Reklama

sobota 17. října 2015

Matematik Kechlibar mluví o náladách v Německu slovy, která tam do novin nepustí: Tyranie se vrátila oknem, lidé opravdu mají strach mluvit. Na Merkelovou už bych nevsadil ani láhev ovocného vína

- rozhovor -
17.10.2015  ParlamentníListy

Velice pozorně sleduje vývoj migrační krize v sousedním Německu matematik a publicista Marian Kechlibar. Realita je podle něj příliš drsná na to, aby se dala ignorovat, a tak by na setrvání Angely Merkelové ve funkci předsedkyně CDU ke konci roku nevsadil ani láhev ovocného vína. V akademickém prostředí se často setkává s neochotou vyjádřit se kriticky na veřejnosti, protože strach z represí za porušení politické korektnosti je mezi lidmi velmi reálný. Pak je o to více slyšet hlas teologa Tomáše Halíka, pro něhož jsou xenofobní nálady větší problém než přijímání uprchlíků
.
Mnichovský Ifo-Institut přispěl do německé debaty o dopadech imigrace zprávou svých expertů na hospodářství, která se věnovala otázce kvalifikace uprchlíků pro německý trh práce. Podle odborníků je třeba se obávat toho, že většina příchozích nemá dostatečně odpovídající kvalifikaci pro německý trh, a tak si nebude moci najít práci ani za minimální mzdu, protože jejich produktivita bude příliš malá. Lze očekávat spíše jejich zaměstnávání za minimální mzdu, i když „se nevyplatí“, nebo snížení minimální mzdy?

Toto téma je v Německu velmi třaskavé. Odbory dlouho usilovaly o zavedení celoněmecké minimální mzdy, dříve nebyla stanovena. Podařilo se jim to až nyní, od ledna 2015. Považují to za svoje velké politické vítězství.

Nyní se v médiích otevřeně hovoří o tom, co říkáte. To jest, že mají-li být migranti zaměstnáni, bude muset být minimální mzda – aspoň pro ně – opět zrušena. Což vyvolává právě v odborářích zuřivost. Jednak proto, že by se tím jejich vítězství stalo poněkud prázdným, jednak ze strachu, že tímto způsobem budou ohrožena pracovní místa německých zaměstnanců. Odbory mají v sociálně-demokratické straně (SPD) velmi významný vliv a domnívám se, že toto nepřipustí doslova za žádnou cenu. Aspoň ne, dokud je SPD ve spolkové vládě. A u moci je od roku 2013 právě velká koalice SPD a CDU/CSU.   

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by chtěl snížit sociální dávky vyplácené žadatelům o azyl. Nepovažuje totiž za spravedlivé, aby dostávali stejně jako němečtí nezaměstnaní, kteří mají odpracováno i třicet let. I když se mu to možná nepodaří prosadit, nebyl by to jeden z léků, jak masivní migraci do Německa, respektive Evropské unie zabránit?

Určitě ano, zejména u žadatelů z Albánie, Srbska, Kosova a tak dále, u nichž lze předpokládat, že neprchají před – neexistující – válkou. Rovněž u mnoha Afričanů. Německé dávky jménem Hartz IV jsou nominálně vyšší nežli průměrný plat v chudších balkánských zemích, natož v Africe; to přece jen působí přitažlivě. Samozřejmě i náklady na živobytí jsou v Německu výrazně vyšší než v Albánii či Africe, ale to si třeba každý ten běženec neuvědomí předem. A když to zjistí na místě, je už trochu pozdě. Spousta lidí na světě je finančně negramotných, což je voda na mlýn různých podvodníků. U nás máme všelijaké „obchodníky s hrnci a přikrývkami“, kteří tahají ze zákazníků sto tisíc za deku. Jinde máte převaděčskou mafii, která dělá totéž v bleděmodrém, když obchoduje se „sny o zaslíbené zemi“. Vždycky se někdo nachytá.

Ale jen uvažované snížení sociálních dávek příliv migrantů do Evropy a především do Německa nezastaví. Na co dalšího by bylo třeba obrátit pozornost?

Domnívám se, že to případné snížení sociálních dávek je jen část řešení. Velmi důležité totiž je, aby se o skutečných poměrech, včetně snížení dávek a podobně, dozvěděli lidé ve svých domovech včas – tedy ještě dříve, než zaplatí pašerákům a vyrazí na cestu. Stálo by za to spustit rozsáhlou kampaň v médiích od Senegalu až po Bangladéš. Každý den by měly vycházet inzeráty: „Ne, Německo není ráj na zemi, neleží tady peníze na ulici, nedostanete dům ani auto zadarmo, v zimě tu mrzne a je tma, k dobré práci potřebujete kvalifikaci, kterou získáváte cca patnáct let. Podepsáni úřad spolkového kancléře a velvyslanec SRN v dané zemi.“ Bylo by to levnější než celý Frontex a mnohem levnější než třeba záchrana Řecka... Ale Angela Merkelová to samozřejmě neudělá. Pro ni by to byla katastrofální ztráta tváře, když se poslední měsíce snažila vypadat jako „Mutti“ všech běženců, kteří nosí její portrét místo pasu.

Když to kancléřka Merkelová kvůli ztrátě tváře neudělá, nemůže se stát, že při rostoucích potížích, vyvolaných nezvládanou situací, s ní Německo ztratí trpělivost?
Ono je možné, že Němci budou muset vyměnit vládu. Podle toho, co sleduji v německých médiích, roste vůči Angele Merkelové vnitrostranická opozice v CDU. Tento politický podzim bude v Německu ještě velmi, velmi horký. Postupně se mají konat zemské sněmy CDU a v prosinci celostátní sněm v Berlíně, přičemž právě regionální politici nesou nelibost svých voličů nejvíc. Často i na vysloveně osobní úrovni, kdy jim lidé píšou rozhořčené dopisy nebo je zastavují na ulici a stěžují si.

Uvidíme, bude to zajímavé, ale na setrvání Angely Merkelové ve funkci předsedkyně CDU bych dnes nevsadil ani láhev ovocného vína. Ta realita je totiž příliš drsná, než aby se dala ignorovat. Kdybych měl hádat, tipuji, že k 31. prosinci letošního roku bude pryč.

Nálady ve společnosti, a to nejen té české, nejsou vůči migrantům právě příznivé. Česká eurokomisařka Věra Jourová plánuje rychlejší odhalení projevů nenávisti na internetu a jejich efektivnější odstraňování a už o tom jednala se zástupci předních technologických firem jako Google nebo Facebook. Co si o její snaze myslíte?

Já jsem osobně zastáncem svobody projevu – i projevu – takže s takovým postupem nemohu souhlasit. Svoboda projevu je určena právě pro názory, které jiné lidi štvou. Protože i v těch nejpitomějších výrocích může být zrnko pravdy – a pravda je vzácný materiál. Tolik můj názor.

Když se na to podívám z odstupu a neosobně, jeví se mi to jako snaha o pokračování „řešení problémů jejich zametáním pod koberec“. Politici to tak bohužel dělávají: hlavně aby situace navenek vypadala klidně a krásně, aspoň dokud oni osobně jsou v úřadu. Není to ostatně jenom vlastnost politiků, dělají to i manažeři a další. Je to pokušení pro každého, kdo musí dbát na svou veřejnou „image“.

Eurokomisařka Jourová však prohlásila, že pokud je svoboda projevu jedním ze stavebních kamenů demokratické společnosti, pak projevy nenávisti jsou na druhou stranu jejím do očí bijícím porušováním. Jak by se do „života“ na internetu mohlo takové omezení svobody projevu promítnout?

Je to velmi krátkozraká politika, protože cenzurou se frustrace neztratí, pouze zmizí z očí. Dočasně, na pár měsíců nebo let. Mocní nahoře nabydou dojmu, že je vlastně lid miluje nebo aspoň akceptuje, protože nikde nenarazí na otevřeně vyjádřený odpor. Jenže někde pod povrchem to kvasí dál. Pak jednoho dne padne poslední kapka do poháru trpělivosti – a prásk! Na ulicích jsou zničehonic statisícové davy a nikdo nechápe, jak se to vlastně stalo. Viz rok 1989 v Československu nebo v NDR; viz Velká francouzská revoluce; viz Tunisko před pár lety. Ani současná Evropská unie nemá v tomhle směru žádnou výjimku z historie.

Poradil bych eurokomisařům, ať vždy, za všech okolností, dávají přednost realitě před lakováním věci narůžovo. Realita není krásná. Není jejím smyslem, aby byla krásná. Ale je všude kolem a zavírat před ní oči, to nevede k ničemu dobrému.

Pokud mají politici problém s nenávistnými příspěvky na internetu, ať se zamyslí zejména nad tím, proč je jich tolik a zda nejsou z velké části zaviněny právě dlouhodobě špatným směřováním politiky. To je totiž něco, co změnit můžou; tu politiku řídí oni. Je to ale samozřejmě obtížnější, než nasazovat náhubek jiným lidem.


Projevy nenávisti či odmítání přijímat uprchlíky často kritizuje teolog Tomáš Halík, podle něhož jsou xenofobní nálady větší problém než přijímání uprchlíků. Před časem před xenofobií varovala i výzva vědců. Vnímáte v akademickém prostředí, v němž se pohybujete, takhle jednoznačný postoj svých kolegů?

Snažím se mluvit o současné migrační krizi s každým, nejenom s akademicky vzdělanými lidmi. Je totiž třeba říci, že právě akademici jsou občas trochu izolovaní od vnějšího světa a někdy si člověk odnese zajímavější postřeh od prodavače jablek než od docenta astronomie. On ten prodavač přijde každý den do styku s více typy lidí nežli akademik.

Nicméně: na postoje blízké názorům Tomáše Halíka narážím jen vzácně. Ze zhruba dvou set lidí, se kterými jsem na toto téma zatím hovořil, mi do jeho myšlenkového okolí zapadají čtyři. Mezi signatáři výzvy jsem našel dva své učitele z matematicko-fyzikální fakulty, to znamená, že dalších přibližně padesát tam nebylo.

Hodně lidí nemá žádný názor – jsou to často právě ti, kdo jsou ve svých oborech na špičce – pracují prostě šedesát hodin týdně a nestíhají sledovat nic dalšího než svůj obor. Nebo se nedovedou rozhodnout třeba proto, že emocionálně cítí něco a rozumově jim vychází něco jiného.

A pak je v mém okolí opravdu hodně lidí, často jde právě o absolventy MFF UK nebo inženýrských oborů na ČVUT, kteří se domnívají, že „migrační optimisté“ hrubě podceňují závažnost problémů, o kterých se hovoří.

Bohužel právě v této skupině často vídám neochotu vyjádřit se kriticky na veřejnosti. Strach z represí za porušení politické korektnosti je mezi lidmi velmi reálný. Vypadá to, že před pětadvaceti lety jsme hlasitě vymetli tyranii dveřmi, aby se nám tiše vrátila oknem.


Foto ze saského Schneebragu: "Nejme žádní nacistí" a "My jsme lid!"

20 komentářů :

 1. Jenom nechápu, proč se všichni tolik trefují právě do Frau Merkel. Co má asi tak dělat ? Šéfuje vojensky totálně okupované zemi. Může sice vypnout jaderné reaktory, ale s americkými jadernými zbraněmi na tolika základnách v SRN nic nepořídí. Němci jsou bohatí, ale nevděční. Napravuje árijský genofon čerstvou krví imigrantů a tím zajistí přežití státu do konce století (jiné asi naopak vymřou). Bude to za cenu islamizace, ale co sama nadělá, když už dnes je skoro pětina obyvatelstva tohoto vyznání. Frau Merkel oceňuji, možná je také na povel z Bílého domu, ale na rozdíl od Hollandeho nebo Sobotky se mně jeví jako nesrovnatelně schopnější, respektovanější a cílevědomější politik v EU, kde nemá žádnou konkurenci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MUTTI MERKEL SE NESMÍ OBRÁTIT NA HADŽI PUTINA,

   aby mohla u něho propagovat humanitární bombování hrdlořezů z americké DAEŠ,kteři brzy emigrují do nejsvobodnějši zeme USA ,aby tam zničili za spolupráce CIC dalši mrkodtapy.

   Smazat
  2. Z dlouhodobeho pohledu je Nemecko stale rozhodujicim statem v Evrope a musi se jeho postaveni nejak ovlivnit
   Nejlepsim prostredkem je vyvolat tam vzajemnou nenavist jako se to uskutecnilo mezi arabskymi staty.Jestlize nemecky vliv slabne, pak k tomu prispely statisice bezencu s nedozirnymi nasledky. Ale to je ucel - Nemecko je stale v podezreni, ze by se mohlo dohodnout na rade veci s Ruskem a tomu se musi zabranit.Francie je degenerovana
   a pak je vysledek jasny. USA ma bratrskeho spojence a to je Anglie a Izrael a tem osud urcil, aby vladly svetu.
   Rusko pak bude 100% izolavane a jeho likvidace je otazkou
   1-2 roku.Staci, aby Evropa od neho prestal kupovat plyn a dilo je dokonano a pokud by to nestacilo, pak atomove zbrane jsou na jeho hranicich a ze nekolik vterin mohou padat na vsechna velka ruska mesta.K odvete Rusko potrebuje ne minuty ale hodiny nez jeho rakety dojdou nad uzemi USA.

   Smazat
  3. Vlastenka   Makrela likviduje svou vlastní zemi, nikdo ji k tomu nenutí, ono to ani nejde. Kdyby ale jen Německo, ona devastuje celou Evropu.
   Pokud na ni mají Amky nějaké kompro, měla odstoupit.

   Podle všeho se bábě zpřeházely po přechodu v makovici rychlosti a teď si chce vylepšit karmu zdánlivým lidumilstvím, které bude stát životy statisíce, možná miliony, Evopanů.

   Smazat
  4. Přesně tak,jak říká vlastenka:"když ta kráva jalová na to nemá,tak ať se na to vysere a jde do parku krmit ptáky anebo se rejpe v záhonku...."S takovou jednou budou vláčet její zohavenou mrtvolu ulicema...neboť ušlechtilými činy jsou zlážděny slepé ulice tohoto světa a vedou do pekel".
   Ona si zřejmě myslí,že to její činění je ušlechtilé,ale její oběti i ti,co jí vedou ruku si myslí každý něco jiného...

   Smazat
  5. Makrela nevi,že Řiše zla NENAŽRANÝCH boháčů z NWO pokládá peníze určené na sociální stAt na př zdravotnictvi za svoje a proto americký šrot výrobky jsou o ukradené sociálni peníze levnějši a horši musí tedy v Německu a i u nás ho úplně zničit.

   A TO SE POKUD SE NEUBRÁNÍME I STANE.NU COŽ JEŠTĚ TU MÁME NAŠEHO CARA PUTINA NEBO ANI NE?

   Smazat
  6. Nereagujte na trolíka. Tak naivní a hloupý normální člověk být nemůže!

   Smazat
 2. To, co ještě v Německu přijde na pořad, by žádný schopnější, respektovanější a cílevědomější politik v EU, s troškou vnímavosti k tomu, co se v zemi děje a s reálnou dávkou předvídavosti do jaké budoucnosti zemi a celou EU zavádí, politik s minimem osobního svědomí (omluva za tento protimluv), k tomu by se nemohl propůjčit, ani při sebevětším zastání a podpoře od zločinců z USA.

  OdpovědětSmazat
 3. Babiš , Karel Trautenberg , Kalousek, Halík , Pehe = hehe . Co tu vlastně chcete ?

  OdpovědětSmazat
 4. Za mutti MERKEL není prozatim náhrada.Avšak v článku je vzpomenuta strana ANO,BUDE LÍP,která poslala svou zástupkyni sjednat v EU dávný sen jejího předsedy.Zavést cenzuru shora,prostřednictvím směnice EU,aby v tom byl ten oligarcha,plnící představy Říše zla,kterou v ČR zastupuje, za potlesku svých voličů,kteři nevědí jako obvykle co činí.
  O to hrozné je,že i tento web musí být očividně jen zpravodajský.Pokud se objeví článek kritizující cenzuru,kdy kdosi na Parlamentnich listech šlápl někomu z konformních přiznivců polit.třidy na kuři oko a je odsouzen k pokutě,je celý článek OKAMŽITĚ VYMAZÁN.Ještě markantnějši je že NR má v diskuzi hafo lidu,kteři jsou s režimem nespokojeni,ale asi nesmí pravděpodobně nikdy ,zajistit analýzu JAK TO OPRAVDU ZAČIT ZMĚNU,kde by v diskuzích ti,kteři poukazují na havarijní politiku dnešních doslova vládních teroristů dostali místo na vlastní návrhy jak A CO MAJÍ OBČANÉ UDĚLAT ABY SE VŮBEC NĚCO ZMĚNILO nebot hrozí zhoršování situace bez přehnávání, dalši celé století..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle toho,jak polit.trida odmita odblokovat na jejich volici placenych webech, jimi zablokovane diskuzni rubriky,kde by chteli obcane podporovat polit.stranu,bylo by zajimave pozadat sefa strany ANO;zda by nekratil prispevky polit.stranam na polovinu,vzdyt o sve volice nemaji zajem a tedy jsou napolovic zbytecni a vyhrat volby nemaji zajem.Usetrene penize z naseho rozpoctu je treba dat VZV iniciative Volici Za Volice,ktera by uz sama vytvorila mozna stovky webu,kde by se pak pekne dalo propagovat prave vznikajici DESATERO VOLICE.
   To by byl napad prvni.Ma nekdo dalsi?

   Smazat
  2. Ja bych propagovala založit v každe hospodě PPK-tedy pivni polit.klub a la HAŠEK navazujici na tradice prvni republiky ,tedy Haškova Strana mirneho pokroku v mezich zákona.Sadim se,že v mizerii,kterou představuji dnešni polit strany,které je blujno volit ,by mohla zvitězit a vyměnit ty ubožáky z dnešnich tzv polit třidy,kterí se musi ponořit do sraček,aby našli otvor k provozováni rektálního alpinismu.

   Smazat
  3. Co kdyby radši vznikla strana VZV tedy voliči za volíče s vlastním programem který by si vytvořili sami voliči.Nestaly by se po jejim zvoleni námi nespokojenou pořádnou většinou ti křiváci z polit.třidy zbytečnými a mohli by konečně skončit na pracaku,kde by kvůli své nedostatečné kvalifikaci dostali dobře placené místo kanálních dělníků?

   Smazat
 5. Vlastenka


  Nálady v Německu.
  Makrela skončí podobně.  http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/66951/kandidatku-na-starostku-kolina-nad-rynem-pobodal-utocnik.html  Zajímavý obrat.


  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/66947/proboha-zeman-ma-pravdu.html

  OdpovědětSmazat
 6. německá realita - do vesničky přijíždí vládní zmocněnec pro chlácholení ovčanů ... alles wird gut sein, es ist nur ein tausend, andere volke machen auch keine Problemen O_o ... :-)

  https://www.youtube.com/watch?v=F0t6m881UJE

  OdpovědětSmazat
 7. Nemecko prekazi ale je tam hodne schopnych lidi - k tomu maji slouzit bezenci - nebude dlouho trvat a Nemecko se bude zmitat nesvary a tak
  se svetovladci zbavi event. protivnika a spojence Ruska.
  Merkelova nejedna v zajmu Nemecka ani Evropy ale v zajmu dlouhodobych cilu te bandy, ktera ma v programu svetovladu.

  OdpovědětSmazat
 8. Mutti Merkel odstoupí ze zdravotních důvodů...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka   Asi bude mít brzy problém s krční páteří...)))

   Smazat
  2. Odstoupit měla už dávno a mohla odejít se ctí . Platí osvědčené , že v nejlepším se má přestat .

   Smazat
 9. Prosím migrační optimisty, aby se vyjádřili, jak by se svým pacifistickým přístupem ubránili Hitlerovi (když už dnes známe všechny zbraně a organizaci vojska, aj. za 2. světové války). Nás všechny, co tady bydlíme (v ČR i v Evropě) stálo získání úrovně společnosti, zákonů, hospodářství, apod. mnoho set let tvrdé práce, boje a krve. Proč bychom naši zem teď měli odevzdat někomu, kdo ji najednou chce také ? (bez úsilí) Nechci jejich kulturu (to je silné slovo pro jejich společenský řád) tady doma.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.