Reklama

sobota 10. října 2015

Za co se bít?

Marek Řezanka
10.10.2015  Literární noviny

Nemělo by ujít naší pozornosti, co se v těchto dnech na „domácím dvorku“ odehrává. Je to boj, který považuji za stejně zásadní jako hrozbu, jíž v tomto případě čelíme.

Kde se vede klíčový boj…

Jedná se o boj zaměstnanců za to nebýt stažen z kůže podle toho, jak se té které firmě zrovna zamane. Je to boj klíčový – a pokud ho zaměstnanci prohrají, můžeme ho považovat za prohru celé naší společnosti. 

Možná nám neuniklo, že se stávkovalo, a to hned několik dní.

Stávkujícím pracovníkům se po devíti dnech podařilo dojednat v kolektivní smlouvě na rok 2015 navýšení platů o dvě procenta i omezení množství nařízených přesčasů o víkendech. Podle předsedy ZO OS KOVO IG Watteeuw ČR, Zlatomíra Vyhňáka, je výsledek rozumným kompromisem.

Někdo se snaží z lidí získat vše, a dokonce za hranou zákona, to se v ČR v žádném případě dít nesmí. Firma se nenachází v žádné banánové republice," vyslal Josef Středula veřejnosti jasný vzkaz.

Společnost IG Watteeuw loni podle výroční zprávy mírně zvýšila tržby z vlastních výrobků a služeb na více než jednu miliardu korun. Zisk se podařilo téměř zosminásobit na 113 milionů korun. Ve zprávě se uvádí, že se podařilo výrazně snížit náklady.

A právě o ono snižování nákladů jde. Je to proces, který má povahu přímo invazivní a zcela nekřesťanskou. Proces, který zaměstnancům vyhlašuje válku. Vlastník stále utahuje šrouby, aby za méně peněz získal ještě více muziky. Plně se spoléhá na systém a na to, že mu tento postup bude do nekonečna vycházet. S limity růstu se zde nepočítá.

Krátce poté, kdy se stávkujícím mohl na tvářích objevit aspoň nepatrný úsměv, přichází zpráva, že zdaleka ještě není vyhráno. Co se týče celé České republiky, tak o výhře nemohla být řeč. Jedna vlaštovka jaro nedělá – to víme. Vyhráno ale nemají ani sami stávkující. Vlastník prý na dohodu s odbory nehodlá přistoupit.

Bude se to řešit příští týden, kdy přijede vedení společnosti z Belgie. Už sbíráme podpisy na případnou novou stávku a čekáme, jak jednání dopadne," nechal se slyšet odborový předák Zlatomír Vyhňák.

Boj o naši budoucnost

Uvědomme si, že tady se nebojuje pouze o podmínky pár zaměstnanců. Tady se válčí o princip, o podstatu fungování určitých vztahů. Vede se boj o to, kdo si co (ne)bude moci dovolit.

Měli bychom zapomenout na poučky pana Klause, který sociální stát nenávidí a který razí ideu „starání se sama o sebe“ (nutno dodat, že on se touto svou teorií řídí beze zbytku, ovšem na úkor druhých). A nebo ještě jinak – měli bychom se začít o sebe starat. O sebe ve smyslu „našich zájmů“, abychom pochopili, že zůstávat izolovaní a rozhádaní je přesně tím, o co jisté kruhy za každou cenu usilují.

V tomto kontextu pak uvažujme i o dopadech možné ratifikace TTIP na zaměstnance. Ve vzduchu se vznáší hrozba, že podmínky, které si ta která firma nadiktuje, budou svaté – a jejich narušení bude okamžitě trestáno astronomicky vysokými arbitrážemi.

Cena života

Připomeňme si jednu zprávu, která proběhla médii – a zřejmě nezanechala takové zděšení jako podvody německé automobilky: Manažer hedgeového fondu Martin Shkreli a šéf farmaceutické firmy, který v srpnu za 55 miliónů dolarů (dnes 1,3 miliardy korun) koupil práva na výrobu léku Daraprim, názorně předvedl, jak zájmy na maximalizaci zisku jdou proti zájmům naprosté většiny lidí a jsou zcela nemorální a antihumánní. Společnost hned zvýšila cenu léku proti toxoplazmóze, který používají i pacienti s AIDS nebo s rakovinou, o více než 5000 procent. 

Dokud hledisko zisku přebije hlediska ochrany lidského zdraví, životního prostředí či zaměstnaneckých práv, do té doby se společenské problémy budou toliko prohlubovat. A do té doby také nemůžeme mluvit o demokracii a lidských právech – protože oboje bude přehlasováno ziskem „vyvolených“.

Za co (ne)padnout…

Všem, kdo se velkohubě ohánějí hájením národních zájmů (třeba ODS), je zapotřebí připomínat starý výrok:Hic Rhodus, hic salta (zde je Rhodos, zde skoč).

Nenechme si pro zástupné problémy zavázat oči před problémy klíčovými. Nechceme-li se nechat zotročit, zbavit poslední špetky práv a nehodláme-li mít Zákoník práce tak leda jako zdroj papíru v místech, kam i knížata chodí pěšky, je na čase, abychom viděli toho druhého a byli ochotni a schopni se brát za jeho práva jako za svá vlastní.

Podaří-li se nám, že lékaři nepůjdou proti učitelům, učitelé proti dělníkům, dělníci proti úředníkům, úředníci proti živnostníkům, živnostníci proti zaměstnancům a zaměstnanci proti nezaměstnaným, máme šanci a máme v ruce zbraň, které se „elity“ ovládající média mohou začít oprávněně bát.

Dopustíme-li že budou vítězit vlastníci firem a budou si prosazovat jakékoli podmínky, které jim vyhovují, budeme porobeni. Pak už budeme dobří za jediným účelem – jít padnout na nějakou aktuálně žhavou frontu s tím, že se zdůrazní, že jsme tam padli za vlast a naše skvělé „západní hodnoty“.

21 komentářů :

 1. Bude to více, než 5000 %ˇ. Říkal mi to MUDR. Stál 800,- Kč, stojí 80 000,- Kč.
  40 000 % ? No moc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ODBORY JSOU S VEDENÍM STŘEDULY JEN PÁTE KOLO

   u vozu.Podle informací OSV si dal STŘEDULA odsouhlasit svými diversanty,aby na jeho portálu byl zardoušen jakýkoli ohlas na jednání, prý odborů.Jednají stejně jako křiváci z polit.třidy,kteři se zoufale bojí převzít jakoukoli odpovědnost A ZABLOKOVALI DISKUZNÍ RUBRIKY pod svými články na jejich portálu VE SNAZE ZAVŘIT HUBY VŠEM SVÝM ČLENŮM všechny odkopávají na facebok,kde se mají mezi sebou lidi dopisovat a bavit,tam to totiž je tak vše NA HOVNO a oni to dobře vědí.Za takové tzv odbory lze jen poděkovat a raději z nich vystoupit.Nic se od doby komunistů nezměnilo jen betonové hlavy se v aparátech polit.třidy a odborů staly DUBOVÝMI.

   Smazat
  2. Jaký pán takový krám - když má připosrané odboráře, tak co má dělat? Vždyť tady ani lidi neví jak má opravdová stávka vypadat! Nechávají se režimem oblbovat jako malý děti.
   Já být Středulou, tak se na vás vykašlu.

   Smazat
  3. Všechno je trochu jinak, oni jsou spíše většinou připosraní zaměstnanci (a nikoliv odboráři) a bojí se vstoupit do odborů. A právě tito bojácní králíci a třasořitkové se pak v krizové době dovolávají pomoci odborů. Musí si uvědomit, že odbory budou silné jedině tehdy, když budou dostatečně početné a jednotné (kdy zaměstnavatelé nebudou moci využívat třeba stavkokazů, kteří nejsou v odborech, v případě stávky).

   Smazat
  4. Q,Q,Q ODBORY UKÁZALY ZE MAJI SVOJE ŠÉFY GUMY

   Vzpomente si všichni jak předchozí šéf rozvalil demonstraci 100 000 LIDU a nyní jejich prý přeceda ,ukazuje,že nemá nejmenši kvality k vedení a odborů vůbec Je ostudou pro celou EU.

   Ten ubožák si dá odsouhlasit svým prý vedením,zablokováni diskuzních rubrik pod články prý odborů,Musí se ponořit do sraček stejně jako naše polit.třida,aby našel otvor ,kde má fungovat jako rektální alpinista a zakázal svým odborářům,aby mu to na jeho ucpaný web sdělili..

   ODBORÁŘI BY MU TO NAPSALI NA JEHO WEB,ALE ON JIM TO NEUMOŽNÍ A K TOMUTO ÚČELU ZABLOKOVAL CESTU MU POMOCI,KDYŽ JE SÁM TAKOVÝ PRÝ SRÁČ.

   Smazat
  5. 18:35 Já těmi odboráři myslel zaměstnance, ne ty v čele.

   Prakticky mluvíme o tomtéž. Souhlasím s vámi do puntíku.

   Smazat
  6. PANE ZAJÍC ZNÁME VAŠE PŘISPĚVKY A JSOU OK

   dovolím si za OSV vás pozvat na web www.oi-ceskyraj.cz kde se začaly objevovat diskuzní přispěvky i členů oKEI klubu, tedy poradního orgánu OSV.Co to znamená můžete možná najít právě i tam.

   Smazat
 2. Proto je nejlepší nezávislost, soběstačnost. Dnes se staví novostavby, s tepelnou ztrátou 1,9 kW, včetně infiltrace 2,19 kW.

  To již i rychlovarná konvice má vyšší výkon.
  http://www.jakbydlet.cz/clanek/450_zateplovat-ci-nezateplovat.aspx

  Bez zateplení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebojte, až domů tohoto typu bude dostatečné množství, tak na majitele stát vystartuje přes zvýšené daně. Stejný model je uplatňován třeba u vodného a stočného, kde můžete spořit, jak chcete, a snižovat spotřebu, ale platit budete stejně stále více. To samé se připravuje i pro elektřinu, cena za silovou elektřinu klesá, tak vám zvednou stálé platby za jistič. P.S.: takže si užívejte pasívního domečku, ještě pár let to bude O.K.

   Smazat
 3. Dnes v Berlíně demonstrace (údajně 250.000 účastníků) proti smlouvě TTIP:
  http://ttip-demo.de/home/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. už se těším na ty zpravodajské šoty v naší milované, respektované, objektivní, veřejnoprávní ČT !

   Smazat
  2. prý je tam "jenom" 40 tisíc demonstrujících, asi záleží na tom, kdo to sčítá

   Smazat
 4. To jsou všechno zbytečně řeči kapitalismus zůstane kapitalismem. Když jste nechtěli socialismus, tak to tady máte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. BAČO,CO VÁS TO NAPADÁ TADY BAČOVAT ZA NEOSRÁČE A JEJICH NEOLIBERALISMUS.

   Radši napište JAK NA TO a strčte si do prdele vyjádření,která zvyšují vaši nemohoucnost něco vymyslet, do nebetyčné výšky.

   Smazat
  2. Petře, mne napadá leccos ale je to nesdělitelné, nejspíš protizákonně násilné. Nechci dopadnout jako Kesudis. Nicméně již na to přišli před námi a pak vystřelili z Aurory. Dnešní politická reprezentace zcela zapomněla PROČ.

   Smazat
  3. 17.45 TO NEZNAMENÁ,ŽE NEVYMYSLÍME ZPŮSOB JAK TU POLIT.TŘIDU DOSTAT NA ROZPTYLOVOU LOUČKU

   Pokud vím podařilo se OSV už třikrát zvítězit ve volbách.Z výběru presidentských kandidátů zvaný ŠROT jsme vyšli celkem se zdravou kůží,ODS už pozoruje ředkvičky jak rostou zdola a TOP straně v čele s knížetem Poserplínou vykukují z neoliberálního hrobu jen prázdné hlavy v čele s fašistickým Prasečim chlupem k jehož zvolení se nikdo nehlásí.Tady už stači splnit jeden z bodů DESATERA VOLIČE a napsat bezceller JAK NATO-s podtitulem CO JÁ UBOHÝ OBČAN VOLIČ MÁM DĚLAT.Když si ovčané ten svetr obliknou bude jim teplo,pokud ne tak pak se bude v klidu čekat až jim upadne i bimbouš.

   Smazat
 5. Vždycky je za co se bít. Dnes za spojence, kteří nás hanebně zradili, za lži, za pokrytectví, za agrese s humanitárním bombardováním, zkrátka za zlo, pro zlo a proti odpůrcům zla. Vždycky je za co se bít.

  OdpovědětSmazat
 6. Mimochodem, na netu jsem našel článek, že Američané zcela úmyslně potrestali společnost Lékaři bez hranic vybombardováním jejich nemocnice v afghánském Kunduzu, protože tato organizace velmi silně brojila proti podpisu TTP právě proto, že to způsobí kardinální zvýšení cen léků a léčiv v rozvíjejících se zemích, dokonce prý připravila nějaký zásadní analytický materiál k tomuto problému. Takže se to násobení cen (viz hned první příspěvek) stane standardem - i pro EU v případě podpisu utajované TTIP !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně tak potrestají Evropu když ten paskvil nepodepíše . Nasměrují sem další miliony čmoudů a bude vymalováno .
   Šílená Makrela se bude tetelit blahem .

   Smazat
 7. Víte o tom, že v ČR je od r. 2012 uzákoněno, že vám zaměstnavatel klidně může podstrčit k podpisu pracovní smlouvu se 150 hodinami neplacených přesčasů za jeden měsíc ? V praxi to znamená, že vám zaměstnavatel nabídne zdánlivě vysoký plat, ale vy nakonec zjistíte, že dostáváte téměř poloviční hodinovku. Na vlastní kůži to zažila známá v Penny Marketu (firma Rewe), kdy prodejna po celé léto pracovala v režimu "průchoďáku", kdy pracovníci jeden týden nastoupili a do týdne byli pryč. Rekord byl čtyři odchody za jeden týden. No a protože pracovníci chyběli a ještě bylo období dovolených, tak ti zbývající museli makat jako "barevní" od nevidím do nevidím, třeba jeden den téměř do půlnoci a ráno jít na ranní směnu od půl šesté. Zaměstnavatele ani nezajímalo, jestli se vůbec vyspíte, když jedete domů v noci třeba hodinu. Namítnete, že moje známá je blbka, když něco takového podepsala. Ale i to má tento zaměstnavatel zmáknuté, smlouvu vám dají až třeba po pěti týdnech s vysvětlením, že jsou přece na centrále dovolené. A za tu dobu se obměnil personál prodejny několikrát (včetně vedoucího). Závěr je takový, že stávkující z IGW jsou na tom tisíckrát lépe než někteří zaměstnanci PennyMarketu.

  OdpovědětSmazat
 8. Dovoluji si jen jedinou poznámku k těm, co pořád nadávají na odborové funkcionáře. Místo emocionálních výkřiků a maření svého drahocenného času se špatnými předáky odborů, vstupte do odborů a vyměňte je.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.