Reklama

sobota 3. října 2015

„V době univerzálních podvodů je říkání pravdy revolučním činem“, řekl George Orwell


John Pilger
3. 10. 2015  Zvědavec
Toto jsou temné časy, ve kterých se propagandistické podvody dotýkají života nás všech. Jako by politická realita byla privatizována a iluze legitimizována. Informační věk je věkem médií. Máme politiku z médií; cenzuru médií; válku z médií; odplatu z médií; zábavu z médií – surrealistické výrobní linky klišé a podvodných předpokladů.

Báječná technologie se stala jak naším přítelem, tak nepřítelem. Pokaždé, když zapneme počítač nebo zvedneme digitální zařízení – náš sekulární růženec – jsme vystaveni ovládání: šmírování našich zvyků a rutin a lžím a manipulaci.

Edward Bernays, který vymyslel výraz „vztahy s veřejností“ coby eufemismus pro „propagandu“, to předpověděl před více než 80 lety. Říkal tomu „neviditelná vláda“.

Napsal:„Ti, kdo manipulují tímto neviditelným prvkem (moderní demokracie), tvoří neviditelnou vládu, která je skutečnou mocí vládnoucí v naší zemi… Je nám vládnuto, naše mysl je utvářena, naše chutě vytvářeny, naše myšlenky navrhovány, z velké části lidmi, o kterých jsme nikdy neslyšeli…“

Cílem neviditelné vlády je nás dobýt: naše politické vědomí, naše vnímání světa, naši schopnost myslet nezávisle, oddělovat pravdu od lží.

Je to forma fašismu, což je slovo, které oprávněně používáme opatrně, kdy dáváme přednost nechat ho ležet v odcházející minulosti. Ale zákeřný moderní fašismus je nyní zrychlujícím se nebezpečím. Stejně jako ve 30. letech jsou velké lži předkládány s pravidelností metronomu. Muslimové jsou špatní. Saudští fanatici jsou dobří. Fanatici ISIS jsou špatní. Rusko je vždy špatné. Čína začíná být špatná. Bombardování Sýrie dobré. Zkorumpované banky dobré. Podvodný dluh je dobrý. Chudoba je dobrá. Válka je normální.

Ti, kdo zpochybňují tyto oficiální pravdy, tento extremismus, jsou považováni za lidi potřebující lobotomii – dokud nejsou diagnostikováni dle požadavku. BBC poskytuje tuto službu zdarma. Nepodvolení se je označeno za „radikální“ – ať to znamená cokoliv.

Skutečný disent se stal exotickým; avšak disidenti nebyli nikdy důležitější. Kniha, kterou dnes začínám, Wikileaks Files, je protilátkou na fašismus, který svůj název zamlčuje.

Je to revoluční kniha, stejně jako samotná Wikileaks je revoluční – přesně jak mínil Orwell v citátu, který jsem použil na začátku. Neboť říká, že nemusíme akceptovat tyto denní lži. Nemusíme zůstávat zticha. Nebo jak Bob Marley kdysi zpíval: „Osvoboďte se od duševního otroctví.“

V úvodu Julian Assange vysvětluje, že nikdy není dost uveřejňovat tajné zprávy velké mocnosti: že jejich pochopení je klíčové, stejně jako jejich umísťování do kontextu dneška a historické paměti.

To je pozoruhodný úspěch této antologie, která oživuje naši paměť. Spojuje důvody a zločiny, které způsobily tolik lidského utrpení, od Vietnamu a střední Ameriky po Střední východ a východní Evropu, z lůna chamtivé mocnosti, Spojených států.

V současné době probíhá americký a evropský pokus zničit vládu Sýrie. Premiér David Cameron je obzvláště lačný. Je to tentýž David Cameron, kterého si pamatuji jako slizkého PR agenta zaměstnaného likvidátorem britské nezávislé televize.

Cameron, Obama a ještě servilnější Francois Hollande začali ničit poslední zbývající multikulturní vládu v Sýrii, čin, který jistě připraví cestu pro fanatiky ISIS.

To je samozřejmě šílené a velkou lží ospravedlňující tuto šílenost je, že je to na podporu Syřanů, kteří povstali proti Basharu al-Assadovi v arabském jaru. Wikileaks Files odhaluje, že zničení Sýrie bylo dlouhou dobu cynickým imperiálním projektem, vzniklým dávno před povstáním arabského jara proti Assadovi.

Pro vládce světa ve Washingtonu a Evropě je skutečným zločinem nikoliv utlačovatelská povaha tamní vlády, ale její nezávislost na americké a izraelské moci – stejně jako skutečným zločinem Íránu je jeho nezávislost, a skutečným zločinem Ruska je jeho nezávislost, a skutečným zločinem Číny je její nezávislost. V Amerikou vlastněném světě je nezávislost netolerovatelná.

Tato kniha odhaluje tyto pravdy, jednu po druhé. Pravdu o válce proti terorismu, která byla vždy válkou teroru; pravdu o Guantanamu, pravdu o Iráku, Afghánistánu, latinské Americe.

Nikdy nebylo takovéto říkání pravdy tak naléhavě potřebným. Až na čestné vyjímky lidé v médiích placení zdánlivě za říkání věcí narovinu jsou nyní absorbováni do systému propagandy, která již není novinařinou, ale anti-novinařinou. Platí to o liberálním a úctyhodném Murdochovi. Pokud nejste připraveni sledovat a rozebírat každé ošemetné tvrzení, staly se tak zvané zprávy nekoukatelnými a nečitelnými.

Při čtení Wikileaks Files si vzpomínám na slova zesnulého Howarda Zinna, který často mluvil o „moci, kterou vlády nemohou potlačit“. To popisuje Wikileaks a popisuje to skutečné alarmisty, kteří se o svou odvahu dělí.

Na osobní úrovni znám lidi z Wikileaks již jistou dobu. To, že dosáhli toho, čeho dosáhli v situaci jimi nezvolené, je zdrojem neustálého obdivu. Na mysli tane jejich záchrana

Kapitola Sarah Harrison, „Dělení říše“, popisuje, jak ona a její přátelé založili celou Veřejnou knihovnu americké diplomacie. Je v ní více než dva miliony dokumentů, nyní přístupných všem. „Naše práce,“ píše, „je věnována tomu, aby se zajistilo, že historie bude patřit všem.“ Jak vzrušující je číst tato slova, která jsou rovněž holdem její vlastní odvaze.

Ve vězení v místnosti na ekvádorském velvyslanectví v Londýně je odvážný Julian Assange výmluvnou reakcí na zbabělce, kteří ho šmírovali, a darebácké mocnosti usilující o pomstu a vedoucí válku proti demokracii.

Nic z toho neodradilo Juliana a jeho přátele z Wikileaks: ani trochu. Není to něco?

19 komentářů :

 1. 22,57 Pro demokracii (vládu lidu nikoliv parlamentní žvanírnu) není podstatné jenom to jestli si můžeš cokoliv žvanit ale především jestli lid může něco podstatného ovlivnit (kupř. vstup do NATO, církevní restituce, účast země ve válkách, vnucovanou migraci...). Pokud může jenom žvanit ale ovlivnit nic nemůže, protože ať zvolí koho chce, výsledek je předem dán a vládne vždycky pouze jedna strana (v kapitalismu strana oligarchů a velkokapitálu) pak nejde o žádnou demokracii (vládu lidu) ale pouze o kvázidemokracii - hru na demokracii a volby jsou jenom divadlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V článku se píše o "říkání pravdy".
   Demokracie v podání ČR není dokonalá, v tom souhlas. Pokud by si ale někdo přál posun k autoritářskému režimu á la Rusko, tak to raději tu naši demokracii.

   Smazat
  2. 23,14 žádná demokracie v ČR ani v USA natožpak v amerických protektorátech a okupačních zónách neexistovala a neexistuje. Leda že byste za demokracii považoval vládu oligarchie případně armády. Jestliže v Rusku vládne osvícený diktátor, pak v USA (v ČR) vládnou opakovaně neosvícení diktátoři - idioti.

   Smazat
  3. 23:07 Ten bordel který tu teď je není nic nové. Kléma Gottwald tomu říkal "buržoazní demokracie". My potřebujem najít nějakého nového Klému co bude mít pod čepicí a zavede tady autoritářský režim á la Rusko, než bude pozdě. Ale volby nezmění nic, to je kosmetická záležitost.

   Smazat
 2. Bože můj, ty únavnej protiruskej blbče - dej si pauzu - na ty tvoje kváky se fakt nejde už ani dívat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak se na ně nedívej, rusácký blbe.

   Smazat
  2. Usáckej blbe, rusáckej blbe...... Bože lidi Vám fakt hráblo.... Přitom jde jen o to, že se lidi nezdružují ve spolcích, na místní úrovni, to je to jediné co můžeme udělat, aby se vůbec něco mohlo ve společnosti změnit......a máte pravdu, jen volby nic nezmění, vplby jsou až třešnička na dortu. Dnes však tu třešničku vydáváme za dort. SDRUŽUJTE SE A MĚŇTE VĚCI OD SPODU.....nadávky a řeči jednotlivců nikam nevedou...

   Smazat
  3. 23,56 odspodu můžeš změnit leda tak věci v dosahu místní samosprávy. Nahoře (nemám na mysli pouze české zákony ale také nařízení z Bruselu, NATO, MMF, SB) nezměníš stejně vůbec nic. Jednu diktaturu nahradila druhá ještě horší diktatura. Za komunistů jsme měli svou zemi a nikdo nám nemohl nařizovat účast ve válkách v cizích zemích, vnucovat nasílu migranty, vnucovat co nesmíme vyrábět a jak co máme nazývat, nebyli jsme zadluženi do dvacátého kolene (to je podstata toho potěmkinovského blahobytu a zázraku za cenu rozkradení a zadlužení státu)

   Smazat
  4. 0:03 Máte pravdu, že dnešní je ve své podstatě jen "Naleštěná bída". Nezdílím však názor, že pokud se lidé začnou udržovat na místní úrovni, že nemohou nic změnit. Ba právě naopak, je to totiž jediná cesta ke společenským změnám na nejvyšší úrovni. Lidé se totiž musí začít společensky angažovat masově. jediné, jak to lze nastartovat, je začít ve svém okolí. Tím dojde ke dvěma efektům: 1. lidé se naučí společensky pracovat na společných záležitostech 2. lidé budou nalézat ve svém okolí kvalitní vedoucí, kteří budou moci, po jejich následném seskupování, měnit rád věcí na vyšší úrovni
   Co je lidstvo lidstvem, jedině společné seskupování může měnit společenské pořádky!

   Smazat
  5. Pane Brus, musím polemizovat s názorem na společenskou angažovanost na místní úrovni. Právě od spodu se pozvedli bezpáteřní lumpové nominacemi na volitelnou příčku (mnohdy jen za tučný vklad straně). Jak chcete ovlivnit výběr osobností na těchto úrovních, když omezené kroužkování vybraných osobností nezastaví kariérní posun většinou zařazených nominací. Volby opravdu na žádné úrovni nic nevyřeší. Právě tyhle cety jsou předem velmi sofistikovaně zablokované. Stačí sledovat povolební "zásnubní" vyjednávání. Hezký den. L.

   Smazat
 3. Tak sem vůbec nelez, ty americkej sráči!

  OdpovědětSmazat
 4. jen si plkejte. putin je poslední kdo brání budoucnost vašich prdelí. jestli zvítězí americký imperializmus, budete to vy kdo uvolní místo muslimům. bude to taková totalita že gestapo byli proti tomu rychlé šípy. německo se do několika měsíců zhroutí a ten dav cigošů už nikdo nezastaví. ...a vy kdo furt melete proti rusku a o komunistech, až ucítíte mačetu na krku bude pozdě. tak se zavčas vzpamatujte.

  OdpovědětSmazat
 5. http://domaci.eurozpravy.cz/politika/132989-dalsi-zapas-o-kvoty-ministri-eu-projednaji-stale-prerozdelovani-bezencu/forum/ ....tohle chcete?

  OdpovědětSmazat
 6. JOHN PILGER:
  „Nikde jinde na světě nedostává více teroristů tréning a zázemí než ve Spojených státech amerických. [Tito teroristé] zahrnují masové vrahy, mučitele, bývalé a budoucí tyrany a různé mezinárodní zločince. A toto americké veřejnosti prakticky není známo, díky těm nejsvobodnějším médiím na zemi.“
  "Během mého života vedla Amerika soustavně válku proti většině [podstaty] lidství: většinou lidi uvrhala do chudoby, na zasažených místech.“
  https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Pilger

  OdpovědětSmazat
 7. Souhlasím zcela s panem Brusem. Věc je až průzračně jednoduchá. přirozený (nevynucený) kolektivismus - sociální kapitál je to jediné, co je schopno se postavit účinně kapitálu privátnímu. No a domovem sociální kapitálu jsou obce a města. Jedině tam je možno potenciál sociálního kapitálu uvolnit. Získat vládu v obcích a městech a následně skrze ně i ve vyšších územních celcích! To je budoucí - nová politika - občanská politika - kolektivní politika. Politika bez politických stran, v níž budou zvolení vykonávat kolektivní rozhodnutí,
  Přirozený kolektivismus = skutečná demokracie.
  Správnou otázkou je otázka: Jakým způsobem toho dosáhnout. Na správnou otázku je potřeba hledat správnou odpověď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je hezké řešení, bohužel, i kdyby začalo teď hned, než by se uskutečnilo, ukáže se pouze jako další neefektivní blábol. Doba k takovémuto řešení je dlouhá a nyní na ní není čas.

   Smazat
 8. Konvertovat ke kolektivismu znamená poddat se Novému světovému řádu.Volby na jakékoliv úrovni nemohou nic změnit!. Vítejte ve světe budoucích otroků. https://www.youtube.com/watch?v=pa0G6hj0_h4 - nový světový řád. L

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K 12:02.
   Nečetl jste dostatečně pozorně. Je potřeba rozlišit vynucený kolektivismus a spontánní kolektivismus.

   Smazat
 9. Je potřeba se porozhlédnout, které státy fungují alespoň trochu demokraticky v pravém slova smyslu - na základě vlády lidu = demos. Už v roce 1291 byl ustaven funkční zastupitelský systém ve Švýcarsku. Ostatně, proč si invazní imigranti neberou to, co jim nepatří, např. ve Švýcarsku? Jaký systém teď zvolili na Islandu? Funguje? Asi ano, protože Islanďané masově neemigrují. O Islandu meanstreem podezřele mlčí.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.