Reklama

sobota 3. října 2015

Natallia Sudliankova: „Náš zkurvysyn“. Tím Bašár Asad opravdu nechce být. Co si to myslíte o Putinovi? A několik faktů z Ukrajiny


- rozhovor -
3. 10. 2015 ParlamentníListy

V týdnu došlo k zásadnímu zvratu k mnohaleté občanské válce v Sýrii, když do dění vstoupila ruská armáda. V zemi se tak výrazně angažují již dvě světové velmoci. A mezi Ruskem a USA také dochází k zásadním sporům o budoucnost země. Zejména o budoucnost prezidenta Bašára Asada, kterého Američané odmítají dále trpět, Rusové však namítají, že bez jeho autority není situace řešitelná. Šéfredaktorka Pražského Telegrafu Natallia Sudliankova pro ParlamentníListy.cz rozebrala perspektivy konfliktu a zájmy všech velmocí, včetně méně viditelné, ale o to významnější Číny.


Rusko v posledních dnech vystupuje velmi aktivně vůči Sýrii, údajně už se daly do pohybu některé jednotky, zejména v námořnictvu. S jakými ambicemi podle vás jde Rusko do syrské operace?
Hlavním úkolem Ruska v syrské operaci je pomoci vytvořit mír na Blízkém východě. Pro Rusko nejsou slova o odvrácení hrozby terorismu pouhou frází. Rozšiřování takzvaného Islámského státu je přímým nebezpečím pro Rusko, dokonce i tehdy, pokud zatím není bezprostředním. Nicméně úspěchy ISIL jak ve vojenské, tak i ve finanční sféře (získávání příjmů z obchodů s ropou, drogami a jiných operací) nevyhnutelně povedou k rozepři s Ruskem už ale i na ruském území. V Rusku jsou regiony s převážně muslimskou populací, odkud ISIL už nyní verbuje lidi a odkud může islámský terorismus zaútočit. Přičemž se nebavíme jen o území Kavkazu, ale také například o území Povolží.
Ještě je jeden důležitý faktor pro Rusko v syrské operaci: prolomení izolace Moskvy na mírové scéně. Rusko podniklo kroky, které byly pro západní partnery velmi překvapivé. Například společně s Irákem, Íránem a Sýrií iniciovalo vytvoření informačního centra pro koordinaci boje s ISIL. Ve výsledku západní koalici nezbude než se přidat k těm, kteří jsou připraveni zvítězit.
Přitom ruská armáda se určitě přímo nezúčastní pozemních bojových akcí. Osvobodit své území je povinna syrská armáda.
Syrský prezident Bašár Asad

Často se v posledních dnech mluvilo také o historických vazbách Ruska na Sýrii a na Asadův režim. Jak se, ve stručnosti, vztah těchto zemí historicky vyvíjel?
Rusko, zamčené ledem severních moří, se tradičně snaží získat volný přístup k teplým mořím. A samozřejmě vždy hledá spojence v regionu Blízkého východu. Můžeme si například připomenout, že v roce 1898 se s podporou ruského Imperiálního pravoslavného palestinského spolku stal patriarchou jedné z nejstarších církví – Antiochijského patriarchátu – Arab-Syřan. Mimochodem, od té doby se drží tradice volby Araba hlavou této církve.

V roce 1944 se stal Sovětský svaz první zemí, která přiznala nezávislost Sýrii. A poprvé v historii Rady bezpečnosti OSN SSSR použil právo veta a zabránil přijetí rezoluce, která zakazovala odchod francouzských vojsk ze Sýrie a Libanonu.
V roce 1980 podepsaly Sovětský svaz a Sýrie smlouvu o přátelství, která ještě dosud nebyla zrušena.

S podporou Moskvy Sýrie vybudovala více než 80 velkých průmyslových závodů, asi 2000 kilometrů železnic, 3700 kilometrů elektrického vedení. Ve vzdělávacím systému sovětských a ruských škol bylo přes 35 tisíc Syřanů. V té době bylo uzavřeno hodně syrsko-ruských manželství.  

Je nutno připomenout vojensko-technickou spolupráci. Podle některých zpráv Sýrie dříve kupovala v Sovětském svazu zbraně zhruba za 700 milionů amerických dolarů za rok. Však i dluh Damašku vůči Moskvě za dodávky zbrani je ohromný – 12 miliard dolarů.

Po rozpadu Sovětského svazu byly vazby téměř přerušeny, obnova začala po návštěvě bývalého syrského prezidenta Háfiza Asada, otce Bašára Asada, v Moskvě v roce 1999.

A to je samozřejmě jen velmi stručná historie rusko-syrských vztahů.

Jaké jsou vůbec současné zájmy Ruska v regionu Blízkého a Středního východu? Připomeňme, že prezident Putin se nedávno sešel s izraelským premiérem Netanjahuem...
Jsou zřejmé a jsou ne tolik zřejmé zájmy. Blízký východ – to je oblast, kde se nachází 40 % světových zásob ropy a plynu. Ruský rozpočet tvoří především příjmy z vývozu uhlovodíků. Stačil by tento jediný faktor, aby Moskva pozorně sledovala vývoj situace na Blízkém východě a aby dělala všechno pro to, aby tam hrála významnou roli.
Důležitým faktorem také je, že Blízký východ se stal vážným zdrojem radikálního islamismu, který přímo ohrožuje stabilitu Ruska.
V souvislosti s vývojem událostí na Ukrajině je také zajímavé podotknout, že žádná ze zemí Blízkého východu nepodpořila sankce Západu proti Rusku. Navíc region začal rozvíjet obchod s Ruskem. Blízký východ má volné zdroje, jež dnes potřebují přední ruské banky a firmy, které jsou odříznuté od kapitálových západních trhů v důsledku uvalení sankcí.
Blízký východ je tradiční spotřebitel ruských zbraní. Rusko nyní vstupuje na trh Blízkého východu se svým high-tech, třeba v Egyptě a Jordánsku Rusko plánuje vybudovat jaderné elektrárny postavené na ruské technologii. Existuje ještě spousta dalších faktorů, které nemohou být zapomenuty, jako například to, že se na Blízkém východě vyskytuje hodně míst, která jsou posvátná pro muslimy, židy a pravoslavné věřící v Rusku.

Co může stát za nenávistí USA vůči Bašáru Asadovi, proti kterému byli ochotni se spojovat i s velmi problematickými muslimskými skupinami?
„Nenávist“ není přesně to slovo, kterým lze označit vztahy mezi politiky. Roku 1939 prezident Spojených států amerických Franklin D. Roosvelt řekl o diktátorovi Nikaraguy Anastasiovi Somozovi následující: „Somoza je možná zkurvysyn, ale je to náš zkurvysyn.“ Bašár Asad rozhodně není dáreček a vůbec nejedná v bílých rukavičkách. A jestli se na něj díváme v rámci americké realpolitics, tak je prostě „zkurvysyn, který odmítl být naším zkurvysynem“.
A vždyť se na něj upínaly takové naděje! Ještě aby ne – člověk, který studoval v Anglii a který má i za manželku britskou občanku! Hillary Clintonová, jakožto ministryně zahraničních věcí USA, kdysi obhajovala Asada a nazývala ho reformátorem, a to i přesto, že se Bašár Asad z roku 2012 jen málo odlišuje od toho, jakým byl roku 2008.
Existuje mnoho jednoduchých vysvětlení pro pokusy západních zemí sesadit Asada – od nutnosti stavby nového plynovodu přes území Srbska až po teorie o vyvolávání chaosu po celém světě, aby mohl nastoupit Nový světový řád (New World Order). Ať už by tyto hypotézy byly sebejednodušší, postoj západních vůdců k Bašáru Asadovi je založen na mnohem jednodušším vysvětlení – prostě z něj není „náš zkurvysyn“.

Jaké jsou podle vás šance, že se spoluprací USA a Ruska podaří situaci v Sýrii uklidnit?
Nejedná se pouze o spolupráci USA a Ruské federace. Díky Bohu, mír je dnes multipolární a jeho život nezávisí jen na těchto dvou státech. Situaci v Sýrii lze zmírnit jen v mezích široké koalice, ve které budou přinejmenším také Írán a Irák, tedy regionální státy, které jsou jednak bezprostředně zasaženy současnou válkou, také ale znepokojeny nebezpečím ze strany ISIL. Stranou nezůstane ani Čína, která už poslala své lodě do Středozemního moře, dále se operací účastní například letectvo Francie.

A co bude v Sýrii potom? Nehrozí dlouhodobé „přetahování“ Ruska a USA, které by zemi dlouhodobě poškozovalo?
Zdá se být velmi lákavé uzavřít všechny různorodé a složité situace v Sýrii do rámců protikladného postoje USA a Ruské federace. Nelze ale zapomenout na zájmy dalších zemí regionu, zejména Izraele a jeho znepokojivé situace, Saúdské Arábie, Turecka aj. Chtěl bych velmi věřit tomu, že se nakonec mnohonárodnostní mnohokonfesní Sýrie stane příkladem schopnosti světového společenství řešit otázky, které jsou pro všechny životně důležité.

Publicista Jefim Fištejn, známý ze Svobodné Evropy, v týdnu varoval, že Západ ruskou pomoc v Sýrii nezbytně potřebuje. Dokonce prý tak, že by mohl Putinovi nechat prostor k aktivnímu vyřešení situace na Ukrajině. Fištejn před tímto scénářem varoval, mluvil o házení Ukrajiny přes palubu. Je takový scénář podle vás možný?
Situace na Ukrajině, ačkoli není ideální, se ale rozvíjí se v rámcích minských dohod. Copak právě to nechtějí západní státy? Na Ukrajině, i přestože je nevalný a chatrný, skutečně mír je. Za dveřmi je zima a Rusko přistoupilo na maximální možné kompromisy při dodávkách plynu na Ukrajinu jak ohledně ceny, tak i podmínek. Jestli je toto prostor pro aktivní řešení situace na Ukrajině, tak Putin vystupuje jako lídr připravený přistoupit na zásadní kompromisy s cílem zklidnění situace v sousedním státě.

Citoval rovněž zprávu agentury Reuters, že Rusko buduje u hranic s Ukrajinou vojenské základny, což podle Fištejna jasně značí, že Moskva plánuje rozpoutat válku s Ukrajinou. Má podle vás Rusko v současnosti tyto ambice?
Už jsem tato slova mnohokrát řekla a nepřestanu je opakovat: Putina je možné kritizovat, ale nelze ho podezřívat z šílenosti. Je to pragmatik, který si na optimální vývoj události umí trpělivě počkat. Rusko nechce válčit s Ukrajinou. K čemu je Moskvě válka? Aby byly proti Rusku zavedeny nové a ještě ostřejší západní sankce a aby zem byla ničena? Aby byly pracně ušetřené peníze vydávány nikoli na rozvoj země, ale na válku a obranu vlastních hranic? Aby v době, kdy v Rusku konečně začal narůstat počet obyvatel, padly desítky a stovky tisíc lidí ve válce?
Rusko potřebuje mír, potřebuje poklidný rozvoj, formování ekonomiky, ale ne válku. Tím spíš s národem, který byl a je bratrským, který je miliony vazeb spojen s Ruskem. Jak historicky, ekonomicky, ale také prostřednictvím rodiny, příbuzných a přátel.
Navíc Ukrajina je velký trh pro odbyt ruských výrobků a důležitý ekonomický parter. Pravdou ale je, že se význam ukrajinského průmyslu pro Ruskou federaci každým dnem snižuje. To však nemění nic na tom, že lepší je mít nadějného spotřebitele výrobků a dodavatele pro továrny než zpustošeného partnera, který není schopen přežít samostatně.
Co může být z pohledu Ruska uspokojivým vyřešením ukrajinské krize?
Federalizovaná Ukrajina s maximálně širokou autonomií regionů a zachování ruskojazyčnému obyvatelstvu odvěkého práva na svou kulturu, svůj jazyk a svoje tradice.

Zprávy z Ukrajiny jsou v poslední době dost rozporné. Můžeme se dočíst, že se situace v zemi stabilizuje, reformy probíhají, vláda získává důvěru, ale na druhou stranu můžeme slyšet o ekonomickém propadu, občasných velmi nezvyklých projevech nacionalismu či hrozícím bankrotu. Které z těchto tvrzení je podle vás blíže pravdě?
Myslím, že v této situaci je mnohem méně zajímavý můj názor než suchá fakta. Z dat sociologických průzkumů ze září roku 2015 rating ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka spadl na rekordně nízkých 1,6 %. Přitom na jaře roku 2014 při volbách do parlamentu Ukrajiny obdržel Jaceňuk se svou stranou Lidová fronta 22,14 % hlasů. Ratingová agentura Standard & Poor`s v pátek 25. 9. 2015 snížila dlouhodobý úvěrový rating Ukrajiny kvůli dluhopisům v zahraniční měně ze SS do SD, což znamená „selective default“. Kvůli dluhopisům Ukrajiny, které byly dány do oběhu před únorem roku 2014, se rating propadl na D (default). Jestli to máme pokládat za úspěšné reformy a stabilizaci, tak je načase se připravit k přechodu na výměnný obchod výrobků, protože peníze přestaly mít jakýkoliv význam.

Můžeme číst i tento výklad dění na Ukrajině: Rusko se snažilo hybridní válkou vytvořit „Novorusko“, satelitní stát z východních a jižních oblastí Ukrajiny. Tento projekt zkrachoval, tak teď přemýšlí, jak svůj vliv na tuto oblast získat jinak. Jak se díváte na tento výklad?
Lidé, kteří pokládají takovouto otázku, se musí sami vyznat ve svých argumentacích. Jaké je Rusko? Silné, nebo slabé? Jakou má armádu? Bojeschopnou, nebo úplně zkorumpovanou a chabou? Pokud je třeba se Ruska bát a pokud má silnou armádu, tak proč projekt „Novorusko“ zatím neobstál při vzdorování ledabyle nabraným vojákům z řad obyčejných obyvatel Ukrajiny? Proč ruská armáda zatím nepohřbila do země všechny ukrajinské vojáky a nevztyčila vlajku Novoruska na každé budově regionu?
A nebo opačná varianta. Pokud je ruská armáda slabá a bezmocná, neschopná za náklady hybridní války vytvořit projekt „Novorusko“, tak proč Ruskem matky-aktivistky ze zemí západních demokracií zastrašují v noci děti? Čeho se má tedy Západ bát?
Proč se na Krymu, na kterém není suchozemská hranice s Ruskem, „hybridní válka“ povedla, a na jihovýchodě Ukrajiny, kde je stovky kilometrů dlouhá suchozemská hranice, ne?
Odpověď je očividná: na jihovýchodě Ukrajiny nebyla „hybridní válka“, stejně jako tam nebyla řádná ruská armáda. Byla tam a doposud je zcela zřejmá pomoc regionu – jak humanitární, tak i politická, pomoc vojenských specialistů. Avšak bylo by překvapivé očekávat od Moskvy netečné pozorování v situaci, kdy ukrajinské vojáky připravují instruktoři ze zemí NATO.

V televizním rozhovoru s Jefimem Fištejnem zaznělo také varování, že by Putin mohl „získat vliv v Sýrii“. Pokud by se tak skutečně stalo, jak konkrétně by se tento vliv projevoval? A má svět důvod se toho obávat?
Proč se v případě Evropanů nebát něčeho více reálného, například bojovníků ISIL, kteřípronikají do Evropy společně s utečenci z Blízkého východu a Severní Afriky? Proč se nebát nemocí, které se do Evropy dostávají společně s nimi, protože evropský systém nemá síly organizovat úplnou kontrolu běženců? Proč se nebát růstu vlivu Číny, jejíž ekonomická, finanční a organizační moc výrazně převyšuje moc Ruska? Pojďme se bát za budoucnost své vlastní české a evropské ekonomiky, které Volkswagengate způsobí obrovskou ránu. Bojme se přírodních katastrof, vlny veder, hurikánů, tornád a jiných katastrof, které každý rok přinesou skutečné, nikoli mýtické problémy. Přitom s katastrofami se, na rozdíl od Ruska, nedá domluvit.
Mimochodem, dokud EU řeší, co dělat s uprchlíky, a nemůže dosáhnout jednotného názoru v této záležitosti, ruské ministerstvo pro mimořádné situace v reakci na žádost z Damašku staví na území Sýrie uprchlické tábory.
Stejně tak i Írán. Také vedení Číny obdrželo od syrských úřadů žádost o pomoc při výstavbě a ochraně uprchlického tábora. Otázka tedy zní: Kdo by z koho měl mít strach?

Mluví se o geopolitických zájmech USA a Ruska a poněkud v pozadí je v současnosti třetí z nejvýznamnějších světových hráčů – Čína. Myslíte, že jí současný stav vyhovuje, nebo by ráda hrála aktivnější roli?
Čína již hraje mnohem důležitější roli ve světové politice, než se zdá se nám, obyčejným obyvatelům Evropy. Zkrátka Číňané umí být neviditelnými tehdy, když si myslí, že je to nezbytné.

Může Čína nějak aktivně zasáhnout do dění na Středním východě, třeba právě v Sýrii? A mohlo by toto angažmá nějakým způsobem posunout „rovnováhu“ mezi USA a Ruskem?
Čína už se aktivně zapojila do dění na Blízkém východě. Podle izraelského portálu Debkafile, 25. září 2015 čínská letadlová loď Liao-Ning-CV-16 v doprovodu raketového křižníku dorazila do syrského přístavu Tartús, kde se nachází ruská vojenská základna. Čínští mariňáci, kteří byli na palubě, budou podle oficiálních informací trénovat syrskou armádu v boji proti ISIS. Debkafile podotýká, že právě 25. září prezident Spojených států Barack Obama přijímal v Bílém domě čínského vůdce Si Ťin-pchinga.
Porovnání konfrontací mezi Ruskem, Spojenými státy a Čínou jako závaží, které leží na váhách a stále se vyklání v jednom či v druhém směru, je příliš zjednodušující. Na Blízkém východě se vyvíjí nová konfigurace, ve které začínají hrát čím dál tím důležitější roli Čína, Rusko a Írán. Ale je opodstatněný důvod věřit, že jejich akce v regionu za účelem uklidnění situace budou mnohem účinnější než akce Západu.

A ještě k Rusku – jak může do jeho geopolitických akcí, do kterých se v současnosti zapojuje, promluvit domácí politika? Mohou v určitém momentu zemi v mezinárodních vztazích limitovat například uvalené hospodářské sankce Západu?
Ekonomické sankce nepochybně ovlivní činnost orgánů, protože se jimi zavádí významné omezení rozvoje země. Ale jen málokdo bude šetřit v otázkách bezpečnosti a nezávislosti. Kromě toho, sankce mají vliv na situaci v Rusku mnohem menší než pokles cen ropy. Navíc v některých odvětvích, například v oblasti zemědělství, se sankce staly požehnáním pro Rusko, protože daly možnost zcela legálně odstoupit od právních předpisů WTO a rozvíjet svou vlastní produkci, a tím se osvobodit od závislosti na západních dodávkách. Bez italské mozzarelly a španělského jamónu se samozřejmě žije těžko, ale Rusové si s tím poradí.

Jak se na současné dění na „světové šachovnici“ a vztahy mezi velmocemi dívá ruská veřejnost – samozřejmě míněna ta, která geopolitické dění sleduje? Má prezident Putin v těchto věcech podporu?
Ruská veřejnost má, stejně jako veřejnost každého demokratického státu, roztříštěné pohledy na události a akce ruského vedení. Jsou politici a osobnosti veřejného života, které jednoznačně a bezvýhradně podporují Putina a Lavrova, jsou tací, kteří kritizují a považují současnou ruskou politiku za nezodpovědnou a nekompetentní. Nicméně tento rozdíl v názorech lídrů nepřekáží ratingu Vladimira Putina. Ten dále pobývá mimo dosah pro převážnou většinu dnešních politických vůdců – v polovině září, podle agentury VCIOM, činnost prezidenta Ruské federace podporovalo 86 % Rusů.
42 komentářů :

 1. ÚSÁCI mají v kalhotech - jedinného co se bojí je fakt kolik jejich CIA agentů bude vyhrabáno z trosek v Sýrii, to samé Isra-hell ... hned po té co je vyhrabou Washington bude volat dnem a nocí Putinovi a Assadovi aby tyto informace neuveřejnili - PUTIN a ASSAD jim odpoví F...UCK OFF .... tolik angličtiny znají doufám ....

  Pokud ÚSÁCI budou strkat nos a hrát se na hrdiny v Sýrii tak Rusko je uzemní velmi rychle - ČAS VYJEDNÁVAT SKONČIL - dnes je ČAS JEDNAT a to je to co Rusko dělá ......

  ÚSÁCI jdou do pr....dele i s jejich dolarem .... toto je definitivní ..... ZLATO nastoupí tak jak nastoupily Ruské stihačky v Sýrii do akce ..... ZÁPAD z toho bude na větvi tak jak je na větvi z ruské čistky mezi ISIS teroristy .... BRICS bude mít zlatou měnu ... vše začne YUANEM krytým zlatem .....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastík prostě nikdy nezklame. Je to maskot zdejších stránek :-D Škoda že Sluníčkář nějak přestal psát. Asi má nějaké starosti. Povolný to také omezil a Ondrášek Dvořák se na to tady zdá se úplně vyprd. Čtenost spadla ze 400.000 na 270.000, prostě úpadek.

   Vymazat
  2. Koukám, že jedinej úpadek seš tu ty, blbe!! Zkus to na novinkách .cz. Tam by potřebovali takového do partičky Pehe, Mitrofanov. Taková partička křiváků.

   Vymazat
  3. Máme stabilně vyšší čtenost než kdykoli jindy v historii. Nevím, kde ten mudrlant, co nás obšťastnil svými 'moudrými postřehy' v 10:35 bere ta čísla.

   Vymazat
  4. Dvořáku, lžete jako ostatně vždy. Byly doby kdy to byl počet zobrazení přes 400.000 týdně a vy jste se chvástal jak již brzy doženete novinky a idnes.

   Vymazat
  5. Nevážený pane Nevychovaný psychopate. Naučte se prosím počítat. Nabídka doučovacích kurzů je na internetu. Najděte nám laskavě týden v historii těchto stránek, který by návštěvností převyšoval například minulých 7 dní. Až to najdete, dejte prosím vědět. Ale bez urážek a osočování, ovšem půjde-li vám to. Čtenost nám neustále pomalu ale jistě stoupá.

   Vymazat
  6. Já nemám kde to najít protože je to vaše interní informace. A vy toto dobře víte a proto děláte ramena. Já mám jen dobrou paměť. Vy dokažte že nelžete, dokažte že vaše čtenost neustále stoupá a zveřejněte statistiky za poslední 2 roky. Do té doby jste lhář.

   Vymazat
  7. Komu se článek nelíbí, může kouknout na vývoz demokracie a Amerického způsobu života. Zde na novinkách. Věřím, že proamerickým skřetům udělám radost. http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/196750-americti-piloti-vrtulniku-strileli-iracke-civilisty-vcetne-deti-potvrzuje-video.html Historie trochu...

   Vymazat
  8. Jo a ještě něco. Nechápu proč používáte k výrobě a provozu těchto stránek technologii americké megakorporace Google. Vy jste tady přece bojovníci proti megakorporacím, hlavně proti těm z USA, ne? Vy sem pořád dáváte alarmistické články o šmírování celého světa, Googlem, Facebookem, Microsoftem, Applem... Nemáte pocit, že tímto tak trochu kadíte sami sobě do úst?

   Vymazat
  9. 12:58

   Jo jasně. Samí civilisti. Zajímavý je, že v roce 2010 ze kterého je to video a amíci byli v Iráku nebylo po IS ani památky. Ten vznikl až po mezinárodním nátlaku blabečků jako jste vy kdy USA Irák opustily. IS jak známo řídí právě bývalí Saddámivi generálové.
   Poslouchejte, já vůbec neobhajuju tyto přehmaty USA. Jen mi opravdu vadí fanatičtí, zcela nekritičtí prorusáčtí blbečci kteří to samé z ruské strany okamžitě označí za zfalšovanou západní propagandu.

   Vymazat
  10. Nevážený z 13:03. Asi proto abychom vyvážili lživé zprávy z námi placené ČT, jejíž velitel se zavázal že budou lhát až do 3.světové války a našeho posledního poplatku. Stačí Vám, proamerický skřete z 13:03 táto odpověď?

   Vymazat
  11. Ta panička dělà dobrou propagandu,ale s tou ruskou velmocí to přehnala.To,že RF má největší arsenàl jaderných zbraní/dědictví po SSSR vč.mezinárodních smluv/a Západ s nimi tudíž musí jednat,nedělá automaticky z RF velmoc i když si toto v Rusku jeßtě většina pořád myslí.Dnešní RF je regionální mocnost s autoritàřskou věrchuškou,se Sibiří na úrovni Zmbabwe,v hodnocení zemí na 50- tém místě/třeba 46- tã Ukrajina je na tom lépe/ a čerpà každoročně nemalé prostředky z fondů pomocí od USA.Taky by pak paní,když je šéfredaktorkou,měla vědět,že Ukrajina je suverení stát!Když už mà potřebu informovat o Ukrajině,tak jako o státu a né jak u nás na Moravě a i kdyby polovina lidí Ukrajiny měla ruská bagančata nemůže si Moskal dělat co se mu zlíbí! Ona pomoc i ta humanitàrní se dělá na základě ohody a záleží či ji vláda suvereního státu přjme.No jak vidět není Evropan jako Evropan,že?

   Vymazat
  12. 13:15 Takže když Američani z Iráku odešli, tak určitě víte proč do toho Iráku a nejen tam lezli? Vždyť je to za mořem a na jiné polokouli. Než vybliete nějakou kavárenskou blbost, ta v době, kdy jste ještě neuměl číst, myslím tím rok 1991 se USA, tedy pentagon rozhodli, že napadnou 7 zemí na středním východě, aby upevnili Americké zájmy v této oblasti. Kapíto?

   Vymazat
  13. 13:40-proč tam a nejen tam lezli?No zkuste si pustit hymn U.S.M.C.

   Vymazat
  14. Tak popořádku - 1/ vy (myslím tím psychopata 12:37) lživě tvrdíte něco, co nejste schopen doložit. Teď se ještě vymlouváte na naše 'interní informace'. O co jste opřel svoji urážlivou lež? Buďto máte informace, nebo držte pysk. Mimochodem, návštěvnost celková i denní přírůstky jsou na těchto stránkách od začátku jejich existence veřejné!!! Pro vás - málo chápavé, je to v pravém sloupci úplně dole. Doel, to je pro vás tam, kam se koukáte, když močíte. Příště přijďte na naše stránky střízlivý, s čistou hlavou a čistým srdcem a ne celý zatemněný nenávistí a zlobou, pak ta čísla uvidíte. _________
   2/ nikdy jsem já ani žádný můj redakční kolega netvrdil, že soutěžíme s Novinkami.cz. Oni se živí manipulací, lhaním a překrucováním, což se vám asi líbí. My se živíme úplně něčím jiným, civilním povolání atd. a ne internetem. Za naši práci na těchto stránkách nás nikdo nehonoruje. Peníze z reklamy dáváme do nové konstrukce a podoby stránek Nové republiky a do osamostatnění od amerických špionážních a šmírovacích programů - Googlu, Skypu, Facebooku, Win10 atd. atd. atd. a to včetně serveru! To je odpověď i na váš další štěk, či co to bylo v 13:03. ______________ 3/ Ta 'panička' je natolik inteligentní, že se jí v ulhané televizi, kterou si platíme, bojí postavit proti těm exemplářům, které ČT okupují a jen pouštějí žluč na Rusko a opolčence a staví se na stranu ukrajinských nácků. Ta 'panička' by je s tím jejich lhaním a překrucováním totiž roznesla na kopytech a to by kreatury jako Šámal, Fridrich, Mrzena, Kubal a další goebelsové nevydýchali. Už jednou je takto roznesla, od té doby se jí bojí a nezvou. __________4/ co se týká Ruska a Sibiře, čiší z vás nenávist a šovinismus. Jeďte se tam podívat a pak nám sem třeba napište cestopis se svými dojmy a postřehy. Bude-li to bez hrubek a urážek, rádi otiskneme. Podezřívám vás ale, že kvůli své duševní omezenosti ničeho podobného nejste schopen. Ostatně soudím podle vašeho podivného psaní, že jste ani v té Zimbabwe nikdy nebyl. _____________5/ Nepoučujte šéfredaktorku prestižního pražského deníku, co má psát o Ukrajině a co ne. Všichni tady víme, že Ukrajina v dnešní podobě je bolševický, resp. stalinský a chruševovský výtvor a jeho suverenita byla Majdanem a juntou, která z něho vyšla, doničena. Většina občanů dnešního útvaru, který se jmenuje Ukrajina mluví a myslí rusky, nechce válku, která jim je vnucována a nechce oligarchy, kteří uzurpují vládu v té nešťastné zemi. _____ A konečně: na konci svého výlevu jste se projevil, a to včetně slovníku, jako Pravý sektor čili pravý fašistický hajzl. Budete-li pokračovat ve svých žvástech a tupit naše autory, čtenáře či redakci, setkáte se jen s malou životností vašich slovesných výtvorů.

   Vymazat
  15. Dvořáku,
   já jsem vám položil jen jednoduché otázky na které (ne)odpovídáte v bodech 1 a 2. Ve zbytku reagujete na někoho jiného, ale to nic.
   Ano, vím kde ta statistika je a taky bezpečně vím, že tam ještě na jaře bývala návštěvnost přes 400.000 jak jsem uvedl. Návštěvnost vašich stránek je veřejná ale vždy jen pouhý týden nazpět. Historie a vývoj návštěvnosti za delší období, ze kterého by se dal vysledovat trend neustále stoupající čtenosti, jak tvrdíte, veřejná není. Ani na výzvu jste ji nedoložil, takže opět lžete.

   2) Manipulujete a lžete řádově více než celý meinstream dohromady. Kopírujete sem jakýkoli žvást bez sebemenšího ověření. Zprávy OBSE o odebírání orgánů na Ukrajině posílání do německých nemocnic, blábolení o prodeji našich tanků na Ukrajinu apod. Máte jediné kritérium - musí být dost anti-ami.
   Takže využíváte velkorysých služeb Googlu apod. zcela zdarma k šíření vašich lží a místo vděku, nebo přinejhorším aspoň mlčení, na ně ještě plivete. To jste celí vy.

   Vymazat
  16. Retardovaný anonyme, pro vás opakuji: návštěvnost stránek Nové republiky stále stoupá, je zatím nejvyšší jaká kdy v historii NR byla. Například včera 49.332. Vy jste tak zaslepený a vzteklý, že už vás vytáčí i jen možnost, že máme nižší návštěvnost, jako kdyby Nová republika byla vaše dítě. Naštěstí není.
   V článcích a zdrojích jsme se tu za celou dobu trvání NR nechtě sekli asi jen 3 x. Nejsme povoláním novináři, učíme se za pochodu a při zaměstnání. Váš mainstream - korporátky a ČT - lžou denně od rána do večera. Ne nadarmo se říká, "Lže, jako když Mladá fronta tiskne" nebo " Demokracie začíná tam, kde končí signál České televize". Když vám vadí, že zdarma využíváme Google, tak to je proto, že Google nás zase na oplátku zdarma šmíruje, leze do počítačů, do korespondence, takže jsme si fifty-fifty. Jinak vám musím poděkovat za velkou péči, kterou našim stránkám a článkům pravidelně od rána do večera poctivě věnujete. Jste náš vzorný čtenář a kdyby bylo po mém, tak máte u nás řád nebo aspoň foto před rozvinutou zástavou. Dokonce i ten prapor na focení byste si mohl vybrat. Docela bych si vsadil, že by ta vlajka nebyla česká.

   Vymazat
  17. Pane Dvořáku, divím se Vám, že se pouštíte do diskuse s tím blbem. Jako bysta nevěděl, že na světě je mnoho velkých srážek, ale ty největší jsou s blbcem.

   Vymazat
 2. Vývozce jediné správné demokracie už v tom má takový guláš, že už vidí nepřítele úplně všude. Že by jejich špionážní satelity nerozeznaly nemocnici od kasáren a nebo kolony tanků? A co když by tam nááhodou léčili nějaké teroristy. Tak to asi preventivně zatrhli. No a ty civilní oběti, to jsou jen malinké a "nechtěné" následky pravděpodobně humanitárního bombardování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Guláš v tom máte vy. Měl byste spíše jásat, ne? Lékaři bez hranic je přece "lickoprávní" organizace podporující migranty.

   A co ty civilní oběti Rusáků při jejich posledních náletech? Aha, já zapoměl. To je přece všechno západní propaganda. Amíci to od na rozdíl od těch prolhaných ruských křiváků aspoň přiznají.

   Vymazat
  2. Pan Anonym 12:11, co neumí číst a přemýšlet. Zprávy o civilních obětech ruských náletů na cíle ISIL byly vycucané z prstu, fotografie padělané. Rusové donutili americkou administrativ k prohlášení, že ty zprávy byly mylné! Ale jestliže je vám boj proti ISIL nesympatický a jestli své sympatie věnujete uřezávačům hlav, pak s vámi nelze diskutovat. Láska k teroru vám zamlžila zrak.

   Vymazat
  3. ...jo to bejvávalo a už hodně dávno,co "lékaři bez hranic"za něco stáli....Dnes už jen možná ti chudáci "v poli",co to navíc i nevinně odnesou,ale to bastardi ve vedení si zaslouží napíchnout na kůl,tak jako jejich bejvalej šéf Francouz Kuschnier,který se přes doktory vypracoval až na NATO/OSN-protektora Kosova....,to byl pěknej kripl....

   Vymazat
  4. Bernard Kouchner se jmenoval. Tvářil se jako socialista a pak dělal Sarkozymu ministra zahraničí. Ničil jako protektor zbylé Srby na Kosovu, protěžoval zdivočelé Albánce a s jejich mafiánskou špičkou byl jedna ruka - zkrátka hajzl a přitom Lékař bez hranic. S jeho bratrem 'podnikala' Madlena Albrightová-Korbelová na okupovaném Kosovu. Používali při tom nemilosrdných gangsterských metod. Nakonec na neštěstí lidí a etnických čistkách, které baba sama vyvolala, pěkně zbohatli! Je to posáno v několika článcích na www.kosovoonline.cz. Stačí tam dát do vyhledávání heslo Albright...

   Vymazat
  5. Už zase dětsky lžou, že prý s v nemocnici pohybovali teroristé. Přitom Lékaři bez hranic už dávno všem bojujícím stranám dali oficiálně na vědomí, kde jejich nemocnice leží. Ale jako byste neznali Amíky.

   Vymazat
 3. Ahoj rouro z 10:35. K tématu nic, jen tě asi sejří vysoká návštěvnost těchto stránek. No nic, i ty k ní přispíváš a to je asi tak jediné pozitivum tvého výronu. K článku? Super, díky za zajímavý článek, zajímavé informace a jen víc takových.

  OdpovědětVymazat
 4. Je příjemné vidět, jak to jediné, co US zbývá - totiž legendy o civilních obětech ruských náletů - je devalvováno zprávami o vlastní rukou (zase už!) zabitých civilních obětech (tzv. "vedlejší škody").
  Bylo dopředu jasné, že tyto legendy budou. Nic jiného Západu nezbývá. A je taky jasné, že nějací "vedlejší škodové" budou i u Rusů - přece i ruské bombardování je humanitární, že ano?

  OdpovědětVymazat
 5. Jak mohou Američané neustále zasahovat do vlád zemí. Nechtějí demokraticky zvoleného Asada(který navíc toleroval a toleruje všechna náboženství ve své zemi), iráckému lidu pomohli zbavit se Sadáma, který nijak nevybočoval svým vládnutím od jiných vládců v okolních zemích ani od Saudů. Nelíbil se jim Kadáfí, nelíbí se jim ani náš demokratický zvolený prezident a využívají kdejaká našehovna k jeho diskreditaci. Co si ti američtí blbečci o sobě myslí? Svět pomalu prozírá a to je dobře. Dle zahraničních výzkumů USA nemá rádo tři čtvrtiny obyvatel planety. Už za nimi stojí opravdu neochvějně pouze EU a to už dnes není taky žádný pupek světa. M.Radikowski.

  OdpovědětVymazat
 6. 12:11 - O civilních obětech bylo psáno ještě před zahájením náletů. Stejný úlet jako informace o zřícené budově při zřícení dvou věží, v době kdy ta budova ještě stála. Trubka bude tyto věci tvrdošíjně, zarputile ignorovat a přitroublým troubením dál obhajovat evidentní zlo. S americkým zlem v srdci a zlem totálně zasraným mozkem. Co nechce nevidí, neslyší - zlo v srdci i v mozku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, máte pravdu. Mytu kvůli jednomu pologramotnému nemyslícímu hovadu trávíme tolik času klofáním do boardu. Není lepší požádat editory, aby ho smázli?

   Vymazat
  2. Když už, tak aby mu vzali vít z plachet a mazali jej automaticky, dříve než vytočí ty, kterým dochází, že právě taková hovada svými výblitky, jsou součástí celkové reálné hrozby vzniku prostředí vhodného k závěrečnému účtování se současnou civilizací existující u nás zatím v míru.

   Vymazat
 7. Je na pováženou, jak krátkou a selektivní paměť má Černý muž z Bílé chýše a s ním celý český mediální mainstream. Zajímalo by mne, kolikrát a hlavně kdo z nich se kritikou obul do USA administrativy za vědomé a úmyslné střílení civilních obyvatel v přímém přenosu na dálku (tzv. humanitárně) z nepilotovaných dronů. Viz např: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/amnesty-amerika-pacha-skrze-drony-valecne-zlociny/r~7809322e3b2611e3807b0025900fea04/, nebo: http://vtm.e15.cz/aktuality/bezpilotni-letouny-vrazdici-stroje-bez-soucitu, nebo video: https://www.youtube.com/watch?v=6PkMtYODu9k. Míra pokrytectví jejich žvástů na adresu RF a vraždění "umírněné opozice" a civilního obyvatelstva je z perspektivy info v odkazech nebetyčná.

  Mír s vámi.
  Ferro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chvála Pánu bohu, že za 2. světové války nebyl internet, youtube, google. To bysme tu válku zaručeně projeli, kdyby si hlupáci vašeho střihu navzájem pouštěli videa a odkazy jak odporní, bezcitní sovětští, britští, polští.... vojáci vraždí chudáky německé civilisty.

   Vymazat
  2. To Anonymní 3. října 2015 15:46
   Díky za nálepku hlupáka. Odpovím známým bonmotem: Pro hloupého každý hloupý. Tak se s tím nějak srovnejte!

   K věci:
   Škoda, že vaše rozlišovací schopnost zřejmě končí na jakékoli kritice USA. To vám pak asi vyskočí nitrooční tlak, takže nejste schopen dočíst a reagujete předčasně na něco, co není podstatou kritizovaného příspěvku. Radím dále nečíst a ani písemně nereagovat, aby ste nebyl za hlupáka častějí. A pozor na glaukom, zřejmě jím budete akutně ohrožen.

   Bůh s vámi.
   Ferro

   Vymazat
 8. Rozhovor s paní Sudliankovou je velmi objektivním shrnutím situace na Ukrajině i v Rusku. Potvrzuji panu Dvořákovi, že jsem také slyšel její vystoupení v ČT, dokonce asi dvakrát, a pokaždé byla klidná, věcná a precizní. Velmi si dává záležet na tom, aby nebyla jednostanně zaujatá, a nikdy nehovoří hloupě a nepodloženě. Což je patrné i z tohoto rozhovoru. Své oponenty deklasovala argumentačně , až to bylo trapné.
  Ublíženecký pláč USA a zejména Francie nad pomocí Ruska Sýrii je dobré znamení. Lavrov to popsal přesně: Pokud někdo vypadá jako terorista, chová se jako terorista, bojuje jako terorista tak je to´terorista, i kdyby vycvičený CIA. Těm zmetkům nejde o nic jiného, než o návrat těžby ropy do rukou , tentokrát i francouzkých, těžařských firem, od kterých se už ani Saddám ani Kadáfí a ani Assad nechtěli nechat odírat. Dokud jim "teklo" domů , tak žádná lidská práva nikdo neporušoval.
  Zásah Ruska donutí, dříve nebo později, všechny zasednout k jednacímu stolu. Teď už zlikvidovat Assada jako ty dva před tím, nepůjde tak lehce. Nejde už jen o kšefty. Jde o zachování míru v Evropě. O zabránění expanze militantního islámu. Rusko to ví stejně jako Evropa. Jenže Evropa, na rozdíl od Ruska jen trapně zírá, a maximálně se, spolu s USA ,zmůže na trapnou fingovanou stínohru, kterou nazývá bojem proti terorismu. J.B.

  OdpovědětVymazat
 9. Tomu anonymu z 10:35 co tady na mne vyskakuje - před všemi svědky co jsou tady ........

  Výzývám Tě k SÁZCE o 10 000 korun. ..... Není problém do dát dohromady co se týká detailů .. jak by se to platilo přes třetí partii ....

  Já vsadím 10 000 korun že celosvětový finanční systém bude převeden na zlato a dnešní dolar jak je známe přestane být rezervní měnou pro mezinárodní obchod ..... Zlato bude uvedeno na trh skrze Londýn a bude to BRICS co uvedou novou rezerní měnu .... může to být zprvu ZLATEM KRYTÝ KREDIT nebo přímo YUAN a RUBLE bude rychle následovat ... mimo to je pravděpodobné že BRICS najedou s novou BRICS měnou tak jako je např EURO .....

  Když prohraji a dolar zůstane reservní měnou - ZAPLATÍM TI 10 000 KORUN a omluvím se TI...

  Když ty prohraješ tak mi zaplatíš 10 000 KORUN a vícekrát se tady neukážeš ....

  FÉR?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neuvedl jsi (asi zámětně) jednu důležitou věc. A to ke kterému datu. Nerad bych aby jsi se tu příštích 20 let vymlouval a pokaždé tvrdil že už nejpozději příští rok :-D
   No ale sázet se nebudu. Za prvé se nesázím nikdy o nic a za druhé si nechci vzít na svědomí aby jsi kvůli mě musel prodat tvé 10.000m panství :-D

   Vymazat
  2. Ha ha ha, srabík zamilovaný do potištěných toaletních papírů couvá.

   Vymazat
  3. Já z ničeho necouvám, protože jsem nic nenavrhl :-D. Ale dík. Hřeje mě, že jsem tvojí rodině jsem ušetřil 10.000 a tvé děti budou mít co jíst. Ale blbec jako ty to stejně naháže někam do automatů.

   Vymazat
  4. Anonyme - poslouchej, jsi srab ... jako s takovým tady bude jednáno ..... máš strach ...... já jsem ti nabídl něco co je fér.... Ty mne osočuješ jak dlouho - 8 - 10 měsíců.

   Já stojím za svým co říkám, ty nestojíš za ničím ..... máš strach. O moje prachy se bát nemusíš, já nesázím ... není to můj styl, automaty nechávám pro ty jako ty - Vidíš i tady jsi mne osočil z hraní automatů .....

   Co se týká období - já jasně říkal že detaily se prodiskutují co a jak - já naznačil určité hranice tématu o kterém ty mne osočuješ se snahou zesměšnit .... já ti hodil rukavici a ty utíkáš jako sráč ...

   A to je přesně co jsi ..... a jako takového tě tady budou všichni považovat .... není to naše chyba že jsi sráč ... prošvihl jsi to ne mou vinou.......

   Vymazat
 10. Dnes ve 2 hod američané v Afganistanu bombardovali nemocnici ,prý omylem 16 mrtvých a několik desítek raněných.Velitel místního vedení NATO řekl ,že je mu to lito.Kdyby to udělali Rusové,to by byl poprask.Prostě není stejný metr na všechny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak včera večer se objevila info, že napadení nemocnice bylo provedeno bojovými vrtulníky USAF. To mi tedy hlava nebere. Při útoku letadla, které letí rychlostí nad 350 km/hod je to velmi neprofesionální záměna, ale při vrtulníkovém útoku mi to připadá jako záměr. Buď někdo spolupracující s RF podstrčil při brífingu "špatné" koordináty cíle, nebo se jedná o stejným způsobem provedenou záměrnou diskreditaci politiky USA ze strany Pentagonu.

   Ta druhá varianta by se mi líbila mnohem více! Svědčilo by to o tom, že existuje rozumnně uvažující aktivní vojenská opozice vůči válečným štváčům ve vysokých funkcích USA administrativy.

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
 11. Pane Dvořáku, hezky jste mu to nandal. Držím vám palce.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.