Reklama

středa 7. října 2015

Zupácká monarchie mamonu, nadřazená zákonu,ohrožuje Česko i drtivou většinu Evropy !Nick Dearden, ředitel Global Justice Now 
7. 10. 2015   Střípky ze světa
Pod smlouvou o Transpacifickém partnerství (Trans-Pacific Partnership, TPP) schnou podpisy. Co vše by ráda vzala pod krkem?Je to „největší obchodní smlouva za celé pokolení“. A „součást té samé ´nové generace´ obchodních ujednání jako TTIP“ (tedy „Transatlantické obchodní a investiční partnerství“, které chce Washington oktrojovat Evropě). „Za rámec ´obchodu´ v užším smyslu“ míří jedno i druhé. „Primárním cílem je přepsat globální ekonomická pravidla ve prospěch kapitálu – a nikoli zúčastněných zemí.“ S ambicí „dostat na palubu i další“. Coby „méně demokratická verze Světové obchodní organizace“. S „dopadem úplně na každého“.

Tím „větší se proti ní zvedly kampaně“. „Zemím, které k ní směřovaly, přivodily politické trable.“ Tím tvrdší lze čekat „bitvy, usilující zabránit ratifikaci TPP“.

Je to však i o „moci a geopolitice ve vztazích mezi zeměmi“. „Spojené státy se snaží omezit moc Číny.“ „Pojistit si, že budou určovat pravidla samy.“ „TPP Čínu ´zadržuje´.“

„Důvody k obavám však zavdává hlavně systém korporátní justice.“ „Arbitráže“ pod hlavičkou „Investor State Dispute Settlement (ISDS)“. Ta má mít monopol na rozsouzení „sporů států a investorů“. Povede to k „masivnímu růstu žalob, podaných korporacemi na vlády“. Protesty, které to vyvolalo už v přípravné fázi, sice z pravomoci ISDS vyloučily aspoň agendu, týkající se tabákového průmyslu. Tak „symbolický ústupek“ však na tom, že v moci „korporací bude vyhrožovat vládám zemí, představujících 40 % světové ekonomiky“, mění pramálo.

Na podpis TPP tlačily zvlášť agilně farmaceutické koncerny („Big Pharma“). S cílem „rozšířit vlastní monopol v oblasti léčiv“ („patentů podle amerických norem, co léky znepřístupní dalším miliónům“). Ani to sice „není nic nového pod sluncem“. „Většině zemí to však nadělí v ještě horším provedení.“

Korporace spatřují v TPP i nástroj, jímž „rozšíří svou nadvládu nad internetem“. A „globální pravidla jeho užívání nataví tak, aby jim vaše osobní data vynášela“. I hnutí na obranu soukromí „už proto stojí v plné polní“.

V sázce jsou i „normy, směrodatné pro farmáře“. Ty malé TPP žene do ještě labilnější pozice. „Konkurovat s velkým agrobyznysem napřímo.“

Jezinky švitoří o „zlepšení pracovní legislativy“. TPP však „přestěhuje ještě víc práce tam, kde je lacinější“. V „klasických ´dostizích až na dno´“. „Exportu práce off-shore.“ „Tak jako většina obchodních smluv.“

To vše je ovšem „značně kontroverzní i pro Demokratickou stranu“ USA a její elektorát. A proto i „úrodná půda pro semena pochybností o TTIP“.

„Všem dnům však konec není.“ „Naději ztratit nesmíme!“ TPP musí napřed projít ratifikací v Kongresu. Až se s ním seznámí - „text je zatím tajný“ – „odpůrců smlouvy přibude“.

„Že jsou proti, se nechali slyšet Donald Trump i Bernie Sanders.“ I to je ilustrací, po jak „visutém laně to míří k ratifikaci“. Za dveřmi jsou i volby v Kanadě. A tamní „opozice se netají, že se podpisem smlouvu vázána necítí“.

„Takže zastavit se to pořád ještě dá.“ „Podpis smlouvy galvanizuje i odpor, který budí.“ Dojde-li k „její ratifikaci, posílí i ty, kdo tlačí na přijetí TTIP“. Podaří-li se „ratifikaci TPP zabránit, ohrozí to naopak i TTIP“.

„Partnerství“, odtajněné k ratifikaci, rozrazí i hradby tajnůstkářství kolem toho, co si brousí zuby na Evropu. Tím odolnější vozovou hradbu mu umožní postavit. Po „ekonomické NATO“ – jak ji titulují kurážnější zdroje - prahnou jen dvě sorty. Fanatici „pravdolásky“ - a kariéry, co s Velkým bratrem stojí i padají.
Tohle „humanitární bombardování“ hrozí všemu, o čem je suverenita. Česka - i celé Evropy. Státní - i civilizační. Tak zupácká monarchie mamonu, nadřazená zákonu, ohrožuje drtivou většinu.11 komentářů :

 1. V USA zřejmě hoří půda pod nohama v celé zemi. Yosemity jsou na 1 místě. A tak je potřeba sledovat ony ilumináty a zbohatlíky, jak se snaží migrovat a říkaj tomu globalizace a obalujou to vším možným. Kdysi byla amerika centrem tak proč najednou přestává bejt?. Tohle nikdo jaksi nesleduje.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak že budou možná vznikat dvojce jako exministr Bojar-Šťáva a Lauder - Železný, soudy schválí "náhradu zisku"a udělají tytyty ty to budeš platiti. Je zajímavé, že v těchto "kauzách" figurují lidé stejného etnika. Docela by mně zajímalo, kdo u VW vymyslel nesmysl s přeprogramování řídící jednotky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co do WW, to je jen začátek co se týká aut. Doteď sice není jasné, co tím bratr za velkou louží sleduje, ale určitě to smrdí podrazem. Už jim dokonce vadí, že Toyotu má jaksi mnoho islamistů.

   Vymazat
  2. no je to v celku jednoduché - VW má továreň na motory - ale aj Ford sa snaží a pre oboch nie je miesto na slnku - v hre sú miliardy - takže - kopnúť do nich - i stalo sa Ford vedie 1:0 - tak v skratke

   Vymazat
  3. Na to je snadná odpovědˇ.

   Vymazat
 3. Doktor V USA to možná příroda vyřeší sama.....

  OdpovědětVymazat
 4. jedné totality jsme se zbavili a druhá přišla ze západu. (TTIP/Kvóty na migranty)

  OdpovědětVymazat
 5. Bože, kam jsme to zas vlezli?
  Pryč z toho fašizoidního spolku zvaného EU, který (ústy dvou "státníků" čelných zemí, Hollanda a Merkelové) dovede jen do mikrofonu vykřikovat, že chce ještě více Evropy, aniž by vyřešil jeden její dnešní problém ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Včera bylo pozdě, i když věřím, že češi by mohli Unii pěkně rozložit.

   Vymazat
  2. To co vykřikují jim radí různé PR agentury. Jsou to v podstatě herci, jelikož žádný plán nemají a tak mlží. Hlupáky jsme si zasadili do různých funkcí i my ale na naši obranu musím uvést, že ti hlupáci měli reklamu prodejných médií, které informovali dle zadání ale nám vykládali bludy o jejich transparentnosti. Jsem zvědavý, kdy nějaká mozkovna příjde s tvrzením, že média se spolupodílela na skutečném rozkrádání našeho státu. Vzpomeňme jeden s posledních příkladů, kdy se média přímo účastnila honu na Sazku, kdy nám každý den předkládala informace o špatném stavu Sazky, tím samozřejmě způsobili i nemalé potíže ve vývoji ceny akcií a tudíž na základě zadání, zlevnila zlatou slepici Sazka na minimální hodnotu. Ptám se, kde jsou reportéři nyní, když je Sazka v soukromých rukách? Nyní je už vše v pořádku? Určitě není ale diváky přece soukromé podniky nezajímají, by odpověděla ČT. To, že jejich dobře cílené pomluvy způsobili našemu státu finanční újmu je vůbec nezajímá a dokud tuto myšlenku nikdo veřejně neřekne, nebude ani pouhá diskuze. Samozřejmě, že Sazkou to nezačínalo, ani nekončilo. Jejich negativní informace zlikvidovali nejeden podnik ve vlastnictví státu. Byl jsem u kampaně proti Lesum, kde se redaktor dožadoval vyřčení jejich scénáře, který ani neobsahoval minimum pravdy a bylo vidět, že pracují s jasným zadáním. Dokud toto nebude trestným činem, ukradnou nám i nos mezi očima.

   Vymazat
 6. Jako zahrádkář a molochovatel hospodářských zvířat skřípu hrůzou zuby, jelikož pokud příjdou různá omezení, která přímo podporují krach farem, budu se svou čiností postaven mimo zákon. Tyhle dohody pouze podporují korporace, které by se měli zakázat, jelikož jejich sprosté jednání, kde si vyjednávají nadstandartní podmínky pro mamutí podniky na úkor malopěstitelů, jsou při nejmenším zbojnického charakteru. Tohle je už mafie a nic jiného.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.