Reklama

sobota 17. října 2015

Ukrajinský prokurátor: Ve střelbě na Majdanu se nenašla ruská stopa

17.10.2015 První zprávy

Generální prokuratura Ukrajiny nemá k dispozici důkazy o tom, že by se Rusko podílelo na střelbě na kyjevském Majdanu 20.února 2014, řekl v rozhovoru pro ukrajinský web Fakty generální prokurátor Ukrajiny Viktor Šokin
.

„Bývalý šéf SBU Valentin Nalivajčenko již dříve uvedl, že údajně jakýsi ruský úředník v zimě 2014 se nacházel v Kyjevě a vydával pokyny ozbrojeným silám, aby stříleli do účastníků mítinku. Požádal jsem Nalivajčenka, aby nám poskytl alespoň nějaké dokumenty, které by to potvrzovaly. Dosud nic. Proto teď nemám údaje, že v zastřelení účastníků mítinku je ruská stopa. Z těch materiálů, které dnes máme k dispozici, není možné dojít k takovému závěru. Ne proto, že to nemůžeme nebo nechceme dokázat, my prostě nemáme důvod o tom dnes mluvit", cituje Šokinova slova list Fakty.

"Všichni bývalí poslanci, kteří bydleli v té době v hotelu Ukrajina s okny na Majdan byli vyslechnuti jako svědci. Ani jejich výpovědi nic neprokázaly, " řekl generální prokurátor.

DW šokuje: Demokracie na Ukrajině bez dalšího Majdanu nebude!

Z historie majdanských událostí


21. listopadu 2013, den poté, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s Evropskou unií, kterou prezident Janukovyč označil jako „pro Ukrajinu zatím nevýhodnou“, propukla několikaměsíční série protestů, která je známá pod názvem Euromajdan. Hlavním požadavkem masových protestů bylo odstoupení prezidenta Janukovyče, podepsání asociační dohody s EU a propuštění bývalé premiérky Julije Tymošenkové z vazby.

Během ledna eskalovaly střety protestujících s pořádkovými silami a došlo k prvním obětem na životech. Po krvavých srážkách, které se odehrály v průběhu 20. února, se situace mírně uklidnila. V pátek 21. února pokračovala jednání o dohodě mezi ukrajinskou vládou a opozicí, při čemž asistovali polský ministr zahraničních věcí Radosław Sikorski, spolu s kolegy z Francie Laurentem Fabiusem a Německa Frankem Steinmeierem, ruským ombudsmanem Vladimirem Lukinem a ruským velvyslancem Michailem Zurabovem.

K výraznému zlomu v situaci došlo 22. února. Nedlouho poté co prezident Janukovyč odpoledne oznámil, že nehodlá rezignovat, parlament jej odvolal z funkce a vyhlásil nové prezidentské volby na 25. květen. Později se Janukovyč s několika dalšími vysoce postavenými politiky pokusil zemi opustit, ale pohraniční stráž a obsluha letiště v Doněcku jim v tom napřed zabránila. Nakonec se Janukovyčovi podařilo uprchnout z Ukrajiny přes Krym do Rostova na Donu v Rusku.

Takovéto odvolání prezidenta Ukrajiny z funkce je ale de jure neplatné, protože k odvolání parlamentem je krom potřebného množství hlasů nutná také obžaloba z velezrady nebo jiného závažného trestného činu a následného schválení výše uvedeného Nejvyšším soudem a následně ještě Ústavním soudem. Tato nezbytná procedura ale nikdy neproběhla.


(rp,prvnizpravy.cz,fakty,wk,foto:arch. - Viktor Šokin, generální prokurátor Ukrajiny)

15 komentářů :

 1. Ale, ale, to jsou mi věci ;)
  Kdopak jim zakázal tahat do toho Rusko???
  A nebo je pan prokurátor Putinův agent;)
  My se snad opravdu jěště dozvíme i oficiálně, že tam stříleli do svých vlastních lidí současní, fašističní, nacionalističtí, masového vraha Banderu vzývající, spoluvládci bývalé Ukrajiny;)

  Slunce v duši;)

  OdpovědětSmazat
 2. I obama je puňtuv agent...přece stáhl i patrioty z turecka ,ponorky a letadlovou loď a jemenci bombardují raketama saudům letecké základny.....

  OdpovědětSmazat
 3. Pan prokurátor cítí,že se blíží změna.Není to blbec.
  pedros

  OdpovědětSmazat
 4. pan prokurátor ale zapomněl dodat, že se ale na druhou stranu našla americká stopa

  OdpovědětSmazat
 5. Předvolejte Štětinu, ten na vlastní oči viděl jak do demonstrantů a policistů střílejí Rusáci, dokonce na vlastní uši slyšel, jak mezi sebou mluví rusky a co si povídají, tak byl blízko...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vono se dnes mluví hodně rusky třeba i v Izraeli

   Smazat
  2. to není vtip, to je fakt - štětináč opravdu bydlel v bezprostřední blízkosti snajprů

   Smazat
 6. Zajímavé, že na téhle debatě jěště nesmrdí Vyskočilovic Josífek;)

  Asi prostě nemá k tématu co říct;)

  Jo to on vlastně nemá nikdy, ale z tohohle je tak paf, že tady ani nepřišel nikomu do komunistů vynadat, třeba tomu prokurátorovi;)

  Jestlipak tuto ZÁSADNÍ a jednoznačně PRORUSKOU informaci, někdo z ovčanů uslyší v Tv, přečte si v Blesku, na hovninkách nebo v BabišFrontě???;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan prokurátor dobře ví že se našlo hodně stop které ukazovaly na Kyjevskou chuntu a na USA a byly zavčasu zlikvidovány . Je jen otázkou času kdy tato svinstva vyplavou na povrch a lidé se toto všechno dozvědí . Už to dlouho trvat nebude .

   Smazat
 7. Dočkáme se omluvy všech našich TV stanic, radiostanic a novin, které vysílaly hoaxy o tom, že střelbu na Institutské a Hruševského ulici zahájila černá rota berkutu???? Šokinovy kroky proti Berezovi, straně Svoboda a Pravému sektoru vycházejí z informací, které byly např. BBC známy vlastně přímo ve dnech, kdy se v Kyjevě střílelo - ať už jde o pokoje hotelu Ukrajina, ze kterých se střílelo, jména osob v pokoji 1132, o to, že se berkut dostal do křížové palby vedené od budovy filharmonie a od hotelu Ukrajina.... všechny tyto informace (a tuna dalších) byly nejen zamlčeny, ale dokonce převráceny o 180 stupňů a podávány tak, že žádná ze sil účastnících se majdanu zbraně neměla a nemohla je tedy použít. Podobné profesionální lhaní by mělo být trestné, protože na jedné straně pomáhalo zločiny krýt a na druhé straně podporovalo u fašistoidních složekmajdanu pocit beztrestnosti motivující k dalším a dalším bestialitám a vraždám....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedočkáme:(
   Spíše se dočkáme dalšího přílivu lží a falešných vlajek proti Rusku.

   Pravda o Majdanu musí být a bude přikryta dalšími zavražděnými, budou další výbuchy, zmiuaní a pády letadel, uprchlické vlny, jejich kriminalita, tisíce mrtvých Syřanů po Ruském bombardování a když bude nejhůře Lady Gaga se někde svlíkne, ale o důkazech proti Kyjevské chuntě nikdy v Čt neuslyšíme.

   Smazat
 8. Pan prokurátor měl těžké. No, hledejde jehlu v kupě sena, když to seno jsou stopy americké.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.