Reklama

čtvrtek 29. října 2015

Zase (kolikátá už?) lavička V.Havla! To je šílené!


Jiří Baťa
29. 10. 2015
Byznys je byznys, říká si zřejmě pan architekt Šípek, autor dnes už pověstných laviček V. Havla i když pokrytecky říká, že mu tak ani nejde o dílo, jako o co nejvíce připomínat význam Václava Havla. V souvislosti s instalací svého velkolepého a hlavně ideového díla – lavičky V . Havla v izraelské Herzliji si pan Šípek povzdechnul nad skutečností, že cituji „ Mladá generace už pomalu ani neví, kdo Havel byl, což je šílené. 


Je tedy třeba v tomto směru toho hodně dohánět. Jeho poselství celému světu se nedá upřít“. Opravdu, je to šílené, jakou mají lidé o Havlovi představu.

Chtěl bych pana Šípka upozornit na omyl a pravém opaku toho, nad čím běduje a sice, že čím dříve mladí lidí zapomenou na Havla, tím lépe. Nevím, co má pan Šípek na mysli poseltsvím, které se podle něj nedá upřít, ale má-li na mysli humánní bombardování Jugoslávie, potom nechápu, co má ještě Havlovo poselství světu dále sdělovat! Najdou se lidé, kteří se snaží Havlovo počínání, resp. slovní požehnání, které řekl k událostem v Jugoslávii omluvit, vysvětlují je tak, aby významu jeho slov otupili hrany a zlidštili jeho názor na události v Jugoslávii. Leč “kostky byly vrženy“, Havel letecké útoky posvětil jako humánní bombardování a jen idiot si může myslet, že to tak nemyslel. Je ubohé, když jistý pan Jandourek obhajuje Václava Havla slovy „Pokud se někdo Václava Havla pokouší představit jako člověka, který má zvláštní zálibu v bombardování civilistů, svědčí to spíš o pohnutém stavu jeho vlastní mysli.“ Ne, to si opravdu nikdo nemyslí a tvrdit to, je by nebyla pravda, nicméně Havlova slova k inkriminovaným událostem : „ Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů“ svědčí o jeho osobním přesvědčení a faktické potřebě Jugoslávii bombardovat a tato slova mu nikdo neodpáře ani za sto let!

Pokud by tedy měl svět něco o Havlovi vědět ve smyslu poseltví pak to, jaký byl Havel ve skutečnosti. Všichni Šípkové, alias havloidi budou o Havlovi pět slávu, která se amerických hvězd dotýká, protože i oni by bez Havla nikdy nebyli tím, čím jsou dnes. Proto také chápu a rozumím tomu, proč byl (a je) Havel pro Šípka tak velký svým významem. Byl to on, Havel, který jej (Šípka) tzv. udělal. Do té doby neznámý vbýtvarník a architekt pojednou vyrostl v hradního architekta, kde za nemalé peníze přetvářel vizáž hradčanského interiéru k obrazu samotného Havla. Tím Václav Havel zajistil Šípkovi na dlouhou dobu angažmá ve službách Pražského hradu, ale současně i nemalou popularitu doma i v zahraničí. Nu a odtud byl už jen krůček k tomu , aby se Šípek znovu světově neangažoval svým výtvorem alá Havlovy lavičky.

Je paradoxní, že zatímco prezentaci lavičkám je věnována jak domácí, tak mezinárodní pozornost, což vyžaduje nemalé finanční náklady (vládní delegace na úrovni ministra včetně ministerské eqipy) a v neposlední řadě peníze za dílo. Těch je, jak konstatuje sám pan Šípek cca 20, slovy dvacet. Co do ceny to údajně přijde daňové poplatníky na cca 350 tisíc korun za kus (souprava dvou židlí a desky kolem kmene stromu), v případě 20 kusů by to tedy dělalo bratru 7 milionů korun českých! No nechvalte za ty peníze Havla až do nebe, že? A pan Šípek naznačuje, že chce v expanzi tohoto svého „velevýznamného“ výtvarného díla pokračovat, protože prý zjistil, že úplně mladá generace už pomalu ani neví, kdo Havel byl, což je šílené. Já si však myslím, že šílené spíše je si myslet, že lavičky V. Havla dají o Havlovi víc a pravdivěji vědět!

Ve světle těchto skutečností je však paradoxní, že zatímco lavičky V. Havla mají zřejmě do budoucna zelenou (na ty peníze budou, kdyby na chleba nebylo), BABY boxům pro odložení nechtěných, živě narozených nemluvňat má však být v brzké době učiněno „utrum“. Prý se to za ty peníze nevyplácí! Cena nového, posledního modernizovaného Bababoxu je 250 tisíc korun vč. DPH, tedy o cca sto tisíc levnejší, než zaprděné lavičky V. Havla. O humánním významu a poslání obou záležitostí snad není ani možné pochybovat, přesto jsou lidé, kteří budou fandit lavičkám, protože to popularizuje význam V. Havla, když jeho tak zvaná „celosvětově uznávaná dramatická tvorba“ se jen střídavě uvádí v Horní Suché vsi a v Dolní Mokré vsi, občas se sejde v TV několik havloidů u kulatého stolu, aby si navzájem potvrdili velikost díla i Havla samotného. Jen je zajímavé, že tyto duchaplné „ besedy“ nevedou sedíc na těchto pověstných lavičkách. Obávám se, že asi nebudou příliš pohodlné, což panu Šípkovi zřejmě také nikdo neřekne či nevytkne, aby tím, nedej bože, nenarušuli pietu vůči Havlovi.

No nic, přejme panu Šípkovu v jeho nepříliš dobrém zdravotním stavu brzké uzdravení a hodně a ve výsledku jeho tvůrčího elánu lidu prostému mnohem více prospěšných děl. Chápu, že Nadace V. Havla a jiné mu platí lépe, ale na druhé straně jeho tvorba věnovaná výhradně Havlovi je velmi sobecká a v konečném efektu jejdnoznačně prospěchářská, což u občanské veřejnosti sotva najde velkého pochopení a uznání. Už jenom osobní poznámka. Pokud by se měla Havlova osobnost relevantně prezentovat podobnými „uměleckými“ díly jako je např. „Lavička V.H.“, neodmyslitelně k němu patří, vedle postu „světově uznávaného dramatika“ a jeho neobyčejně významné tvorby (o významu však ví jen sám Bůh) i jeho nezřízený život a nadměrné požívání alkoholu, které se tak nerado veřejnosti přiznává a které mu mj. přivodilo (pádem do potoka v zimním obdoobí) i zápal plic s trvalými následky. Proto bych doporučoval vytvořit i „Koutek promlouvání s Bohem V. Havla“, kam chodil, jsa umělecky a disidentsky vyčerpán, rozmlouvat s Bohem alias usilovně zvracet (lidově blít)! Pak by jeho osobnost byla dostatečně věrně a relevantně ztvárněna. To by teprve mladá generace koukala, jaký Havel byl!

12 komentářů :

 1. Bodejť by Šípek nekrmil svoje zlatý tele, když mu to tak sype, ne? To by musel bejt úplně blbej. Ale v takovémto případě by mi snad ani nevadil neznámý vandal, kterému není nic svaté, že ano... No ale on by nám to umělec jistě ochotně, za další státní prachy, rád zrenovoval. Takže zbývá se těmto lavičkám prozatím obloukem vyhnout a nebude-li to zrovna možné, pak doporučuji si na nich alespoň řádně ulevit. Berme to jako dočasné řešení, neboť jistě přijde den, kdy se jeho lavičky budou oficiálně odstraňovat jako totalitní pomníky po bývalém režimu. Nic, co se lidem vnucuje pod tlakem a proti jejich vůli, tu nebude navždy.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak já jsem zase zvědavý co se stane až ty lípy dorostou objemem kmene do toho stolu a začnou se ,,dusit". Budeme kácet lípy, nebo řezat lavičky? A co na to zelení havloidi v čele s Bursíkem. To bude dilema jako s tím bobrem a stromem. Zabij bobra, zachráníš strom...
  :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Havlistické oltáříčky jsou směšné. Pochybuji, že si to havlopaté neuvědomují. Nejspíš sami přemýšlejí, jak tomu udělat konec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zahrada V. Havla = park před Hl.nádražím, laviček V.H. s bezdomovci je tam dost. Letště V.H. = postel v ložnici Obermannové......

   Smazat
 4. Ruku na srdce: Kdo znal v roce 1985 Václava Havla, alias Vencu bombarďáka? Kromě několika stovek(?) opilců a nefachčenků u nás doma, prakticky nikdo. A ve světě? Pouze pár emigrantů! Teprve po "akci" jitých kruhů z JuEsEj se pomalu dostával do povědomí lidí jako tvrdý bojovník za lidská práva! Za ty peníze by je hájili i jiní, a někteří dokonce i podle předepsaného scenáře!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Umělci" ze skupiny "200 Exkrementů" si ani neuvědomili,že na Hradě místo stanadarty pověsili HAVLOVY HUMANITÁRNÍ BOMBARĎÁKY !!!

   Smazat
 5. Havel byl především notorický alkoholik, lhář a zloděj.

  OdpovědětSmazat
 6. Navrhuji panu Šípkovi vytvořit další propagační dílo pod názvem "Lahvička Václava Havla". A mladí jistě pochopí, jaký byl pan Havel světový...

  OdpovědětSmazat
 7. Je až neuvěřitelné, jaká osobnost je nám vnucována jako národní modla! Vždyť ani ta nejdokonalejší retuš nezakryje očividnou nevhodnost takové volby. Jde o tuctové božstvo na úrovni zlatého telete jehož lesk v žáru plamenů dějin rychle pomine. Pečlivě nastříknuté pozlátko se časem odere a pod ním se nám objeví zkažeností páchnoucí jádro. Do dějin a srdcí lidí se zapisují jen ti, jejichž příspěvek k pokroku národa či celého lidstva je nesporný. A ne ti, po nichž jen pojmenujeme všechny ulice měst a lavičky ve všech parcích. To je na zápis do dějin zoufale málo, ukáže-li se navíc, že způsobili více škod než užitku. Pokud bychom takového chtěli do dějin zapsat, pak by se spíše hodil na stranu paliče Hérostrata a jiných škůdců lidstva.

  OdpovědětSmazat
 8. Panu Šípkovi se nechtěně povedlo opravdu zhmotnit odkaz V.H. Každému, kdo se půjde posadit na "Lavičku V.H." a místo lavičky najde jen dvě židle, bude hned jasné, že stejná faleš je mýtus o životě V.H..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:16 - krásně a vtipně napsáno, smekám ;-)

   ...a jinak doufám, že existuje "vyšší spravedlnost" a že tento strůjce zkázy českého národa je spravedlivě odměněn za své činy a zločiny...

   Smazat
 9. Pro mně jako Moravana jsou modlou Mojmírovci. I Karel IV nebyl takovej bordelář. No řekl bych, že dalšího skvělého prezidenta, který pozvedne národ bude až za mnoho století.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.