Reklama

pondělí 12. října 2015

Sny o minulosti: Třetí říše a Polsko proti SSSR


Vladislav Gulevič
12.10.2015  Zvědavec
Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev vyvolal pobouření polského ministerstva zahraničí, když jistou vinu za druhou světovou válku přisoudil Polsku. Ministerstvo reagovalo tím, že uvedlo, že výklad předložený ruským velvyslancem „zpochybňuje historickou pravdu a invokuje některé z nejnepravdivějších interpretací událostí“. Ve skutečnosti slova velvyslance přesně odpovídají historickým faktům.
Umí si někdo představit, že by Rusko prosazovalo názory někoho, kdo volal po založení aliance s nacistickým Německem poté, co Hitler přišel k moci? Nebo dokáže si někdo představit, jak ruští historici vyjadřují lítost nad „kiksem“ Sovětského svazu, který se postavil nacismu, místo aby se přidal k Hitlerovi v jeho snaze dobýt Evropu?

Toto vše je však možné v Polsku. Práce Wladyslawa Gizbert-Studnického a Adolfa Bochenského, autorů z poválečných let, jsou tam popularizovány. Oba vítali potenciální alianci mezi Polskem a Německem.
Německá a polská generalita před válkou - "bratrství ve zbrani"...
Wladyslaw Gizbert-Studnicki vystupuje jako zuřivý teutofil. Psal se rok poté, co se v Německu dostali k moci nacisté. V r. 1934 byla země zasažena vlnou zatýkání a poprav. Byla to doba, kdy napsal svůj „Politický systém Evropy a Polsko“, aby obhájil své názory ohledně vytvoření polsko-německé aliance s cílem dosáhnout společného ovládnutí Evropy. Podle něj „se Polsko a Německo mohou stát základem velkého středoevropského bloku, spolu s Rakouskem Maďarskem, Československem, Rumunskem, Bulharskem, Jugoslávií, Tureckem, Řeckem a pobaltskými státy: celkem 200 milionů lidí. Není náhoda, že při prosazování hlavního cíle zbavit Německo síly Francie měl Hitler dobrý důvod začít… zřízením blízkých vztahů s Polskem“.
Nezapomeňme - polské tanky v Českém Těšíně
Věřil, že tradiční blízké vztahy mezi Polskem a Francií nevedou nikam. Podle jeho názoru se to rovnalo obklíčení Říše Francií a Sovětským svazem. Místo toho navrhl uplatnit maximální úsilí, aby se Berlínu poskytl přístup k východnímu Prusku přes území Polska (dopravní koridor Berlín-Varšava-Královec). Za Hitlera začalo být Prusko spojováno s německým militarismem. Gizbert-Studnicki věřil, že existence tohoto doupěte mezinárodního banditství blízko polských hranic by Polsku jen prospěla. Byl inspirován antisemitskými nacistickými teoriemi.

Dokonce i po obsazení Polska Německem nadále pokračoval v podporování myšlenky společné křížové výpravy proti Sovětskému svazu. Jeho poslední dopis Himmlerovi věnovaný této záležitosti byl napsán 12. března 1945.

V r. 1948 se dobrovolně nabídl hájit polního maršála Ericha von Mansteina, ale soud rozhodl, že mu ho nepřidělí. Po válce napsal knihu s názvem „Tragické dny“. Původně byl název „Jak jsem se nestal polským Vidkunem Quislingem“ (v r. 1951 spatřila tato kniha světlo světa v německém překladu s podtitulem „Boj za polsko-německé sblížení“ a pod jiným názvem – „Polsko: Jdoucí špatným směrem“), ale Mieczyslaw Grydzewski, šéfredaktor „Polských zpráv“, které knihu vydaly, se rozhodl, že to změní. Nechtěl ohromit čtenáře odhalením muže, který se nedokázal stát polským Quislignem (Vidkun Quisling – norský kolaborant odsouzený soudem v r. 1945 k trestu smrti zastřelením).

Adolf Bochenski také uvažoval o možnosti aliance mezi Varšavou a Berlínem. Považoval Třetí říši za nástroj, který měl být použit Polskem ke změně hranic ve střední a východní Evropě, včetně územních zisků po debaklu a rozpuštění Sovětského svazu. Věřil, že Hitler podnikl obranné kroky k zajištění východních hranic Říše. A že nevyloučil objevení se polsko-německo-haličské aliance pro zahájení útoku na Kyjev a Moskvu. Aby svůj plán prosadil, volal po dialogu mezi Polskem a ukrajinskými nacionalisty podporovanými Hitlerovým Německem.

V r. 1951 byly knihy Wladyslawa Gizbert-Studnického zakázány a zkonfiskovány z knihoven. Práce Bochenského nebyly znovu vydány. Ale v současném (post-komunistickém) Polsku jsou názory Gizbert-Studnického a Bochenskiého opět studovány jako příklad alternativního geopolitického myšlení té doby.

Tyto názory našly jistou podporu mezi polskými intelektuály. V r. 2012 profesor Pawel Wieczorkiewicz z Varšavské univerzity vyjádřil politování nad faktem, že Polsko se nepřidalo k Hitlerovi. Podle něj v prosinci 1941 Němcům chybělo 4-5 divizí a 100-200 tanků, aby dokončili misi během bitvy o Moskvu. Polská armáda mohla poskytnout 60 divizí a 1000-1500 tanků, což by bylo rozhodujícím faktorem výsledku války na východě.

Věří, že Polsko coby spojenec Německa by dostalo Ukrajinu, Bělorusko a část Ruska. Józef Beck, polský ministr zahraničí v r. 1939, ignoroval odkaz Pilsudského, který řekl, že aby Polsko přežilo, nesmí se nikdy zúčastnit války nebo vést válku na svém území. Profesor si je jistý, že v alianci s fašisty by se Polsko zapojilo do bojů daleko na východě, poté, co by se přidalo ve válce na stranu Německa.

V r. 2012 Piotr Zychowicz, mladý polský historik, vydal knihu s názvem Pakt Ribbentrop-Beck, či jak mohli Poláci porazit Sovětský svaz po boku Třetí říše. Zatímco západní historici a politici nešetří snah při očerňování Sovětského svazu za podepsání paktu o neútočení s Německem v r. 1939, Zychowicz vybízí k zamyšlení nad pravděpodobnými následky, v případě, že by byl pakt Beck-Ribbentrop uzavřen. Říká, že Polsko mělo Hitlerovi učinit ústupky a souhlasit s anexí Gdaňsku (svobodného města Gdaňsk) Třetí říší, jakož i s vybudováním extrateritoriální dálnice přes Polský koridor (přes Pomořansko do východního Pruska). A pak, spolu s Němci, mělo Polsko zaútočit na Sovětský svaz. Čtyřicet divizí polské armády bojujících na východní frontě by vedlo k porážce Rudé armády, zachránilo by Polsko před 60 lety „sovětské okupace“ a umožnilo vzkříšení Rzeczpospolite v hranicích 18. století (Zychowicz si je jistý, že Führer by dal Polsku Ukrajinu, Bělorusko a Litvu).

Nestačí jen říct, že Polsko je částečně zodpovědné za zahájení druhé světové války. Atmosféra a názory jsou prostoupeny frustrovanými sny, plynoucími z faktu, že Rzeczpospolita II a Německo nepodepsaly pakt. S jistými přestávkami je záležitost „ztracených příležitostí“ předhazována veřejnosti a vědecké komunitě k prodebatování. Chápou vůbec Poláci, k čemu to může vést?


Dreams about Past: Third Reich and Poland against USSR vyšel 6. října 2015 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 403 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. Rusove zahajili valku spolecne s Nemeckem prave napadenim Polska. A na konci valky rukou spolecnou vyvrazdili a se zemi srovnali Varsavu. Potom prisla 40 let sovetske poroby a likvidace polskeho hospodarstvi.
  Uverejneni tohoto ruskeho svinstva je jen dalsi dukaz pro to, ze tenhle web je nejen komunisticky, ale i nacisticky.
  Jste hnus, soudruzi. Prolhany, vlastizradny hnus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:05 - nastutduj si trochu historických faktů (můžeš začít třeba obsazením Těšínska polskými okupanty). Bude se ti lépe usínat, nebudeš mít v kebulce zmatek. Ruský velvyslanec řekl naprostou pravdu opřenou o nezpochybnitelná historická fakta.

   Smazat
  2. Fakta jsou pro hlupáka "svinstvo" ! Dříve lezla Polská vláda do zadku Hitlerovi a dnes fašistické vládě USA a nakonec dopadne stejně !! Československo ví, pšonci jsou zbaveni zdravého úsudku, mají holou prdel a chtěli by dělat pány !!

   Smazat
  3. Otázka pro Anonyma 12:05 - Máte službu nebo hýkáte blbosti jen tak zdarma? Myslíte vážně, co píšete? Co vám říká fotografie polských okupačních tanků v Těšíně? Víte, že Polsko zabralo v roce 1939 i kus Slovenska? Varšavu srovnali se zemí Němci nebo Rusové? Podle vaší " logiky" srovnali Varšavu se zemí i Židé při povstání v ghettu, není-liž pravda, anonyme? Jaké bylo polské hospodářství před válkou? Koňská jatka? Handel povšechny? Ciuchy? Prosím odpovězte nám na otázky. Odměnou vám bude náš srdečný smích. Pavel P.

   Smazat
  4. Má službu!

   Smazat
  5. Anonymovi z 12.05 doporučuji dřív než napíše takovou blbost, studovat. I na internetu je dostatek informací. Pokud by chtěl být slušný, tak se mohl ptát lidí, kteří na tom území a v té době žili. Rodičů, prarodičů- Jinak je zbytečné kydat hnůj. Alka

   Smazat
  6. https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmecko-polsk%C3%BD_pakt_o_ne%C3%BAto%C4%8Den%C3%AD Poláci s Německem uzavřeli smlouvu o neútočení r. 1936, takže o čem je vlastně řeč?

   Smazat
  7. Anonymní 12:05
   Nevím kolik vám bylo roků v 90.roku, ale když tehdy nějací borci vytáhli slezskou vlajku, naštvali pamětníky z roku 1939. Ti si totiž pamatovali události v těch letech a začali i psát novináři, kteří ještě nebyli autocenzurováni, jak to tenkrát bylo...
   Říkalo se, že Poláci jsou bratři, kteří při první příležitosti ti skočí na záda.
   Byl z toho kravál a museli kapitulovat tehdejší mocipáni.
   Takže musíte počkat ještě aspoň dalších 15 let, než pomře i naše generace.

   Smazat
 2. Samosebou, že i v Polsku lze najít požehnaně militantů a rozpínavých bezmozků, kteří jsou ochotni napadat okolní země, aby obnovili Velké Polsko. A svou historii lživě přepisují jako klacek na ty druhé. Jsou to pokrytci a darebáci. A jako takoví i zemřou.
  Ale v Evropě nejsou sami. Cožpak např. i u nás nemáme dost štětinů aj. pištejnů, kteří se podle větru otáčejí jako ty korouhvičky, aby ve snaze přebít své předchozí postoje přidali na demagogii a nenávisti po každém svém (veele)obratu?

  OdpovědětSmazat
 3. Já si myslím, že v každém národě jsou i temná místa. Jakmile se začnou osvětlovat, povedou k dalšímu nedorozumění. Že v polském národě jsou síly prahnoucí po Velkopolsku je dnes jasné. Proto ta podpora Pobaltí, kde je velká ruská menšina a Ukrajiny, kde všechno ruské je nepřátelské. Divím se, že ještě ten Višegrád funguje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale on přece právě přestal fungovat. Další scházení státníků V4 budou jen formality, ale politika se bude dělat mimo.

   Smazat
 4. Potvrzuje se, před rokem 1939 skrývaný záměr Polska získat přístup k Černému moři po záboru Ukrajiny. Tehdy za pomoci III. Říše.
  Proto zřejmě Ukrajina v roce 2001 nezahájila se sousedními státy jednání o uznání státních hranic Ukrajiny.
  Věřím, že by se se všemi dohodla, i s Jelcinem a současná otázky Krymu by byl již v té době uzavřena ve prospěch Ukrajiny.

  Poláci v počátku 21. století, podporovaní papežem Vojtylou by s hranicemi, jak nyní Ukrajina mezistátně nepotvrzené má, nikdy nesouhlasili. I proto, že by katolická církev definitivně přišla o možnost expanze na východ a Poláci o bývalé Velkopolsko- převážnou část současné Ukrajiny!

  OdpovědětSmazat
 5. Poláci nám opět vrazí kudlu do zád,jako vždycky, kdo vymyslel tu debilní V4? V USA? Podrazy Poláků začali již z Žižku, už tehdy vrazili Čechům kudlu od zád, odporné, a ještě si budou dnes otevírat zobák,a co tak zvní Litevíči, kteří pustošili Moravu v předbělohorské době, další příklad povahy tohoto zrádného národa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte, že ty národy jsou zrádné samy od sebe? Nevěřím, po staletí žádné problémy nebyly, ty začaly až někdy před 1000 lety a Ukrajinci začali by přesvědčováni před asi 150 lety. Rozděl a panuj nevymyslel Stalin, ale jisté mocenské síly.
   Stačí to vzdělávání v dnešní době, mladí jsou zblblí a věří propagandě o našem směrování na západ, přitom jim vůbec nevadí, že do roku 2011 měli naši pracovníci omezení v Německu. Před 9lety obcházelo EU strašidlo polského instalatéra a najednou nám tu někdo cpe nelegály.
   Proto si myslím, že to někdo těm národům nakecal.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.