Reklama

čtvrtek 1. října 2015

Washington se nikdy nepřipojí ke koalici, kterou nemůže ovládat

Pepe Escobar
1.10.2015  ICH a Zvědavec

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina na Valném shromáždění OSN byl neústupný; buď se dají suverénní státy dohromady v široké koalici proti všem formám teroru, a bude respektován princip státnosti začleněný do Charty OSN – nebo bude chaos.


Toto Valné shromáždění OSN odhalilo, že neustálý newspeak Obamovy vlády již nezabírá. Přehled projevů jak Putina, tak Obamy je téměř bolestivé sledovat. Putin jednal jako seriozní globální státník. Obama jednal jako pozér propadnuvší u kamerových testů.

Putinovy klíčové poznámky byly snadno přístupné globálnímu jihu – jeho primárnímu publiku – mnohem více, než průmyslovému Západu.

1) Vývoz barevných – či jednobarevných – revolucí je odsouzen k nezdaru.

2) Alternativou nadřazenosti státnictví je chaos. To znamená, že Asadův systém v Sýrii může být silně problematický, ale je jedinou hrou ve městě. Alternativou je barbarismus ISIS/ISIL/Daeš. Neexistuje žádná důvěryhodná „umírněná opozice“ – stejně jako nebyla v Libyi „osvobozené“ NATO.

3) Pouze OSN – jakkoliv může být defektní – je garantem míru a bezpečnosti v našem nedokonalém reálpolitickém geopolitickém prostředí.Tyto mýty musí být zničeny

Washington věřil ve vlastní mýtus arabského jara v r. 2011 a sázel na to, že po Tunisu a Káhiře padne bleskově i Damašek.

Východní pobřeží věřilo vlastnímu mýtu, že moci se chopí „umírnění povstalci“.

Východní pobřeží neposlouchalo syrské menšiny, které varovaly před nebezpečím převzetí moci sunitskými/salafistickými-džihádistickými extremisty.

A tak přišla současná syrská tragédie; konečný výsledek neskutečně komplexní mocenské hry, politické a náboženské, syrské, mezinárodní a globální.

ISIS/ISIL/Daeš – kvůli veškerému svému barbarismu – může nakonec vyhrát pár bitev, ale neovládne celý „Syrák“.

Pro porážku rakoviny existuje jen jedna možnost: skutečná vojenská kampaň provedená skutečnou koalicí, včetně USA, Ruska, Íránu, Turecka a Saúdské Arábie.

Washington se však nikdy nepřipojí ke koalici, kterou nemůže dle libovůle ovládat a řídit.

Takže možným scénářem toho, co přijde – jak probírali Obama a Putin, tváří v tvář, po 90 minut v New Yorku – bude dvouhlavá koalice, jedna vedená USA, druhá vedená Ruskem, ale „koordinující“ činnost na zemi.

Přesto se Moskva bude snažit o vytvoření široké koalice, řádně schválené OSN.

Úkol je to obrovský. „Syrák“ bude muset být znovu ustaven.

To znamená Irák přijatelný pro všechny Iráčany – a toho je nemožné dosáhnout bez Íránu. A Sýrie přijatelná pro všechny Syřany – a to je nemožné bez Íránu a Ruska.

Washington by nakonec nebyl nikdy schopen obojího dosáhnout, to v první řadě. Říše chaosu se specializuje na ničení zemí, ne na budování.
 

Tento drak musí být zničen

Gorbačov chtěl integrovat SSSR do evropské rodiny – kdy chtěl Evropu od Atlantiku po Pacifik.

Post-sovětské Rusko však nebylo dokonce ani pozváno vstoupit do domu. Došlo ke kolonizaci bývalého sovětského prostoru NATO.

Gorbačov snil, že Západ se podělí o mírovou dividendu s Ruskem. Místo toho Rusko dostalo neoliberální šok – a poníženou společnost, se kterou bylo zacházeno jako s poraženým ve studené válce. Výjimečnost zvítězila.

Za Putina se Rusko opětovně pokusilo o strategické partnerství s EU. Pamatuje si někdo, jak Sergej Lavrov v r. 2011 přísahal, že modernizace Ruska je připravena běžet jako panevropský projekt, stejně jako v dobách Petra velikého?

V r. 2007 Putin změnil hru a byl připraven otevřeně se postavit jednopolárnímu „řádu“ – a pomalu ale jistě dostat Rusko do geopolitického středu pozornosti.

Po Ukrajině, stále pod sankcemi, ale vyzbrojené strategickým partnerstvím s Čínou, nadešel čas na mat.

V New Yorku Putin dokonce navrhl charakteristiky nového světového řádu. Skutečné zboží, nikoliv onu „vizi“ zosnovanou taťkou Bushem po kolapsu SSSR.

Byl by to slušný spravedlivý řád – kde je státní suverenita respektována, sankce jsou bezvýznamné, NATO přestane expandovat do nekonečna a výjimečnost neplatí.

Ďábel bude v mnoha detailech, samozřejmě. Například pokud koalice pro boj s ISIS/ISIL/Daeš bude zformována a požehnána OSN, bude potřebovat – což je prakticky nemožné – spolužití sunitů a šíitů.

A v blízké budoucnosti bude muset Brusel zkrotit tělesný vnitřní antagonismus, aby Evropská unie spolupůsobila s Ruskem vedenou Eurasijskou ekonomickou unií (EEU), která bude v té době zcela integrována s Čínou vedenými Novými hedvábnými stezkami.

Jisté však je – pro převážnou většinu globálního jihu – že Říše chaosu vyvolala bordel všude, od severní Afriky a jihovýchodní Asie po západní hranice Ruska.

Putin nyní vjel do pekelného bordelu, připraven zabít draka chaosu – a machinace Říše chaosu. Jeho meč? OSN. Není divu, že vyšachovaní neokonzervativci, neoliberální konzervativci a „humanitární“ imperialisté dokážou stěží skrýt svůj mrtvičný stav.


Washington Never Joins a Coalition That It Cannot Control vyšel 29. září 2015 na ICH. Překlad v ceně 310 Kč Zvědavec.

13 komentářů :

 1. Samozřejmě, že tam Rusko nemůže spolupracovat s USA, při osvobozování od ISIL. Mají rozdílné cíle. Jedni chtějí udržet režim nakloněný Rusku, druzí chtějí nastolit režim nakloněný USA. To jsou „legitimní“ zájmy velmocí.
  Ale USA již prokázaly, že v případě jejich vítězství, čeká občany trvalé období rozvrácené země, kdy si vítěz přivlastňuje všechny zdroje. Je čas, aby také Rusko ukázalo, jak si představuje vývoj v zemi, po osvobození. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OPAKUJI ZNOVU A ZNOVU.POKUD SE PUTINOVI NEPODAŘI ZADRŽET CHAOS ŠÍŘENÝ SILOU Z USA

   EU nezaplaví statisíce,ale miliony musulmanů,které nechtějí ani jejich souvěrci z bohaté Arabie,ani USA,kde zuboženému Obamovi povolili oligarchové DESET TISÍC uprchlíků a to je země odkud se prý má šiřit zbraněmi pokřivená prý demokracie.

   NEZAPOMENTE.Neoliberalismus je zbraní oligarchů,která slouži k ohlupování ovčanů,proti které se odpor zdá nesmyslným.JE TO VŠAK NOVÉ AIDS.Napadá totiž nejprve imunní systém své oběti.Máme se stát všichni proti němu bezmocnými

   A TO JE PRÁVĚ TA LEŽ.Postižené touto nemocí poznáme ihned podle slov.Aco já samotný mohu proti tomu dělat?

   Jediná OSV už začala rozdávat pilulky,které začinají s léčbou.Sledujte tvorbu DESATERA VOLIČE a klidně se k němu můžete i přidat,jinak zas musí udělat vše ZA VÁS TA PROKLETÁ OSV.

   Smazat
  2. Stačí srovnat Čečensko s Irákem . Čečensko je prosperující stát a Groznyj zářící velkoměsto ! Zatímco Irák a Bagdád ... darmo mluvit !!

   Smazat
 2. Západní slávou zaslepený Gorbačov se chtěl pozitivně zapsat do světových dějin. Zapoměl však na to, o čem ho ve škole učili ve věci základů a podstaty nenažraného kapitalismu. Systému s charakterem velkého nenažraného prasete, které, když už je přežráno tak zalehne koryto, aby se k němu menší prasata nemohla dostat. Zásluhou toho se Gorbačov zapsal do dějin nesmazatelně negativně, jako slavomam, který posunul svět k likvidaci života na zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Telekomunikační firma O2 Petra Kellnera si u soudu vymohla, že kabelové a satelitní firmy nesmějí vysílat programy, které neoprávněně šíří zápasy fotbalové Ligy mistrů. Na ty má v Česku práva jen O2 a Česká televize.

   Smazat
  2. A kdo se má koukat na 22 pokerovaných čutálistů , kteří vypadají jak kdyby je propustili z alcatrazu..ať si to narcisům kůň strčí někam.. a jinak jak to,že soudruzi z o2 vysilají cizí stanice - kdo jim to povolil...asi nějaká su 34 měla navštívit žižkov...

   Smazat
  3. To je o nenažranosti a o tom nenažraném praseti, které, když už je přežráno tak zalehne koryto, aby se k němu menší prasata nemohla dostat, je to o podstatě kapitalismu. Spousta diváků sleduje ligu mistrů, vrcholový fotbal řadu let např. na ORF nebo ZDF s kvalitním signálem a teď najednou, pro nenažranost a neschopnost zajistit kvalitní příjem, mají na území ČR začerněnou obrazovku na kanálech, kde ten fotbal vysílají. Aby multi-miliardářovi Kellnerovi neunikaly nějaké ty stovky navíc. Tak holt jako to prase zalehne ostatním koryto. Utrpí tím i ten fotbal, protože znechucení lidé už jenom z trucu se na to vykašlou.Je to obyčejný kapitalistický hnus a jeho nemorální morálka.

   Smazat
 3. Gorbačov to tak nemyslel, byl plný ideálů, Američané a EU zase plnou hubu slibů, jak to soužití bude krásné. Byl prostě naivní.
  Jistou dobu byl tak důvěřivý a naivní i Putin. Chtěl všem vycházet vstříc a mít dobré vztahy, ale Soči to dokonale rozkrylo. Když byl v Soči, udělali mu převrat na Ukrajině, protože věděli, že tam musí být a nemůže jednat, že prožívá vrchol svého snu a cíle a tak mu dali polknout hořkou pilulku, aby se vzpamatoval z opojení. A pak už s konečnou platností Rusko pochopilo, co je to dát se do holportu s Amerikou a EU.
  Já jsem přesvědčena, že Rusko vybije ISIL nejen ze Sýrie, ale i z Iráku a dalších zemí, že Blízký východ mu bude tak vděčný, že Amerika už tam nepoloží svoji nohu a že Rusko ze všech sil pomůže při obnově těch zemí a pak svět posoudí.

  OdpovědětSmazat
 4. Nicméně mu západní ovace a sláva zatemnily myšlení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ono je to asi tak , že když vám v kongresu USA tleskají politici ve stoje tak je těžké odolat pokušení . Havlovi tam taky tleskali . Dokonce tam mají jeho bystu . Kdo toto dílo vytvořil byl genius .Modelem mu stála asi nějaká opice .

   Smazat
 5. Gorbačov je zrádce a rusového nenávidí za 44 miliard dolarů zradil on a uv ksss svou zemi...stejně jako sovětský generální štáb v afganistánů...více na leva net....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lze z toho i odvodit, že investice do mnohých nomenklaturních čelných kádrů, byly vynaloženy v celém tom bloku RVHP. Zřítilo se to všude, jako domeček z karet. Jako tři věže po nárazu dvou letadel. A my tomu dělali radostnou, klíči cinkající stafáž, takže nemuselo dojít ani k vraždění jako na Ukrajině. Teď hledíme jako puci na imigrantskou záplavu, po vytunelování státních majetků, po krachu podniků, v němém úžasu nad bezbřehým pokrytectvím a nekonečným lhaním.

   Smazat
  2. zřícení bylo organizované a na objednávku, nomenklatura si i s rodinami udržela majetky a podstatnou moc, ale ovčané na to dodnes koukají s otevřenou pusou a čejkají, na nějakého toho pečeného holuba

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.