Reklama

pátek 30. října 2015

Tereza Spencerová exluzivně s Bašárem Asadem

29.10.2015   Rukojmí
Další exkluzivní trhák nové novinářské hvězdy Terezy Spencerové tentokrát s prezidentem Sýrie Bašárem Asadem. Vyjměme několik statí, o kterých můžeme jednoznačně říci: i kdyby se prezident Asad jakkoliv snažil podvádět, tyto odpovědi jsou natolik průkazné a ověřitelné, že je může a můžeme kdykoliv před kýmkoliv obhájit. Celý text rozhovoru redaktorky Literárních novin Terezy Spencerové převzaly agentury ČTK, Reuters, Bloomberg či RIA Novosti.


Zde je v původní anglické verzi.

Ráda bych se, pane prezidente, na úvod poněkud vrátila v čase. Před necelými deseti lety Sýrie budovala vztahy se Západem, zaváděla reformy navrhované Světovou bankou a (dnešní ministr zahraničí USA, pozn. red.) John Kerry vás snad ještě do roku 2010 oslovoval „drahý příteli“. Pak se ale jakoby přes noc vše rázem změnilo a z Vás se stal diktátor, Hitler a tak podobně. Jak si vysvětlujete tuto dramatickou změnu?

Já se ve skutečnosti nezměnil, stejně jako se nezměnily naše politika, hodnoty nebo principy. Problém spočívá na Západě a není to problém nový.
Souvisí s nezávislostí naší země.

Ve skutečnosti je to problém, který má Západ s mnoha státy, včetně Sýrie.
V době, o níž mluvíte, tedy v letech 2008 až 2010, byly naše vztahy se Západem dobré, ale nevycházely ze vzájemného respektu.
Například Francie chtěla, aby Sýrie sehrála určitou roli kolem íránského jaderného programu. Chtělo se po nás, abychom nebyli součástí celé kauzy, ale abychom Írán přesvědčili ke krokům, které byly proti jeho zájmům.
Odmítli jsme to. Chtěli po nás také, abychom se postavili proti hnutí odporu v našem regionu dříve, než skončí izraelská okupace a agrese proti Palestincům a dalším sousedním zemím. I to jsme odmítli. Chtěli po nás podepsat asociační dohodu s EU, což bylo proti našim zájmům, neboť by to naši zemi proměnilo jen v otevřený trh pro jejich zboží, zatímco našemu zboží na svých trzích by vyhradili jen velmi malý prostor. Odmítli jsme to, protože je to proti zájmům syrského lidu.

To je jen několik příkladů našich vztahů a odpověď na otázku, proč se tak rozhodli.
Totéž se dnes děje s Ruskem; před dvěma dekádami bylo Rusko blízkým přítelem Západu, najednou je z něj ale agresorský stát a Západ začal prezidenta Putina démonizovat.
V případě Sýrie i Ruska je přitom využívána stejná propaganda. Problém je tedy v nezávislosti těchto zemí.
Západ si totiž žádá klientské státy spravované loutkami. To je ve vztazích se Západem klíčové.
Nemá to co dělat s demokracií, svobodou nebo podporou národů regionu. Příkladem budiž, co se stalo v Libyi, i zabíjení v Sýrii, které se západní podporou pokračuje.

Jak pohlížíte na zahraniční politiku České republiky vůči Sýrii?


Pokud se podíváme na Evropskou unii jako celek, vidíme, že členské státy během krize nezaujímaly jednotné postoje. Česká republika a Rumunsko patřily k zemím, které i během krize své vztahy se Sýrií zachovaly. To je důležité, byť to samozřejmě neznamená, že podporují naši vládu nebo s ní ve všem nebo alespoň v něčem souhlasí.
Znamená to, že při udržení vztahů byly s to lépe porozumět, co se odehrává. Co se týká České republiky, mohu konstatovat, že naše vztahy před krizí nebyly nejlepší, ale během krize se ukázalo, že má mnohem jasnější pohled než jiné země.
Důvodů je mnoho, ale tím nejdůležitějším je, že uchováním vztahů Česká republika mohla vidět, analyzovat a pochopit, co se ve skutečnosti děje, a díky tomu může být objektivnější než jiné evropské země.

Zmínil jste démonizaci Sýrie i Vás osobně. Ráda bych slyšela Vaše reakce na některá obvinění. Například, stále ještě rozšířený názor praví, že Vaše odmítnutí odstoupit je jedinou příčinou celé války v Sýrii.

Žádný prezident nemůže za takových okolností zůstat čtyři roky ve funkci bez podpory syrského veřejného mínění a syrského lidu, obzvláště v době, kdy čelíme agresi Spojených států, většiny evropských zemí, mnoha regionálních států, včetně sousedů jako Turecko, Jordánsko, částečně Libanon a států Perského zálivu s miliardami dolarů, které v Sýrii utrácejí.
Jak bychom mohli vytrvat bez podpory syrského lidu?
Je to očividné a nikdo to nemůže popřít, pokud bychom nemluvili o Supermanovi; a my v Sýrii Supermana nemáme, máme člověka.
Ukazuje to tedy, že syrský lid svého prezidenta podporuje.
A dál: lze mluvit o národu, který by podporoval svého prezidenta ve jménu většího zabíjení a silnějšího terorismu? Mluvíme tu o většině syrského národa, o milionech lidí.
Je možné, že všichni tito lidé podporují prezidenta, jen aby byli vystaveni větší míře terorismu?
Nesnaží se tím někdo obvinit syrský národ, že nemá realistickou vizi? To nedává smysl.
Ve skutečnosti podporují prezidenta, protože vědí, že to, co se v Sýrii děje, je důsledkem peněz, které Katar vynaložil na podporu demonstrací a vytváření propagandy, podle níž je v Sýrii jakási revoluce. Katar a Saúdská Arábie vynakládaly finance, aby teroristům poskytly peníze, zbraně a logistickou podporu. A pak tu bylo Turecko, které teroristům v Sýrii poskytlo veškerou logistickou podporu a zásobovací kanály. Je tu také Jordánsko a některé síly v Libanonu.
Taková je realita. Právě to se v Sýrii stalo. Netýká se to prezidenta nebo toho, kdo by byl ve funkci.
Jiná otázka ale zní: Jaká je vazba mezi Islámským státem a Al Kajdou v Sýrii a prezidentem?
Můžeme říci, že příčinou 11. září v New Yorku byl prezident Bush, a že kdyby byl nahrazen, k 11. září by nedošlo? Je to nereálné a nelogické.
Oni to vědí, ale pokračují v šíření těchto lží, a to z důvodů, které jsem už zmínil.
Netroufnou si připustit, že chybovali a situaci v Sýrii si vykládali mylně, že naslouchali ignorantským činitelům v zemích, jako jsou Katar a Saúdská Arábie a že své hodnoty prodali za petrodolary. Nechali se těmito státy vést.

To je skutečný důvod všeho, co se v Sýrii odehrává, a nikoli prezidentovo setrvání ve funkci.

Dalším rozšířeným obviněním je tvrzení, že jste masový vrah vlastního národa. Co si o tom myslíte?

Odpověď je stejná. Jak může prezident zabíjet vlastní národ, znepřátelit si tím všechen lid a celý svět a přesto setrvat ve své pozici?
Jaká síla drží prezidenta ve funkci? Odpověď je stejná. Je to nerealistické, jak jsem už řekl. Bráníme náš národ. Mám podporu syrského lidu, protože bráním tuto zemi. Žádný prezident nedokáže zabíjet svůj lid, bojovat s teroristy, bojovat se světem a přitom všem si udržet postavení. To je nerealistické.
Doplnění: A ten zločinec byl zase zvolen ve svobodných volbách. S 88% hlasy.


Ptám se na rekonstrukci, protože mnohé země válku v Sýrii podporovaly, ale jakmile jednou skončí, budou mít velký zájem vydělat peníze na obnově téže Sýrie, kterou pomáhaly zničit. Které státy se tohoto procesu zúčastní?


Samozřejmě máme své plány a už jsme je začali naplňovat v místech, kde proces národního usmíření pokročil a život se vrátil do běžných kolejí.
Je to dlouhodobý plán a zahrnuje různé oblasti Sýrie, které teroristé poškodili.
Co se týče zemí, které se rekonstrukce budou moci zúčastnit, bude to proces výběrový a nebude otevřený všem. Nevěřím, že by syrský lid přijal účast jakékoli firmy z nepřátelské země, která byla zodpovědná, přímo či nepřímo, za prolévání syrské krve během krize. Protože jste z České republiky, mohu říci, že Vaše země může být jednou z těch, které by se mohly zúčastnit rekonstrukčního procesu, protože byla objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že její vláda a činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy. Proto bychom měli projevit naše uznání za takový postoj a mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny.

29 komentářů :

 1. "Před necelými deseti lety Sýrie budovala vztahy se Západem, zaváděla reformy navrhované Světovou bankou" - TO BYLA NEJVĚTŠÍ CHYBA SYRSKÉHO REŽIMU, dnes za to nese důsledky.

  OdpovědětVymazat
 2. jee, já mám po dlouhé době trochu radost z veřejného dění a rozhovor ve mně vyvolal naději, že snad to odporné
  překrucování, pokrytectví a faleš zmizí z vyjadřování novinářů i státníků...radost mám i z pozitivního ocenění české republiky presidentem Assadem, byť ho nepovažují za úplně zasloužené

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaše země může být jednou z těch, které by se mohly zúčastnit rekonstrukčního procesu, protože byla objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že její vláda a činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy....
   No - ty by asi byla velká chyba, protože servilní a bezcharakterní českej podnikatel bude klidně za dolárky od strejčka Sama znovu kalit vodu na oné "ekonomické" bázi, stejně jako to činí se zbranemi dnes. (Dříve šrotoval, dnes výhodně prodává).. A rozlišovat lidi a jejich morálku jde velice těžko.

   Vymazat
  2. Ale jo,přes ČR by šly zahraniční firmy,kolik by jich bylo přímo českých.

   Vymazat
 3. tak když ne Asad je důvod, pak kdo a co je důvodem pro změnu v Sýrii? Ví to někdo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ví to každý - viz první třetina článku.

   Vymazat
  2. 14:02 Člověče, že lezeš vůbec na tyhle stránky. To není Plesk, nebo AHA. Když si představím, že takovýchle blbů jako ty je přes půl republiky, čuměj na TV Nova, ČT24, a pilně polykají to co jim ti prostituti novinářský předkládaj, tak se nedivím, že snad tý propagandě ještě věří.

   Vymazat
  3. Nebudu tvrdit že mám pravdu, ale když to tak sleduji jediným na co jsem přišel je přístup zemí Perského zálivu ke středozemnímu moři. V případě spřáteleného režimu v Sýrii by mohli vést energovody do Turecka a prodávat Evropě svou ropu a plyn. Tím chtějí USA a EU odstřihnout naši energetickou závislost na Rusku a tím bychom byli již kompletně v područí těch co zavádějí nový světový řád.

   Vymazat
  4. Kromě trubek ze Saúdské Arábie ap. do Evropy je důvodem ještě ruská vojenská základna. Takže se nelze divit ruskému angažmá, které brání pozici Gazpromu aj. a svoji vojenskou přítomnost ve Středozemním moři a na Blízkém východě. Dalším důvodem je muslimská menšina (jen pár desítek milionů...) v Rusku a těsně za jeho hranicemi. Takže není to ze strany Ruska až tak nezištné. Tato "nezištnost" však nyní kříží plány "nezištnosti" USA, kterým se "zatoulaly" národní zájmy, které volají po ochraně, několik málo tisícovek km za hranice USA....
   Ó svobodo, demokracie a jiné, např. "evropské hodnoty" - kolik zločinů se páchá vaším jménem....
   KR

   Vymazat
 4. Kdyby cesko melo od revoluce v r. 89 minimalne stejne kvalitni prezidenty jako toho soucasneho, jsme asi uz jedna z nejbohatsich zemi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. áále, nemaluj si ho na ružovo.
   Navyše je prezident len figurka - bez vlády a parlamentu toho sám veľa zmeniť nedokáže. A predsedou vlády predsa bol tiež - a nie zrovna "zázračným".
   Ale sčasti máš pravdu, boli aj horší - a nebyť zmeny zákonov, mohli byť ešte horší.

   Vymazat
  2. To je otázka, která se dá jen těžko zodpovědět. Zemanova chyba byla, že nepokračoval ve vládnutí, aby dokázal, že to s tím vyrovnaným rozpočtem myslí opravdu vážně (prý předával stát s plánem dluhu ve výši pouhých 30 mld, co s tím provedli jeho kati už víme) a vládu předal neumětelům a rozhazovačům. Nyní už je státní dluh na takové úrovni, která vede jen k těžké závislosti na globálních hráčích, stejně jako je to u celé Evropy.

   Vymazat
 5. Bašár Asad pouze shrnul to, co je dávno známo. Jen to US vazalové po celém světě nehodlají připustit. To je může nicméně brzy zahubit a ti, jimž malovali ďábelské rohy, tu budou i po nich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych už ani tolik nemluvil o USA, jako spíše o těch globálních hráčích (a ti jsou z celého světa), kteří už mají takovou moc, že jsou schopni ovládat i USA (prostřednictvím špionáže, neomezených financí a masmédií, dosazováním a odvoláváním svých loutek, zejména přímo do administrativy státu).

   Vymazat
 6. Jsem rád že máme tak velkou novinářku,které žádný jiný novinář-ka v Evropě nesáhá ani po kotníky.Takže paní Terezo Spencerová uctivě a upřímě děkuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Ďábel nás pozval na pokoj, a my zalezli do jeho rekta - válka v Sýrii je i naše hanba, stejně jako v Libyi, Iráku, Jemenu, vraždění civilistů a podpora banderovců na Ukrajině. Pan prezident Asad je k nám hodně vstřícný a naší hanbu snižuje, avšak to nás jí nezbavuje. Nicméně - děkuji mu za ta slova a přeji mu úspěch.

  OdpovědětVymazat
 8. Asad mluví o ČR diplomaticky. Ale naše vláda poslala amíkům zbrojní materiál za těžké miliony a to bude likvidovat koho asi, islámské fašouny určitě ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neposlala amíkům, ale Kurdům. Jednalo se o střelivo.

   Vymazat
 9. Asad mluví o ČR diplomaticky. Ale naše vláda poslala amíkům zbrojní materiál za těžké miliony a to bude likvidovat koho asi, islámské fašouny určitě ne.

  OdpovědětVymazat
 10. Asad mluví o ČR diplomaticky. Ale naše vláda poslala amíkům zbrojní materiál za těžké miliony a to bude likvidovat koho asi, islámské fašouny určitě ne.

  OdpovědětVymazat
 11. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/384847-islamsti-radikalove-predstavuji-nejvetsi-hrozbu-jakou-jsem-zazil-varuje-sef-mi5.html

  OdpovědětVymazat
 12. Má pravdu:
  http://www.novarepublika.cz/2015/10/mloci-su-tady-fcil-se-enem-ceka-az.html

  OdpovědětVymazat
 13. Malej problém. Koukněte na anglickou verzi, a zjistíte , že je z letošního ledne.
  Ne že byto, co se v něm píše proto nebylo platné

  OdpovědětVymazat
 14. Trochu problém je jenom v tom, že ten rozhovor se uskutečnil 08. ledna 2015. Takže publikovat ho dnes, bez uvedení data, zavání trochu podvodem, jakoby to bylo něco zcela nového.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, mne to také naštvalo. Jde o starý rozhovor. Kdyby byl aktuální, tak by se mluvilo o migraci, koalici Ruska, Íránu, Hisbulláhu a Iráku atd. tad. Navíc je přetištěn z nepůvodního pramene. Ať se "redaktor-editor" polepší a nefláká to!!!!!

   Vymazat
  2. Souhlas, každý takovýto článek by se neměl tvářit jako novinka ale přímo upozornit na datum svého vzniku. Je to neprofesionální a zavání to propagandou. Lépe je uvést např. odkaz slovy: originál v angličtině z 8.1.2015 je uveden zde ...................

   Vymazat
 15. Byť jde o starší rozhovor, zaujala mne část: "Chtěli po nás podepsat asociační dohodu s EU. Což bylo proti našim zájmům, neboť by to naši zemi proměnilo jen v otevřený trh pro jejich zboží, zatímco našemu zboží na svých trzích by vyhradili jen velmi malý prostor. Odmítli jsme to, protože je to proti zájmům syrského lidu."

  Takový malý pocit dejavu... Nezačínala takhle nějak i Ukrajina?

  OdpovědětVymazat
 16. Rozhovor je, na pozadí nových událostí, celkem neaktuální. Co aktuální zůstalo jsou důvody, pro které je Bašár Asad líčen tak jak líčen je. Rovněž bych si nemaloval růžově Asadovu nabídku našim firmám na obnově rozvrácené země. Vzpomeňme jak dopadla naše zakázka pro atomovou elektrárnu v Búšehru v Iránu. Strýček Sam se zle podíval, pohrozil a .....bylo po zakázce. František

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.