Reklama

sobota 31. října 2015

Promítly se mi současné problémy hledání nového českého státu


31.10.2015  První zprávy
Mezi vyznamenými osobnostmi, kterým prezident ČR Miloš Zeman udělil státní vyznamenání byl i publicista Jan Petránek. Rozhlasový zahraniční zpravodaj si vyznamená velmi považuje stejně jako Český rozhlas, s kterým Petránek od roku 1990 dodnes spolupracuje.
"Promítly se mi před duševním zrakem naše dějiny. Jsem naživu přes 80 let, pamatuji Mnichov, protektorát Hitlerův, pak roky nadějí, pak protektorát Stalinův. A současné problémy hledání nového českého státu. Ty mne tíží nejvíc,“ řekl Jan Petránek na programu Českého rozhlasu Dvojka.

"V mém věku mi už moc času nezbývá. Ale nikdy jsem nebyl pesimista. Jen jsem si při ocenění vyznamenáním za zásluhy říkal kennedyovské: Udělal jsem, co jsem mohl, pro své milované Čechy krásné a Čechy mé? Kdo mě zná, ví, že nejsem patetický. Tak to říkám upřímně. A ptám se jiných: Copak děláte dobrého?"


(ps, Prvnizpravy.cz, Foto: Petr Skála -
Jan Petránek při svém vystoupení na veletrhu Svět knihy 2015)
Související:
Prezident republiky udělil státní vyznamenání
Petránek: Dovedete si představit, že bychom začali střílet Slováky 

11 komentářů :

 1. Všichni se snažíme.......jenom jsme se zapomněli sdružovat....většina lidí stojí mimo občanské a politické celky a tak nás řídí koho napadne....

  OdpovědětSmazat
 2. To je pravda a proč se nesdružujeme? Jako vždy stejný scénář, jeden druhého by utopil na lžičce vody. Netolerance, závist, pokrytectví, maloměšťáctví, jenom kvetou. Češi se od jakživa semknou až když už jim je jó zle. Jenomže to už taky může být pozdě a potom bude pozdě bycha honiti. Proč zrovna letos je výročí mistra Jana Husa? Chytrému napověz, blbec to stejně nepochopí. Copak jsme všichni už prošli debilizací národa? Líbí se mi výrok V.V. Pjakina v Otázkách a oidpovědích, "všechno jde správným směrem". To by určitou naději vzbuzovalo, jenže to platí pro Rusko, my jsme zase na tý blbý straně...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za souhlas. Nicméně to nevidím tak černě. Mezi lidmi narážím na netoleranci a pokrytectví jen zcela sporadicky. Spíše se setkávám s dobrotou a ochotou běžných lidí. To, že se nesdružujeme, připočítám spíše principům polistopadového vývoje. Nedošlo zde totiž k převzetí moci moudrými a nezištnými vůdci, kteří by občany učili demokracii, ve smyslu sdružujte se a tím ovlivňujte politické dění, ale národu bylo vsugerováno: "hlavně volte, to je demokracie".......a sdružovat se budeme my, samozvaní!

   Smazat
  2. Vážení přátelé. V tom našem malinkém státečku to jde od deseti k pěti. Ti co jsou nahoře převážně zneužívají svého postavení a kradou a ti dole na ně musí dělat. Největší problém také vidím v tom, že se nezdružujeme a jsme v podstatě jedna individualita vedle druhé a že toto je již dáno výchovou od dětství. Rodiče mají na svoje děti velmi málo času, protože musí existenčně zajistit chod rodiny. Ve školách se dnes mládež taky nevede ke sdružování a ani a to především k národní sounáležitosti a národní hrdosti. Mladí, samozřejmě ne všichni, již pomalu dnes neumí pořádně česky a bez cizích slov by se asi už nedomluvili. Přitom naše krásná řeč má výraz pro všechno, jen tyto výrazy používat a naši mládežm je učit. Je to velká škoda a jen doufám, že to nebude trvalý jev, že jako národ se opět najdeme a zchopímea bude hrdí na to že jse jeho příslušníky.

   Smazat
 3. Touto cestou gratuluji panu Petránkovi k udělení vyznamenání.
  Také něco pamatuji a pana Petránka mám v oblibě za všechny jeho komentáře.Nemusel se hrbit nikomu za celý svůj plodný novinářský život.Co je podstatné,ani v současné tíživé situaci Evropy,ohledně utečenců,ohledně Ukrajiny,ohledně Ruska,ohledně BV,nemusí uhýbat,kličkovat vyjádřením.
  Přeji panu Petránkovi hlavně to zdraví.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 4. Moudrý muž mezi mnoha moudrostí neoplývajícími. To je pan Petránek v ČRo. A ke sdružování - pracuji na tom, oslovuji sdružení, kritické myslitele, webové iniciativy, některé nepolitikařící partajníky - zatím převažuje zájem a osmělování se. Jinak existuje sdružovací platforma v podobě Aliance, např. přes NWOO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli důvodem není fragmentace společnosti a nekompatibilní hodnotový žebříček. Těžko můžete chtít po nadějném mladému týpkovi v BMW jdoucího na golf se "správnými" lidmi aby se s vámi sdružoval za záchranu země. Tihle lidé ( a je jich požehnaně ) vás prodají a je jim jedno komu a ještě za to, že vás prodali budou od vás chtít výpalné! Ten se bude chtít sdružovat tak s Bakalou, Rittigem, Koženým..... a udělá pro to kamarádství všechno. A ještě vétší množství je karieristů, kteří polezou lidem po hlavách jen aby se vyšplhali co nejblíže k obrazu svých vzorů. Tedy v základní rovině tu máme dvě nekompatibilní skupiny. Jedni jsou staromilci tradičních hodnot a etiky a druzí všehoschopní stoupenci konzumu. A tyhle paralelní světy jsou prolnuty mikrosvěty osobních zájmů a priorit, které anžto nemají společného cíle se nemohou sejít.

   Smazat
 5. Z Vašeho vyznamenání mám radost a blahopřeji.
  Myslím, že lidé si znovu začínají uvědomovat pojmy vlast, národ.
  Podle mne trošku pozdě. Ale přece.
  A taky to , že nejsme jen já, já, já, Jsme my.
  Zatím solidarita mezi lidmi není příliš poznat. Ale já v ni věřím.

  OdpovědětSmazat
 6. Z Vašeho vyznamenání mám radost a blahopřeji.
  Trochu pozdě, ale přece si lidé začínají uvědomovat pojmy vlast, národ.
  A také to, že není jen já, já, já, ale existuje MY.
  Solidarita mezi lidmi zatím moc nefunguje. Přesto v ni věřím.

  OdpovědětSmazat
 7. Omlouvám se, myslel jsem, že se můj příspěvek ztratil, takže trošku jinými slovy- jsem opakoval podruhé..
  Snad to tolik nevadí-opakování je nakonec matka moudrosti

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.