Reklama

úterý 27. října 2015

Porošenko už nikoho na západě nezajímá.

Ladislav Kašuka
27.10.2015   blog idnes
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko již nikoho na západě v současnosti doopravdy nezajímá. Všichni se teď soustředí na aktuální události v Sýrii.Američané už pochopili, že Ruskou federaci k vojenské intervenci na Donbasu nedonutí, a že možnost, že by Ukrajina mohla dostat nějakým způsobem zpátky Krym, patří spíše do oblasti pohádek, nebo sci-fi. Proto se „novým bojištěm“, na kterém nyní měří (v zastoupení) USA a NATO s Ruskem síly stala Sýrie.

Tato situace vedla k tomu, že na Ukrajině konečně Porošenko, Jaceňuk a spol. pochopili, že se žádné opravdové vojenské pomoci od USA, ani od EU nedočkají, a protože nejsou sami vlastní vojenskou silou schopní porazit povstalecké síly na Donbasu, začalo konečně opravdu platit příměří, bez nějakých větších vojenských provokací ze strany Ukrajiny.

Ukrajinský prezident totiž pochopil, že si musí vybrat mezi zamražením konfliktu a totálním ekonomickým krachem země, protože vydržování bojových jednotek připravených k boji na linii doteku v Donbasu je dlouhodobě nad finanční možnosti Ukrajiny.

Ve snaze se úplně neblamovat před celým světem, si proto nyní hraje na „prezidenta míru“ ve světě a zároveň dělá silácká gesta doma, aby neztratil tvář před radikály z Pravého sektoru a dalšími ozbrojenými skupinami, které mu vyhrožují novým Majdanem, pokud bude dělat nějaké ústupky povstalcům, nebo Rusku.

Otázkou do pranice zůstává, jak dlouho pan Porošenko dokáže sedět na dvou židlích a jestli, pokud vypuknou na Ukrajině nepokoje, bude schopen je ustát, nebo mu nezbude nic jiného, než utéct do Německa, nebo do USA, podobně jako jeho předchůdce musel utéct do Ruska.

Jestli taková situace nastane a na Ukrajině se chopí moci radikálové z neonacistických organizací, můžeme se nakonec dočkat další eskalace ukrajinského konfliktu. Do té doby si však většina světové veřejnosti na Ukrajinu ani nevzpomene, protože boj Ruské federace a jejich spojenců proti Islámskému státu v Sýrii se zdá být mnohem zajímavějším tématem, než zamražený konflikt na Donbasu.

7 komentářů :

 1. Jako vždy, je to asi tak, jak píšeš Ladislave. Zdravím a přeji ať se daří. L.P.

  OdpovědětSmazat
 2. Ekonomika udělá své tak či tak. Porošenko ví, že se blíží konec, pokud ne pak je blázen. Což je samozřejmě taky možné. Natahování agonie umožní pouze natahování konfliktu. Občas se někde musí vystřelit, aby vojáci mohli dál trčet na pozicích, ale aby to zase nepřešlo do velkých bojů, které by stáli mnoho a navíc hrozili totální porážkou. Kdyby se vyhlásil mír a mobilizanti byli propuštěni do civilu, byla by to pro Porošenka totální pohroma, protože kam by je dal, čím by je platil? Dnes může pořád operovat vojenskou hrozbou Ruska a škemrat almužny ze západu. Nicméně kolaps to jenom oddaluje. Nakonec se Ukrajina rozpadne. Už teď je v bojích poničeném Luhansku a Doněcku vyšší životní úroveň, než na území pod kontrolou Kyjeva. A čím víc se bude Kyjev nořit do sraček, tím větší tento rozdíl bude. Budoucnost vidím tak, že vznikne pár jižních států, které budou usilovat o členství v Ruské Federaci. S tím Moskva spěchat nebude, není důvod. A zbytek se rozčlení na oblasti usilující o připojení k Polsku, Maďarsku, Rumunsku. A samozřejmě kolem Kyjeva zůstane tvrdé jádro, které ovládne nějaký fašistický režim, bída a strach. To jádro bude zpočátku držet na uzdě i oblasti, které nejsou vysloveně proruské, ale až se to propadne do chaosu, zůstane osamoceno. Sláva velké Ukrajině! :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Anonymní27. října 2015 13:04
  vidím to úplně stejně
  J.

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý postřeh. Americkým stratégům to zase nevyšlo. Naplánováno to bylo dobře - odstranění nepohodlného prezidenta a vlády demonstracemi na náměstí, se střílením do demonstrantů, takový egyptský scénář. Pak dosazení proamerické vlády, provokace ruské menšiny na východě, provokace Ruska pro vyvolání konfliktu s ním, jeho ještě větší obklíčení, vytlačení Ruska z Černého moře americkou základnou na Krymu. Ale zase se to zadrhlo. Ukrajina ztratila Krym v referendu jeho obyvatelstva, na Donbasu vznikly samostatné útvary, Rusko se do konfliktu nepodařilo zatáhnout, občanská válka se dvěma značnými porážkami vlády, hospodářský úpadek a hrozba bankrotu. Dosazení mouřeníni nesplnili svoji úlohu. Evropa se vyděsila z těch finančních nákladů co jí to stojí a děsí se ukrajinských uprchlíků nádavkem k těm dosavadním. O ozbrojený konflikt již nikdo nemá zájem, Ukrajina se stala břemenem a s Řeckem, uprchlíky a otřesenou EU se již nedá počítat, USA mají větší starosti všude jinde. Takže Ukrajina již nikoho nezajímá a její mouřeníni časem skončí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jde o to aby skončili tak jak si zaslouží . V dobrém případě pro ně ve vězení a v tom špatném ale velmi pravděpodobném na kandelábru .

   Smazat
  2. Takže vyvstává otázka co bude pro svět prospěšnější, ale každopádně Kyjevští protagonisté si za smrt všech neviných občanů zaslouží ten nepřísnější trest. Mělo by se říci oko za oko a zub za zub. A sestřelené letadlo je další malus pro vynesení soudů.
   Sims.

   Smazat
 5. Po ukázce Ruské síly v Sýrii, polévá tu černou opičku v bílé chýši studený pot vždy, když si pomyslí, co by se mu stalo, kdyby se mu podařilo vyvolat konflikt s Ruskem na Ukrajině. Určitě z toho má i děsivé sny. Z Ukrajiny uteče, ale tak, aby to nevypadalo jako úprk před Ruskem. A Porošenko se může jít pověsit sám, dřív než ho pověsí sami Ukrajinci.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.