Reklama

středa 7. října 2015

Průlomový rozsudek evropského soudu ohledně fízlování USA

Václav Umlauf
7.10.2015  E-republika


Nejvyšší EU-soud dospěl k názoru, že v případě konfliktu mezi ochranou lidských práv a národní bezpečností USA zvítězí zájmy národní bezpečnosti.


Toto úterý, 6. 10. 2015, vydal Court of Justice of the European Union (CJEU) v Lucembursku klíčové rozhodnutí nazvané The Court of Justice declares that the Commission’s US Safe Harbour Decision is invalid. Jde o dosti drtivý úder pražské kavárně a všem milovníkům US-demokracie, klikněte si na odkaz obsahující usnesení soudu. Evropská unie již nepovažuje Spojené státy za "bezpečný přístav" (safe harbor) pro data. Fízlovací spolek zvaný Národní bezpečnostní agentura (NSA) byl po informacích Edwarda Snowdena deklasován na zločineckou agenturu.

Snowden odhalil v roce 2013, že NSA si tvořivě upravila oddíl 702 zákona Foreign Intelligence Surveillance tak, že fízluje kohokoliv a kdekoliv. Tento program je známý pod jménem "Upstream". NSA není povinna prokázat pravděpodobnou příčinu trestného činu před soudem nebo před soudcem zkoumajícím oprávnění sběru dat. Další program z bloku 702 nazvaný PRISM, výslovně sbírá komunikaci zacílenou na jednotlivce od poskytovatelů, jako je Facebook, Yahoo a Skype.

NSA podle rozhodnutí soudu umožňuje tak rozsáhlé intervence státní moci do svobod občanů, že vláda USA porušuje základní lidská práva. Tím pádem CJEU prohlásil za neplatnou mezinárodní dohodu o obchodním sdílení dat, kterou USA fedruje. Vláda USA řekla, že všechno, co dělá, je v naprostém pořádku i podle norem EU, viz její obranu během soudního řízení. Soud dospěl k názoru, že v případě konfliktu mezi ochranou lidských práv a národní bezpečnosti USA, zvítězí zájmy "národní bezpečnosti" a tím dochází k porušování lidských práv evropských občanů. Tento stav je z hlediska soudu nepřijatelný pro země Evropské Unie, které mají jinou právní kulturu než USA. Snowdenovo odhalení dostalo potvrzení na nejvyšší soudní úrovni EU. Trapnost a politická degenerace medií a EU-politiků, včetně Evropského parlamentu, je v tom, že tento průlomový rozsudek prakticky nikdo nezmínil a nekomentoval.

Shrňme z našich starších článků základní důvody, které vedly nejvyšší evropský soud CJEU k rozhodnutí podporující nekompromisní obranu lidských práv v kauze bezpečnosti dat evropských občanů a firem:

Vláda USA monitoruje i provoz na velkých serverových stanicích (tzv. cloud storage), přes které běží citlivá data velkých evropských firem. Jejich obchodní zájmy jsou tedy přímo ohroženy. 

Velkou část špionáže vůbec neprovádí vládní agentury, ale kontraktované soukromé firmy jako např. ona firma Booz Allen Hamilton, v níž pracoval právě E. Snowden. Co tyto firmy se získanými daty dělají, je naprosto nejasné a neprůhledné. Kvůli globálnímu přenosu dat se tedy fakticky stalo, že evropský zákon o ochraně dat je ve skutečnosti neúčinný. EU legislativa v tak závažné věci nesmí být k smíchu, proto musí se Spojenými státy vážně jednat. 
Aktivistické weby potvrdily, že v několika dokumentovaných příkladech byly tyto špionážní instituce využity k tomu, aby místním úřadům dodaly údaje o různých veřejných aktivitách. Soukromé špionážní agentury tedy slouží k potlačování demokracie.
Ředitelé těchto firem jsou bývalí vysocí politikové, generálové a vedoucí úředníci v CIA. Skrze mechanismus tzv. "otočných dveří" (revolving door) volně pendlují mezi soukromým a státním sektorem. Vzniká začarovaný kruh politického a soukromého lobbingu a tím se koncentruje moc jednoho procenta nad celou společností za pomocí státního aparátu.


Na E-republice psali o tématu:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!


 

Související články:

6 komentářů :

 1. DALŠÍ ZAKÁZKA PRO RUSKO -- VYTĚSNIT USÁKY Z EVROPY JE TO BANDA HORŠÍCH TERORISTŮ JAKO JE ISIL A DĚLAJÍ V EVROPĚ JEN BORDEL A BRUSELSKÝ ŠAŠKY PŘIBALIT !!!!!!!!!!!!!!!!!§

  OdpovědětVymazat
 2. Uvádíte zastaralou informaci - přečtěte si:
  Evropská data budou předávána Americe navzdory rozhodnutí Evropského soudu - http://zvedavec.org/vezkratce/11274/

  OdpovědětVymazat
 3. No,no, už se amíci vytěsňují.
  I když snad některé organizace by chtěly dál dodávat údaje do Ameriky, jak to píše Zvědavec, myslím, že stačí pár žalob právě k tomu Evropskému soudu a bude to.
  Konečně snad už si Evropa začne dělat pořádek ve svých věcech, protože se jinak EU opravdu rozpadne.
  Proti americe je negativně naladěna hodně velká část Evropy a dává to jasně najevo, takže pro EU vyvstala otázka - zachránit sebe nebo ameriku?

  OdpovědětVymazat
 4. Hlavně že redakce v čele s imbecilním Dvořákem ráda provozuje tyhle žumpoidní stránky na technologii Blogger patřící Googlu. Tomu říkám sraní si do huby.

  OdpovědětVymazat
 5. 15:26 -
  Vy hlupáku,a jak to má jinak udělat?kdyby to šlo jinak ,tak by to asi jinak udělal..!?ale vám jde spíše o to ,abyste mohl ukojit svè koprolální psychotendence a mohl sprostě nadávat!hulváte...
  jituš

  OdpovědětVymazat
 6. Výhradně pro idiota A 15:26 se sděluje, že přesně tak, jak se Rusko i Svět pomalu odstřhávají od dolaru, bankovních karet, SWIFTu etc., a hledají a realizují si svoje vlastní náhrady, tak to bude i se sítí sítí. Dočkej huso klasu říkala moje babička. Jinak ten mechanizmus "revolving door" (otočných dvěří) při realizaci zlodějské politiky US se ihned ujal a rozkvetl i u nás. A tak jak padne na Západě, tak padne i tady. Jenom to chce, aby se Putinovi a Rusku dařilo stále alespoň tak, jak se mu daří. A ono to tak bude. Protože situace je zralá a rychle dozrává tím, že lidi a státy jsou víc a víc nespokojení. Právě i díky internetu .... tak kdo si "sere do huby" inteligente. Vždyť, jak trdíš, je to výdobytek US. Pěknou past na sebe nachystali.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.