Reklama

úterý 27. října 2015

Rusko bojuje v Sýrii desetkrát levněji, než USA v Afghánistánu,píší Financial Times

27. 10. 2015   První zprávy 
Financial Times uvedl, že si Rusko, navzdory krizi, může dovolit vojenské operace v Sýrii. Zejména proto, že vojenská kampaň Moskvu stojí mezi 2,3 a 4 miliony dolarů za den - asi desetkrát meně, než Washington utratí v Afghánistánu.Podle Levada-Center, nicméně veřejná podpora Rusů pro vojenskou akci v Sýrii přesáhla 70%, a VTsIOM řekl, že obliba Putina vyšplhaly na bezprecedentní čísla - 89,9%.
Pro všechny západní vůdce, kteří spustili vojenské operace mimo své země během těžké recese, bylo velmi obtížné přesvědčit své lidi, že je třeba za ni zaplatit. Ale když v pátek ruská vláda poslala ke schválení Státní dumě návrh rozpočtu pro rok 2016, tak nikdo ani zmínil leteckou kampaň Vladimira Putina v Sýrii, poznamenal autor na The Financial Times.

Nízké ceny ropy, slabý rubl a západní sankce vedly k tomu, že v první polovině roku 2015 ruská ekonomika poklesla o 3,4%. Podle návrhu rozpočtu na příští rok důchody porostou o více než 4%, - ale tento údaj je hodně pod úrovní inflace na 12%, uvádí se v článku.

Vojenští odborníci se však domnívají, že Rusko, navzdory krizi si může dovolit vojenské operace v Sýrii. Jsou levnější ve srovnání s podobnými opatřeními USA, a navíc zvýšení výdajů na obranu za 17 let pomohlo „naplnit kapsy z armády". Podle odhadů Financial Times a údajů IHS Jane, i když Rusko bude i nadále útočit ze vzduchu na současné úrovni po celý rok, utratí méně než 3% finančních prostředků z rozpočtu na obranu pro rok 2016. Podle hlavního analytika IHS Jane Bena Moorese, taková kampaň stojí Rusko mezi 2,3 až 4 miliony dolarů denně.

Pro následující rok mají výdaje rozpočtu na obranu dosáhnout 3,15 bilionu rublů - více o 0,8% než v roce 2015, píše autor. Nicméně, více než čtvrtina rozpočtu v letošním roce byl určena pro vojenské výdaje, lví podíl na vojenského rozpočtu je tajný. Nedostatek veřejné kontroly umožňuje Putinovi, aby i nadále házel široce medializované „geopolitické výzvy Západu".

Podle Levada-Center, nicméně veřejná podpora Rusů pro vojenskou akci v Sýrii přesáhla 70%, a VTsIOM řekl, že obliba Putina vyšplhaly na bezprecedentní čísla - 89,9%.

National Interest: Ruské zbraně budou schopné zničit Islámský stát!

Mooresovy výpočty jsou založeny na předpokladu, že z letecká základně v Latakii, kde je umístěno 36 ruských bojových letounů a 20 helikoptér, se uskuteční každý den asi 30 misí a v každé z nich se vypustí pět bomb. Kromě toho bere v úvahu rozmístění asi 1500 vojáků a podporu loďstva. Podle IHS Jane tak Rusko pro své operace v Sýrii utrácí o něco více než jednu desetinu částky, kterou v USA vynakládají každý den na podporu stejného počtu vojáků v Afghánistánu. To je umožněno tím, že Rusko může ušetřit palivo, podporovat armádu z moře, platy vojáků, ceny potravin a lékařů jsou nižší než v americké armádě, vysvětluje Financial Times.

Ostatní vojenští odborníci - jak ruští, tak i zahraniční - říkají, že přesně odhadnout náklady Moskvy pro operace v Sýrii je nemožné, kvůli neprůhlednosti ruského obranného rozpočtu. Nicméně, i oni se shodují, že ve srovnání s celkovými vojenskými výdaji, je tato položka velice nízká.
Jiří Kouda,První zprávy

6 komentářů :

 1. oni ani rusové nebojují zadarmo a určitě si od Asada nechají zaplatit. Takže přinejmenším budou na svých. Určitě je to nezruinuje, jak někteří ušáci doufají.
  J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zcela jistě to bude právě naopak....Viděl jste,jak vypadá území a města po tom,co se tam přehnala ta válka?! To chudák Assad bude dávat dohromady 50 let a Rusko mu bude muset pomoci a hodně...

   Vymazat
  2. Pro 13 45:
   Ano, ta země je zcela rozbombardovaná,ale jaksi jsi zapomněl,že takhle zničená města tam byla již před rokem a zcela jistě to nebylo vinou Ruska. Ta válka tam jede na tvrdo 4 roky. A jak dlouho tam válčí Rusko - 4 týdny? To je pouhá padesátina doby války, že? Před vstupem Ruska tam proti sobě stříleli asi praky a motykama se mlátili po hlavách, že?
   Pepan

   Vymazat
 2. pro 13.45 Toluene, Velký bratr tam sype výbušniny již 4 roky. To je teda Rus velmi efektivní, když to (podle tebe) dovedl rozbít na padrť za necelý měsíc! Zas Amík dostal na prdel! Hádej od koho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám velké obavy , že Velký bratr se s tímto stavem jen tak nesmíří . Něco Ušáci chystají .Zatím co Rusové dělají pořádek v Sýrii tak Amíci překotně lifrují vojenskou techniku k hranicím Ruska . Toto nemůže dobře skončit . Za každou cenu chtějí rozpoutat válku , která by smazala jejich obrovské dluhy . I za cenu zničení této planety . Asi v tomto smyslu : když nebudeme vládnout světu my USA tak nikdo .

   Vymazat
 3. 17:44 Tím lifrováním techniky k Rusku myslíš těch pět zastaralých tanků a pár rezavých OT ček v Litvě? To Rusy určitě vyděsí k smrti.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.