Reklama

pátek 16. října 2015

New York Times: Putinovo syrské defilé

15.10.2015   Střípky ze světa
Ruská vojenská modernizace americkými očima
„Dva týdny ruských leteckých a raketových útoků v Sýrii“ už vyhodnocují i New York Times. Coby doklad „transformace ruských ozbrojených sil za Putina“, schopných vést „operace v zahraničí“, „demonstrace nových zbraní, strategie a taktiky“.


Za průlom mají mj. bitevník Suchoj Su-34 (vedený v NATO coby Fullback) a „křídlaté rakety odpalované z Kaspického moře a technologicky podle některých analytiků své americké protějšky převyšují“.

„Prvé vojenské tažení za někdejší sovětské hranice od rozpadu Sovětského svazu“ – píší Steven Lee Myers a Eric Schmitt – je přehlídkou „modernizace, unikající dosud pozornosti a stále i neúplné, probíhající ovšem v Rusku už po několik let i navzdory rozpočtovým limitům země“. Aby teď – hned vedle ruského angažmá na Ukrajině – „vyvolávala na Západě poplach“.

Ruské ozbrojené síly – zaznělo před pár dny v Evropské radě pro zahraniční vztahy – „procházejí nejrychlejší transformací od 30. let“. Rusko je tak – konstatoval tu někdejší člen rakouské generality Gustav Gressel – „vojenskou mocností, schopnou dosáhnout převahy nad kterýmkoli ze sousedů, pokud by přišel o západní podporu“.

Ruské bitevníky – navazují New York Times – „zasazují jednotkám vzbouřenců proti vládě prezidenta Bašára Asada za den tolik úderů, jako Amerikou vedená koalice proti Islámskému státu za celý měsíc“.

„Operace v Sýrii“ (ač „stále relativně omezená“) je přitom i geopolitickým „polygonem“. „Vzkazem“ ambicí, která má Moskva znovu na světové šachovnici. Že z výzbroje poslední generace, kterou předvádí, staví štít své suverenity, dal Putin otevřeně najevo i v nedělním televizním interview.

Krym se pod ruskou správu vrátil „bez jediné kapky krve“. Jen inkognito se příslušníci ruských ozbrojených sil angažují i na východní Ukrajině“. „Naproti tomu údery v Sýrii probíhají naprosto otevřeně.“ Ba „za velkých fanfár moskevského Ministerstva obrany, jež videa se zásahy cílů distribuuje stejně, jak to dělal Pentagon za války v Zálivu v roce 1991.“

To mění od základu i optiku zahraničních analytiků, kterým se ruská armáda - už po čtvrt století od kolapsu SSSR – jevila jako „upadající a bezvýznamná“, „zastarale vyzbrojená“, „prolezlá korupcí“ a „za vlastními hranicemi představující mizivou reálnou hrozbu“.

„Teď dostáváme větší lekce, než za posledních 10 let,“ formuloval to například Micah Zenko ze špiček vlivné Council on Foreign Relations, poukazující hlavně na nové bitevníky a křídlaté rakety Kalibr. „Tak jak mi to bylo popsáno, chce to v otázce, co dnešní ruská armáda umí, znovu do školy.“

Ta naopak čerpá i z lekce „krátké, vítězné války s Gruzií v roce 2008“. Tady totiž, ač „nad Amerikou vycvičenými silami gruzínské vlády vyhrály“, podaly „vzdušné i pozemní síly slabý výkon“. Už „prvý den tu ztratily tři bitevníky a bombardér“. Nakonec jich bylo „dokonce sedm“. „Vázly koordinace a spojení.“ Došlo i na „případy střelby do vlastních řad“.

Pro Putina, tehdy premiéra, to byl podnět k zahájení „programu vojenské modernizace“. Vedle „nové generace letounů, válečných plavidel a raket“ vsadila i na razantní „zlepšení organizace a výcviku, redukci důstojnického a výstavbu profesionálního poddůstojnického sboru“.

„Ruský vojenský rozpočet se propadl na dno v polovině 90. let, za Putina však roste trvale.“ „Nehledě na pokles cen ropy a mezinárodní sankce“ je „nejvyšší za čtvrt století“. Dosáhl „81 miliard dolarů“ - „4,2 procenta hrubého domácího produktu coby měřítka vojenských výdajů“.

„Pokroky, které Rusko dělá, nejsou jen o zbraních.“ Rostou i „profesionalita a připravenost“. Příprava „probíhající operace na letecké základně v Latákiji ve severovýchodní Sýrii trvala jen tři týdny.“ Šlo přitom o přesun „víc než čtyřiceti bojových letounů a vrtulníků, kvanta tanků a obrněných vozidel. raketových a dělostřeleckých systémů, protiletadlové obrany a mobilních ubytovacích kapacit pro přinejmenším 2.000 mužů“. A ve finále tak i vůbec „největší dislokaci na Středním východě od 70. let“.

„Ze všeho největší dojem na mne“ – netají se v interview ani generálporučík Ben Hodges, velící americkému kontingentu v Evropě - „dělá jejich schopnost přesouvat toho tolik skutečně rychle, opravdu bleskově“.

V případě jiných amerických vojenských expertů, uzavírají New York Times, je to i „půl tuctu různých typů munice“ – „řízené i neřízené“, včetně „fragmentární“ i „pronikající zvlášť silným opevněním“ („bunker busters for hardened targets“).

14 komentářů :

 1. Podle mého bylo také velmi důležité otevření nějakého centrálního řídícího střediska pro vojenské akce (nepamatuji si přesný název), otevřeli ho snad před rokem (nebo dvěma), vybaveného příslušnou technikou a hlavně dobře vycvičenými profesionály. To asi bylo daleko důležitější, protože to zcela vyřadilo ze hry obtloustlé a přiožralé generály, kteří už ani nemohou zradit svou zemi (viz poučení z WWII), protože už ani svoje podřízené vlastně v bojích neřídí, armáda si je asi dnes drží už jenom pro reprezentační účely.

  OdpovědětSmazat
 2. Ruským jednotkám přeji, aby svou operaci proti blízkovýchodním teroristům završily vítězně. A spolu s aktivními účastníky pro-assadovské koalice nastolily v regionu stabilitu.
  Snad to přispěje i k tomu, aby USA přehodnotily svou agresivní zahraniční politiku, se kterou usilují jen o zachování své globální hegemonie a podrobení si světa výhradně pro kořistnické zájmy svých sice nepočetných zato neskonale hrabivých elit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nic nemohou ve svém chování změnit, protože by se jinak zřítila ta jejich dluhová pyramida, kterou dnes krmí doslova celý svět. Bojují přece o svoje přežití.

   Smazat
  2. Pro 10:16: Mate pravdu, presne toho se VELICE obavam! uSSaci jsou v pasti kterou si sice sami nastrazili, nicmene v te pasti jsou. A vzhledem k tomu ze jejich skutecni vladcove jsou bezesporu priserni zlocinci (coz je zjevne) tak z toho kouka strasnej pruser pro nas vsechny. I pro uSSacke kolaboranty a prisluhovace - coz si ta pakaz neuvedomuje. Nebo uvedomuje a nema pud sebezachovy. Jedno z toho to musi bejt.

   Smazat
  3. 10:39 ta největší pakáž se vždy řídí heslem "vždy připraven", nemějte o ně žádné obavy. Standardně fungují podle hesla "kam vítr, tam plášť". Stačí se podívat například na dnešní Ukrajinu, kde ve Verchovoj radě má ústavní většina poslanců minimálně dvojité občanství ! A čím větší darebák, tak ten má těch pasů ještě více, třeba pět ! A tím není myšleno jenom pasy Izraele, ale třeba i Kanady, Švýcarska a Austrálie apod.

   Smazat
 3. Na celé akci je nejdůležitější to, že Rusko je v Sýrii legálně pod hlavičkou OSN a tudíž i jejich spojenci (Irán, Irák, Čína . . . . atd.) jsou tam legálně. Naproti tomu USA a GB jsou tam nelegálně jako agresoři. A ani nechtějí s Ruskem a jejich spojenci komunikovat a třeba i spolupracovat na likvidaci Islámského státu. A zbraně, to je samostatná kapitola, to nechám na odbornících.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 11:01: Mate pravdu, ale, kdy prosim vas ty uSSacke bandity kdy zajimalo jestli je jejich cinnost (a cinnost jejich poskoku, kteri stejne ve vetsine pripadu (ne-li ve vsech pripadech) jednaji jenom na uSSacky rozkaz) legalni nebo ne? Kdyby doslo k nejhorsimu, tak se na to nikdo nebude ptat co je nebo bylo legalni. Je to prusvih pro nas vsechny.

   Smazat
 4. Alach Akbar s Putinom.Rusko oslobodi Syriu od Usa a IS.Dejiny sa budu opat pisat!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Putin musí mít v záloze nějaké neznámé technické prostředky, o kterých nemají amíci a ni zdání. Jak jinak si vysvětlit klid s jakým Putin přehlíží vyhrožování amílků. Sere na ně tak jasně, že to vidí všichni. Nepředpokládám, že by Putin hrál něco, na co by neměl. Sebevrah určitě není. Amíci jsou z toho totálně vyděšení. Nejhorší pro ně je, že ani netuší, proti čemu by šli, kdyby chtěli zlobit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak . Rusové musí mít něco o čem nemá nikdo tušení .Důkazem je to , co použili proti Číňanům někdy před asi 45 lety při konfliktu na řece Ussuri .Dodnes nikdo neví co to bylo za zbraně .A od té doby už uplynulo v Ussuri hodně vody .

   Smazat
  2. Taky mi to tak připadá. Nejspíš půjde o zbraně elektronického boje (něco Rusové už předvedli). Možná tak umějí sundat z oblohy již letící rakejtle. Že jsou zranitelné USA letadlové lodě, na to už taky Amíci přišli, no a třeba mají v rukávu opravdu ještě něco z oblasti sci-fi. Mám pocit, že pokračovali v nějakých pokusech po Teslovi a že se jim možná zadařilo.

   Smazat
  3. Taky mi to tak připadá. Nejspíš půjde o zbraně elektronického boje (něco Rusové už předvedli). Možná tak umějí sundat z oblohy již letící rakejtle. Že jsou zranitelné USA letadlové lodě, na to už taky Amíci přišli, no a třeba mají v rukávu opravdu ještě něco z oblasti sci-fi. Mám pocit, že pokračovali v nějakých pokusech po Teslovi a že se jim možná zadařilo.

   Smazat
  4. Putin třeba už ví, kolikátého bouchne supervulkán v Yellowstone nebo ho už lampasáci informovali o připraveném tsunami. To není fór. Na jaře byl přece na netu článek o akademiku Sacharovovi, který prý vedle jaderných bomb projektoval Stalinovi využití geofyzikálních (nejaderných) útoků pro případ poslední odvety. Jinej lampasák se chlubil tím, že žádné atomovky dnes už nejsou potřeba, že stačí jenom vypnout někde proud nějakou EMP zbraní, že nepříteli nebude fungovat vůbec nic. Jinak jsem tu na NR zahlídnul link na nějakého vědce Keshe (tak nějak), který právě na zítřek (17.10.) předpověděl nějaké megazemětřesení. A to už je za pár hodin !?

   Smazat
 6. malý konec světa ? snad mu to nevyjde: http://www.express.co.uk/news/science/612076/MEGA-EARTHQUAKE-will-SPLIT-continents-killing-40-million-with-tsunamis-THIS-WEEKEND

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.