Reklama

pátek 30. října 2015

Sýrie – přehledná analýza bojů

M.H.
30.10.2015   Zvědavec
V poslední době se vyrojilo spoustu analýz, které ne plně odpovídají skutečnosti na bojišti. Jako příklad lze uvést „bitvu o Aleppo“ kde se vlastně o Aleppo v této fázi vůbec nebojuje. Kde tedy je nyní těžiště bojů a proč právě v těchto místech?Vojenské operace s podporou ruských letadel jasně ukázal vojenské priority syrské armády (dále jen SAA) a jejich spojenců z řad Hizballáhu a Iránu.
Nyní se vedou tři hlavní útočné operace a jedna obranná bitva.

1) První útočná operace probíhá v severním Homsu, kde se SAA snaží zlikvidovat poslední kapsu obsazenou teroristy a dostat pod kontrolu hlavní silnici z Homsu do města Hama. Tím by se zlepšila logistika SAA a také by se uvolnily značné síly, které tato kapsa váže.
Obr. 1

Teroristi jsou ovšem dobře vyzbrojeni USA dodanými protitankovými řízenými střelami.

To způsobilo v první fázi operace SAA značné ztráty na obrněné technice a SAA zatím nedosáhla i přes leteckou podporu žádného významného pokroku.

Zde je jedno ze stovek videí, které ukazují tyto Amerikou dodané zbraně v rukou teroristů.

2) Druhá útočná operace probíhá na Al-Ghab pláních a zejména v horách Jabal al Akrad viz mapa.
Obr. 2

Toto je klíčová operace, kde jsou nasazeny největší síly. Má za cíl zkrátit frontu a postupně uzavřít hranici s Tureckem.

Jedná se o těžce přístupný hornatý terén, který je od roku 2012 pod kontrolou teroristů masivně podporovaných Tureckem, kde mají logistickou základnu. Hlavní pevností teroristů je město Salma, v jehož okolí nyní probíhají těžké boje.

Právě zde byly poprvé v Sýrii nasazeny raketomety TOS 1A

Pokud SAA uspěje a toto město s okolím získá pod kontrolu, půjde o přelomovou událost. Bude mít velký vliv na morálku obou válčících stran. Tato oblast má strategickou polohu – díky lesům a horám se zde teroristé mohou lehce ukrývat a díky blízkosti Turecka zde nemají problémy s logistikou a zásobami.

Na mapě vidíte značné úspěchy které SAA již dosáhla. Mapa je ukazuje situaci před 14 dni, v současné době se SAA podařilo obsadit další území kolem Salmy, samotné město ještě osvobozeno není.

3) Třetí útočná operace probíhá na východ a jih od Aleppa.

Na mapě vidíte hlavní směry útoku:
Obr. 3

SAA zde také dosáhla významných pokroků.

Na jihu je hlavním cílem je rozšířit území kolem hlavní přívodní cesty do Aleppa a získat výhodné obranné postavení obsazením vyvýšeného terénu na jih od Aleppa.

Na východě se jedná o osvobození Kuweyres letecké základny, která je již přes 2 roky v obležení.

V současné době již zbývá osvobodit poslední město a obležení bude prolomeno. Zhruba 300 vojáků SAA se přes 2 roky úspěšně brání. Jedná se o kadety, které válka zastihla na této základně a o jeden z příběhů nesmírného hrdinství běžných vojáků čelících každodenní smrti. Teroristé při marné snaze tuto základnu dobýt, ztratili několik tisíc bojovníků.

Dole je detailní mapa situace v Allepu, v pravé části vidíte zmiňovanou základnu, červeně vyznačená oblast je pod kontrolou vlády, hnědá pod kontrolou ISIS, zelená pod kontrolou ostatních teroristických skupin:
Obr. 4

Samotné Aleppo je rozděleno, kdy teroristé kontrolují zhruba polovinu tohoto města. Ve městě jako takovém probíhají ze strany SAA pouze obranné boje, kde SAA reaguje jen na případné útoky teroristů. Je to logické, boj ve městě je nejobtížnější a dochází při něm k největším ztrátám. V okamžiku kdy se jedná o boj v ruinách se tento boj mění na peklo, které je pro nás nepředstavitelné.

Zde se můžete podívat na letecký snímek takových oblastí a probíhajících bojů. Jedná se sice o video z jednoho předměstí Damašku, v tomto případě je to jedno, situace v Aleppu je podobná.
Bitva o Dier ez-Zur

Tato bitva zásadního významu je stranou hlavních zpráv ze Syrie. Jedná se o obrannou operaci, kdy SAA brání město Dier ez-Zur s přilehlou leteckou základnou. Obraně velí legendární generál Ysam Zahrudin.

Na videa z bitev v z tohoto města se můžete podívat zde:
http://www.liveleak.com/view?i=5bc_1444355401
http://www.liveleak.com/view?i=95a_1444596121

Podle údajů SAA bylo jen za minulý měsíc při této bitvě zabito 2400 teroristů a dalších 4 tisíce bylo zraněno. I když tyto údaje jsou zřejmě zveličené, faktem zůstává, že se ISIS snaží tuto základnu za každou cenu dobýt a masivně na ni útočí několikrát do týdne.

To vedlo nakonec k tomu, že musel být zničen v Dier ez-Zur jediný most přes řeku Eufrat, protože sloužil jako hlavní logistická trasa ISIS.

Důvod, proč se toto město se základnou snaží ISIS bez ohledu na ztráty dobýt je ten, že se jedná o poslední město s funkční leteckou základnou pod kontrolou SAA na trase mezi Írákem a hlavní základnou ISIS v Sýrii – Al-Raqqah. Blokuje tak teroristům volný pohyb mezi oběma státy.

V této analýze jsem se zaměřil pouze na hlavní probíhající operace.

Operace menšího rozsahu probíhají na sever od města Hama a u Izraelských hranic.

22 komentářů :

 1. Opravdu jsem v roce 1989 netušil, ani si nedovedl představit, že v roce 2015 budeme podporovat řezače hlav, někde na druhém konci světa a čelit invazi náboženských fanatiků u sebe doma.

  Za článek děkuji, informace vypadají ověřeně, tak budu doufat, že jsou správné.
  Uznávám, že skutečné info o stavu bojů neumím sám vyhledat, tak si budu muset prostě počkat na výsledek a doufat ve vítězství skutečné protiteroristické koalice nad psychopaty z Béčkové armády SSA, ISIS.

  Slunce v duši.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.youtube.com/watch?v=7m2wgW_9qRA - Domnívám se, že třeba tento dokument, uveřejněný před čtrnácti dny, lze považovat za věrohodný zdroj. Informace v článku s ním víceméně korespondují.

   Smazat
 2. Pěkný přehled, ale ten pravopis :-)
  Sloveso dobýt (s tvrdým Y) má význam ‚získat něco s vynaložením určitého úsilí, nebo i násilí a nátlaku‘: dobýt vítězství, dobýt pohledávku, dobýt hrad. Odtud je odvozeno i podstatné jméno dobyvatel. Úsilí musíme vynaložit i při vykopávání a vyzvedávání předmětů ze země, proto píšeme dobýt/dobývat uhlí, dobýt pařez.
  Sloveso dobít (s měkkým i) znamená ‚utlouct, usmrtit‘ (lovec dobil poraněné zvíře), ‚přestat tlouct‘ (její srdce dobilo dnes ráno), popřípadě ‚doplnit elektrický náboj nebo jiný potenciál‘ (dobít baterii u auta, platební kartu lze kdykoli dobít, potřebuji rychle dobít mobil, dobít si kredit).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor možná není Čech...

   Smazat
  2. Nedůležité, nepodstatné.

   Tady na NR, minimálně z nás přispěvovatelů do diskuze, by nikdo nenapsal, správně, bezchybně, Svěrákův diktát;)
   Nechodíme zde na lekce gramatiky, ale kvůli informacím;)
   A ty, přinesl článek, více než vyčerpávající.
   Chybovati je lidské a v jednom z nejsložitějších jazyků na světě, více než obvyklé.
   Spíše než občasný překlep či hrubka, mně irituji hrubky mentální a ty se v článku nevyskytují;)

   Slunce v duši přátelé a nebojte se zde psát, normální a slušní lidé, Vás za to zde, nebudou známkovat;)

   Smazat
  3. Bylo by fajn, kdyby lidé komentovali jen k tématu, ale znáte nás... Čtenáři se tu často hádají úplně bokem, v horším případě se i uráží, bůhví proč. Holt člověk je tvor emotivní, často egocentrický a s velkým sklonem ke konfliktům. Právě proto se asi tolik lidí po celém světě celkem snadno nechává zatáhnout do krvavých řeží, o kterých pak tady udiveně čteme. Zkrátka chytáme na první našlápnutí a jsme více kritičtí k druhým než sami k sobě.

   Smazat
  4. Slunce,pravdy milovníku,
   Je velký rozdíl mezi "měkkým a tvrdým i ",jak je i patrné z textu....je potřeba náležitou péči věnovat i formě,jinak se nelze divit,že není náležitě oceněn obsah,je-li vůbec správně pochopen,neboť i takový "malý,nepodstatný detail",může změnit smysl celé věty....V dnešní,zcela zhovadolé době je to běžné a proto se není čemu divit,že si lidé rozumí čím dál tím míň,když přestávají rozumět a ovládat vlastní jazyk a nahrazují jej stupidní a primitivní anglosasštinou a její veskrze zvrhlou logikou....

   Smazat
  5. Pro Anonymní A 17:46. Naprosto s vámi souhlasím. Naprosto. Mluvené i psané slovo je vyslovená myšlenka autorova. Kromě jiného vypovídá o tom, jak autor přemýšlí, jak pečlivě tuto myšlenku formuluje, jako úctu má i tomu, komu ji nabízí ke konzumaci. Ano, buďme rychlí, reagujme okamžitě, buďme ale precizní a akurátní. To nesníží naši prestiž nebo kvalitu. "Slunce a pravdy milovník" třeba miluje rychločtení a na obsahu, formě i jazykové čistotě mu nijak nezáleží. Prosím, je to jeho věc. Ale nelze to doporučovat. Svědčí to totiž o povrchnosti a o nezájmu o rodný jazyk. Jinak se domnívám, že autor faktograficky hodnotného článku asi skutečně není rodilý Čech. I když při čtení našich novin a časopisů mám pocit, že těch "nečechů" je nejvíce mezi novináři. Jak by taky ne, když jsou vyškoleni v dnešních školách a podporováni, či tolerováni různými "slunce a pravdy milovníky". Bojím se, že bude hůř.

   Smazat
  6. 17:46, 19:12

   Pánové, máte pravdu;)
   Pánové, nemáte pravdu ;)

   Slunce v duši;)

   Smazat
 3. Cože? V Sýrii se ještě furt bojuje? A já myslel, že to tam Rusové svými zázračnými zbraněmi, kterými zesměšnili USA, srovnají nejpozději do měsíce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I když to bude trvat půl roku, tak to bude dobré...

   Smazat
  2. 13:35 - utíkej do kavárny za spodinou národa a neobtěžuj.

   Smazat
  3. A copak tam vybojovali Amíci během těch dvou let, které údajně bombardují ISIL? Že by zaostalá technika? Bombardovali a bombardovali naši američtí "hrdinové" a ISIL s další podobnou havětí obsazovali další a další území. Kdepak udělali soudruzi z USA a jejich místní poskoci asi chybu?

   Smazat
  4. Hovado se pozná snadno. Potřebuje svou blbost neustále inzerovat a chlubit se s ní. Tak jen pokračuj.

   Smazat
  5. Pokud Rusové budou v Sýrii dělat pořádek jako Ušáci rok a půl tak teprve můžete srovnávat kdo byl úspěšnější . Už teď po pár týdnech je to snad každému zřejmé tedy kromě Vás .

   Smazat
 4. Tak já fakt nevím, Emeričani to tam ilegálně v rozporu s mezinárodním právem, bombíuž více než rok,území ISIS a ostatních teroristů rostlo, do Evtopy utekl milion imigrantů a někteří tady byli moc spokojení.

  Rusové bombardují měsíc, území pod kontrolou teroristů se objektivně, již zmenšuje, iniciativa je očividně na straně sekulární Syrské armády ( to by tak nějak, mělo být, ta "sekularita", pro úplně každého z nás plus)
  A titéž co byli spokojení s PROHRÁVAJÍCÍMI SSA, jsou najednou nespokojení s pomalu, ale jistě vítězícím Ruskem;)

  Fakt zajímavé, komu vlastně takoví "lidé" asi tak fandí???
  Prostým Syřanům??? Těm jsme my, západ včetně SSA, zatím teda k lepšímu životu v Sýrii určitě za 4 roky snažení, moc nepomohli;)
  Nebo je tady snad někdo, alespoň jeden blb, který si myslí, že život v Sýrii dnes a v příštích 10 letech, je a bude lepší, než život v Sýrii v roce 2010?

  Slunce v duši.

  Komentáře slušných oponentů vítány, idioti pojďte se, klidně opět znemožnit:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I když třeba Asad zvítězí ,bude to trvat min . 20 let než se škody zacelí ! Pokud Asad padne ,bude tam bída a násilí navždy ! Spíš ale bude 3.sv.válka ,chcípající americká kobyla bude kopat !

   Smazat
  2. Asi ano.
   Který demokrat, zde na diskuzi, si dovolí tvrdit, že to "stálo za to"?

   Smazat
 5. Asad Asad Asad ! Co tam proboha chcou pozemní jednotky usa . Kde vstoupí tam je smrt , bída a utrpení .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to taky nevím, zřejmě tam jedou opravdu, pouze jako"živé štíty", které mají zabránit Rusku, bombardovat pozice umírněných řezačů hlav, třeba ISIS.

   Smazat
 6. USA posílají takzvané Umírněné ozbrojené opozici stále více zbraní se zřejmým záměrem zastavit ofenzivu vojsk legální syrské vlády proti IS.
  Případný vojenský úspěch Asada se jim vůbec nehodí. Takže se svolením USA je část těchto zbraní těmito umírněnými teroristy předávána předávána i IS.
  Proto si myslím, že to vypadá na vleklý konflikt Asi je chyba, že Sýrie nechá USA těmito zbraněmi umírněné teroristy beztrestně zásobovat.
  Asi nejde přímo napadnout transportní letadla USA ale shazované zbraně by měla Sýrie likvidovat všemi prostředky okamžitě po jejich shození.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.