Reklama

úterý 13. října 2015

Rusko s Íránem si urvaly mohutné zisky v „zatím nejzuřivějších bojích v Sýrii“13. 10. 2015 AC24

Minulý týden jsme o příští fázi Syrské občanské války řekli: „V případě, kdyby nebylo dostatečně jasné, co se má stát, krátce poté, co Ruské letectvo stráví pár dnů oslabováním pozic protirežimní opozice v poli, tak nám dovolte to formulovat: s úprkem opozice díky dnům leteckého bombardování vyšle Írán čistící četu Hizballáhu, šíitských milicí a Quds, která osobně zajistí, aby byl kdokoliv, kdo po úderech Su-34 ještě zbyl, hbitě odstraněn zblízka. Tím jsme se uchýlili k vysvětlení, že Rusové poskytují letecké krytí pro to, co je vlastně íránskou pozemní invazí na podporu Assadova režimu.


Kdyby Teherán tuto zemi ztratil ve prospěch Západu, tak by to pro něj byl určitě špatný obrat událostí, Sýrii totiž potřebuje, aby udržel regionální rovnováhu sil a udržel si zásobovací trasy pro Hizballáh do Libanonu.

Samozřejmě, že Íránci jsou v Sýrii v poli už roky, ale jak už jsme při četných příležitostech vysvětlovali, Teherán se potřeboval držet poněkud opatrně v pozadí, aby ho nebylo moc kvůli jaderným vyjednáváním vidět. Teď, když byla ta jednání převážně uzavřena, a co je důležitější, když má teď Írán ruské velmocenské schvalující razítko, tak se všechno předstírání, že to v podstatě není pozemní vpád, už opouští. Na podporu tohoto tu máme Reuters s posledním:


Syrská armáda a spojenecké síly podporované ruskými válečnými letouny v pondělí dosáhla dalších úspěchů ve svém ofenzivním tlaku proti povstalcům ve skoro nejzuřivějších srážkách týdne, uvedl pozorovatel.

Ruské tryskáče provedly nejméně 30 náletů na město Kafr Nabuda v provincii Hama v západní Sýrii a tuto oblast zasáhly i stovky granátů, když ho Syrská armáda s bojovníky Hizballáhu zčásti zabrala, řekli syrští Pozorovatelé lidských práv.

Síly loajální k presidentu Bashar al-Assadovi v posledních několika dnech díky ruské intervenci znovu zabraly území blízké pobřežnímu srdci vládního zázemí na západě, čímž zvrátily úspěchy rebelů dosažené počátkem roku.

Provládní síly včetně libanonské skupiny Hizballáh v pondělí zabraly jižní část Kafr Nabuda, řekl pozorovatel Rami Abdulrahman.

V bojích, dělostřelbou a nálety byly zabity a zraněny tucty povstalců, řekl.

„Toto jsou nejnásilnější bitvy na severním venkově Hama od zahájení spojených operací Ruského letectva a Syrského pozemního vojska před několika dny,“ řekl.

Rovněž v Libanonu sídlící televizní stanice al-Maydeen referovala o zabrání jižní části Kafr Nabuda. Zabrání Kafr Nabuda přivede vládní síly blíže k pozicím zaujímaným povstalci podél hlavní dálce propojující hlavní syrská velkoměsta.

„Toto město je velice důležité a strategické,“ řekl Abdulrahman.
A více od BBC:


Syrské síly podporované militanty Hizballáhu z Libanonu údajně po těžkých ruských náletech dosáhly proti rebelům významných úspěchů.

Zisky vlády jsou hlášeny z provincií Idlib, Hama a Latakia. Rusko říká, že jeho letouny provedly za posledních 24 hodin nad Sýrií více než 60 misí a že hlavním cílem byla skupina Islamistický stát.

Ale ruské nálety měly zjevně těžký dopad i na rebely, ať už bojující s vládou nebo s IS. Hlavní bitevní fronta je teď blízko klíčové dálnice propojující metropoli Damašek s dalšími významnými městy včetně Aleppa a věří se, že síly presidenta Bashara al-Assada se snaží rebely odříznout v Idlibu.

Idlib před ruskou intervencí skoro připadl ke koalici rebelů, která vážně ohrožovala pana Assada a jeho zázemí stejně jako bojovníky IS, hlásí BBC redaktor pro arabské záležitosti Sebastian Usher.

Vládní síly se v podstatě pokouší vybojovat si zpět oblasti, které počátkem tohoto roku severně od velkoměst Hama ztratily a severní hory provincie Latakia u pobřeží.

Rebelové tam pronikli, když sjednotili své řady a dostalo se jim větší součinnosti s podporou jejich sponzorů z vnějšku, tj. od Turecka, Saúdské Arábie a Kataru.


To představovalo skutečnou hrozbu zázemí režimu Bashara al-Assada a téměř určitě to spustilo ruskou intervenci i vystupňovanou roli Íránu.

A opět je to Rusko na obloze a Hizballáh na zemi, a jak všichni dobře vědí, Hizballáh to je prostě Írán.

Mezi tím zvyk Teheránu oficiálně popírat svou přítomnost v poli utrpěl dost nepohodlným faktem, že v Sýrii pořád umírají íránští vojáci. V pátek ohlásila Reuters, že byl zabit Hossein Hamedani, íránský generál a blízký přítel velitele Quds Qassema Soleimaniho, když „radil“ syrským vojákům u Aleppa:


Íránský generál Revolučních gard byl zabit u Aleppa, když radil Syrské armádě v bitvě proti bojovníkům Islamistického státu, uvedly tyto gardy v pátečním prohlášení.

Gardy sdělily, že generál Hossein Hamedani byl zabit ve čtvrtek v noci a že hrál „důležitou roli při posilování fronty Islámského odporu proti teroristům.“

Írán je hlavní regionální spojenec syrského presidenta Bashara al-Assada a poskytoval mu během čtyřleté Syrské občanské války vojenskou a ekonomickou podporu.

Veterán z Íránsko-irácké války z let 1980-88 Hamedani se v roce 2005 stal zástupcem nejvyššího velitele těchto elitních sil.

Co nám vše výše uvedené naznačuje, je to, že vlna se zcela jasně obrátila, a ač se do domů bezpochyby vrátí v pytlích na mrtvoly více Íránců, než bude všechno dokonáno, tak je teď už jen otázkou času, kdy se USA a jejich „koaliční“ partneři budou muset rozhodnout, zda snesou Assada zpět u moci, nebo jinak budou muset spočinout nohou v poli, aby vzdorovali této ofenzivě, protože těm „bojovníkům za svobodu“ se náhle už tak dobře nevede.


Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com

12 komentářů :

 1. Oni se bijí a ropu a plyn, budou to ale Češi nakoupvat, při tepelné ztrátě domů do 2 kW ?

  https://www.youtube.com/watch?v=g01lYZab-Lc

  Rychlovarná konvice má větší výkon. topit v nových domech netřeba.

  OdpovědětSmazat
 2. Konečně zpráva přinášející povzbudivou naději na obrat v boji proti IS a dalším tamním zmetkům!
  Ikdyž ta mapka rozložení sil stále dává tušit, že Assadovská koalice tam bude ještě mnoho "práce" se všemi místními šváby, kteří tam operují v žoldu USA či místních despocií.
  A že by se ta koalice (spolu s Kurdy) hlavně měla zmocnit syrského příhraničí podél Turecka, kudy do oblasti jistě proudí pomoc. A z oblasti ven zas uloupená ropa.
  Osvoboditelům Sýrie přeji hodně zdaru!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osvoboditelé od 75% sunnitské menšiny. To je fakt dobrý hlod, ten si musím někam zapsat.

   Smazat
  2. To si opravdu zaznamenej a k tomu si přidej, že Assada v posledních prezidentských volbách volilo10 319 723 voličů ( tedy 87%) . Voleb se účastnilo 11 634 412 voličů z 15 845 575 Syřanů, kteří se mohli zúčastnit hlasování. Takže nejspíše i ta tvá 75% menšina ze zdrcující části volí Assada. Zajímavé , ne?

   Smazat
  3. 10:09
   Ty o těch volbách moc nevíš, viď? Skoro všechny kandidáty hned v úvodu vyřadí ústavní soud. Povolili jen 3 o kterých nikdo nic nevěděl. Všude visely jen obří bilboardy s Asadem. Jak se mohlo voleb účastnit 75% voličů když většina je jich na útěku, v táborech mi také není jasné. A proč za Asada ty miliony jeho příznivců nebojují už vůbec ne.

   Smazat
  4. Do Assada bijí v rozhlase a televizi skoro ze všech sousedních zemí i od nás z pražského Hagyboru. Okaté uřezávání hlav v přímém přenosu, ot je také tlak na to aby lidé utekli a nebojovali. Dál rozsévání náboženské nevraživosti a nenávisti - embargo, placení a výcvik teroristů, co si hrají na demokratickou opozici - to všechno je paleta podjebůl a zločinů, které ušili na Sýrii. A ty se budeš hádat, jak proběhly volby. No nejsi vůl.

   Smazat
  5. Samozřejmě že se budu hádat když vím, že v Sýrii žije (žilo) 75% Sunnitů kteří Asady opravdu nikdy neměli v lásce a 12% minorita Asadových Alavitů jim vždy vládla bezohledným způsobem.

   Smazat
  6. 11:14

   A jak to víš;)

   Byl jsi v Sýrii, máš na Fcb alespoň 100 Syřanů;)???

   Nebo jsi to viděl v televizi :D:D:D, četl v novinách a ve svodce SSA ambasády;)

   Sledujme fakta, Asad pořád MÁ armádu ze Syrských odvedenců.
   4 roky za něj tato armáda bojuje proti teroristům lépe vyzbrojeným, lépe vycvičeným s bojovými zkušenostmi z rozbíjení Jugoslávie, s teroru v Čečensku, z likvidace prosperující Lybie a proti nim stojí většinově Sunnitská Asadova armáda složená, většinově z čerstvě odvedených branců;) s do této doby zastaralou Ruskou výzbrojí z 80 let minulého století;)
   A ta většinově Sunnitská armáda za Asada a Sýrii, BOJUJE!!! Přestože všichni vojácí vědí co jim Američtí žoldáci z ISIS provedou, když je zajmou.

   Nenávist mezi Alávity a Sunnity mezi muslimy a křesťany v Sýrii, za Asada, před útokem SSA teroristů, byla asi na úrovni nenávisti mezi Čechy a Slováky, nabo mezi Pražáky a Brňáky;)

   To teprve nyní a to i v Iráku či Lybii se, prozatím bohužel úspěšně, snaží rozdmýchat náboženskou a kmenovou nenávist hordy SSA teroristů s ISIS a další Emerické mrdky.

   I Češi se Slováky i Pražáci s Brňáky by se někteří dokázali zabíjet, pokud by k tomu dostali příležitost a i u nás by mohlo odstartovat kolečko teroru, pokud by jej NĚKDO přes svou ambasádu podporoval a přidal na některou stranu pár svých hrdlořezů. Naštěstí nemáme nic, kromě své polohy a občas i šikovných ručiček, co by světový terorist č:1 SSA potřeboval, tak se to omezuje pouze na pár vyšilujících chudáčků s červenými kartami;)

   Opravdu utíkají Syřané více před Asadem, který jim zajišťoval životní úroveň podobnou té naší, nebo před ISIS, co jim řeže hlavy a nutí je žít ve středověku?

   Ruskému a Íránskému snažení o osvobození Sýrie od Amerických mrdek, zdar;)

   Slunce v duši;)


   Smazat
 3. Kdo je "Svobodná syrská armáda?"
  http://news.e-republika.cz/article3336-Kdo-je-Svobodna-syrska-armada

  OdpovědětSmazat
 4. MH 17 -

  Právě jsem sledoval na RT prezentaci o sestřelení MH 17. Rusové jim vypráší frak tak jak to udělali ÚSÁKŮM v Sýrii -

  Závěry konference:

  1. BUK 9M38 raketa sundala letadlo, která byla v té době ve vlastnictví Ukrajiny, Rusko tento model dávno odstranili z jejich výzbroje - rusové tento typ prostě neměli

  2. Raketa byla odpálena z území kontrolovaným Kyjevem ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už aby se to světu ukázalo... Za sestřelením MH 17 stojí také ukrajinský oligarcha Kolomojskij. Porošenko to ví od okamžiku sestřelení !!!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.