Reklama

čtvrtek 15. října 2015

Špatně mě vychovali aneb O vlastenectví a vlastizradě

Vlastimil Vondruška
15.10.2015  CzchFreePress

Od mládí mi vštěpovali úctu k našim předkům a lásku k této zemi. Učil jsem se národní dějiny a českou literaturu, navštěvoval jsem památky spjaté s českou minulostí, chodíval do divadla, kde zněla čeština, navštěvoval folklorní festivaly, kde ožívaly tradice mých předků. Jásal jsem jako dítě, když naši sportovci vítězili, na stožár stoupala česká vlajka a zněla hymna, která opěvuje naši nádhernou a požehnanou zem. 


Učili mne, že tohle jsou Čechy a žije tu český národ. Je to naše vlast, za kterou jsme odpovědní, a budeme se mít dobře jen tehdy, pokud o ni budeme pečovat svědomitě, s úctou a láskou. Učili mne, že si musím brát příklad z předků, kteří pro svou vlast umírali, bojovali s nepřáteli a postavili se i přesile, neboť cítili odpovědnost za svůj domov. V těžkých dobách, kdy jsme měli cizí panovníky, čeština byla pronásledovaná a česká inteligence vyháněná, mí předkové chovali pevně v srdcích lásku a úctu k téhle zemi a dokázali vybojovat zpět ztracenou svobodu. Dokázali to v roce 1918, 1945, stejně jako v roce 1989. Učili mne, že se nemám sklonit před nepřítelem a mám pohrdat vlastizrádci.
 
Kdysi byl za vlastizradu trest smrti. Učili mě, že vlastizradou je to, pokud by chtěl někdo vydat tuto zem a její lid nepříteli. Pro celé generace mých předků byla vlastizrada tím nejhorším, čeho se mohl Čech na Čechovi dopustit. Bylo to stejné jako vrazit bratrovi dýku do zad. Bylo toho hodně, co mě učili a čemu jsem věřil. Vychovali mě divně, protože všechno to, co jsem miloval a v co jsem věřil, je prý dnes špatně. Zločinem vlastizrady je dnes vlastenectví. Dozvídám se, že tahle země nepatří nám, Čechům, ale patří všem, celému světu. Dozvídám se, že o svém osudu nesmíme rozhodovat my, ale za nás myslí OSN, NATO, Evropská Unie, lidskoprávní organizace a mezinárodní soudy. Dozvídám se, že národy, které dobře hospodařily, mají své bohatství odevzdat těm, kteří hospodařili špatně.

Nejsem ekonom, jsem pouhý historik a spisovatel, ale přiznám se, neznám v lidských dějinách analogickou situaci, aby se bohatý národ dobrovolně vzdal svého bohatství, pokud nepočítám chiliastické a komunistické orgasmy. Ty ale nikdy netrvaly dlouho a vždycky skončily naprostou katastrofou. Mnohým z nás padli prarodiče a rodiče v obou světových válkách 20. století, když bojovali za svobodu. Bojovali proto, aby jejich rodiny mohly žít ve svobodných Čechách. Dnes se dozvídám, že není správné bránit vlast, je lepší se sebrat a odejít.

To samozřejmě neznamená, že nechci pomoci potřebným. Učili mě, že mám být velkorysý, laskavý a štědrý. Pokud někdo o pomoc požádá a já mohu pomoci, mám to rozhodně udělat. A dělám to. Dělají to všichni, pokud ovšem ten, kdo pomoc potřebuje, si ji nevynucuje silou a nechce víc, než mu můžeme dát. A nerozhodují o tom byrokrati, ale naše srdce. Nelze pomáhat všem a vždycky jsem si myslel, že je věcí mého svědomí, komu chci pomáhat. A pokud někomu z jakéhokoli důvodu pomáhat nechci, neudělám to. Je to mé nezadatelné právo.

Od středověku do téhle země přicházeli cizinci a usazovali se tu. Existovaly jen tři podmínky – přijmout naši víru, ctít zákony českého krále a poctivě se živit. České království bylo pohostinnou zemí a ten, kdo chtěl s námi žít v míru, byl vítán s otevřenou náručí. Nejsme národ, který se vždycky choval rozumně, a pokud možno spravedlivě. A s hrdostí.

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Mohou mi spílat, že jsem xenofobní a já nevím co ještě, ale já zůstanu Čechem a vlastencem. Budu dál milovat tuhle zem, budu psát knihy o českých dějinách a budu chválit naše předky za to, že tuhle zem chránili proti nepřátelům, že ji budovali k obrazu svému, že z neúrodné krajiny sevřené horami vybudovali zemi medem a strdím oplývající.

Odmítám vlastizradu a budu se dál chovat tak, abych se mohl v budoucnu podívat do očí svým dětem a vnukům.

----

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. (* 9. května 1955, Kladno) je český historik, publicista a spisovatel, autor především historických detektivních příběhů. V 80. letech byl ředitelem historické části Národního muzea, později se přes 10 let jako podnikatel úspěšně zabýval výrobou kopií historického skla. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, kterému se věnoval více než dvacet let.

23 komentářů :

 1. Stručné a výstižné.
  Nicméně jedna poznámka pro autora - není náhodou chyba v poslední větě třetího odstavce od konce : " Nejsme národ, který se vždycky choval rozumně,..." nemá tam být naopak : " JSME národ, který se choval vždycky rozumně ..." ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě to zaujalo....

   Vymazat
  2. Máte pravdu. Autore se na druhém odkazu už ozval - napsal -
   Vlastimil Vondruška · Jako autor předohy v MF DNES, z níž byl výše uvedený článek přetištěn, se musím ohradit proti znění, které je zde uvedeno. Říká se tu:

   …….v míru, byl vítán s otevřenou náručí. Nejsme národ, který se vždycky choval rozumně, a pokud možno spravedlivě. A s hrdostí.

   Originální můj text zní ovšem:

   …….v míru, byl vítán s otevřenou náručí. Nejsme národ, který by byl sobecký. Jsme jen národ, který se vždycky choval rozumně, a pokud možno spravedlivě. A s hrdostí.
   Vondruška

   Vymazat
 2. Nevím, jestli je to tím, že jsme, Vlastmile, takřka na den stejně mladí, (no,jenom už je nám trochu víc let,), ale tohle podepisuji s plnou vážností. Kdo měl tu možnost poznat, jak si svou hrdost a identitu , jazyk,uchovávali v těžkých podmínkách komunity Čechů v rumunském Banátu, na ukrajinské Volyni, ale i jinde, i v Americe, třeba, ten musí jen souhlasit. Čím hůře bylo, tím byla soudržnost a vlastenectví větší. Po roce 1968, kdy sem "dočasně" nalezla cizí vojska, jsme to vlastenectví cítili taky. A třebaže způsobem typickým pro nás, švejkovsky, jsme čelili tomu ponížení.
  Je tragické, že tato zkušenost nezabrání jiným vlastizrácům zvát sem zase cizí vojska , mávat fangličkami při demonstračních průjezdech příštích okupantů, kde nám fakticky ukazují "pěst u nosu". Ne Rusku, nám, o tom jsem přesvědčen.
  Jiní špinavci plivou na ty světlé okamžiky v našich dějinách, kdy se stát či národ pokusil činem vzdorovat či odporovat. Dokonce nás nutí se permanentně stydět a omlouvat svým utlačovatelům. Převrací význam, a chtějí to vtloukat do hlav našich vnuků a pravnuků. Ti mají , naštěstí ještě nás. Takže ještě můžeme, pokud nás chtějí poslouchat, korigovat opět vystrašenou výuku jejich vyplašených učitelů. Mimochodem, já takové neměl. Mě nikdo nepřesvědčoval, že západní Čechy osvobozovala Rudá armáda, nás učili pravdu. Dnes už zase nejsou vhodná témata , případně přímo nevhodná, nežádoucí, až zakázaná.
  Souhlasím, starého psa novým kouskům nenaučíš, jen se ten starý "český fousek" nemůže smířit s tím, že z jeho rodu dělají vlastizrádné svině "interiérové mopslíky". J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je mi 33 let a cítím to stejně jako vy a pan Vlastimil. Asi to není jen o věku...:-) Celý život vnímám vlastenectví, patriotismus a poctivou práci mého dědy, babičky i rodičů a hrdost na to, že na co si vlastníma rukama nevydělali, to nemají. Vzpomínám na vyprávění babičky o válce. Sama jsem si udělala názor na minulý režim (vyprávění těch, co jej zažili nenahradí žádný rádoby pisálek na IDNES), byť většinu života žiji v tom "demokratickém" a mrzí mne, že jistoty, které měli moji rodiče pro život a výchovu svých dětí já pro své děti nikdy mít nebudu. Zodpovědnost a strach z budoucnosti mi brání děti mít.
   Pavla

   Vymazat
 3. Díky za článek dr.Vondrušky!
  Jak on ,cítím i já!!!
  Jinak zdravím Vlastimila:-)!
  jituš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš, pražská vlaštovko, zase jsi k nám přilétla zacvrlikat?!

   Vymazat
 4. Šustáček Lubomír15. října 2015 11:02

  Pane Vondruška napsal jste vynikajicí článek. Když nyní vidíte jak naše polistopadové vlády a představitelé státu lezou do zadnic fašistům, oligarchům, bankéřům a podobné svoloči je mnohým občanům naší země do pláče.

  OdpovědětVymazat
 5. Vaše rčení, že Vás rodiče špatně vychovali (já říkám výraz blbě) užívám velmi čaasto. Nenaučili mne krást, lhát a podvádět. Takže mi z toho vychází, že pro tuto dobu jsem blbě vychovaná a přesto jsem se snažila k tomu vést i své dva syny a vychovávat je taky "blbě". Asi tam sehrávají svoji roli nějaké archetypy, protože v některých lidech stále přese všechno zůstává vědomí co se má, co se patří a co je slušnost. Bohužel žitá realita i mnoho lidí ohýbá či jsou ohýbáni po svém a důsledky vidíme stále zřetelněji.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 6. 19. století, všeslovanská vzájemnost našich buditelů nás držela při životě. Udržovali náš český jazyk(Waou, ou kej, no to bylo hustý) při životě. Vlastenectví dnes=nacionalismus a to je asi ošklivé slovo, že? M.Radikowski

  OdpovědětVymazat
 7. Ten článek mě dojal. Je to krásně napsané a odráží to přesně to, co cítím i já. Děkuju za něj i za komentáře pod ním. Je milé zjistit, že jsou i jiní se stejným názorem. Slušní Češi by měli držet pospolu, protože k tomu, aby zlo triumfovalo stačí, když budou slušní lidé mlčet. Přeji hezký říjnový den.

  OdpovědětVymazat
 8. Pravicový a levicový voliči,ateisté, křesťané,židé,homosexuálové,cikáni, Sparťané Slávisté,zahrádkáři,sportovci,pivaři,vinaři a abstinenti,zkrátka národe Český,jsme potomci Jana Husa a vojevůdce Žižky spojme se ve jménu naší vlasti.V jednotě je síla,která porazí kohokoliv.Je to jednoduché přestat se hádat ve jménu společného nepřítele:parlament a senát ČR,Evropská říše v čele s vůdcem Merkel.Spojme se a vyhrajem.Přitom to neni zas taková dřina,se pár měsíců nehádat.

  OdpovědětVymazat
 9. Nádherný článek..Děkuji Vám ..velmi mě potěšil..a zde vyjádřené reakce snad ještě víc.Přátelé,vězte že opatření se již činí..
  Vím že následující písmenka nejsou nijak milá ale...učte se zacházet se zbraní a první pomoc.Třeba právě vám to může jednou-nedej Bože-pomoct se rozhodnout.Hlavně neknedlíkovatit u netu nebo TV.Dělejme cokoliv..Hezký den.

  OdpovědětVymazat
 10. V tom roce 1955 se narodilo několik rozumných lidí, tento dokonce 9. května a nezbývá než jeho rodičům poděkovat.
  Já jen aby nám "Vlastimil" nezpychl, tak dostali v poděkování přednost.
  PhDr. Vlastimilu Vondruškovi, CSc. náleží poděkování druhé a těším se na jeho další články, reakce a knihy.
  Všem pěkný den a nevěřte, že zlo nepřijde - že nás mine, tak jak to tvrdí naši vládní politici a jejich poskoci na webech, v TV, v rozhlasu, v jimi ovládaných novinách. Je třeba jim k volbám připravit vyúčtování.
  Volič-Vilč

  OdpovědětVymazat
 11. Vadilo Vondruskovi dvacet let sto tisic rusaku CA u nas?
  Palmer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jemu jo, stoprocentně. Ale co tobě holoubku? Udajně si s nimi kšeftoval a byl velký kámoš jako nějaký Štětina. A protože jste už tak profláklí, že vám nikdo nemůže věřit ani nos mezi očima, tak sloužíte Rusku tím, že jakoby fanaticky a stupidně všechno přeháníte a napadáte. No a tím spolehlivě vyvoláte přesně tu opačnou odmítavou rekci a nasranost lidí, kterou jste, jako, původně, chtěli vyvolat. Hele , kápni božskou. Jste opravdu takoví idioti a nebo jenom koupení na oslovskou práci? Tak jak je to?

   Vymazat
  2. Hele Palmere, na to se zeptej Vondruška a nás neopruzuj! A co se týče počtu Rusáků tak:
   - nebyli to Rusi, ale příslušníci Sovětské armády,
   - odkud znáš důvěrné číslo sto tisíc; tudíž byl jsi zřejmě s nimi v důvěrním vztahu, když Ti ho prozradili.
   Tak kápni božskou, provokatére!

   Vymazat
 12. Vlastimile, čtu vaše knihy a naplno souhlasím Jarda Mácha, na síti jogín.

  OdpovědětVymazat
 13. Krásně napsané a upřímné. Je nás víc, kdo takto cítíme a nestydíme se za vlastenecké cítění. Děkuji.
  LadyAnn

  OdpovědětVymazat
 14. Pane Vondruško,děkuji. Konečně se našel někdo,kdo situaci popsal správnými a srozumitelnými slovy.

  OdpovědětVymazat
 15. !!!!!! Jsme !!!!!! národ, který se vždycky choval rozumně, a pokud možno spravedlivě. A s hrdostí.

  OdpovědětVymazat
 16. I zde panu autorovi poděkuji za skvělý text, tak jako jsem mu osobně poděkovala na besedě s ním u nás za jiný, také skvělý text -

  Prohráli jsme a poneseme následky - http://jdem.cz/btgfx7

  OdpovědětVymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.