Reklama

pondělí 5. října 2015

OSN nechala Saúdskou Arábii vyšetřovat její vlastní zločiny v Jemenu


5.10.2015   Wertyz Report

Šéf Rady OSN pro lidská práva Zeif Ra'ad Al-Hussein v září volal po nezávislém mezinárodním vyšetřování válečných zločinů spáchaných v Jemenu. Vzápětí Nizozemsko podalo návrh rezoluce, která z části volala po vytvoření mise, které bude mít přístup do každé části země. Nizozemská rezoluce se ale potýkala s odporem zemí zapojených ve válce - jemenské vlády, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. A tak Saúdská Arábie navrhla vlastní alternativní text. 

Podle něj by měla OSN pomáhat existujícímu národnímu vyšetřování v Jemenu, které zahájila jemenská exilová vláda se sídlem v Rijádu, stoupenec saúdské intervence v zemi. Mezinárodní organizace saúdskému návrhu odporovaly a podpořily nizozemský návrh.

Ačkoliv USA několikrát vyjádřily, že podpořují nizozemské snahy, pozorovatelé v Ženěvě a New Yorku říkají, že USA nechaly nizozemský návrh zaniknout voláním po vzájemné dohodě, čímž prosadily saúdský návrh. „Bylo to hrozné, USA byly dlouho potichu. Nizozemci měli mít veřejnou podporu od klíčových partnerů včetně USA. jenže během druhého týdne vyjednávání bylo jasné, že potřebnou podporu nezískají. Americká pozdní podpora nizozemského textu v podstatě pomohla Saúdům,“ řekl Nicolas Agostini, ženevský zástupce Mezinárodní federace pro lidská práva.

Nizozemci pod tlakem Saúdů představili nový návrh, který volal po vyslání týmu expertů a pomocného personálu do země s cílem shromáždit data o porušování lidských práv v Jemenu. Saúdové následně ale navrhli novou rezoluci. Ta neobsahovala mezinárodní lidskoprávní tým, místo toho jen žádala OHCHR o poskytování informací ohledně „programu technické pomoci a budování kapacit v poli lidských práv.“ Nizozemci následne svůj návrh o mezinárodní vyšetřování stáhli. Proč? Nizozemská mise při OSN VICE News sdělila, že den předtím, než Nizozemci svůj návrh rezoluce stáhli, americký ministr zahraničí John Kerry mluvil s nizozemským ministrem zahraničí Bertem Keondersem na summitu pro boj proti terorismu.

V pátek tedy byla schválena nová rezoluce. Saúdská Arábie a její spojenci budou moct provádět národní vyšetřování porušování lidských práv Jemenu, jinými slovy, budou tedy vyšetřovat vlastní zločiny, a OSN je podpoří technickou pomocí.


Zdroje: VICE News, Sputnik
Foto: © AP Photo/ Hani Mohammed

11 komentářů :

 1. Propánakrále! Vždyť to je v demokracii západního stylu standard. 11/9 vyšetřoval jeden z hlavních podezřelých, vyšetřování sestřelu MH 17 se účastní jeden z viníků a hlavní podezřelý s právem veta na zveřejnění závěrečné zprávy, Oděský masakr a majdan vyšetřuje hlavní podezřelý, bankovní podvody vyšetřují bývalí zaměstnanci podvodných bank, kteří se pak do těch bank vracejí do vrcholových funkcí. Proč by S.Arábie, takto pevná oporas a hlavní muslimský partner svobody, míru, humanity a lidských práv v boji za mír a demokracii měla být nějakou výjimkou?

  OdpovědětSmazat
 2. Já to vidím tak, že USA si jako chobotnice obtáhla svět, tedy její vlády, ovládla veškeré světové organizace, USA na to měla několik desítek let, dělali to pomaloučku, krůček za krůčkem.
  Když se Rusko vzepřelo, myslím, že Putin ani netušil, proti jaké hydře se postavil. Začal to zjišťovat za pochodu a myslím, že čím více do všeho nahlížel, tím větší chuť dostával, celé to rozbít a postavit svět znovu na pevných nohou a zdravém rozumu.
  A hydra se začala bránit, jenže za Rusko a Putina se už postavila dost velká část světa, s kterou USA nic nenadělají, protože jsou to země jako Indie, Čína, Írán, dost velká část jižní Ameriky, část Afriky a to je zhruba 3/4 obyvatelstva této planety.
  A těmto zemím se samozřejmě zalíbila myšlenka být svobodnými a nezávislými od diktátu USA.
  Takže v této chvíli si Putin mohl dovolit vstoupit do bojů v Sýrii, vypadá to, že zasáhne i v Iráku, ale irácká vláda se jaksi ošívá vyjádřit se jednoznačně, zřejmě na nátlak USA, ale vidím to tak, že jí nakonec nic jiného nezbude, než požádat o pomoc oficiálně.
  Řekla bych, že Rusko, až v Sýrii vyhraje a ISIL v této zemi zneškodní, o čemž pochybovat ani nemusím, protože v sázce Putina je úplně všechno, tak USA budou v takové situaci, že nemůžeme vůbec odhadnout, co udělá na záchranu své výjimečnosti, vůdcovství ve světě, své prestiže jako světového ochránce všeho atd.
  Ono to ani Sýrií a Irákem končit nemusí, protože ISIL se začíná rozutíkávat do okolních států, momentálně i do Jordánska a jaký by to mělo smysl vyhnat ISIL ze Sýrie a nechat ji rozbujet ve vedlejších státech?
  No, bude to ještě hodně zajímavé...
  Musím se smát, jak Cameron vyřvává, jakou chybu dělá Putin, jak se Rusko odebírá do izolace, že nejlíp udělá, když se přidá k jejich koalici a další podobné žvásty a to vyřvává ve chvíli, kdy ruské letectvo a sám Putin, zažívá obrovské úspěchy, jak syřané jim provolávají slávu, div ne jako když Rusko vyhrálo 2. světovou válku.
  Je to úplně stejné, jako když náš prezident (i když stojím za ním, ale ne vždy s ním souhlasím), vyjadřoval názor, že Rusko by mělo být součástí EU ve chvíli, kdy si vytvořilo svoji vlastní Euroasijskou unii.
  Tak mi přijde, že politické elity už vůbec nepřemýšlejí, když si myslí, že někdo vymění svou nezávislost a svobodu za nějaký diktátorský spolek, ve kterém by hráli jen nějakou podružnou roli.

  Jestli teď máme co bedlivě sledovat, tak to jsou kroky USA. Budou to dělat krůček za krůčkem, ale kdo to bude sledovat a skládat jako puzzle, tak bude vědět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, tak obecnou, průřezovou ale i koncentrovanou analýzu jsem už dlouho nečetl. Je sice povšechná a jak říkám obecná, ale za využití mála slov, celkem přesně vystihuje postup, cíle a stav současné moci US ve světě. Když vycházíme z kontextu toho, že tento názor vyslovila žena, tak tedy klobouk dolů. Ne snad proto, že by ženy byly méně inteligentní než muži, to ne. Ale povětšinou jsou nadány tím, že jejich slovním projevem je "vata" - nikoliv zhutnělá fakta. Ne tak v tomto článku. Autorce tedy na něj vřelý dík! Krásný den přeju.

   Smazat
 3. Tak a první střípek do puzzle už tady máme (je to zároveň pěkná podpásovka), tedy Saúdská Arábie ode dneška snížila ceny nafty pro Asii o 1,7 dolaru za barel, což je dost a tím je tato nafta také o 1,6 dolaru levnější jako katarská.
  A také snížila cenu na těžkou naftu pro dálný východ, která je určena pro USA a to o 2,3 dolaru.
  A od kohopak Asie ještě kupuje naftu? No přece od Ruska, že? Tak to vypadá, že je to přímý útok na ekonomiku Ruska, i kdyby měla Saúdská Arábie spáchat ekonomickou sebevraždu, stejně jako EU.
  A nedají si říct a nedají si říct....
  A USA taky bere od Ruska, právě tu surovou ropu, jejíž cenu o 2,3 dolary teď SA zlevnilo.
  Tak tedy první střípek máme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to zrovna ve chvíli, kdy včera ruští ekonomové se spokojeností kvitovali zpevnění rublu díky růstu cen nafty......

   Smazat
  2. Je možné, že na Blízkém východě bude nyní rozehrána složitá hra a Saudům (mimo jiné jsou tam prý třenice v královské rodině), vojensky se jim rozpínání taky moc nedaří a situace v Sýrii a kolem Íránu jim moc nehraje do karet , navíc je stále víc vidět na saúdskou "demokracii" - půjde o krk. Amníci možná budou mít ještě práci aby svou místní prostitutku vojensky udrželi při životě.

   Smazat
  3. Zásadní! http://www.hlavnespravy.sk/vojna-v-syrii-eskaluje-saudovia-a-turci-prihadzuju-nove-zbrane/690097

   V reakcii na ruské letecké útoky na IS štáty Perzského zálivu a Turecko dodali teroristickým skupinám nové zbrane. Irán tiež zmobilizoval vojská. Pozorovatelia hovoria o eskaláciiŠtáty Perzského zálivu sa obávajú, že ruská intervencia môže posilniť postavenie Iránu v regióne. Aj Teherán zmobilizovali sily a je ochotný podniknúť kroky v Sýrii, hlási The Wall Street Journal.

   Rusi v sobotu hlásili úspešné útoky na infraštruktúru IS. Saudská Arábia, ktorá vedie nelegálnu vojnu proti Jemenu už niekoľko mesiacov, sa obáva, že by Irán mohol získať vplyv v tieni Rusov. Arabom sa podarilo zastaviť vyšetrovanie OSN porušovania ľudských práv v Jemene – čo viedlo k pobúreniu mnohých organizácií pre ľudské práva, ako hlásil New York Times.

   Turecko bojuje za svoje vlastné ciele: spolupracuje s teroristickou organizáciou Front al-Nursa proti Kurdom. Front al-Nusra je sýrska pobočka al-Kájdy. Saudská Arábia, Katar a Turecko tiež podporujú skupinu Ahrar al Sham, ktorá je podľa Guardianu klasifikovaná ako “konzervatívna islamská milícia” – trochu eufemistický názov pre skupinu, ktorá má jasne definované náboženské ciele. Turecko vidí zásah Rusov ako riziko, že ich vojenské ciele v boji proti Kurdom môžu byť zmarené......

   Smazat
  4. Ano, v Saúdské Arábii dva právoplatní dědicové, tedy princové, chtějí vyvolat převrat a odstranit asi své strýce, kteří teď na začátku roku převzali v SA vládu, protože oficiální král má nějakou duševní chorobu.
   No a zřejmě to vypadá, že USA tlačí na saúdy, aby dělali kroky, které můžou být pro saúdy zničující.
   Oni to tam američané asi potřebují rozbrojit do nějakého ostřejšího konfliktu kdo-s koho.
   Přestože amíci zjistili, že rusové jsou rychlí, přesní, že mají velmi dobré a přesné zbraně, kdoví jestli ještě lepší než americké, když ty americké F-35 prý nejsou vůbec k ničemu a jsou to zmetky.
   Američané prostě zlenivěli a zdegenerovali, když nemuseli až doteď o nic usilovat, o nic se snažit, všechno ovládali vydíráním, hrozbami nepokojů, barevnými revolucemi - než se jim někdo postavil a teď koukají s otevřenou pusou a nejsou schopni ničeho, protože už to dávno zapomněli.
   Tak popuzují jiné, aby tu práci udělali za ně, jako vždycky, i když to ty jiné může zcela položit, což jsme už viděli.

   Smazat
 4. Svět se vrací do doby, kdy rozhodovala síla (a moc) a ne zdravý rozum. Ten se lidé naučili používat, až když zjistili, že hrubou sílou by se tak akorát vyhubili, ale nic nevyřešili. Jak jinak si vysvětlit, že saudové dostali posvěcení (mandát) od takové organizace jako je OSN, aby vyšetřovali porušování LIDSKÝCH PRÁV v jiném státě!?!? To je prosím země, kde soud vyměří rozsudek 1000 ran bičem a ani nehne brvou! Kde žena je na úrovni služky a ve skutečnosti je jen "miniaturní část vlastnictví" pána! Takoví mají vyšetřovat něco, co jim je úplně cizí! Vše zcela na hlavu postavené, škoda slov!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak . OSN udělala tímto kozla zahradníkem a zbavila se tím veškeré odpovědnosti .Dopadne to tak jako s vyšetřováním sestřeleného letadla nad Ukrajinou .OSN je úplně k ničemu .USA tento spolek ignorují a páchají zvěrstva na celém světě .OSN jen tupě přihlíží .

   Smazat
 5. V Saudskej Arábii popravujú ženy na ulici pred očami policajtov
  Video zde
  http://www.czechfreepress.cz/uvadime-videa/v-saudskej-arabii-popravuju-zeny-na-ulici-pred-ocami-policajtov.html

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.