Reklama

neděle 25. října 2015

Z internetu: Gazdíkovi to zřejmě opět nedocvaklo

Skeptik a jura-p
25. 10. 2015         zdroj
Delegace 29 občanů ČR cestovala do Uljanovska letadlem Armády České republiky.
Z hlediska mezinárodních vztahů se nejednalo o tzv. Státně důležitý let (SD let), který má nárok na speciální zacházení. Proč? Protože tuto výsadu mají lety přepravující Prezidenta, Premiéra, Předsedy Parlamentu nebo Předsedy Senátu a jim na roveň postavených představitelů státu (třeba král je postaven na roveň prezidenta).


Nikdo takový se na palubě letadla nenacházel, byl tam "pouze" místopředseda Parlamentu, a ten takovouto výsadu nemá.
Letadlo nepřeváželo oficiální státní návštěvu, ale "jen" účastníky pamětní akce.
Přeprava byla prováděna vojenským letadlem, ale dle civilních leteckých předpisů.
Co se civilní letecké přepravy týče, tak pravidla stanovuje Chicagská smlouva z roku 1944 a rozpracovávají dokumenty ICAO. Tato pravidla zahrnují i tzv. "letecké svobody", určující, co mohou letadla cizího státu na území jiného státu dělat.

Základních 5 leteckých svobod jsou:
1. svoboda - právo přeletu cizího teritoria bez přistání;
2. svoboda - právo přistávat na cizím teritoriu z jiných než obchodních důvodů (např. tzv. technical landing);
3. svoboda - právo letu a přepravy nákladu z vlastního teritoria do cizího teritoria;
4. svoboda - právo letu a přepravy nákladu z cizího teritoria do vlastního teritoria;
5. svoboda – právo letu a přepravy z bodu v cizím teritoriu do dalšího cizího teritoria a zpět v návaznosti na 3. a 4. svobodu tzv. kabotážní právo (kabotáž)
Kabotáž znamená právo přepravy mezi body na území téhož cizího státu a prakticky se neuděluje.

Mezinárodní letecká dohoda mezi Českou republikou a Ruskem zahrnuje 1., 2., 3. a 4 svobodu, přičemž 3. a 4. svoboda jsou omezeny na konkrétní letecké dopravce a konkrétní letiště. Pátá svoboda zahrnuta samozřejmě není.

To, že si česká strana vymyslela, že nepůjde o normální přepravu na místo určení = mezinárodní let až do Uljanovska, ale že v Moskvě přistoupí cestující na trase Moskva - Uljanovsk (tj. vnitrostátní let) tak cestující z Prahy museli v Moskvě vystoupit a projít celní a pasovou kontrolou, aby mohli pokračovat jako vnitrostátní let.
To bylo OK, to zajistili státní úředníci - pasovák a celník - a vše bylo dle pravidel.
Pak ale došlo k nástupu do letadla ... a místo 29 cestujících v režimu tzv. tranzitu (přiletím a odletím tím samým letadlem a mezi příletem a odletem není doba delší než 24 hodin) přišlo ještě 11 osob v režimu kabotáže. Pokud letištní personál neměl přímo udělenou výjimku od ruského ministerstva dopravy, tak je prostě nemohl nechat nastoupit a odletět.

Chyba je tedy buď v tom, že česká strana zapomněla požádat o výjimku z kabotážního práva (de facto udělení 5. svobody pro tento let), nebo ruská strana opomněla tuto žádost vyřídit a česká strana se neozvala.
V každém případě leží část odpovědnosti (možná celá) na českém Ministerstvu obrany.
 
jura-p dodává:
Když to řeknu jednoduše, tak vojenské letadlo České republiky provádělo vnitrostátní přepravu cestujících na území jiné země, ač armáda ČR není leteckou společností, která je zaregistrovaná v této zemi a tato vnitrostátní přeprava osob jí nebyla schválena příslušnými orgány země.
Výjimku nakonec obdrželi a trvalo to jen několik hodin, slušelo by se poděkovat za velkorysost.

15 komentářů :

 1. Dík, to je v prdd...i s tou propagandou ....

  OdpovědětVymazat
 2. Taková je realita našich politiků! Nezná problematiku ale tluče hubou, jakoby on byl středem Vesmíru. Tak je to i při tvorbě a schvalování zákonů u nás doma. Gazdíku, Gazdíku, v Rusku tě "svlékli do naha", aniž bys musel vytahnout kapesník z kapsy!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Já mám pocit, že Gazdíkovi to nedocvakává neustále. Ten soustavně sedí mimo mísu a s..re vedle. Nevěřím, že v té Suché Lozi, nebo jak se to jmenuje, starostuje lépe. Protože pařez zůstane pařezem a vůl volem . Omlouvám se ti současně milé hovádko boží, tys alespoň k něčemu dobré, Gazdík není ani na maso, ale pouze a jedině na nic nebo na h...o.

  OdpovědětVymazat
 4. Bylo by vše jistě rychlejší, kdyby ruské úřady byly včas a řádně informovány, že P. Gazdík je blb všech blbů. Ostatně, je to také ukázka kvality českého voliče.

  OdpovědětVymazat
 5. Ono je něco pravdy na tom, že ti nejschopnější lidé, kteří opravdu něco dokázali, jsou i nejskromnější. Kdežto ti méně schopní se jen naparují a svou důležitost přeceňují. Pan Gazdík je zářným příkladem.

  OdpovědětVymazat
 6. Takoví arogantní burani maj sedět doma na prdeli a nikam se necpat,zvlášť,když už tam mají nějaký ten "vroubek" a jedou tam s né úplně čistými oumysly....

  OdpovědětVymazat
 7. Gazdík není schopen zaleťet do Uljanovska . Chvála bohu že topka není na hradě . To by byla ostuda . Kamarádi top09 : UCK , Banderovci . Čt2 válečná generace : Ukrajinská dobrovolná plicie : vrahové židu . Dnes vraždí ďeti na Dondase .

  OdpovědětVymazat
 8. Gazdík dělá svému uskupení medvědí službu, tak bychom měli být vlastně rádi. Příště již nebude žádný Gazdík, milí voliči? Doufám, že to tak bude.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 9. Ten clovek je prachsproste hovado hrajici se na pana velikohe. Ostatne je v ty strane v ktery je a to uz ledas cemu napovida.
  Bohuzel v nasi zemy si neumime vypestovat a vychovat kadrove politiky kteri by jednak mohli prezentovat CR a mohli vykonavat funkci k cemuz jim lide dali hlas.
  Bud to je gynekolog nebo porodnik tu hudebnik ci herec nebo sportovec. Tu zase cizinec viz Slamecka.
  Ach jo ach jo jak hluboko tento narod padl. Proto to tak u nas je. Proste bordel. A nemyslete si ze to bude lepsi.
  To uz v cirkuse je lepsi slozeni.

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě jednou, děkuji autorovi za jeho píspěvek na velmi vysoké úrovni, je dobře, že z diskuzního příspěvku se vyklubal samostatný článek;)

  Ooět jsme tady svědky, buďto zneužítí situace (vyvolané vlastní chybou), nebo naplánované PROVOKACE, partaje Rusofobních psychopatoidů TROP 09, nasměřované na její stejně psychopatoidní Rusofobní voliče, vidící Putinovy agenty a nebo minimálně nějakého toho svého komunistu i pod vlastní matrací :(

  Není jich sicr mnoho, určitě méně než příznivců moderního Ruska a jeho současné mezinárodní politiky i akcí, bohužel je je více slyšet a musíme si přiznat, že jako všichni psychopatoidní kokotoidé v historii lidstva, maji tu výhodu, oproti nám, normálním, slušným a poctivým lidem, že se dokáží rychleji zorganizovat, více křičet a podvolit se svým VŮDCŮM.

  Proto je třeba se čím dál tím více ptát samotných sebe, dělám dost pro vítězství ideálů ktrrým věřím?

  Mohl bych dělat více?

  Přece nenecháme svět Gazdíkům a podobnému odpadu bez boje;)

  Slunce v duši;)

  PS:Agresivní primitivové, konfrontační maniaci, korporátní fašisté a psychopati, mají ode mne ZAKÁZÁNO, na tento můj příspěvek, svým obvyklým primitivním způsobem reagovat;)

  OdpovědětVymazat
 11. To je tak,když pustíte člověka z vesnice do Prahy a je Pražská kavárna.Škoda že si vesničani vynutili zrušení zákona o zákazu pobytu.Měli by jsme v Praze klid a vy neměli na koho házet svoje mindráky z neuspěchu.

  OdpovědětVymazat
 12. O Gazdíkovi něco vypovídá i to , že ihned po volbách horlivě přenechal svoje přednostní právo na diskusi v parlamentu Kalouskovi . Oba dva nemají v parlamentu vůbec co pohledávat .

  OdpovědětVymazat
 13. Škoda. Rusáci měli Gazdíka poslat na měsíční pobyt do Ašuluku, aby věděl co je opravdový život. Po návratu by si ČR vážil a nemachroval.

  OdpovědětVymazat
 14. Gazdík má velké ego a pouštěl si nevymáchanou hubu na špacír,pomlouval Rusy a zuasloužil by kopnout do prdele

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.