi umírněným aláhistickým vrahem a neumírněným aláhistickým vrahem? Jsou to pořád jen vrahouni.

  OdpovědětSmazat
 3. Umírněná opozice asi střílí jen do vzduchu a proto jim teď USA dodaly 50 tun munice. Ale umírněně zasáhli budovu velvyslanectví Ruska v Damašku, jejich vraždění a krutosti jsou také jen umírněné. Ministři zahraničí EU, včetně našeho, požadují, aby je Rusko nebombardovalo, když jsou umírnění, aby bombardovalo jen IS, kam přeběhli ti umírnění, i s americkou výzbrojí.Pro jakoukoli vládu kdekoliv jsou ale teroristé všichni, kteří proti ní bojují se zbraněmi, předvádí to např. Turecko s Kurdy, totéž v Sýrii pro něj ale neplatí. Francie se rozpomněla, že Sýrie byla kdysi její kolonií a tak chce rozhodovat místo jejího obyvatelstva, kdo bude jejím prezidentem. USA pomohly vytvořit islámský stát a vedou již 4 roky prostřednictvím různých bojůvek válku proti zákonné syrské vládě, spolu s debaklem v Iránu a v Afganistánu pomohly vytvořit tu masu uprchlíků, ale nehlásí s k nim, ať si poradí Evropa, ta je blíž. Nás Zaorálek chce sice zapojit Asáda do jednání o míru, ale s podmínkou, že ve funkci nebude. Takže by měl pracovat sám na svém odstranění. Logiku v tom všem není možno hledat, když neexistuje..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak a aby takovej bordel byl i u nás v Evropě,všemi prostředky pracují jak naši politici,tak i zkurvená nevolená věrchuška EU,NATO,USA atd....nachystejte se na to,dokud je čas a zatím alespoň nějaké možnosti.

   Smazat
 4. JEDINĚ USA CHCE SPLNIT VLASTENECKÉ PŘÁNI MUSLIMŮ

  dodá jim zbraně a oni všichni půjdou do nebe,kde nafasují od ALLAHA třicet panen.

  ALLÁH AKBAR,ALEKI MUSELA MERHABA

  OdpovědětSmazat
 5. Zadna umirnena opozice neexistuje a proto ji musi Putler ze vsech sil bombardovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně jste pochopil, že neexistují zlí a hodní teroristé.

   Smazat
  2. On to bohužel nepochopil, to je více než jasné, diagnóza havloid.

   Smazat
 6. A jak vůbec vypadá střet ISIL a těch umírněných pozdraví se a poplácají o zádech a je tam vůbec něco takového a nebo je to více názvů pro stejné uskupení ??

  OdpovědětSmazat
 7. doktor ad nejnovější dodávky protitankových zbraní teroristům v Sýrii.
  Vždycky nejvíce záleží a tom, kdo zbraň ovládá a tam budou velmi velké rezervy...Jinak je reálný předpoklad, že jich naši milovaní půlku rozprodají, takže se má Izrael na co těšit.No a pak je budou ušáci zase za násobek ceny vykupovat zpět (jak v Afghanistánu ruční protiletadlové střely). Tak je to soudŕuzi správné, tak to musí být.

  OdpovědětSmazat
 8. No jo na Rusko to je embargo na to tata, ale embargo na ISIL, to je jiná, tam to nějak nejde.

  OdpovědětSmazat
 9. Pořád jen řeči, na to jste kadeti. Mám to snad zahraňovat já. dvaaosmdesítiletá baba ?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.