Reklama

neděle 4. října 2015

Milan Vidlák: Proč muselo Rusko vstoupit do války


Milan Vidlák
4.10.2015  Šifra

Zatímco americký prezident Barack Obama ve svém projevu u příležitosti 70. výročí vzniku OSN sypal jednu otřepanou frázi za druhou, okořeněné o několik dokola opakovaných účelových lží o tom, jak zlý „diktátor“ Bašár Asad začal válku ve své zemi tím, že na „mírové“ protesty lidu reagoval zabíjením a represemi (přičemž tentýž lid Asada ve skutečnosti stále volí ve volbách) ....... nebo že používá zakázané zbraně proti nevinným dětem a civilistům, i když se dávno ví, že se syrský prezident pouze brání teroristickým skupinám z celého světa v čele s Islámským státem, jenž disponuje tunami amerických zbraní a dolarů, a že se USA od začátku snaží svrhnout syrský režim, ruský prezident Vladimir Putin nechodil kolem horké kaše, pojmenoval jasně pravé příčiny této nesmyslné války a tvrdě se pustil do Američanů a jejich spojenců.
Chtěl bych se zeptat těch, kdo tuto situaci zapříčinili: Uvědomujete si aspoň, co jste vlastně způsobili? Obávám se ovšem, že tato otázka zůstane nezodpovězena, protože oni svoji politiku, která je založena na aroganci, přesvědčení o své výjimečnosti a beztrestnosti, stejně nezmění,“ 
uvedl Putin, který při této příležitosti připomněl i napadení Iráku pod falešnou záminkou nebo násilné svržení a zabití Kaddáfího v Libyi.

„Mnozí bojovníci tzv. Islámského státu pochází z Iráku, kam byla provedena invaze západních spojenců v roce 2003. Další přišli z Libye, jejíž státní zřízení bylo zničeno před čtyřmi lety v důsledku hrubého porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 1973. Další bojovníci ISIS zase pocházejí z radikálních syrských uskupení, jež jsou podporována coby údajná demokratická opozice Západem.“

Ruský prezident popsal otevřeně i to, o čem tvrdohlavě odmítají psát mainstreamová média po celém světě, ač jde o zjevný fakt – a sice že takzvané teroristické organizace jako al-Káida či ISIS vytvořil Západ (konkrétně USA) a teď se tváří, že proti nim bojuje, zatímco je stále podporuje.
„Moc ISIS se stále rozšiřuje a situace je skutečně nebezpečná. Za těchto okolností je velmi pokrytecké a nezodpovědné na jedné straně hovořit o hrozbách terorismu a zároveň zavírat oči nad činností těch, kteří jej financují prostřednictvím obchodování s drogami, zbraněmi a nelegálního obchodování s ropou. Stejně tak je nezodpovědné využít extremistické skupiny k dosažení svých politických cílů v naději, že bude později možné se jich nějakým způsobem zbavit, či jejich vliv aspoň výrazně eliminovat,“ 
kritizoval ruský prezident a těm, kteří situaci způsobili, vzkázal:
„Pánové, máte co dělat s lidmi, kteří jsou krutí, ale rozhodně nejsou hloupí. Jsou stejně chytří jako vy. Takže je třeba se zeptat, kdo si s kým vlastně zahrává? Nedávný incident, kdy údajně nejumírněnější opoziční skupina předala zbraně teroristům, je toho zářným příkladem.“

V této souvislosti zmínil také migrační invazi do Evropy:
„Jediným způsobem, jak tento problém vyřešit, je pomoci obnovit vládní instituce, jež byly v těchto zemích zničeny nebo vážně oslabeny. Konkrétně je nutné obnovit vládní instituce v Libyi, stabilizovat iráckou vládu a poskytovat komplexní pomoc syrské vládě,“ uvedl Vladimir Putin k tématu globálního boje proti terorismu.

V další pasáži svého projevu se dostal i ke kritice NATO a těch, kteří údajně stále uvažují v duchu pravidel studené války.
„Varšavská smlouva přestala existovat, Sovětský svaz se rozpadl, ale NATO se stále rozšiřuje na východ. Dříve nebo později něco takového způsobí velkou geopolitickou krizi. A to se přesně stalo na Ukrajině,“ 
řekl Putin. Jenže na Ukrajině, kde USA zorganizovaly násilný státní převrat, se podařilo Putinovi „neprohrát“, a tak se hlavní bojiště pomalu, ale jistě přesunulo do Sýrie.

Na rozdíl od Obamy, který pomáhá teroristům – jež nazývá opozicí –, aby svrhli Asada a s ním zničili další stát Blízkého východu, místo aby pomohl právě Asadovi proti těmto militantním skupinám, Vladimir Putin připomněl, že
„prezident Asad a kurdské milice jsou jediné síly, jež jsou úspěšně schopny a ochotny se proti teroristům v Sýrii postavit“, a proto je třeba jim pomoct.
A proto Rusko podle něj podporuje Irák, Sýrii i další země, například dodávkami zbraní. V Sýrii Rusko dokonce čerstvě zahájilo nálety Islámského státu a potvrdilo zde vlastní vojenskou přítomnost.
„Nejde o žádné naše ambice. Jde o to, že už prostě nemůžeme nečinně přihlížet tomu, co se ve světě v současné chvíli děje.“

Jinými slovy – nebýt destruktivní zahraniční politiky USA, které se snaží zoufale a za každou cenu udržet svoje pozice, nemusela zuřit v Sýrii, Libyi, Iráku, na Ukrajině ani jinde válka a Německo by nečelilo bezprecedentní uprchlické invazi, se kterou si neví rady.

Je na místě si konečně také položit otázku, kdo proti komu vlastně bojuje v Sýrii. I když to nikdo nemůže říct oficiálně, v Sýrii nebojuje pouze Bašár Asad, který by se bez pomoci Rusů nemohl proti přesile udržet, proti teroristům, kteří by bez peněz, zbraní a výcviku USA a dalších nikdy nemohli vést takovouto válku, ale především USA proti Rusku. Podobně jako na Ukrajině.

O tom, že studená válka dávno přerostla ve válku opravdovou a světovou, ale radši nemluvte nahlas. Mohlo by to vyděsit lidi, kteří si to stále odmítají připustit. A raději si přejte, ať konečně někdo zastaví šílence, kteří jen za posledních 15 let rozvrátili půlku světa a zjevně s tím nehodlají přestat. A ať se tak stane dřív, než vypukne kromě Ukrajiny a Sýrie chaos třeba v Německu.


Autor je vydavatelem a šéfredaktorem necenzurovaného měsíčníku Šifra, více na www.casopis-sifra.cz

29 komentářů :

 1. Super ! Na ČT se to ovšem publikovat nebude !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ONI CHLAPCI Z ČT ČEKAJÍ AŽ PPL.OBRTELA NAPADNE NEJEN ŽÁDAT ZRUŠENÍ NATO,ALE I VZNIK EU Army

   kdy její velení převezme v současnosti největši vojevůdce planety náš car a prima vysokoblahorodí PUTIN.Je totiž známo,že ho Uzenáč bude muset brzy navrhnout na Nobelovu cenu míru zejména za to,že klidně beze ztráty jediného samopalníka zabírá celé poloostrovy a mění tak rozhodnutí UV rudých komunistů KSSS o ukradení Krymu RUSKU,které zuby nehty déle prosazuje výrobce SVĚTOVÉHO chaosu zločinec OBAMA

   Smazat
 2. Putin zbiera vitazstva vsade.Americky hegemoni nevedia co bude dalej v Syrii.Je jasne ze po naletoch Ruskych lietatiel ISIS v preklade(Americka tajna armada) bude rozdrtena vojskami Asada.Syria bude oslobodena od Americkeho teroru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ako Slovák sa hanbím za Tvoju negramotnú slovenčinu a za to, že tak verejne hanobíš môj materinský jazyk. Vráť sa na základnú školu a douč sa gramatiku slovenského jazyka! Že Ti nie je hanba!!!

   Smazat
  2. Nic s tím nenaděláš, u nás je takových duševních kriplů více.

   Smazat
  3. Nu, zdá se, že příspěvek byl zaslán z mobilu - chybějící diakritika. Takže nějaký ten překlep či chybějící interpunkce jsou tolerovatelné. A kromě gramatiky, máte i něco k tématu? ;)

   Smazat
  4. TO 20:12 Vadí ti slovenčina autora, nebo obsah? Zřejmě upřednostňuješ formu. To ale nesvědčí od inteligenci.

   Smazat
  5. Pro 21:15, 21:17:
   Vadí mi, že tak veřejně przní můj mateřský jazyk slovenštinu. Ale to vám zřejmě nic neříká! Také mě nemusíte poučovat ze základní Hegelové téze: Obsah a forma a urážet mě z nedostatku inteligence. Zřejmě jste ještě mladí cucáci, kteří toho moc zatím nepochytili !!! Učte se od starších a zkušenějších lidí! Aspoň já jsem to tak dělal.

   Smazat
  6. Putin ma ideály, Obama zasa génov a gender ideológiu. Je jasne, na čej strane je morálna prevaha. USA preto bez morálnych ideálov nemôžu byť nikde nadlho úspešne.

   Smazat
 3. Je otázkou několika dni kdy USA dodají ISIS protiletadlové systémy.Rád bych se mýlil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 20 10:
   Toho se neobávám - oni jim maximálně dodají Stingery s výškovým dosahem do 5 000 metrů,to mohou shodit výmluvou, že si je obstarali na černém trhu. Účinnějšími systémy by se veřejně přiznali, že je vyzbrojují a sami sebe usvědčili ze všech svých lží.A pokud jste zaznamenal, Rusové útočí z výšek nad 5 000 metrů - oni s tím už dávno počítají.
   Pepan

   Smazat
 4. Jasné vylíčení, jak se věci skutečně mají. Kdo nás a celý svět ohrožuje a kdo rozvrátil půlku světa. A přesto ničitelé a šiřitelé zla, mají dost fandů i u nás. Právě tito fandové nás ohrožují také, otevřeně se aniž by si to jejich duté hlavy připustili. Otevřeně se staví na stranu zla. Jak je taková zrůdnost vůbec možná, pochopit nelze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Táto mašinéria zla raz skončí a prisluhovať budú spravodlivo potrestaní.

   Smazat
 5. "(přičemž tentýž lid Asada ve skutečnosti stále volí ve volbách) ...."

  Jak to pan Vidlák ví? Opírá se o oficiální volební výsledky z roku 2014, kdy v zemi probíhala již třetím rokem občanská válka a podle oficiálních volebních výsledků byla volební účast 73.42% a z toho 88% hlasů dostal Bašár Asad a proti němu kandidovali 2 neznámí kandidáti, jejichž účast schválil parlament?

  Opravdu těm číslům věříte? Takže oni se tam mydlí mezi sebou, většina obyvatel je sunnitského, probíhá válka s náboženským podtextem mezi sunnity, které financují a podporují USA a Izrael, a šíity (z jejichž alávitského kmene, nebo odnože, je Asad), které podporuje Írán, Rusko, a v Sýrii jich je 13% (nebo aspoň před válkou bylo) a Asad dostane 88% ze všech odevzdaných hlasů?

  Já vám nevím, nejsem zastánce USA politiky, je mi úplně jedno Asad, chápu a souhlasím, že muslimové prostě pevnou ruku a nějakého osvíceného diktátora potřebují, aby byl klid, ale nechci, aby mi někdo nalhával, ani si to sám sobě nechci nalhávat, že ho naprosto demokraticky zvolilo takový vysoký procento lidí, zvlášť za té současné politické situace, která tam je. Nicméně už těch 97.29% v referendu v roce 2000, když se dostal k moci, vypadá spíš trapně, než důvěryhodně. Ale tak určitě se to dá vysvětlit x způsoby, jako že ostatní alternativy nebyly lidu dostatečně představeny, nebo možná prostě nebyly vůbec?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak vy víte, že tomu tak nebylo ? Navíc byli tam zahraniční Západní pozorovatele i zástupci OSN. Proto se výsledky určitě nebudou zásadně lišit od uveřejněných. To byste musel zpochybnit legitimitu pozorovatelů "demokratického" Západu.

   Smazat
  2. Rozumím Vám, nicméně -není jedno, kolik ho volilo nebo nevolilo lidí? Není důležitější, že bojuje proti zmetkům a gaunerům, kteříé řežou lidem hlavy, vraždí je nejhrůznějšími způsoby ve velkém a ještě se tím chlubí? Proti zmetkům, kteří hlásají jen jednu "pravdu" a pro nesouhlasící mají jen smrt. Opravdu si myslíte, že v Iráku, Libyi, Jemenu bylo hůř, než jsme jim tam nabombardovali naší "demogracii"? Opravdu máme právo bez souhlasu RB bombardovat a vraždit, kde se nám zachce jen proto, že se nám někdo nebo něco nelíbí, není podle našich představ? Nejsme náhodou zmetci, kteří kážou vodu a chlastaj víno? Zmetci, co mají dvojí metr? Jsme, o tom žádná a koho ho volilo lidí, to mi je pane v současné chvíli zcela ukradené. Fandím mu.

   Smazat
  3. A co je ti platné si to myslet. I když to bude všechno pravda, tak
   hlavní problém co tam vznikl pro Evropu jsou ti mohamedánský
   šílenci co si je pořídili Amíci a emigranti co teď ohrožují Evropu.
   A až ti budou stát před domem s těma flintama v ruce, tak ti již
   nic nepomůže a budeš si moc vzpomenout, jaké jsi měl chytré řeči než ti podříznou krk jako ovci halall. A bude úplně fuk, kdo
   bude v Syrii u moci. Takže tvůj rozbor je tak říkajíc k ho..u.

   Smazat
  4. Pocitově - opřeně o informace jiné, než nám předkládají masmédia - již vícekrát opakovaně hlásající bludy a lži, to vnímám stejně jako 21:02 a 21:09. Demagogická lpění na dílčích tendenčních údajích, na tom nic nemohou změnit. Strana zla je příliš očividná.

   Smazat
  5. Asadův režim se vyznačoval tím, že zajistil klidnou existenci všech náboženství v zemi, což byla rarita v arabském světě. Proto taky měl a má podporu obyvatelstva. Revolta proti němu je importovaná.

   Smazat
 6. To 20:50 - Klasický úkrok stranou. Řešení pitomostí, místo podstaty. Kolik lidí v námi ztýraných zemích volilo ISIL, teror, vraždění? Kde se v těch zemích, trpících pod "diktátory" vzalo tolik křesťanů, homosexuálú, lidí různých náboženských vyznání, křesťanských památek, památek zařazených do seznamu UNESCO - že jich tam bylo hojně, o tom netřeba dumat. Vždyť jsou vyvražďování ve velkém. A za jejich smrt neseme podstatně větší odpovědnost my, než oni "diktátoři".

  OdpovědětSmazat
 7. Jsme kreténi, co pdoporují Saudské předsednictví Rady OSN pro lidská práva. Už nám jeblo definitivně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to nepodporuji. A koho to zajímá.
   Ani ve volbách nemáme šanci - "jinak by je dávno zrušili".
   Kreténi, kterým jeblo jsou ti, kteří rozhodují.

   Smazat
 8. Nejúplnější seznam válečných zločinců po II. WW obsahuje seznam držitelů Nobelovy ceny míru. Cena by se měla přejmenvat na Nobelovu cenu za rozpoutání válek a podporu teroru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, stala se z ní "cena hanby". Takže, dobře jim tak, držitelům.

   Smazat
  2. Ano, vrcholné pokrytectví zakrývá zlo, kterého bylo napácháno a nadále je pácháno příliš mnoho. Poslední maskovací finta - organizace s financováním masové imigrace děsí již tím, že ze strany zla lze očekávat cokoli - absolutně cokoli.

   Smazat
 9. Článek výborný, diskuze výborná.
  A tedy ... ještě se zamýšlet a diskutovat - co s tím. Tedy, co dělat, koho budem volit? Děda.

  OdpovědětSmazat
 10. ŠTĚPÁN KOTRBA:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kdyz-Stepan-Kotrba-prisel-domu-po-vystoupeni-v-TV-zasedl-k-pocitaci-a-sepsal-co-nestihl-rict-Stoji-to-za-to-402101

  OdpovědětSmazat
 11. JIŘÍ PAROUBEK:
  http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/utkvele-predstavy-americanu/

  OdpovědětSmazat
 12. LITERÁRKY:
  http://www.literarky.cz/politika/svet/20706-vidni-ruske-uasti-v-syrii-putin-ma-pravdu-a-ruska-chu-na-levantu

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.