Reklama

středa 7. října 2015

Obama: Pravidla světového obchodu budou psát USA, nikdo jiný


7. 10. 2015  AC24
 

Americký prezident Barack Obama potvrdil v pondělí uzavření dvanáctistranné dohody o Transpacifickém obchodním partnerství a v této souvislosti prohlásil, že pravidla světového obchodu bude psát Amerika, nikdo jiný, například Čína. V rámci Transpacifického partnerství bude vytvořena zóna svobodného obchodu v Asijsko-tichomořském regionu. Na tichomořské země připadá 40% světové ekonomiky a třetina světového obchodu.
Signatáři dohody jsou — USA, Kanada a Mexiko v Severní Americe, Peru a Chile v Jižní Americe, Malajsie, Brunej, Singapur, Vietnam a Japonsko v Asii a kromě toho Austrálie a Nový Zéland.


„Když přes 95% našich potenciálních klientů žije mimo naše hranice, nemůžeme dovolit takovým zemím, jako třeba Čína, aby psaly pravidla globální politiky. Psát tato pravidla musíme my a my musíme nacházet nové trhy pro americké výrobky a určovat vysoké normy k ochraně zaměstnanců a zachování životního prostředí. Dohoda, která dnes byla uzavřena v Atlantě, to zajistí", prohlásil Obama.

Americký prezident rovněž ubezpečil, že dohoda bude chránit pracovní místa v USA a životní prostředí „lépe, než jakákoli jiná dohoda v dějinách".


15 komentářů :

 1. Teda Baraku, já nevím. jestli si to Číňani přečtou a naštvou se, tak ti už třeba nepůjčí a máš po určování
  pravidel i jinde...

  OdpovědětVymazat
 2. píše se tam jenom o nacházení trhů pro americké výrobky, ale to je jenom finále, protože tam zcela chybí popis systému drancování "zlevněných" surovin a komodit z celého světa, aby vůbec mohly být ty tzv. americké výrobky vyrobeny

  OdpovědětVymazat
 3. Já bych řekl, že už se namají kam rozpínat. Broskvovice je taky dobrá.

  OdpovědětVymazat
 4. Dvanáctistránkové ? Pokud vím Kanada a Autrálie ji odmítali !

  TTIP má tisíce stran !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky četla, že většina zemí měla výhrady. Ono je to těžké, dohodnout se s 11ti zeměmi, každá má jinou představu a chce jiné výhody. Četla jsem před časem, že Japonsko vůbec nesouhlasí, protože by prý ta dohoda zcela podkopala japonskou ekonomiku.
   Tak uvidíme, má prý dva až tři roky trvat, než všechny parlamenty těch zemí dohodu projednají a schválí.
   Říká se, že nějaká dohoda, buď v Asii nebo ta s EU se schválit musí, za každou cenu, speciálně pro prestiž Obamy, aby tu prý po něm něco zůstalo. Ne jen světové ruiny.
   Z výčtu států už odpadla Uruqay, ta když zjistila o co jde, jak by ji usa vydrancovali, tak z jednání o dohodě odstoupila.
   A až ty asijské země časem začnou zjišťovat, jak jedou dolů, tak budou taky hromadně vystupovat, protože do té doby se postaví Hedvábná stezka, která na sebe navalí takové investiční a obchodní možnosti a příležitosti, že před ní nějaká TTP zbledne.

   Vymazat
  2. Jen technická poznámka. Copak, copak, potíže se čtením? V textu je řeč o DVANÁCTISTRANNÉ dohodě. A to znamená, že se dohodlo DVANÁCT stran. Kolik stránek ta dohoda má, o tom v článku není ani zmínka.

   Vymazat
 5. Já jenom nechápu jak tam mohl vstoupit Vietnam. To jim dříve poskytovaná pomoc od USA nestačila nebo jim někdo vypláchnul mozky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vstoupily tam zejména ty vybombardované mozky, asi se bojí zopakování

   Vymazat
  2. Vietnam se tak "jistí" proti Číně, má z ní obavy. Snaží se pragmaticky využít všechny strany, i když tu genocidu USA nikdy nezapomenou. Za poslední roky tam došlo k velkému ekonomickému rozvoji.

   Vymazat
 6. Světový obchod alá Obama: vy nám budete dodávat vše, co Amerika potřebuje nejenom ke svému životu, ale i dominanci ve světě, no a my vám na oplátku budeme posílat čerstvě vytištěné dolarové bankovky

  OdpovědětVymazat
 7. Je odsouzeníhodné tvrzení pana prezidenta Obamy, že USA budou psát pravidla globální politiky. Odsouzeníhodné je také jeho tvrzení, že pravidla světového obchodu bude psát Amerika, nikdo jiný.
  Nikoli stagnace a ulpívání na zdánlivém a krátkodobém pohodlí současného systému lidského společenství, ale neustálá změna a vývoj vede k pokroku v uspořádání lidské společnosti. Jak by se mohlo změnit současné lidské společenství jsem popsal v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html.
  Před několika dny jsem zjistil, že uvedená navrhovaná změna lidské společnosti je ve velké míře shodná s plánem OSN. Viz článek: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/10/toto-se-stalo-v-zari-osn-zahajilo_5.html

  OdpovědětVymazat
 8. Signatáři dohody jsou — USA, Kanada a Mexiko v Severní Americe, Peru a Chile v Jižní Americe, Malajsie, Brunej, Singapur, Vietnam a Japonsko v Asii a kromě toho Austrálie a Nový Zéland. jsem zvědavý jestli uvedené státy budou obchodovat s USA největším dlužníkem na světe a nejvétším agresorem, osvobození Sýrie Ruskem vykroutí USA krk,darmo vyskakují po Sýrii bude následovat Irak,-Líbye ,-Jemen a USA zústane Afganistan a tam taky brzo skončí

  OdpovědětVymazat
 9. Signatáři dohody jsou — USA, Kanada a Mexiko v Severní Americe, Peru a Chile v Jižní Americe, Malajsie, Brunej, Singapur, Vietnam a Japonsko v Asii a kromě toho Austrálie a Nový Zéland. jsem zvědavý jestli uvedené státy budou obchodovat s USA největším dlužníkem na světe a nejvétším agresorem, osvobození Sýrie Ruskem vykroutí USA krk,darmo vyskakují po Sýrii bude následovat Irak,-Líbye ,-Jemen a USA zústane Afganistan a tam taky brzo skončí

  OdpovědětVymazat
 10. A je to tady. USA se nepřestanou snažit, aby ze všech států, které jsou ochotny se s nimi bavit, vykradli co nejvíce. Zkrátka a dobře USA si chtějí hrát nejen na světového četníka, ale dokonce na monopolního obchodníka. Opět se ukazuje jak je to s jejich (USA) demokratickým smýšlením a pomocí jiným státům. Jejich jediným heslem je "Vydrancovat co se dá a pak za velké peníze poskytnout tzv. pomoc při které seberou i to málo co ještě zbylo".

  OdpovědětVymazat
 11. *** Obama: Pravidla světového obchodu budou psát USA, nikdo jiný ***
  Tak to je opravdu na výsost demokratické. "A komu se to nelíbí, tomu zkroutíme ruce."

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.