Reklama

pondělí 26. října 2015

Merkelová se špatnými anketními výsledky - Dál, pořád dál

Florian Gathmann 
25.10.2015  Spiegel
Jen 36 % v aktuální anketě, tak špatně na tom nebyla Unie již přes tři roky. Ovšem šéfka CDU Merkel pokračuje ve svém kurzu v uprchlické krizi – i proti prominentním kritikům ve vlastních řadách. Pomůže jí mít na své straně alespoň Joschku Fischera? Politik Zelených a bývalý ministr zahraničí sám přesně neví, co se s ním děje: „ Nikdy jsem si nemyslel, že bych někdy veřejně obhajoval Angelu Merkelovou. 


Ale musím to udělat.“, řekl Fischer v Bild am Sonntag. Šéfka CDU, zdůrazňuje, zaslouží respekt a podporu napříč stranami.

Ovšem u voličů ztrácejí kancléřka a strany Unie podporu. Anketní hodnoty Merkelové klesají spolu s CDU a CSU , v aktuální anketě institutu Emnid vychází Unie jen s 36 %, tak málo to nebylo již přes tři roky. Přitom demoskopy Emnid nejsou právě známy tím, že by Unii hodnotily obzvlášť špatně.

Zároveň musí Merkelová čelit prominentní kritice z vlastní strany: Ministr financí Wolfgang Schäuble mluvil podle informací SPIEGELu o tom, že nálada mezi členy je dramatická. Když nejnovější balík azylových opatření spolkové vlády nebude brzy účinný, utrpí vztah stranické špičky vůči členské základně škodu, varoval politik CDU.

Schäuble sedí již více než čtyři desetiletí ve spolkovém sněmu, byl předsedou CDU a šéf unijní frakce, hned dvakrát ministr vnitra – zkrátka: Když někdo zná stranu, pak je to on. Když Schäuble bije na poplach, je situace opravdu podezřelá. Jeho kritika má nesrovnatelně větší váhu než neustálé malicherné výtky z CSU.

Motto Merkelové : Nenechat se vyvést z míry

Kancléřka to ví. Ale rozhodne se, že se nenechá vyvést z míry. Také jí asi nic jiného nezbývá. Když by Merkelová nyní hekticky oznámila korektury nebo nouzové plány, dala by v prvé řadě v sázku svou pověst kancléřky zachovávající klid. Image, se kterým pomohla Unii k takřka třem volebním vítězstvím. A navíc snad asi vůbec nemyslí na to, že musí učinit velké změny v uprchlické politice.

A tak zní motto Merkelové, volně podle brankáře – titána Olivera Kahna: Dál, pořád dál! V ústředí CDU nechtěli nejnovější anketu komentovat, místo toho odkázali na výroky generálního tajemníka Petra Taubera před týdnem: „ Máme problém, který jsme ještě nevyřešili. Je normální, že lidé reagují kriticky.“

Velký balík opatření spolkové vlády k uprchlíkům vstoupil ve skutečnosti v platnost teprve o víkendu, který mimo jiné předpokládá rychlejší odsuny, rozšíření seznamu bezpečných zemí původu a dodatečná zpřísnění azylového práva. Merkelová a její lidé doufají, že brzy nabude účinek a že se nálada obyvatelstva i ve vlastní straně zvrátí.

Tak argumentují i přívrženci strany, kteří kancléřku veřejně obhajují. Vláda Merkelové reformovala „ v rekordním čase“ azylové právo, řekla mediální skupině rozhlasu ministryně obrany a místopředsedkyně CDU Ursula von der Leyen. A šéf strany a frakce Duryňska Mike Mohring, který v minulosti neměl vždy stejný názor jako kancléřka, říká: „ Existuje deficit ve vnímání toho, co všechno již spolková vláda v uprchlické krizi dokázala.“

Další kroky budou asi následovat
Ale také zastánci Merkelové si myslí, že v uprchlické krizi se musí toho stát ještě mnohem víc: Další kroky budou následovat“, říká von der Leyen, Mohring požaduje konkrétně druhý balík azylových opatření: Zde musí jít o témata jako následné stěhování rodin, nepřípustnost následných žádostí o azyl a tranzitní zóny“. Kancléřka asi nemá proti tomu žádné námitky, ale musí brát ještě ohled na koaličního partnera, který má například k tématu tranzitních zón zcela jiné představy než Unie. SPD má také potíže s dalším plánovaným novým zpřísněním azylového práva.

Sociálně demokratickou podporu má naproti tomu úsilí Merkelové na evropské úrovni, jako v neděli večer na summitu EU k uprchlické krizi. To platí i pro zapojení Turecka, které je v unijních stranách právě tak sporné – ovšem šéf CDU Duryňska Mohring to výslovně chválí.

Počty uprchlíků ale rychle neklesnou, to Merkelová ví. Ale něco posunula, nyní potřebuje trochu trpělivosti. Bude ji mít strana a obyvatelstvo? Když se Merkelová vrátí z Bruselu, může v pondělí odpoledne v předsednictvu CDU udělat nový test nálady, stejně jako po dialogu s občany v Norimberku. Za týden se opět sejde frakce spolkového sněmu, posledně tam byla překvapivě otevřená kritika Merkelové.

Také do té doby se krize nevyřeší.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Zdeňka Holešová

16 komentářů :

 1. Merkel je duševně chorá a patří do péče odborníků.Co je zarážející že se v celé EU nenajde jediný vrcholný politik který řekne stop ta ženská je blázen.To znamená že až na Orbána,Fica a Zemana jsou všichni duševně postižený a tento euro blázinec nemůže dlouho vydržet.Důležité je aby pád nepoškodil většinu obyčejných obyvatel v evropě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Merkel nie je duševne chorá. Ona bola dôsledne vybratá na úlohu, ktorú si plní. To, že výsledok tej úlohy sa nám ostaným nepáči je iná vec. Pokiaľ by aj Merkel z čista jasna odvolali, nepomôže to, pretože na splnenie úlohy (chalifát v Európe) by bol dosadený ďalší plnič úlohy.

   Smazat
  2. Bohužel, Merkelová stále KVOTÁ, stále KVOTÁ !!!!!

   Smazat
 2. každý berie ohľad len na seba, a tak je to správne, destabilizácia hospodárstva na Slovensku, Česku,Magyarsku by bola veľmi prospešná práve pre Francúzko a Nemecko - prečo ? ľudia by si museli rýchlo zvyknúť na návrat situácie v rokoch 1990 a toto obdobie je tým ktoré pomohlo udržať prosperitu v uvedených krajinách, pomohlo by odčerpať "zbytočný" kapitál - a pritúlili by sme ešte migrantov -

  OdpovědětSmazat
 3. Všechno to co zoufalí politici v Německu teď plánují aby zvládly vlnu uprchlíků přišlo pozdě . Takto měli jednat už před rokem a možná ještě dřív .Potřebných informací k tomu měli víc než dost . Ale jak se říká , naděje umírá poslední .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... ale hrozně sebou škube.

   Smazat
  2. Politici a to nielen v Nemecku, nemali k dispozícii potrebné informácie, iba dezinformácie. Info nemajú ani dnes. Preto stále konajú tak, ako konajú.okrem Merkel. Problém treba ale hľadať inde, nie v Merkel. Tá je iba výkonný nástroj niekoho iného a na odvádzanie pozornosti. Ak sa to takto nezačne chápať, nemáme šancu prijať správne rozhodnutia. A potom bude chalifát, čo je vlastne cieľom. Nenechajte si natlačiť iný názor. Ide o ten chalifát a to aj cez mŕtvoly.

   Smazat
 4. To, co se děje v Německu, se už vymyká zdravému rozumu. 80 milionů Němců jde jako stádo na porážku a nechá se ničit jednou pomatenou bábou. A ostatní státy okolo na tom nejsou o nic lépe. Skoro začínám věřit, že něco, ďábelského , ovládlo psychicky davy lidí. Třeba ten Chemtralis, co nám už léta sypou na hlavy. Nebo záření amerického HARP. Není přece možné, aby půl miliardy lidí v Evropě najednou takhle totálně zblblo. Má někdo nějaké jiné zdůvodnění tohoto jevu?

  OdpovědětSmazat
 5. Dnes má zahájit ten odsud imigrantů (opravdu ten termín užili, proč nepíšou o vyhnání?), tak to jsem zvědav, jak jim to půjde. Ti, kteří by měli být odsunuti, už jsou dávno za horama a mají nové odklady, takže si zahrajou takové policajtské: Proběhneme se.

  OdpovědětSmazat
 6. Německo přes Junkerse v EU si zavolalo na koberec do Bruselu tranzitní balkánské státy a nařídilo jim, že běžence nemají pouštět dál. Tím by se tedy nedostávali do Německa, ale zůstávali by na trase. Takže Německo je už nevítá, už nemá žádnou horní hranici jejich počtu, už je nechce, ať zůstanou na Balkáně, ať si s nimi ty malé země poradí sami.. Odtud se budou přelévat jinam, časem na Slovensko až k nám.Hlavně ale Německo trvá na těch kvótách, roztřídí si je a bude posílat do dalších 27 zemí, které s politikou Merkelové nemají nic společného.Nevadí, že to dopadne jako s těmi 18 Eritrejci, které k vojenskému letadlu v Itálii doprovodil i ministr. Byli posláni do Švédska, ale to je přesunulo na sever. Tam už je mráz a sníh, od 9 do 3 hod odpoledne šero, jinak tma. Takže ti statní černoši asi budou zase pochodovat zpět, asi do Německa.

  OdpovědětSmazat
 7. Na Merkelku musí mít někdo pořádné páky, když takový technokrat moci, jakým ona je se nechá takhle tlačit do věcí o kterých musí vědět, že jdou v budoucnosti proti ní a Německu. Zkrátka na ní někdo mocný něco má, je nějak organizovaná a poslouchá.......nic jiného v tom asi netřeba hledat.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní26. října 2015 14:22 to napsal srozumitelně. Byla pro ten úkol vybraná. Když by dělala problémy, vybrali by někoho jiného. Důležité je, nenechat si vnutit ten plán islamizace Evropy. Je to skoro marná snaha, neboť oni mají všechny média a stále do lidí buší: buďte milosrdní. A lidi se tím nechají otupovat a zobou jim z ruky, ke své zkáze. P.K.

   Smazat
 8. https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn

  OdpovědětSmazat
 9. Merkel je clovek ? ktery znici nemecky narod a take europu (pokracovani na strome ,mezi vetvemi,a zrat listi ,nic jineho nebude,Sarancata vse zlikviduji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šílená Makrela jenom dokončí to , co Hitler dokončit nestihl .

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.