Reklama

pondělí 5. října 2015

Zásady informování ve vztahu k Rusku (manuál pro novináře)


Michal Mikulenka
5. 10. 2015
Stále častěji se nám množí případy selhání redaktorů hlavních českých médií ve vztahu k Ruské federaci. Do tisku prosakují zprávy, jenž jsou vůči Rusku málo kritické a mohou ideologicky zpochybňovat konání nejen evropských institucí v Bruselu, ale dokonce i činy našich spojenců v NATO. Tento nešvar se bohužel občas objevuje i v jinak spolehlivé České televizi, zejména když editor pořadu dopředu dostatečně neprověří světonázor pozvaného diskutéra. Pak se divák dozvídá informace, které ho jen matou a někdy i přímo šokují. Vyloženě odstrašujícím případem se stala infiltrace analytika Martina Kollera do programu veřejnoprávní televize. Jak je možné, že ČT tak dlouho trvalo, než byl tento živel odhalen? Lidé jako Koller, Jan Petránek, profesor Oskar Krejčí, vojenský lékař Marek Obrtel a podobní zkrátka nemůžou dostávat prostor ke své nezodpovědné prostořekosti. Copak chceme snižovat autoritu evropské vlády v Bruselu nebo mírové poslání NATO při obraně a budování demokracie ve světě?

Do budoucna je třeba ještě intenzivněji angažovat pouze ideologicky spolehlivé osoby. Patří mezi ně samozřejmě Jefim Fištejn, Jan Šír, Luboš Palata, Martin C. Putna, Libor Dvořák, bývalý velvyslanec Petr Kolář a mnoho dalších, kteří nikdy nezklamou a jejichž názory jsou bezpečné. Výběr je skutečně velký a další mladé kádry se profilují v neziskových organizacích, které naše vyspělá západní společnost posílá postupně demontovat státy neodpovídající naším hodnotám.

Konkrétní doporučení
- je třeba zdůrazňovat podlost Vladimíra Putina, který samozřejmě nechce nic menšího než ovládnout svět. Při troše snahy se vždycky dá najít nějaká skvrna na Putinově jednání, i když třeba právě posílá potraviny do míst postižených válkou. Pokud se nic neprokáže, můžeme alespoň vypustit informaci, že podle svědka, který nechce být jmenován, Rusové do jídla zabalili zbraně nebo že Putin pronásleduje homosexuály.

- stále platí, že ruská armáda v Sýrii bombarduje hlavně ženy a děti. Americká vždy jen teroristy. Když ze strany US armády nebo spojenců dojde k běžným přehmatům a je vybombardovaná nemocnice, televizní studio, je zasažen civilní vlak nebo raketa zabije svatebčany a zprávu kvůli nezodpovědnosti některých novinářů nejde ignorovat, je nutné současně uvést nějakou negativní zprávu o Rusku. V takovém případě ctíme zásadu vyváženosti. Pokud nemáme nic aktuálního, sáhneme do historie a připomeneme vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Lidi jsme naštěstí už naučili nerozlišovat mezi současným Ruskem a bývalým Sovětským svazem. Rok 68 zkrátka vždy zabírá a kritiky spolehlivě umlčí.

- co dělá Rusko, je vždycky podezřelé. Když chce, aby mu Ukrajina platila za odebraný plyn, je třeba zeptat se Jefima Fištejna nebo Libora Dvořáka, co tím Ruská federace sleduje.

- nenechat Putina dlouho mluvit. Ten totiž často, a naprosto úmyslně, říká pravdu - demagogicky se tak snaží nahlodávat věrohodnost demokratických médií. Vhodné jsou proto jen krátké útržky z jeho projevů, které zanalyzuje a uvede na pravou míru odborník na Rusko, nejlépe komentátor Romancov, známý svou schopností číst Putinovy myšlenky.

- pozor na výběr fotografií! Několik let stará fotka kolony tanků ze cvičení ruské armády přidaná k článku o vpádu desítek tisíců Rusů na Ukrajinu, určitě zabere na naivní americkou veřejnost. Mějme však na paměti, že Češi jsou zatím stále ještě poměrně geopoliticky vzdělaní, proto pozor na bezhlavé přebírání fotografií od našich kolegů z velkých agentur. Kvůli jejich chybám se zbytečně stáváme terčem pošklebků od jízlivé a tradičně nedůvěřivé české veřejnosti.

- stejně tak je třeba opatrnosti při úpravách fotografií ve photoshopu. Když snímky upravujeme, abychom bojovali s ruskou propagandou a dali jim správný protiruský význam, je třeba se přesvědčit, že originál není běžným uživatelům internetu dostupný. Lidé jsou totiž zlomyslní a na sociálních sítích škodolibě zveřejňují originály fotek před úpravou, jen aby nás ztrapnili.

- ještě k Ukrajině. Dnes je bohužel žádoucí vyhýbat se citacím prezidenta Petra Porošenka. Ten se sice snaží, ale někdy až moc, a tím připomíná neřízenou střelu. Je lépe více přebírat zprávy z jeho demokratické soukromé televize nebo jemu podřízených demokratických tiskových agentur. Vypadá to věrohodněji. Ukrajinského prezidenta totiž v současnosti nikdo nebere vážně. A to ani v Německu. Na druhou stranu je třeba Porošenka chápat: zmatenost jeho názorů je často daná protichůdnými instrukcemi jeho přátel z Washingtonu, které samotné zaskočily ruské reakce na jimi dobře míněnou výměnu ukrajinské vlády.

- vyhýbat se Jaceňukovi! Tomu už nevěří ani sami Ukrajinci. Ostatně podle plánu svůj díl práce odvedl a jako premiér brzy skončí. Až bude jednou vyšetřován z válečných zločinů a korupce, mohl by si někdo vzpomenout, že jsme ho chválili. Tak jako nám dnes vyčítají, že jsme chválili Kosovskou osvobozeneckou armádu (UCK). Přitom ne všichni členové UCK obchodovali s drogami a prodávali ledviny zajatých Srbů. Určitě by se v této organizaci našli i slušní lidé.

- připomínat čtenářům a divákům, že pouze my jsme svobodná, pravdivá a demokratická média. Vše, co jde z Ruska je propaganda, protože tam vládne krutá diktatura a tyranie.

- zdůrazňovat, že obyvatelé Ruské federace trpí nedostatkem šampaňského, polských jablek a německých paštik. Lidi, kteří u nás mají odlišné názory, nedej bože dokonce sympatizují s Ruskem, je třeba zesměšnit nebo je udělat nedůvěryhodnými. Stejně jsou to určitě agenti placení Moskvou. A když ne, tak by jimi býti mohli.

Poznámka: jako inspirace pro tento ironický článek posloužily zprávy zveřejňované hlavními českými médii. Jejich tendenčnost a stupidita je často tak zřejmá, že podobný manuál možná skutečně existuje.

40 komentářů :

 1. Vědecký ústav proti šíření proruské propagandy by mohl posloužit dobré věci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NEJVICE MĚ ZKLAMALO,ŽE NÁMI NEPROJELY POŘÁDNÉ PANCEŘOVE JEDNOTKY USA,NAMISTO KOLONY ŠROTU

   ktery byl z minulého stoleti a přinesl poznani,že náš chudy OBAMA nedal dotisknout peníze na pořádné tanky se kterými bychom se mohli fotit a hlavně by vypadaly lepši než bolševické v roce 68.

   Vymazat
 2. Je to přesně tak. Česká televize /ČT 24/ lže až se jí od huby práší. Ale ono na ně dojde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědavá za jak dlouho a za kolik dní se i k nám dostane zpráva o tiskové konferenci Lavrova ohledně syrské opozice.
   Lavrov se ptá,kdo vlastně je ta syrská opozice, jakási syrská národní armáda,kde se skrývá, na koho útočí?
   Je to nějaký fantom?
   Zatím odpověď nedostal a ani my se jí zřejmě od USA nedočkáme.

   Vymazat
  2. Ještě bych přidal žumpu všech žump - ČRo6 :-(

   Vymazat
 3. Je to přesně tak. Česká televize /ČT 24/ lže až se jí od huby práší. Ale ono na ně dojde.

  OdpovědětVymazat
 4. Horší bude, až ČT jednou řekne pravdu, tak už jim nikdo nebude věřit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdepak "jednou"! Už dlouho. Zrušil a odhlásil jsem ji.
   Párkrát řekli pravdu, a kdo má pořád pochybovat a ověřovat - prostě klesla moje důvěra ve spolehlivost jejich lhaní.

   Vymazat
 5. Tak jest, a ČT24 chystá od dnešího dne nový formát "událostí, komentářů". Bude z virtuálního studia, asi proto, že jejich realita je virtuální? Nebo se goebelsovská propaganda ukázala býti slabou, a chystají se přitvrdit v hloupé naději, že zblbnou lidi účinněji? Dají si pozor na chybičky, jak hezky popisuje L.Větvička:
  http://pravyprostor.cz/chybicky-ceske-propagandy/
  ?

  OdpovědětVymazat
 6. Posmál ksem se až jsem se za břicho popadal i když, zřejmě i pláč by byl na místě;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem střídal smích s pláčem :-) Vtipný a výstižný článek. Autorovi děkuji.

   Vymazat
  2. V tom "posmál" máš překlep. "m" místo "r". Dávej si na to pozor.

   Vymazat
  3. 17:37
   Jak to víš?
   Zase jsi někomu čuchal trenky??? :-D

   Vymazat
 7. Vlastenka  Fakt vtipný článek.
  Škoda ,že si ho ti politruci v ČT nepřečtou.
  Mají plnou hubu bolševiků, ale ti by při shlédnutí propagandistických kousků ČT zbledli závistí...))))))))))

  OdpovědětVymazat
 8. Zákonnou povinností veřejnoprávní televize včetně ČT24 je objektivně, včas a nezkresleně informovat o dění doma a ve světě. Místo toho šíří propagandu EU, USA, NATO a NWO s cílem ovlivnit názorové spektrum obyvatel k jejich obrazu. Kdyby dělala to co má, tak by mohla vysílat černobíle ze stodoly a měla by nekonečně vyšší sledovanost než nyní. Vytvořením jakkoli nádherného virtuálního studia jen bezdůvodně utrácí prostředky poplatníků, přičemž věrohodnost a sledovanost ČT24 nestoupne ani o procento. Vyhozený prachy, za což by měli vedoucí pracovníky hnát k odpovědnosti!!

  Tím., že nám lžou z nového studia se lež v pravdu nezmění ani náhodou!! Já jen doufám, že se dožiji doby, kdy těm novinářským hyenám, které se poctivé novinařeně zpronevěřili šířením propagandistických bludů a desinformací, zatrhneme tipec a budou se muset veřejně kát.

  Pravdu všem!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
 9. Výstižný popis reálné tragikomedie ČT

  OdpovědětVymazat
 10. Já si myslím, že nejvyváženěji a zcela nezaujatě o Rusku referují pánové Štětina, Fištejn, Kocáb, Schwarzenberg, Romancov a Pehe. Samozřejmě taky paní Šiklová a Parkanová. Ti by se meli vyskytovat v ČT častěji aby poskytli divákovi objektivní pohled na dění v Rusku. Naopak nezodpovědní lidé jako Koller, Krejčí, Petránek, Obrtel se tam vyskytují moc často a vstup do ČT by jiám v zájmu objektivnosti zpravodajství měl být zcela znemožněn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spolu s autorem článku jste zapomněl na Ivana Gabala. Právě chlapec blábolí na ČT24 - neuvěřitelné!!!

   Vymazat
  2. Gabal je další tragická figura, která mele, co Brusel nařídí, od toho nelze čekat nic dobrého pro Česko.
   A drze se obul do Putina, že dělá vše, aniž něco projednal s jinými státy, není to pravda, Putin vždy jedná férově a před akcí má zájem o dohodu, ale druhá strana mu na jeho ruku plive..

   Vymazat
  3. Gabal hraje hru s vyšší kartou než z Bruselu. Domnívám se, že je řídící důstojník a kontrolor Bělobrádka.

   Vymazat
 11. Souhasím s čánkem a ještě bych dodal chybějící francouzké sýry . To je taky v méiích vděčné téma . ZB

  OdpovědětVymazat
 12. http://pravyprostor.cz/chybicky-ceske-propagandy/

  OdpovědětVymazat
 13. http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1973-rusko-varuje-spojene-staty-jednate-jako-sssr-islamsky-stat-je-nyni-skutecne-ohrozen-zapoji-se-i-cina-putin-dal-obamovi-na-vybranou-opet-na-pokraji-valky.htm

  OdpovědětVymazat
 14. Rusové nezvládají rozlišit mezi radikálními teroristy a umírněnými protivládními opozičními ozbrojenci válčícími proti vládě za demokracii a svobodu. A přiznali se, že jsou tam na žádost té legitimní vlády. Prý zaviní další, zvýšený příliv imigrantů. Američané Evropě musí vysvětlit, jak se k tomu staví mezinárodní legislativa jejíž vykladači jsou dle situace - jak kdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:26- upřímně řečeno, také bych neuměl rozlišit kdo na mne střílí. V občanské válce určí až vítěz kdo bojoval za svobodu a demokracii. Někdy, za X let i poražený. Takový je život. Jedno je jisté- skuteční viníci nebudou nikdy potrestáni.Kde jsou jejich Bozi? Baví se nebo se také perou?

   Vymazat
 15. Ještě bych přidal jednoho blázna na svobodě a tím je Ivan Gabal. Jestli jste ho viděl dnes někdo v Hydeparku na ČT 24, tak to byla síla. Na té ČT si zkrátka libují v takových servilních trotlech.
  Zde je malá ukázka toho, co dnes tento chorý mozek pravil: Útokem Ruska na Ukrajinu skončilo období absolutního klidu a míru, kdy nás nic neohrožovalo. Měli jsme ten luxus, že jsme se čtvrt století mohli věnovat jen sobě. Bylo to těžké, mnoho jsme tomu obětovali, ztratili. Mnoho jsme také získali. Ale to skončilo. Válkou na Ukrajině jsme si najednou uvědomili, že bezpečnost není bezbřehá a musíme pro ni něco udělat. A teď se migrační krizí najednou ukázalo, že privilegované postavení postkomunistické země je pryč. Dneska už nikoho na Západě nezajímá, jak se cítíme, ale zajímá je náš výkon. Naše postavení v Unii i mezinárodně se bude vyvíjen vyjma podle toho, jaký podáme výkon v evropské či mezinárodní politice, řekl v dnešním Hyde Parku lidovecký poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal. Je Česko připravené na novou roli v Evropě?
  Tak že vážení, tento proamerický knecht, se nám opět snaží nacpat do hlav , že Rusko zaútočilo na Ukrajinu. A kde byly USA a kde EU? Ti s tím zřejmě neměly asi vůbec nic společného. Právě že USA a NATO nás ohrožuje svojí neskutečně agresivní politikou, vč. napadání okolních států blízkého východu dle hesla "Nedojdete-li k demokracii, demokracie přijde k vám". Samozřejmě v plné výzbroji a s bombami. A takové-to lháře a vlezořity, si ČT neustále zve do svých pořadů. Je to neskutečná nehoráznost a opovržení námi, jako poplatníky. Dost bylo ČT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:11- nemyslím že Ivan Gabal "je blázen na svobodě" ale zločinec, možná vlastizrádce dosud na svobbodě. Pokud by BIS byla česká a jednala v zájmu naší země, hodně lidí by už bylo za katrem. Možná Gabalovi někdy přičtou k "dobru" jeho vlivovou agenturu-STEM ?

   Vymazat
  2. Nejvíc mě urazil ve lžích o našich emigrantech z r. 1968. Prý nebyli dlouho schopni si najít práci, naučit se jazyk, tak at neviní současné emigtanty araby. S chutí bych tomu chlapovi dala přes držku, protože jsem tu emigraci sama zažila. Jak jsme přijeli do Rakouska tak nás ubytovali, ale ihned jsme po vyřízení formulací začali v Rakousku pracovat, žádné dávky jsme nedostávali, nějaké rptání, praní neexistovalo, naopak, jen díky a abychom nevyžírali Červený kříž, tak jsme si za vydělané peníze sami stravovali. Po opuštění Rakouska cca za 14 dní jsme si v Austrálii sami našli práci, a za svý i levné ubytování. Šetřili jsme každý vydělaný dolar, byli jsme vděční, aby sme si mohli koupit svůj vlastní dům, či byt, za 2 roky jsem uměla anglicky a místa jsem si mohla vybírat. Jak může takhle lhát lidem, do očí, kteří ještě žijí, jak ten obluda asi lže o historii, kde už pamětníci nejsou !

   Vymazat
 16. East StratComTeam v EU už skutečně začal pracovat v ohlášeném termínu, tj od září roku 2015. Stačí se podívat např. na nový seriál s názvem Propaganda z Kremlu na aktuálně.cz, jehož cílem je boj s Ruskou propagandou.

  OdpovědětVymazat
 17. Rus opet vrazdi a cesti komunisti, nacisti i dalsi vlastizradci mu tleskaji.
  S tou velmoci bych to ale neprehanel. Rusko je v recesi a HDP zhruba velikosti Italie. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha tento magor pise stale to iste pod kazdym clankom.Ziadam administratora tejto stranky aby zmazal tohoto MAGORA.Uz mu j....e z RF.Nedokaze pochopi ze RF je svetova velmoc.Rusko tvori Mier!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  2. Chujmere,mazej zpátky na nočník!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Když už si debilní kretén,tak to tady nemusš dávat každou chvíli na odiv....my už to delší dobu víme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-))))))))))))))

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. HDP nevypovídá nic o odhodlání daného národa, to zaprvé. Zadruhé nevypovídá nic o rezervních zdrojích. A za třetí, pokud nejste, jako stát zadluženi, tak HDP znamená, v daném kontextu, ještě míň, co se posouzení schopnosti daného státu týče.
   A k tomu vraždění : USA vedou války, mimo své území, 70 let od té druhé světové a po celé planetě! Rusku budete vyčítat velice pochopitelný zásah mimo jejich území po třicetileté přestávce?........i ty má prostoto!

   Vymazat
 18. To je těžké. Inteligentní člověk se k oblbování a lžím v televizi nepropůjčí a blb nikdy nepochopí, jak se dělá chytrá propaganda. Proto tolik trapnosti a ubohosti.

  OdpovědětVymazat
 19. Tento velmi vtipně napsaný ironický článek by byl za za normálních okolností k obveselení . Bohužel v dnešní době si člověk uvědomuje, že většina současných sdělovacích prostředků tak v reálu skutečně postupuje. Myslím, že ve své servilitě již překonaly sdělovací prostředky z takzvané totality.Je to velice smutné,kam se naše společnost za posledních 25 let dostala a to nejenom v problematice uváděné v tomto článku.Rozkradená republika , po úmyslné likvidaci nebo znehodnocení za babku prodané dříve prosperující,světově uznávané podniky ,země ,kde již Českému státu nepatří téměř nic ,skutečně pracující občané, kteří jsou plně dáni na pospas libovůli svých zaměstnavatelů.Naprostý morální a kulturní úpadek díky amerikanizaci společnosti atd.


  díky amerikanizaci společnosti.

  OdpovědětVymazat
 20. Rusové mají určitě ekonomické problémy kvůli prtiprávním sankcím. Ale pisatel 2.14 asi nikdy nepochopí (malý mozeček, který si myslí, že tím, že poleze bohaté Americe někam, bude IN, ale sám si nic nejzistí, nepřečte, nehledá informace), že pro Rusy není to první peníze a potom zase peníze, potom zase peníze, pak podrazy, sobectví, pocit nadřazenosti jako u Američanů, ale že Rusové ještě oceňují vlastnosti jako čestnost, pravdomluvnost, láska k vlasti, nebo potřeba pomoci, pokud jsou požádáni. Pomáhají v Sýrii, i když sami mají finanční těžkosti, to ale troll nepochopí.

  OdpovědětVymazat
 21. Výborný článek pane Mikulenko. Jen se obávám, že pro "sluníčkáře" a presstituty "za třicet stříbrných" mimo jejich rozlišovací schopnost.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.