Reklama

úterý 27. října 2015

Nečekaný zvrat v Sýrii. Historik prozradil, co má Kreml za lubem

27.10.2015   Eurozprávy
Náhlé oznámení, že syrský prezident Bašár Asad je připraven uspořádat předčasné volby, očividně přišlo na naléhání Moskvy, míní ruský historik Pavel Aptekar. V komentáři pro server Moscow Times analyzoval strategii, kterou Kreml může daným krokem sledovat.

K čemu volby?

Historik podotýká, že Asad oznámil přelomovou zprávu během návštěvy delegace ruských členů parlamentu v Damašku jen tři dny poté, co se syrský vůdce vrátil ze setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Moskvě. Agentura Bloomberg přitom citovala anonymního vysoce postaveného politika v Moskvě, který tvrdí, že Kreml na tomto scénáři trval.

"Rusko dlouho využívala předčasných voleb jako obalu pro obměnu veřejných představitelů, především gubernátorů," připomíná Aptekar. Spekuluje, že v Asadově případě může Moskva uvažovat o jednom ze dvou téměř protichůdných cílů.

Předně Kreml může chtít předčasných voleb využít k obnovení mandátu současného syrského prezidenta, tedy muže, kterého Moskva navzdory skepsi Západu považuje za legitimního vůdce, přemítá expert. "Pochopitelně, je teoreticky možné uspořádat předčasné volby v zemi zmítané občanskou válkou a pak za vítěze prohlásit legitimního prezidenta. Ale co by to přineslo?" ptá se Aptekar.


Příměří je podle historikova názoru první nezbytností pro to, aby volby měly jakoukoliv legitimitu. Příměří může nastat pouze tehdy, bude-li Islámský stát vyhnán ze země nebo velká část syrského území vyčištěna od militantů. "Očividně vítězství nad Islámským státem je dlouhodobý cíl, byť za pomoci ruského letectva a íránské armády," konstatuje komentář.

Aptekar odkazuje na analytika Alexeje Malašenka z Carnegie Center. Ten tvrdí, že pokud Rusko podpoří Asadovu účast v těchto volbách, bude to znamenat, že Moskva opustila svůj původní závazek pomoci vytvořit přechodnou vládu k usnadnění Asadova odchodu; opět plánuje postavit se za současné syrské vedení, a nezradit tak "svého hocha" na Blízkém východě.

"Pokud se tak stane, syrská opozice, Turecko, Západ a arabské státy odmítnou výsledky voleb uznat a válka bude nevyhnutelně pokračovat," varuje historik. Podotýká, že pokusy Kremlu sblížit režim v Damašku s jeho umírněnými oponenty jsou jak neefektivní, tak protichůdné. "Mnoho členů umírněné opozice není ochotno s Ruskem a Asadem spolupracovat a ruští představitelé zatím neodpověděli na návrh Svobodné syrské armády uspořádat rozhovory v Káhiře."

Ukrajinský precedent


Druhým cílem předčasných voleb může být podle Aptekara snaha usnadnit Asadův odchod. Parafrázuje odborníka na mezinárodní vztahy Vladimira Frolova, který se domnívá, že za takového scénáře Asad na poslední chvíli z voleb odstoupí a představí jiného kandidáta, který je pro umírněnou opozici přijatelný.

V takovém případě ale Moskva bude čelit jiným obtížím, varuje expert. V navazování kontaktů s umírněnou opozicí totiž zaspala a bude mít problém zajistit bezpečí alávitské menšině. Není zároveň jasné, co dělat s Asadovými nejbližšími spolupracovníky, které opozice obviní z válečných zločinů a masového vraždění civilistů.

"Předchozí chovanec Moskvy, bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, čelil podobné situaci na mnohem mírumilovnějším pozadí," poukazuje odborník. Dne 4. února 2014 přislíbil předčasné volby, 21. února podepsal dohodu s opozicí a o pouhý den později musel utéct z Kyjeva, aby si zachránil život a byl zbaven moci ukrajinským parlamentem, připomíná závěrem Aptekar.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

18 komentářů :

 1. Jestli se dostalo ven na světlo světa, že Asad je ochoten po porážce všech militantních skupin včetně ISIS uspořádat v zemi volby, tak je již dávno s Moskvou dohodnuto kdo bude vhodný kandidát, který bude kamarád s Moskvou a bude přijatelný pro současnou "umírněnou opozici". Přeci by se rusové jen tak lehce nevzdali svyých pozic a vlivu v Syrii, když vše tak dlouho a pracně budovali. Rozhodně budou dělat vše pro to, aby se tam nedostali k moci nohsledi USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten kdo to sem umístil, se asi vůbec nestaral o to ověřit si věrohodnost zdroje. Vždyť to pochází od ruské "páté kolony" ze které to rádi přetisknou "Lidovky", "Europortál" a spol.
   Takto se "formuje veřejné" mínění.
   Pavel p

   Smazat
  2. Také mám dojem , že tyto "experty" brzo pozve ČT do svého vysílání .

   Smazat
 2. Nějak mi z toho hodnocení čouhá autorství Washingtonu.

  OdpovědětSmazat
 3. Samozřejmě že Asada čeká exil v Rusku.To se klidně vsadím.Scénář č.2 platí.

  OdpovědětSmazat
 4. Zásahem Ruska vznikne v Sýrii patová situace, která přesvědčí všechny zúčastněné, že nemohou porazit ty druhé a že je třeba najít nějaké mírové uspořádání, třeba i přechodné, které pak povede k trvalejšímu, jako třeba na Ukrajině. Záměry USA,.Turecka, S.Arábie a Kataru na porážku vlády a prezidenta se ukázaly jako neuskutečnitelné. Rusko také nemůže všechny porazit, pokud syrská armáda za pomoci Iránu a Hizbaláhu nebudou mít silné pozemní síly. Hrozily by vleklé boje o města a dílčí teritoria. Válkou jsou nadto již všichni unaveni, Evropa musí naléhat na mír, aby se zastavil proud syrských uprchlíků a mohli se vrátit domů.

  OdpovědětSmazat
 5. Tato slátanina patří mezi články typu :Putin je autista,Putin má rakovinu...

  OdpovědětSmazat
 6. Nechte to na Syřany. Ti ať si většinou zvolí koho chtějí. Třeba znovu Asada. A bláboly nějakých historiků, ať si tito strčí někam. Jestli chtějí vidět "demokracii" v praxi ať se podívají na UkraDinu, do Afghánistánu, do Libyie, do Iráku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No pravda , zdá se , že tentokrát to v Syrii (narozdíl od Lybie ) soudruzi z USA podělali .

   Smazat
 7. Krásná věta :)

  "Pokud se tak stane, syrská opozice, Turecko, Západ a arabské státy odmítnou výsledky voleb uznat a válka bude nevyhnutelně pokračovat," varuje historik.

  Takže Asad vyhraje volby a budeme to opět my, "západ" kdo bude Syřanům silou našich zbraní vnucovat " svého" VŮDCE.

  No jsme to my, ale DEMOKRATURÁTOŘI :)
  Takže Syřani, poslochejte !!!!!!!!!!!
  1: Můžete si hlasovat jak chcete, pokud hlasujete PROTI Asadovi :)
  2: Pokud si jej opět zvolíte, BUDEME VÁS DÁLE VRAŽDIT :(

  No řekněte, neděláme MY ZÁPAD v Té Sýrii něco docela hodně , ŠPATNĚ ????

  My jsme jim teda, jako oficiálně, chtěli dát demokratůru a copak oni tam díky nám dnes mají???

  Blahobyt, klid na práci, modlení a spokojený rodinný život, všude plno moderních novostaveb, perfektně fungující infrastrukturu a demokratickou opozici s nožíky????

  Opravdu se tady najde někdo kdo si myslí si, že průměry Syřan je nám VDĚČNÝ???

  Vděčný za to, že podporou prý "umírněné, ozbrojené, opozice jsme posunuli jeho či její zemi tím správným směrem?

  Jinak, tento článek také hodnotím jako propagandistické dílko z dílny proamerického konspirátora, bez schopnosti, či ochoty mít vlastní názor a děkuji redakci NR za to, že dokazuje svou nezaujatost pro věc zveřejňováním i takovýchto, pro mne komických článků :)

  Neb smích je zdravý:)

  Slunce v duši :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Dílko je silně tendenční. Nejsem schopen posoudit jestli je to záměr, nebo autorova neschopnost akceptovat jiný systém než ten vlašskoořechový západní. Nehledě na to, že Svět není jen západ jak si ve své pýše namlouvá a opomíjí při tom samotné Syřany a jejich práva.

   Smazat
 8. Ještě jednu možnost umožní volby. Rozdělení Sýrie na alávity a IS. nepochybuji, že alávité podpoří Asada a Asad získá i plnou podporu Ruska.Nebudou-li USA s Ruskem účinně spolupracovat na porážce IS,opevní Rusko "malou" Sýrii a Amíci ukažte se.Nemálo "většinových" věřících za vidinu míru ten hlas pro Asada přihodí a "malá"Sýrie nebude zas tak malá.

  OdpovědětSmazat
 9. Tady je od Rusů, že se svobodnou armádou jednají. http://cz.sputniknews.com/svet/20151026/1508885/syrska-opozice-moskva-mzv.html

  OdpovědětSmazat
 10. Cenzurované video odhalilo pravdu. Paul Vallely z americké armády velí teroristům z Al-Nusry.

  http://www.lajkit.cz/zpravy/item/139-cenzurovane-video-odhalilo-pravdu-paul-vallely-z-americke-armady-veli-teroristum-z-al-nusry

  OdpovědětSmazat
 11. V Sýrii jde o energovody, kterými chtějí USA odříznout dodávky Ruska do Evropy. Proto žádný kompromis v podobě rozdělení Sýrie nepadá do úvahy.
  Další věc: nové volby v případě výhry pro ruského muže západ neuzná. Co to znamená? Že každé další jednání je předem odsouzeno k zániku, jelikož prozápadního na oplátku nepřipustí Rusko. Je to bezvýchodná situace, která nemůže - díky postoji USA, že bude pokračovat v poškozování hospodářství RF - skončit jinak než vojenskou konfrontací obou velmocí.
  Myslím si, že jakmile Rusko vyhodnotí soustavné podrazy US jako velké bezpečnostní riziko, utnou tomu všemu naráz tipec. I za cenu vlastního poškození. Protože být věčně ve střehu a vydávat úplně zbytečně ohromné peníze jen proto, že Amerika potřebuje ruské zdroje a vládnout mu, to není život, ale cesta k živoření.
  Naprosto nechápu, jak si jedna země může zcela otevřeně usmyslet začít ekonomicky ničit druhou. Neměl bych takovou trpělivost jako Putin.


  ničit druhou.

  OdpovědětSmazat
 12. Hlavně , že včera zahájili puňta osobně výstavbu nord stream 2 ...Takže okrajina, česko, slovensko ať si trhne nohou...nebudeme tranzitní země, ale budeme nakupovat plyn od herr Merkel. Dobře nám tak ,když u nás vládnou duráci a někdo ze zdejších je ještě podporuje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podporujou je už od roku 1989 . Nevšiml jste si ?

   Smazat
 13. Jen další "historik", který se plete do politiky a vymýšlí pohádky o předčasných volbách, které prý Moskva využije k obnovení mandátu současného syrského prezidenta a to už v době, kdy je země zmítána občanskou válkou. Asi mu ušlo, že uspořádání voleb Asad podmínil předcházejícím osvobozením země od Islámského státu. A proč by se jich neměl zúčastnit, když bude cítit dostatečnou podporu?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.