Reklama

čtvrtek 1. října 2015

Šokující komentář televize z USA týkající se Ruska. Mnozí to nebudou chtít slyšet

1. 10. 2015 Parlamentní Listy

Profesor mezinárodních studií Jonathan Adelman popisuje skutečnost, kterou si mnozí vůdcové Západu odmítají přiznat. Rusko je totiž přes všechny svoje chyby a neduhy opět světovou velmocí, jak dokazují nejen poslední události. Informují Fox News.

Jedním z důkazů ruského vzestupu k moci je už samotná skutečnost, že se prezident Putin setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, aby spolu projednali situaci v Sýrii a na Ukrajině.

„Ve světě plném překvapení – vzestup islámského fundamentalismu, slabiny v čínské ekonomice, boje uvnitř Evropské unie, uzavření íránské dohody, pád na amerických burzovních trzích – je největším překvapením ze všech náhlý přerod ruské moci za vlády Vladimira Putina,“ píše Adelman.

Podle něj je to fascinující situace vzhledem k tomu, že Rusko přišlo o polovinu svojí populace, chybějí mu „moderní spotřebitelé“ a zdaleka nedosahuje naprostých výšin v zemědělství ani v technických sektorech. „Ruská ekonomika je slabší než anglická, francouzská či německá a neposunula se k západnímu demokratickému kapitalismu.“

Do Putina se přitom mnozí světoví vůdci strefují a snaží se jej dělat menším, než doopravdy je. Obama Rusko označil za regionální moc s tím, že „Putin připomíná znuděné dítě hrbící se v zadní lavici“. Kancléřka Angela Merkelová zase kritizovala jeho machismus. „Chápu, proč to musí dělat, aby dokázal, že je muž. Bojí se jen vlastní slabosti. Rusko nemá nic...“ řekla Merkelová.

Celý text zde

Přesto se z Ruska stala velmoc, „dvořící se autoritářským a často zkorumpovaným režimům po celém světě“. Skutečnost, že Rusko znovu získává svá bývalá území, tedy Krym, Jižní Osetii, Abcházii a část Ukrajiny, „je potají vítána konzervativními nacionalistickými vládci, kteří mají vlastní touhy“.

K tomu mu však pomáhá chaos ve světě, kdy v Evropě žádná země nedosahuje takové moci, kterou měla před druhou světovou válkou. Totéž platí pro Japonsko. „Čína má několik desítek let čas, než se stane opravdovou velmocí. Spojené státy pod prezidentem Obamou se napůl stahují z mnoha klíčových pozic ve světě.“

A na druhou stranu se většina velkých hráčů Blízkého východu a severní Afriky letos sejde v Moskvě. Saúdský král Salman dokonce pozval Putina do Rijádu. Saúdský generálmajor v důchodu Anwar Eshki nedávno řekl: "Saúdská Arábie potřebuje Rusko na Blízkém východě, ne však k destabilizaci zemí, ale jako přítele.“

Dokonce i Izrael začíná Rusku věnovat stále vyšší pozornost. Mezi oběma zeměmi bují obchod v miliardách dolarů. Izrael Rusku prodává drony a zároveň se velmi obává toho, zda Rusko prodá svoje rakety země-vzduch Íránu. K tomu je třeba přičíst Sýrii, jejíž prezident Bašár Asad vděčí za přežití ruské a íránské vojenské pomoci. „Rusko je hlavním dodavatelem zbraní pro Írán a postaví více jaderných elektráren, jako je ta v Busheiru.“ (Busheir je strategicky důležitý přístav v Íránu a jedno z hlavních středisek obchodu, pozn. red.)

„Se silnými vojenskými schopnostmi, eurasijskou zeměpisnou polohou, schopným vedením, konzervativním nacionalismem a oživením starých vztahů z dob studené války se Rusko opět stalo ve světě důležitým hráčem.“Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Psali na PL:

10 komentářů :

 1. Co na to pan Kalousek, pan Kocáb a další kavárníci!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kalousek ? kalousek ? To je ten bývalý člen ÚV NF s vedoucí úlohou KSČ v roce 1986 ? A Kocáb ? to je ten podvodník s fondem TREND z kupónové privatizace ¨? Jo tak ti, si mohou vousy utrhat :-)) Fašinkton i s černým otcem jsou v hajzlu

   Smazat
 2. Znáte tu pohádku?
  Seděl na pískovišti chlapeček, říkejme mu třeba Američánek, měl celé pískoviště pro sebe a nikoho tam nepustil. K pískovišti přišel druhý chlapeček, říkejme mu třeba Rusánek, chvilku koukal, pak chtěl vstoupi, ale slízl písek do očí.
  Protože chtěl dovnitř, navázal nejdřív konverzaci.
  Co to děláš?
  Američánek odpověděl - tady mám vojáčky, celou armádičku, lidičky a tak dělám křach a křach a křach
  Rusánek koukal po pískovišti, všude viděl polorozbořené bábovičky, rozjházené lidičky a vojáčky a krajně se mu znelíbilo, jak Američánek zachází s celým pískovištěm.
  A vstoupil.
  To neměl dělat.
  Američánek se vztekal, kopal, vyhrožoval, zbořil co ještě stálo, aby to náhodou Rusánek ještě nevyužil, jenže co se stalo?
  Svým řevem Američánek upoutal pozornost ostatních a ti se začali nebezpečně blížit a taky se jim nelíbilo, že je Američánek předtím odehnal, báli se ho, ale s Rusánkem, který se nedal, dostali odvahu.
  Američánek mohl buď zůstat a slušně si hrát s ostatními nebo odejít.
  Tak vzpurně odešel, mávajíc pěstičkou, jak se pomstí.
  A Rusánek s ostatními?
  Postavili zbourané bábovičky, oprášili spinavé vojáčky a lidičky, umístili je na správná místa a hráli si tak, jak se patří.

  OdpovědětSmazat
 3. To Rusko je takové ubohé, zaostalé a bezvýznamné, shrbené a zkroucené, že je z něj frau Merkel úplně v prdelce a černoušek si hryže nechtíčky jak mu kazí jeho fajn hru. Nepřipomíná Vám to nadutecké řeči Napoleonka a fírera co dostali pak na prdelku? Nepřipomíná Vám to nadutost Švédska než jim ti ruští trhani dali přes hubu a udělali z nich druhořadou zemi u Baltu místo vládců Baltu? Nepřipomíná vám to pyšnou Anglii než dostala přes čumu na Krymu? A co skvělá polská intervenční vojska a jejich méně skvělé ukončení Polsko-Ruské válčičky. Copak mocní Japonci co prosí o vrácení Kuril? No kdopak to nedávno řečnil v Kijevě, jak požene moskala až do Moskvy a pak dělal, že u Debalceva vlastně ani nikoho neměl a teď se drbe po palici jak to udělat aby za něj EU zatáhla plyn, uhlí a elektriku na zimu a kde si ještě půjčit aby nezkrachoval? A copak ten panáček co tak hrdinsky vyrazil na Rusa a pak posraný žral vlastní kravatu? No a co ten frantík co teď jezdí po zeměkouli a nabízí dvě skvělé kocabky, které mu nějak zbyly. To jsou samí narovnaní velikáni. V kapse prázdno, doma vybydleno, před dveřma exekutor a za ním přivandrovalci, ale jinak samá velmoc. Jenže s doslova nahou prdelí. No a muhamedík přeci má největší přání jít ke svému posraláhovi, tak pročpak je najednou tolik bečení, když jich tam pár Rusové pošlou a splní jim jejich velký sen o nebi? To Rusko musí být úplně v hajzlu, když se klidně pustí do muhamedíků na které už 12 let US chlapci a koalice 60 supermocných nestačila a po roce bombardování skvěle nevyhrávali. To fakt musí být Rusové zkroucení jako naše paragrafy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hrabě Kocharowski1. října 2015 18:13

   Naprostý souhlas, dávám za jedna plus. Rusko bylo, je a vždy bude velmocí, která si dokáže uhájit své zájmy, na tom nedokáže nikdo nic změnit.
   A dle toho by se měl každý moudrý člověk zařídit.
   Pologramotný imbecil si dá placku "Putine k noze".

   Smazat
  2. Skvěle napsané.
   A to víte, že v Sýrii už se šikuje íránská armáda a Hisballáh? A že jich tam je, no vždyť musí nahradit ty mladé muže, pozvané Angelou, uprchlíky, no ne?
   Rusko přes iráckou vládu posílá zbraně iráckým kurdům.
   No to se nám to vyvíjí, že?
   A nakonec, Trump se chytá za hlavu a říká, že americké elity a politici se do toho tak zamotali, že už ani neví koho mají podporovat. No to je gól.
   A teď vydali rusi zprávu a řekli, že američané pomocí dronů udělali včera pouze jeden nálet a vybombardovali akorát 2 stavební jeřáby.
   Chachácháchá.....

   Smazat
 4. Vidite vy kteri nenavideli Rusko, ze nakonec ze vsech zkorumpovanych statu a jejich vladcu, Rusove si udrzuji svoje hodnoty. Maji take nedostatky ale na takove, ktere ovlivnuji gangsteri, lhari, zlodeji,sexualni devianti,a kde podvody a kradeze jsou zapadni hondoty.
  Dokud existoval SSSR tak byl respekt v celem komunistickem tabore, do ted doby nez se dostali k moci zlodeji a lhari.
  Jiste tento tabor potlacoval kritiku ale co se deje dnes - jak pravil Obama - Lide mohou demonstrovat a nadavat - mame demokracii
  ale nerekl, ze se stejne nic nezmeni.
  Vladnou nam nejhorsi charaktery, pro ktere lzi a jejich propaganda
  patri k demokracii.
  Nenavideli jsme Rusko a chvalime gangstery v USA.Rok 1968 nebylo prazske jaro, ale postupne podruceni pod vlivem zdecimovaneho zapadu - kdyby nam SSSR neposlali vojsko, tak jiz v roce 1968 mohli prozivat to, co dnes.Bezvladi nesvepravne Nemecko a nesamostatna EU- cil je udelat ve vsech zemich nepokoje a pak je snadno ovladnout.

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko nemá chyby ani neduhy, ale západ

  OdpovědětSmazat
 6. Pane "profesore" Adelmane, zameťte si před vlastním prahem a poté se můžete pokusit zahrát si na znalce Ruska. Váš článek je plný vyložených nesmyslů a protiruské propagandy. Ale nepřekvapuje mě, že se někteří američtí "nadlidé" dosud domnívají, že za minulého režimu žily v Rusku, východní a střední Evropě opice, které neznaly ani mýdlo a žily na stromech. Vy se to ale ani nedomníváte, moc dobře znáte situaci a pouze produkuje propagandistické bláboly stejně jako po celou dobu existence USA. Kdo po vás uklidí bordel, který jste po celém světě nadělali?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.