Reklama

pondělí 12. října 2015

Neviditelný šajch al- Bagdadi byl raněn. Co víme o jeho tajemné minulosti.

12. 10. 2015   Sputník
Vůdce teroristického seskupení Islámský stát Abu Bakr al-Bagdadi byl raněn při ostřelování kolony bojovníků ze strany iráckého vojenského letectva a je v nemocnici. Jeho budoucnost je neznámá, a tajemstvím je i jeho minulost.
Tajný neznámý

Po vystoupení Abu Bakra al-Bagdadi v iráckém Mosulu, během kterého vůdce Islámského státu informoval o vytvoření „chalifátu", se po celém světě rozletěly fotografie hlavy teroristické organizace. Britské noviny The Independent poznamenávají, že existují pouze dva snímky, kde je totožnost al-Bagdadi oficiálně potvrzena. Jeden z nich má k dispozici vláda Iráku, druhý se nachází v amerických vojenských archívech a byl udělán po zatčení bojovníka v roce 2004.

Historik islámu

Podle údajů amerických a iráckých speciálních služeb vůdce IS v mládí studoval historii islámu na jedné z univerzit Bagdádu — dá se předpokládat, že to byla Irácká univerzita, — a získal vědeckou hodnost doktora islámských věd.

„Byl tichý, stydlivý a stále trávil čas v osamění", dělí se o své vzpomínky spolužák z dob studií Abu Bakra al-Bagdadi Achmad Dabaš — jeden ze zakladatelů a vůdců Islámské armády Iráku.

„Osobně jsem znal všechny vůdce povstalecké ilegality, ale neznal jsem Bagdadi. On nevyvolával žádný zájem — stávalo se, že četl modlitby v mešitě, ale nikdo si ho nevšímal", vyprávěl Dabaš listu The Telegraph.

Náš Messi

Jinou činností, jejíž pomocí „tichý a nevzhledný student" Abu Bakr al-Bagdadi mohl otevřít další stránky svého charakteru, byl fotbal. „Doslova zářil na stadioně, byl naším Messi (hráč výběrového mužstva Argentiny v kopané a španělské Barcelony). Hrál ze všech nejlépe", vyprávěl pravidelný návštěvník v Mobči, za jejíž výběrové mužstvo v mládí hrál budoucí vůdce Islámského státu.

V říjnu 2011 Ministerstvo zahraničí USA oficiálně zařadilo Abu Bakra al-Bagdadi do seznamu zvlášť nebezpečných teroristů. Za hlavu vůdce IS nebo za informaci, která přivede k jeho zatčení nebo likvidaci, Washington vyhlásil odměnu 10 milionů dolarů. Více jsou Američané ochotni zaplatit pouze za údaje o „teroristovi číslo jedna" po smrti Usama Ben Ladena — vůdci al-Kaidy Ajmane az-Zavachiri — 25 milionů dolarů.

Kádrová rezerva

V roce 2014 vůdce samostatně vyhlášeného Islámského státu byl zařazen do seznamu nejvlivnějších lidí na světě, kterým je méně než 50 let, podle verze amerického časopisu Forbes. Autoři žebříčku zaznamenali rekordní tempo rozšíření teroristů IS. Podle údajů časopisu obchod s ropou na černém trhu každodenně naplňuje pokladnu Islámského státu o 1 milion dolarů.

4 komentáře :

 1. Neni to ten agent Mossadu ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto napadne asi každého kto o veci má aký-taký prehľad.

   Smazat
 2. existují pouze dva snímky, kde je totožnost al-Bagdadi oficiálně potvrzena. ...druhý se nachází v amerických vojenských archívech a byl udělán po zatčení bojovníka v roce 2004. Dost dobrý důvod předpokládat, že byl získán CIA pro spolupráci a odeslán na Střední Východ plnit zadané úkoly.
  V říjnu 2011 Ministerstvo zahraničí USA oficiálně zařadilo Abu Bakra al-Bagdadi do seznamu zvlášť nebezpečných teroristů. Za hlavu vůdce IS Washington vyhlásil odměnu 10 milionů dolarů. ...Pro znalé dost naivní krytí našeho člověka. Je dobře zařízeno, aby těch 10 melounů zůstalo tam kde leží minimálně 50 roků.

  OdpovědětSmazat
 3. Myslím, že soudruhům ze CIA ten chlapec Bagdadi dlouho nevydrží. Rusové i Syřeni mají eminentní zájem, aby operace proti ISIl byla rychlá a efektivní (ne jako tažení,/hahaha/ zadržení a "zavraždění" Usámi bin Ládena). Info, kde se nachází je údajně ověřené (http://cz.sputniknews.com/svet/20151012/1378497.html) a kluci ze SPECNAZ se také chtějí pobavit. Já bych za jeho dlouhý pobyt v tomto slzavém údolí ruku do ohně nedal.

  Nebo je možná i varianta, že bude zajmut, souzen a odsouzen. Ale to by byla taková mediální přesdržka pro USA administrativu a CIA ředitele a operativce, že si vůbec nedokážu představit jejich reakci. To zemětřesení v Býlé chýší i centále v Langley a ztráta mezinárodní reputace USA by možná byl nejlepší výsledek.

  Mír s námi.
  Ferro

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.