Reklama

pátek 9. října 2015

„Transpacifické partnerství“ proti Číně, Rusku i Evropě


Michail Chazin
9.10. 2015  Střípky ze světa
Smlouvu o Transpacifickém partnerství (TPP) komentuje i Michail Chazin. Spoluautor „anatomického atlasu“ krize od roku 2008, vydaného už v roce 2003. Teď jako nouzový východ z trablů, v nichž se topí Amerika, dešifruje i smlouvu o TPP.„Mít Spojené státy k dispozici i spolehlivější plán, do toho, o němž je řeč, by se jaktěživ nepouštěly.“ Ten totiž stojí i padá s „rozlousknutím celé hromady ideologických a politických problémů“. Na vlásku visí ostatně i to, zda se „severoatlantickou zónu volného obchodu“ podaří vnutit Evropě.
Pro USA - píše ve svém posledním zamyšlení - to „zahraničněpolitický triumf bezesporu je“. Tím užitečnější bude si vyhodnotit, čeho že dosáhly ve skutečnosti. I TPP totiž zapadá do širší množiny, jež „ty prvky ´starého´ (brettonwoodskéhosystému), díky němuž to USA v druhé poloviny XX. století vyhrály, fakticky demontuje“.

„Mají však opravdu i nový pozitivní plán?“ Zřejmě ano, „jinak by tolik sil na novou dohodu o zóně volného obchodu vynaložily jen sotva“. Otázka proto stojí i konkrétněji: „Čím může TPP pomoci z krize právě Spojeným státům?“

Její kořeny sahají až ke „stimulaci soukromé poptávky, započaté v 80. letech politikou ´reaganomiky´“. Ke stále bezstarostnější „emisi dolaru plně v souladu s nosnými principy brettonwoodského systému“. Dlouho nevedla ani k inflaci. Roku 2014 se rezervoár vyčerpal. Bezbřehou „emisi (v podobě ´kvantitativního uvolňování´) nezbylo než odpískat“. Za léta takto nastavené „stimulace poptávky v USA se nakupily kolosální problémy“.

Především dva. „Prvý tkví v tom, že si americké domácnosti zvykly na vysoký spotřební standard, třebaže průměrná mzda (měřená kupní silou) je na úrovni roku 1958. Spotřebu domácností, jež tuto hranici překračuje, stimuluje rostoucí dluh (soukromý i federální) a pokles úspor na hranici 10 %, což nemá v USA historické obdoby. Další stimulace, jež by nevedla k inflaci, už není reálná (přesněji řečeno já sám ji dát dohromady neumím a právě tak je na tom moc, dirigující americké finance).“ I „propad životní úrovně v USA je tak nevyhnutelný“ - ba v řádu „půl druha násobku toho z počátku 30. let, vedoucího k ´Velké depresi´“.

Až do 80. let sahá i druhý zádrhel: Ve „snaze profinancovat nové kolo vědeckotechnického pokroku“ – a zvýšit ráži ekonomických hlavní „boje proti SSSR“ – „zařadilo americké vedení do svého systému dělby práce i Čínu“. A to „ve zcela konkrétní roli: dodavatele laciného zboží masové spotřeby“. Tím snáz se dala udržet poptávka amerických domácností, závislá jinak hlavně na stimulaci na dluh. „Ochota utrácet za něco nového“ – a „financovat tak i ´informační revoluci´“. „Brát si úvěry a nakupovat ´gadgety´.“ A „splácet ty půjčky úměrně zlevnění zboží masové spotřeby“.

To ovšem „ekonomiky USA a Číny propojilo ´pupeční šňůrou´“. Amerika se zatím „importu z Číny zřeknout nemůže“. „Nákupy dražší produkce, na niž by to americkou populaci odkázalo,“ by ve svém důsledku „ohrozily i americkou technologickou převahu v světě“.

Soutěska nabízí jen dvě východiska. Jednak „nahradit Čínu jinými dodavateli“. Tlak tímto směrem sílí už několik let. Reálné plody však nese jen pomalu. „Čína navíc možné alternativní dodavatele do USA zapojuje do svých hospodářských vazeb.“ A „celkově čelí americkým plánům aktivně“.

„Druhý plán (či přesněji druhá část plánu) tkví v hledání nových trhů pro americkou produkci.“ A tedy i „dalších tržeb pro americké podniky, umožňujících zvýšit i mzdy a vytvářet nová pracovní místa“. Dosáhnout „růstu domácí poptávky cestou přirozenou, a nikoli peněžní emise“. A „zvýšením objemu výroby kompenzovat i růst domácích cen“, k němuž ten manévr logicky povede.

„Jediným velkým trhem, co ještě není rozebrán, je v dnešním světě Evropská unie.“ Právě tu „mají logicky v hledáčku USA“. Zálusk na její trh „zrodil i projekt ´Transatlantického obchodního a investičního partnerství´ (TTIP). Otevřeně se to sice neventiluje, trčí to ale jako sláma z bot. Součástí projektu má být i uzavření hranic EU jiným dodavatelům, především Rusku a Turecku i Číně s jejím projektem ´Nové hedvábné cesty´.“

„Pro evropské producenty je to nevýhodné k uzoufání.“ EU má nakupovat hlavně „americkou, a ne kupříkladuněmeckou produkci“. Tak jako dneska „Řecko či řekněme Bulharska, proškolené, že německá produkce je lepší, než jejich vlastní“. Právě to ovšem „podporuje hlava nehlava i bruselská byrokracie a proamerické režimy zemívýchodní Evropy“. Oč kráčí, bije do očí: „Návrat výroby do USA si žádá nové trhy. Na ráně jsou země EU. Všichni ostatní výrobci, z Unie i mimo ni, si chuť na tyto trhy mají nechat zajít.“

I proto „ta ´démonizace´ Ruska“. „Přestup energetických trhů EU k jiným zdrojům.“ Jakkoli „nevýhodný je ekonomicky, zájmům ´senior partnera´ EU konvenuje“. I proto ta „Ukrajina ´rozmetaná na cucky´“. Právě ta přece „leží na trase čínského zboží do EU“. Té „suchozemské za situace, kdy tu námořní mají pod palcem americké vojenské základny“.

I proto je to právě Amerika, kdo je „dnes vrchovatě zainteresován na celistvosti EU“. Zatímco „průzkumy veřejného mínění signalizují, že vůle Britů z EU vystoupit roste“. Spousta těch, kdo „velikost britského impéria pamatuje, stále žije“. A „z představy, že se teď propadnou do faktického amerického protektorátu, jim do smíchu není“. Pokud se EU tlaku, že se má degradovat na zónu volného obchodu pro Ameriku, podvolí, „Velká Británie z ní nejspíš vystoupí“.

Washington v něm povolí jen sotva. Už s cílem „přijít k novým trhům pro vlastní produkci a konfiskovat je Číně“. A „vrátit zároveň značnou část výroby zpátky do USA“. Souběhem obojího přitom „zpřetrhat i onu ´pupeční šňůru´, která je váže k jejich dnešnímu hlavnímu geopolitickému protivníkovi“. Ta konstelace nemá obdoby ani za „studené války“: „ekonomické vazby USA a SSSR byly značně limitované“. Pro „americkou ekonomiku zásadní váhu rozhodně neměly“.

Samo „´transpacifické partnerství´ je pokusem přijít k další možnosti, jak část těchto zemí – potenciálních alternativ Číny coby dodavatele zboží široké spotřeby – z vlivu této země vytrhnout“. A „dosáhnout, aby tržby za tyto dodávky inkasovaly právě tyto země, a nikoli Čína stojící jim za zády (připomeňme, že třeba v případě Malajsie mají Číňané pod kontrolou 80 % ekonomiky země)“.

To je ten důvod, proč Amerika „potřebuje mechanismus vnější kontroly ´pravidel hry´“. „Americké nadvlády nad arbitrážemi a soudy, řešícími ekonomické spory“. Na „politické úrovni se to bude řešit jednoduše: USA budou prezentovat rostoucí export a tržby těchto zemí – a žádat, aby se nad dílčími případy, namířenými nikoli proti partnerským zemím, nýbrž proti Číně, ´přimhouřily oči´.“ Ti „noví partneři se přitom Čínou nikdy nestanou“. „Izolovaní jsou totiž příliš malí“.

Obě „partnerství“ – „transpacifické“ i „transatlantické“ – jsou tak součástí jednoho a téhož plánu. Cílem je „zpřetrhat vztahy s Čínou“. Přivodit jí „dramatický růst hospodářských problémů“. Druhá z obou konstrukcí – „ekonomické NATO“, podřizující Americe Evropu - je tou hlavní a určující. Ta „transpacifická“ spíš jen „doplňkovou“. A bez chomoutu na evropském krku i „odsouzenou k fiasku“. Sama o sobě je totiž „pro USA ekonomicky nevýhodná“.

To, že v tichosti „odepisuje brettonwoodské ekonomické vazby“ – a „Světovou obchodní organizaci v prvé řadě“ – by nemělo nikoho mást. Nahrazuje je totiž „systémem dělby práce, regulovaným výlučně Spojenými státy samými“. Aby to „všechny, s kým se v něm nepočítá, odsoudilo k ekonomické zaostalosti a debaklu“. A Americe naopak „umožnilo překonat krizi i za cenu, že to její satelity, především EU, dovede k vážné ekonomické degradaci“.

Zhruba tak se – v „prvním čtení“ – jeví „plán USA, prosazovaný železnou rukou“. Scénář, jemuž „obětují s gustem i mnohé z toho, čemu se dřív připisovala prvořadá váha“. Žádný „jiný plán se podle všeho na obzoru nerýsuje“. Příčinou je „až příliš velká nerovnováha v americké ekonomice“. Akutní potřeba „´zalepit´ problém tří tisíc miliard dolarů ročně, je-li jich momentálně s to inkasovat jen tisíc“.

„Mít Spojené státy k dispozici i spolehlivější plán, do toho, o němž je řeč, by se jaktěživ nepouštěly.“ Ten totiž stojí i padá s „rozlousknutím celé hromady ideologických a politických problémů“. Na vlásku visí ostatně i to, zda se „severoatlantickou zónu volného obchodu“ podaří vnutit Evropě.

33 komentářů :

 1. http://www.hlavnespravy.sk/nahly-zvrat-europska-unia-chce-normalny-vztah-s-ruskom/692810

  Zdá sa, že akcie ruského prezidenta Vladimira Putina v Sýrii zapôsobili na Európsku úniu: Prezident EÚ Jean-Claude Juncker náhle vyhlásil, že Spojené štáty by nemali diktovať Európskej únii formu vzťahu s Ruskom. Vyzval na normalizáciu vzťahov – a tým nepriamo na koniec sankcií...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 9:47: Uz jsem to cetl taky! Jsem zvedav v jake verzi a kdy to zverejni taky rezimove hlasne trouby - jestli to vubec zverejni. Opet bude VELICE zajime sledovat. A jaky manual dostanou mistni trollove - to bude zase k popukani. Uz se nemuzu dockat :-)

   Vymazat
  2. No když chtěji s někým spolupracovat komouši jako Juncker, Schulz, Barroso, Hollande,... tak by měl být člověk vždycky na pozoru. Vlastně jakýkoli nápad z jejich hlav je tragédie.

   Vymazat
  3. trolle, ani nevíš jakou pravdu jsi ted řekl. Opravdu tihle vyjmenovaní pitomci melou žvásty. O to je úsměvnější,když se jim náhodou podaří říci něco smyslplného.
   J

   Vymazat
  4. Tomu opilci bych nevěřil ani dobrej den, asi touží po rozlehlých ruských stepích, kam by se vedle třech miliónů utečenců z Ukrajiny dalo nějakou tou kvótou přidělit i pár miliónů utečenců z arabských zemí, o které Brusel nebude stát.

   Vymazat
 2. Som z toho vol'ako zmetený,!Na jedné straně chce Amerika rozvrátit EU,kvůli konkurenci a na druhé,,Amerika je vrchovatě zainteresovàna na celistvosti EU.Kdo četl TTP tak ví o co jde a že RF není konkurence schopná a Čína nesplňuje podmínky ....,ale třeba Vietnam očekává od TTP
  zvýšení vývozu o cca 30%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý očekává, že zvýší svůj vývoz, zaměstnanost. To vypadá na nějaký nový kapounský vysněný ráj, ve kterém všichni budou mít práci, dluhy zmizí a bude bájo. Nejsou náhodou někde výsledky komu pomohlo zřízení podobné zóny mezi Mexikem, USA a Kanadou? Nezajímá mě ani o kolik si pomohli nadnárodní korporace ale jak se zvýšila v jednotlivých zemích zaměstnanost a životní úroveň o kolik klesly zemím dluhy a jak narostla životní úroveň obyvatel těch zemí - celkový průměr je zavádějící a o ničem nevypovídá - rád bych detailní statistiku sociálních skupin v procentech, kdo si polepšil, kdo pohoršil kdo zůstal na svém.

   Vymazat
  2. Merito problému je objasněno v článku naprosto jasně!
   Čína už prostě odmítá makat zadarmo na přežrané pindosáky,číňané chtějí stejnou životní úroveň jako oni,a právem! Takže samosebou stoupá vnitřní poptávka,a tím pádem čínské zboží v usa drahne a je ho míň!
   Takže KDO bude dál pindosákům dělat kulie?MY!A vietnamci....a tentokráte si chazarské zrůdičky dají extra majzla aby se z nich nestali další číny-co to bude obnášet je snad jasné!
   perdros

   Vymazat
  3. USA nechtějí rozvrátit EU, pouze zlikvidovat evropské konkurenční výrobce podobně, jako jsme to už zažili my a ostatní státy bývalého východního bloku s pádem režimu. Evropské spotřebitele potřebují. Po r. 1989 byly veškeré naše výrobní závody zlikvidovány jako konkurence nebo prodány zahraničním majitelům. Jak už se vyjádřil bývalý ruský velvyslanec v České republice, my jsme vyráběli nejkvalitnější lokomotivy, mnohem kvalitnější než německý výrobce, proto tato výroba zde byla Němci zlikvidována a obchodní bilance ČR s Ruskem je v současné době záporná, nemáme Rusku co nabídnout za jejich suroviny. Totéž se stane Evropě, podepíše-li TTIP a jsem přesvědčena, že likvidace evropských, především německých výrobců už začala a souvisí s ní i vlna agresivních migrantů a skandál německého VW. Vše toto má výrazně poškodit hospodářství Německa (s vydatnou podporou německých politiků v čele s šílenou Makrelou) a Rusko na destrukci Německa, příp. destabilizaci celé Evropy rozhodně nemůže mít zájem, protože s Evropou obchoduje a pokud si někteří trolové nepovšimli, na rozdíl od USA, Rusko rovněž leží v Evropě a tak jako pro nás není výhodné mít společné hranice s rozvráceným Německem, tak pro Rusko nemůže být výhodné sousedit s destabilizovanou Evropou. O TTIP by se dalo diskutovat dlouho, nevidím v jejím zavedení nic pro Evropu výhodného, nemluvě už o snížení evropských sociálních, ekologických standartů, snížení kvality potravin a jejich nezávadnosti pro spotřebitele, zvýšení nezaměstanosti, likvidace evropských výrobců, naprostou závislost Evropy na politických rozhodnutích USA, ztráta národní suverenity států EU, aj. USA si chtějí vlastní ekonomické problémy vyřešit na úkor Evropanů. Nemluvě už o podobné smlouvě mezi USA a Kanadou s jejich velmi pochybnými dodatky, např. Kanada je povinna dodávat do USA el. energii i v případě, že pro vlastní obyvatele jí nebude mít dostatek. Který kanadský politik něco takového mohl beztrestně podepsat? Jsem pro vystoupení z Nata, EU, vyhlášení neutrality, opětovnému spojení se Slovenskem, obnovení výroby zlikvidovaných podniků, obnovení zemědělství, aby ČR byla soběstačná ve výrobě základních potravin podobně jako tomu bylo v minulosti a obchodování s těmi zeměmi, se kterými to pro nás bude výhodné a na rovnoprávné bázi.

   Vymazat
  4. Anonymní9. října 2015 10:57,

   ČSFR bola rozdelená protiústavne! Úplne postačí podanie na ústavnom súde ČR a SR a ak oba zistia že o tejto otázke nebolo konané referendum tak bude rozdelenie vyhlásené za neplatné. A sme znova jeden štát a sme von z NATO aj z EU. EU je dobrý nápad, ale, ako to hovoril nejaký sovietský minister: Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy. Tak dopadla aj EU.

   Vymazat
  5. 10:57 a 11:23 - Souhlas.
   Byli jsme před EU+NATO, budeme i po ní. I přes počáteční problémy bychom se z následků účasti těchto uskupení vylízali. Setrvání v nich je zničující.

   Vymazat
  6. V produkci základních potravin jsme soběstační i dnes.

   Vymazat
  7. To Jan Hus 10. října 2015 0:35
   Nevím, kde berete ten optimismus (informace), ale obávám se, že vaříte z vody. Já jsem obyčejný spotřebitel, ale vím, že mléko vyvážíme, ale maso (snad mimo sladkovodních ryb a drůbeže) dovážíme. Taktéž ovoce, zeleninu, luštěniny a část olejnin. Snad jen v potravinářském obylí, sladovém ječmeni, chmelu a vínu bychom tu soběstačnost mohli obhájit.

   Ale jinak v produkci z fotovoltaiky a řepky na jednoho obyvatele jsme zaručeně vysoko nad E a možná i světovýn průměrem. Blbý je, že ani jednoho se nenažerem!!

   Hlavu vzhůr - bude hůř.
   Ferro

   Vymazat
 3. Volný trh je vždycky dobrý pro všechny strany. Viz volný trh v EU proti kterému rudí blbečci vedli stejné protesty jako dnes proti TTIP a TTP.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 10:40: Volny obchod je doopravdy dobry pro vsechny. Problem je jenom ten, ze TTIP NENI o volnem obchodu. "Volny obchod" je jeom logo pod kterym to mame sezrat. Rad bych vedel O CEM DOOPRAVDY TTIP je - ale to se z nejakeho duvodu nesmim dovedet. Kdyby slo doopravdy o "volny obchod" tak by nebylo co tajit. Mne uplne staci to malo co bylo tajeno, ale uniklo na verejnost - proste hruza. To co je tajne musi byt doslova katastrofa.

   Vymazat
  2. 10,40 teď není mezi SSa a EU volný trh? Proč je potřeba to menit? proč bylo potřeba změnit pravidla fungování EU v bruselský diktát? Proč nestačil volný obchod?

   Vymazat
  3. Americký soudruhu, klídek, Rusko a Čína svůj boj za vlastní suverenitu a prosperitu nevzdají a pokud to EU vzdá, již v brzké domě se budeš moci zapojit coby evropský otrok společně s dovezenými arabskými a černoušskými otroky do budování kapitalismu ve prospěch svého amerického páníčka a budeš-li hodný i okousanou kostičku od svého amerického páníčka dostaneš, občas.

   Vymazat
  4. 10:50 proč třeba měnit pravidla? No když vemete, kdy WTO založena,jak funguje,že?Svět se mění rychleji,než rozhoduje 106 států WTO.Nová pravidla jsou nejen o obchodu,ale třeba o lidských právech tj.např.zákaz dětské práce,možnosti kolektivního vyjednávání,.nebo ochraně patentů atd.

   Vymazat
  5. Něco si o tom zjisti než začneš kdákat.

   Vymazat
  6. 11,32 Žeby západním nadnárodním koncernům, které protlačují TTIP a CETA, které celá léta tyjí z dětské práce, ekologických a daňových pobídek, státních dotací a off shorů, ve kterých zájmu velmoci vedou imperiální války najednou začalo nějak zvlášť záležet na pracovních a lidských právech? Nepovídejte! To je pro mně velká novinka!

   Vymazat
  7. Opravdu jenom blbeček (10:40) může prohlásit, že v EU existuje volný trh. Kdekoliv někdo mává mávátkem s nápisem "volný", tak to ve skutečnosti znamená monopolizmus a omezení a vydělává jenom ten nejsilnější, ostatní utřou nos.

   Vymazat
  8. 12:17

   No a kdo nejvíc piští proti volnému trhu? Komouši a socialisti. Takže byste měl bejt vlastně rád.
   Btw, s tím co tady bylo před vstupem do EU nebo dokonce za komoušů se to nedá vůbec srovnat.

   Vymazat
  9. 12:37 - To máte pravdu, srovnávat se to nedá. Dřív nám patřil náš průmzsl a zemědělství. Dnes je průmysl na lopatkách, jsme jen výroba subdodávek pro Německo. V zemědělství nejsme soběstační. Posloucháme cizí vlivové agentury, jsme plně k dispozici největšímu agresorovi, který chce nadobro oddělit Evropu od Asie, zničit ji, podřídit a uvést do chaosu. Prostě hospodářský a politický protektorát.

   Vymazat
  10. Volný trh je výhodný pro silné. Slova o jeho všeobecné výhodnosti jsou učebnicové povídačky. Stačí se podívat do historie, jak původně poměrně volný trh postupně zabraly koncerny. Kabinetní ekonomové švitoří o statickém a uzavřeném modelu (každý model je zjednodušení a jeho výpovědní kvality limitují dané vymezující podmínky), leč realita je dynamická a otevřená. Navíc 4/5 mezinárodního obchodu jde mimo tzv. volný trh, tj. za netržní ceny.
   KR

   Vymazat
 4. :-)zkuste Google-NAFTA,dohoda o volném obchodu.

  OdpovědětVymazat
 5. O "pomoci" Západu Ukrajině: https://www.youtube.com/watch?t=452&v=zgs6Ju9UcT0

  OdpovědětVymazat
 6. O Andělce Makrelce: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muz-ktery-zna-velmi-dobre-Merkelovou-Vstricnost-k-uprchlikum-jen-predstira-Je-studena-a-kalkulujici-402708

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Makrela dnes neobdržela nobelovku za mír(tedy vlastně, dnes už ostudnou cenu války). Copak ta favoritka asi udělala za chybu?

   Vymazat
 7. Američtí demografové, že už v r. 2050 budou bílí v USA v menšině. No a protože jejich elity chtějí integrovat EU do jednotného euro-atlantického prostoru, tak nám sem američtí sociální mičurinci urychleně zajišťují dodávky barevného obyvatelstva, abychom i my v Evropě dosáhli minoritního podílu bílých ke stejnému datu. Cílem je stejný odstín pleti v celém euroatlantickém prostoru. Vše je na dobré cestě :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepleť si Mexičany s Afgháncema, Nigerijcema, Pákistáncema a podobnou havětí.

   Vymazat
  2. cílem je jednotná rasa se světle hnědým odstínem pleti, na původní národnosti nezáleží, jednotlivé národy, ale i celé státy budou postupně upozaděny do naprostého zapomenutí

   Vymazat
  3. Ano. Viz. "Thomas P. M. Barnett a jeho americký Mein Kampf "
   Barnett napsal(a):
   Konečným cílem je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smíšením ras s cílem vznikem světlé hnědé rasy v Evropě. Proto musí Evropa přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců z třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby pracovali.

   Zdejší troll je jeden z prvních pokusů.

   Vymazat
  4. 12:59 je dobré, že ses přiznal ke své příslušnost k té nové rase, a nebuď smutný z toho, že tvůj ročíld už to za tvého života nestihne, snad až při příští reinkarnaci.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.