Reklama

úterý 6. října 2015

Ruský tisk: Syrská armáda nastupuje do útoku

Alena Mikulášková 
6.10.2015 E-republika

Pozornost ruských médií se přesunula na Sýrii. Proč ruská letadla bombardují ISIL? A jaká je situace na místě?

Čtyři megafony na korbě pick-upu monotónně hlásí místním obyvatelům, že se tu bude provádět speciální operace, a prosí je, aby opustili své domovy a odešli ke kontrolním stanovištím Syrské arabské armády. V případě nutnosti jim bude poskytnuta lékařská pomoc.

Výzva se týká obyvatel vesniček a městeček mezi Hamá a Latákijí, ženy tu chodí oblečené bez zjevných atributů muslimského oblečení. Cesty tu vedou do hor.

Stojíme prakticky na hranici mezi teritoriem kontrolovaným vládními vojsky a islamisty. Ruská armáda svým bombardováním zlikvidovala spojení mezi uskupeními v geografickém trojúhelníku Hamá – Salámíja – Homs. Nedávno se tu příslušníci uskupení fronty al-Nusrá a Islámského státu spojili. Jejich počet nyní činí 5 000 lidí. Základním cílem připravované speciální operace vládních vojsk je osvobodit silnici mezi Hamá a Homsem.

Je obsazena džihádisty už skoro tři roky. Poté budou islamisté vytěsněni na východ – do Rakky. Rusko syrskou armádu, která hodlá přejít do útoku, podporuje svými leteckými útoky. Bude to její největší operace za poslední roky. A vpravdě historická.

Velitel tankového praporu 147. pluku, Basám Ahmad Madžrúb říká, že velmi dobře spolupracují s Rusy a že se nyní nacházejí blízko města Rastan, kde se usadili bojovníci z řad frontových oddílů al-Nusrá a ISIL.

Dříve než útok začne, vojáci přesvědčují lidi, aby opustili své domovy, které se mohou ocitnout pod palbou. Každodenně z latákijského letiště vzlétá syrský vrtulník, který rozhazuje nad územími kontrolovanými islamisty letáky, v nichž vyzývá místní obyvatele, aby odešli na území kontrolovaná vládními vojsky, a příslušníky obou uskupení, aby složili zbraně a vzdali se vládním vojskům. Jedině tehdy mají otevřenou cestu do budoucnosti.

Po nebi jeden za druhým letí bombardéry. Není možno rozeznat, o jaké typy letadel se jedná, ale vedle stojící vojín tvrdí, že jsou ruská. Spíše přesvědčuje sám sebe. Taková je psychologie války. Když se můžeš během několika hodin ocitnout v pravém pekle, myšlenka na podporu mocného spojence zvedne sebevědomí.

Nebe znovu rozrývá řev leteckých motorů a tankisté se vrhají ke svým strojům. Jedou na přední linii, odkud začne historický útok. Trasa Hamá–Homs není jeho jediný cíl. V případě jeho úspěchu syrská vojska fakticky rozříznou severní uskupení islamistů na dvě části, přičemž ponechají ve svém týlu islamisty v palmyrském kotli – bez spojení a možnosti zásobování.
Tanková kolona zmizela za zatáčkou a v nastalém tichu je slyšet jenom výzvu k místním obyvatelům. Ve vzduchu jsou slyšet motory neviditelných letadel.

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26440/3311252/Zdroj: KP, 2. 10. 2015 12.12 A. Koc, D. Stešin

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

13 komentářů :

 1. dnes je 6.října 2015,před r.1989 to byl svátek československé lidové armády.tento den 1.armádní sbor pod velením ludvíka svobody společně s rudou armádou vstoupil na území čsr,a začalo osvobozování vlasti,československé.a nikde nic v našem tisku či televizi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no jo, dnes slavíme akorát průjezdy zastaralých plecho cirkusů

   Smazat
  2. Máte pravdu, čekal jsem na ČT24 co z nich vypadne. Mohu prohlásit, že to je taková žumpa lží a fabulací, jakou jsem ještě nezažil. Ptám se, jak je možné, že vláda ani parlament nezasáhnou, když zastupují své voliče, kteří si Českou televizi vlastně platí koncesionářskými poplatky. Dalo by se říci, že za ty peníze mají nárok na pravdivé informace. Místo toho je to jeden útok za druhým na působení RF v Sýrii. Stydím se naši vládu, která má zastupovat občany České republiky. Místo toho se stala nekompetentní, ministr obrany není schopen ani nastínit, jak bude naše armáda hlídat hranice státu. Nedivím se, je to herec a každý jeho rozhovor je vlastně jeho role "herce ministra" před kamerou. A kdo nám pomůže, až se ty hordy migrantů začnou valit k nám ? A ono to přijde, o to se Západ postará.

   Smazat
  3. Pane Bože, proč ty koncesionářské poplatky platíte. Nezažil jsem větší hlupáky, kteří platí koncesionářské poplatky pro to, aby si nechali vymývat svoji hlavu. Něco neuvěřitelného.

   Smazat
  4. Jenomže koncesionářské poplatky jsou součást inkasa to chci vědět jak platíte vodu, elektřinu :D

   Smazat
 2. nic v čt protože to bukvice džunkrs zakázal jsem zvědav jak dlouho si necháme kálet na hlavu od bruselských a potažmo od těch našich zmetků ve správě země !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč platíte ČT když je tam hov.. o ? Je to snad WC poplatek ?

   Kdyby se celý národ domluvil na únor odpojil televize.....půl miliardičky by jim chybělo.

   Smazat
 3. Kurnik, už zase kotle. Je snad Putin kotlář ? Či se učil na Kotlářce v Brně ?

  Samý kotle, i na Ukrajině. Bude zabíjačka, kotle na ovar ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co se divíš, ty osle oslovská? Déžo je taky Kotlár a kotle jsou náhodou fajn! A navíc se Déžo Kotlár nediví jako ty - i když jeden kotel zrovna myje....

   Smazat
 4. Ruská letadla "zabloudila" do tureckého vzdušného prostoru. Dle mého názoru si otestovala, co si otestovat potřebovala. Ale na letadla ruského letectva číhá daleko větší nebezpečí. Řekl bych smrtelné nebezpečí. Jak nás včera informovala jedna europoslankyně z ANO, europoslanci ihned po tomto incidentu, v jehož stínu je zapomenut i nálet v Kunduzu, začali europoslanci vypracovávat rezoluce k tomuto incidentu. Myslím si, že Putin se rozklepal strachy. Po Evropě se jim producírujou statisíce běženců a oni smolí rezoluce. Škoda papíru, škoda peněz, škoda ......slov.František

  OdpovědětSmazat
 5. AMERICKE MEDIA NA SLOVENSKU A V CECHACH ZACALI PROPAGANDU ZE RUSKE STIHACKY BOMBARDUJU PALMYRU.USA zabudlo ze bombardovalo nemocnicu to uz neukazuju.

  OdpovědětSmazat
 6. dnes je 6.října 2015,před r.1989 to byl svátek československé lidové armády.tento den 1.armádní sbor pod velením ludvíka svobody společně s rudou armádou vstoupil na území čsr,a začalo osvobozování vlasti,československé.a nikde nic v našem tisku či televizi - na Slovensku sa to slávilo, v STV šiel film so Svobodom, o Dukle a tak - dokonca je to tuším pamätný deň -

  OdpovědětSmazat
 7. je to v suchu, to "zdravé jádro" teroristů Islámského státu je ze Sýrie úspěšně evakuováno pro další nasazení: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/teroristy-islamskeho-statu-urychlene-prevazeji-ze-syrie-do-libye/

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.