Reklama

pátek 2. října 2015

Nezávislá ruská zahraniční politika je pro Washington nepřijatelná (z interview P.C.Robertse pro Vestnik Kavkaza z 1. října t.r.)

2. 10. 2015      zdroj
Očekávané setkání ruského a amerického prezidenta se uskuteční zítra, to je 2. října, v New Yorku, nejpravděpodobněji v apartmá ruské delegace v OSN. Profesor P.C. Roberts, předseda Institutu pro politickou ekonomii a náměstek financí v někdejší Reaganově vládě, sdělil portálu Vesti Kavkaza, co si myslí o rusko-amerických vztazích.


VK: Máte za to, že setkání Obamy s Putinem je náznakem tání v rusko-amerických vztazích?

PCR: Samozřejmě si to nemyslím.

VK: Čeho je to tedy náznakem?

PCR: Myslím si, že je to náznakem toho, že Putin doufá ve víc, než může dostat. Může to též znamenat, že podniká všechno, aby nepřátelství, které dnes z Ameriky na Rusko vane, utlumil. Ale velký význam to setkání mít nemůže, protože Putin chce mluvit o Sýrii a Islámském státu /ISIS/, zatímco Obama chce mluvit o odtrženeckých oblastech Ukrajiny v tom smyslu, aby je Rusko Kyjevu kompletně vrátilo. Společný zájem prostě neexistuje. Obama chce svrhnout Asáda, protože tímto tahem by se zbavil i ruské námořní základny v Tartusu. Stejný důvod vedl totiž Washington i ke svržení dřívější ukrajinské vlády, protože se tak chtěl zbavit ruské námořní základny v Černém moři. Takže zájmy těhle dvou zemí jsou dokonale protichůdné. USA mají za to, že musí zabránit jakémukoli zestupu Ruska, protože mocnější Rusko by mohlo ohrozit jednostranné americké akce. Jestliže ovšem bráníte jakékoli zemi v jejím vzestupu, představujete větší hrozbu, než je ebola či Islamský stát. Jistý americký politický činitel (míněna zřejmě Hillary Clintonová – pozn. překl.), a nejvyšší američtí vládní úředníci přirovnali ruského prezidenta k Hitlerovi. Jestliže ovšem v myslích občanů vytvoříte takovýmito přirovnáními hrozbu, nemůžete pak jít a s touto hrozbou seriózně jednat, aniž byste podkopali úspěch své propagandy, kterou jste předtím Rusko démonizovali. Tohle dělat dohromady prostě nejde.

VK: A co ruská a americká spolupráce proti Islamskému státu? Nedávno Ashton Carter řekl, že takováto spolupráce s Rusy by byla možná.

PCR: Není to realistické. Přinejmenším po dobu dvou posledních roků ešalóny USA, NATO a EU proti nim provádějí vojenské přípravy. Nyní jsme poslali nukleární bomby do Německa. Proč by měli Rusové v nějakou spolupráci věřit?

VK: Budou Američané ve svém nepřátelském postoji vůči Rusku pokračovat?

PCR: Co by měl každý ruský žurnalista a politik udělat je tohle: měl by jít a přečíst si Wolfowitzovu doktrínu. Ta praví, že historie si vybrala Spojené státy k tomu, aby vládly světu. Proto Washington nedovolí žádnému státu, aby v tomto bodě stál USA v cestě. Jde o úhelný kámen americké zahraniční politiky, sdělující světu, že stát, který by chtěl provádět svou vlastní nezávislou zahraniční politiku, se stává pro USA hrozbou. Kdo až dosud provozoval nezávislou zahraniční politiku? Provozoval ji Kadáfi v Libyi a provozují ji Číňané a Rusové. A kdo je tedy pro USA hrozbou podle toho, jak Washington tuto hrozbu definuje? Přesně ty dvě jmenované země a jedna z nich se už nalézá v procesu plánovaného vymazání z mapy. Rusko má nezávislou zahraniční politiku – a toje pro Washington nepřijatelné.

Vybral a přeložil Lubomír Man

18 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Proč a co si od toho slibuješ?

   Smazat
  2. Pro 20:35: Sleduj mezinárodní události, dění a cvrkot a nemusíš se tak blbě ptát jako z pražské kavárny!

   Smazat
  3. 20:45
   Ani na tak jednoduchou otázku nedokážeš odpovědět a zakrýváš to světáctvím. Hmmm

   Smazat
  4. fandit Rusku je jednoducho otázka morálnosti

   Smazat
  5. 20:45: To máte ale těžké, když hledáte odpovědi v diskusích, nikoli u zdrojů... Zvyk z hospody?

   Smazat
  6. Na debilní otázku nebyla odpověď světáctvím, ale holým konstatováním faktů, které tázající není schopen, díky své debilitě, pochopit.

   Smazat
  7. a22:03-fandit Rusku je otázka morálnosti?To už tu bylo,že a výsledek byl a je rozdělený stát.Co myslíte,dopadne Sýrie jako Korea,stačí zasáhnout OSN,jako tenkrát,nes když v RB Rusko vše rozumné vetuje ?A propo,kterou morálku jste myslel?Poslední zprávy ,po zàsahu RF,"pro klid v regionu"neříkají nic dobrého pro tamní lidi s normální lidskou moralkou.

   Smazat
  8. Jaký rozdělený stát? Copak Rusové rozdělují? Vždyť ani nechtějí, aby se Donbas trhnul od Ukrajiny. Je Vietnam rozdělený. Není. Rusové spojují, nerozdělují. Nejsou jako Ušáci, aby rozdělovali a panovali. Jim stačí věnec přátelských států kolem sebe. Sýrie jako Korea nedopadne, na tom je shoda v celé koalici Írán-Irák-Hizballáh-Čína a Rusko. Budou-li Ušáci a Turci chtít něco dělit, tak nemají co a nemají čím. Navíc jako pokračování syrské kampaně bude svobodný a na NATO nezávislý Kurdistán. Třeba ne hned, ale ten proces se teď přiživí a nabere nové otáčky.
   A ještě otázka - co že to 'rozumného' Rusko v RB OSN vetovalo? Prosím, připomeňte nám to. A o čem že to 'poslední zprávy' hovoří špatného pro region. Že ISIL dostává konečně na zadek? Že islamisté jsou v defenzivě? Že teroristé, které Američané živili, šatili, vyzbrojovali a manipulovali, dostávají také na zadek? Že se spojují Írán s Irákem proti teroristům a za bezpečnost a prosperitu v regionu? Sakra chlape, napište to otevřeně, co je na tom špatně! Nebo jsme něco přehlédl?

   Smazat
 2. K článku: Zřejmě to, že jsou země v procesu plánovaného vymazání z mapy Rusko a Čína to již pochopily. Proto dělají svou nezávislou zahraniční politiku a samy vymažou USA z mapy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA vymaže z mapy Yellowstone. Ruskí vedci, čo tam dlhé roky bádali, sa nedávno odtiaľ evakuovali.

   Smazat
 3. Čistě teoreticky, pokud by USA byly vymazány z mapy, bylo by na světě všem lidem hned líp!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že inteligentní Zlo jen tak snadno zlikvidovat nelze. Co ale lze je postavit je do bezvýznamné pozice bez možnosti revitalizace.

   Smazat
 4. Jinými slovy, ta Wolfowitzova doktrína je doktrínou nacismu. A Rusko (resp. jeho předchůdce, SSSR) již jednu nacistickou mocnost eliminoval k zemi.
  Nepřeji prostým Američanům totéž.
  Nebude zde totiž nikoho, kdo by jim nabídl nový Marshallův plán.
  A ne proto, že by na to nebyly peníze, ale proto, že je svět tak nenávidí.
  To kvůli nepatrné skupince (vele)darebáků, kteří se dál a dál pokoušejí řídit osud lidstva odkudsi z Wall Street či z jiného trezoru plného naloupeného zlata ...

  OdpovědětSmazat
 5. A to je konec washingtonského režimu. Na to, co se mu líbí a co ne, kašle stále více států, o lidech i v samotných USA nemluvě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americké neokonské, sionistické, korporátně-fašistické šílené kreatury, které v současnosti ovládají nejvyšší patra americké zahraniční politiky, by skutečně byly ochotné zavléct svět do nukleární války jenom proto, že všichni nechtějí skákat tak, jak nějací pomatenci z Fašingtónu by chtěli pískat. Imperialistické a fašistické praktiky, které jsou v USA od r.2001 na značném vzestupu, nelze neustále aplikovat do moderního pojetí mezinárodní politiky a mezinárodního práva XXI.století. Doba temného středověku skončila, i když se USA snaží o její renesanci, nesmí se jim to povést. Praktické důsledky doby temna a neostředověku dle amerických plánů má EU pocítit již brzy, a to právě uměle řízeným přílivem všemožných migrantů, čímž sledují USA cíl, destabilizovat starý kontinent a život půl miliardy občanů. A to není vše, destabilizace EU má být navíc korunována třešničkou - TTIP, na tom odporném, naservírovaném korporátně-fašistickém dortu z Ameriky.Tím by se měla Evropa, dle plánů USA, přece lépe ovládat. Následně by se naplno obnovily americké choutky na destabilizaci a vojenskou konfrontaci s Ruskem a Čínou, ale protože to by mělo jasný odvetný účinek, tak i takoví šílení idioti, co nyní ovládají Kongres,Bílou chatrč i Pentagon, váhají, jestli to spustí hned, nebo počkají, až úplně dokončí rozvrat Evropy, Afriky a Blízkého Východu, aby se jim lépe útočilo z cizího podmaněného území. Vše v bláhovém domnění, že si svou americkou otčinu uchrání od hrůz a děsů války. Ale to se velmi mýlí, před vlastní zkázou by tito američtí neokonští válečníci neunikli ani na půdě USA, i kdyby chtěli zalézt 200m pod zem. Propagandisticky a lživě očerňovat RF, Čínu, a země BRICS, zatím usilovně zkouší v současnosti, druhým stupněm má být vojenská konfrontace. Uvědomují si vůbec v USA, že s takovou násilnickou politikou (realizovanou zcela v duchu svého imperiálního štváče Wolfowitze), si vytvářejí své odpůrce po celém světě?? Asi ne, ale brzy to pocítí.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. Centrum fašizmu vo svete sa už jednoznačne udomácnilo v USA a za výdatnej podpory Veľkej Británie.Môžu si už s Hitlerom ruky podať.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.