Reklama

středa 7. října 2015

Yüan vytěsnil v Asii dolar

6. 10. 2015  Kdo je v kurzu

Čínská měna nahradila dolar v Asii, podle údajů mezinárodního platebního systému SWIFT.Během prvních osmi měsíců roku 2015 se jüan (RBM) poprvé v historii stal hlavní měnou obchodní výměny mezi Čínou se jejími nejbližšími sousedy - zeměmi asijsko-pacifické oblasti. Na druhém místě byl japonský jen, třetí - hongkongského dolaru, a až na čtvrté pozici - americký dolar.

Při tom v rámci celosvětové obchodní výměny vytěsnil jüanu jen na čtvrté místo, i když na rozdíl od japonského jenu yüan neobdržel status rezervní měny.

Podíl jüanu na globálních transakcích se v srpnu zvýšil z 2,34% na 2,79%, což mu umožnilo zaujmout čtvrté místo v seznamu nejpopulárnějších měn. Podíl japonského jenu byl 2,76%.


Za pouhé tři roky yüan "předběhl" 7 měn, pokud jde o používání ve světového obchodu.

Před třemi lety, v srpnu roku 2012, zaujímala výměna v jüanu pouze 0,84% trhu, což odpovídalo 12. pořadí v světovém žebříčku. V posledních třech letech objem plateb v jüanech vzrostl třikrát: v roce 2013 yüan předběhl singapurský i hongkongský dolar, norskou a švédskou korunu; v roce 2014 se dělil o příčku se švýcarským frankem a kanadským dolarem.


Objem obchodu prostřednictvím jüanu vzrostl v srpnu o 9,13%, zatímco v jiných měnách se snížil o 8,3%; objem devizových transakcí vzrostl o 20% za poslední měsíc a jeden a půl krát za roka, oznámil SWIFT.


Takže rychlý růst jüanu (RMB) v "ratingu SWIFTu" přispěl k tomu, že finanční instituce ve všech regionech každý rok stále aktivněji využívají čínskou měnu pro obchodní zúčtování.

13 komentářů :

 1. Dobře tak, bratři Číňani. To jsme to dopracovali, že bude jednou dolar sprosté slovo.

  OdpovědětSmazat
 2. Už je. Je to natištěný papír s to soukromou firmou vedenou světovými zloději č.1.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pošli mi nějaké. Já už si s těmi sprostými papírky nějak poradím. :-D

   Smazat
 3. Čínské postupné krůčky nesou ovoce. Léta jdou a země Středu postupně strategicky dobývá jednu oblast za druhou. Není ale moudré pod brýlemi vytěsňování zhoubného vlivu USA a USD vidět jako spásu např. "čínizaci" Evropy, pokud alespoň my Češi jako Slované nepochopíme, že úspěšná strategie vyžaduje excelentní znalosti a pevné neúplatné páteře...

  OdpovědětSmazat
 4. A 10:32 - souhlas, jen mít tak těch sprostých papírků pytel...

  OdpovědětSmazat
 5. 10:57...Ti češi a slované s pevnými a neúplatnými páteřemi...tos jako myslel tyto dva ? (13:32 a 12:32)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-) jasně, ty bys pytel doláčů určitě spálil v kamnech co?

   Smazat
 6. konečně začíná likvidace bezcenných dolarů podložených tak možná hnojem zato rubl a yuan jsou na zlatě pád usáckých gangsterů do izolace se blíží

  OdpovědětSmazat
 7. Tak co, už máte juany popř. ruble ve slamníku?
  Mám nějaké ruble co mi zbyly z pracovní cesty do Moskvy před několika lety (jinak tehdá jsem si myslel, že by se Rusko mohlo jednou stát slušnou zemí). Dnes jsem se díval na kurs a říkám si, mám to raději vyhodit do popelnice? Ani do směnárny se s tím už jít nevyplatí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ten kurz vyrábí usáci a víme co by ty kurvy chtěli ale to se jim nepodaří schovejte si rubly změna je na dohled asiati se s usáckýma kurvama srát nebudou !!!!!

   Smazat
  2. žůva, že jsem tak neinformovanej, co by ty ku*vy usácký vlastně chtěly?

   Smazat
  3. akurát dobrý kurz na nákup. Zaloz si 1-mesacný terminák vedený v Rubloch v Sberbank (úrocenie 5% p.a. bez poplatkov) a spor si tam na dôchodok. Ak rokmi prejde energoinvariant ako preskurant meny tak má rubel sancu na kurz k € 1:1.

   Smazat
 8. Re: Anonymní7. října 2015 18:58
  Dobře, dávám na vaši radu. Třeba jednou budu milionář :-)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.