Reklama

čtvrtek 5. listopadu 2015

Americká diplomacie kárá vlády evropských zemí. V Maďarsku narazila


Jan Scheinost 
5. 11. 2015  CzechFreePress
 

Americká velvyslankyně v Budapešti Colleen Bellová zašla podle Maďarů ve své kritice Orbánovy vlády příliš daleko.


Velvyslankyně USA v Maďarsku Colleen Bellová se během svého vystoupení na budapešťské Korvínově univerzitě minulý týden ostře pustila do maďarské vlády a dostala pádnou odpověď.

Bellová ve svém proslovu obvinila vládu Viktora Orbána ze „systematické korupce“ a vyslovila „vážné obavy“ z toho, že maďarská vláda „xenofobním“ způsobem „představuje uprchlíky jako nájezdníky“.

Americká velvyslankyně se rovněž jala poučovat své hostitele ohledně volebního zákona a také se jí nelíbilo, že Maďaři rozšiřují svoji jadernou elektrárnu za pomoci Ruska.

„Víme, že by USA chtěly vidět v Evropě ještě víc imigrantů. Zcela jasně se takto k věci stavějí. Ale Maďarsko se ukázalo být jedinou zemí schopnou zastavit záplavu uprchlíků na svých hranicích,“ poznamenal k tomu jízlivě maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Americké diplomatce se nelíbí ani „zvyšující se centralizace moci“. Ta podle ní způsobuje, že „zásadní rozhodnutí s dopadem na další generace zůstávají nepřehledné“.


Pro Maďary příliš silná káva


Podle šéfa Orbánovy kanceláře Jánosa Lázára zašla velvyslankyně příliš daleko.

„Pro mne jako voliče je přímo iritující, že diplomat sem přijde a poučuje nás, jak máme žít a jak mají žít naši voliči. Jako země nepodléháme Spojeným státům a ani jim podléhat nechceme. Diplomaté vyslaní k nám by si na to měli po pěti letech (vládnutí strany Fidesz) zvyknout. Nejsme to my, kdo by se měl vrátit zpět do reality,“ prohlásil Lázár.

Zároveň „poděkoval USA za jejich rady“, které však Budapešť nepotřebuje. Velvyslankyni označil za „příliš sebevědomou“.

Maďarsko se podle Lázára zodpovídá pouze Evropské unii. „Jsem občanem Maďarska. Snášíme kritiku dobře, protože jsme odpouštějící národ, ale Amerika by měla vědět, jak urážlivá jsou slova paní velvyslankyně pro Maďary. Nestaneme se kolonií Ruska, ani EU, ani USA,“ dodal.

Vztahy mezi Budapeští a Washingtonem se prudce zhoršily v loňském roce, poté, co vlivný americký senátor a někdejší neúspěšný prezidentský kandidát John McCain nazval maďarského premiéra Orbána „neofašistickým diktátorem“.


Podpora protikorupční hysterie namísto podpory demokracie

Podobně jako velvyslankyně Colleen Bellová o maďarských problémech a nedostatcích, má o těch českých jasno také americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. Ten krátce po svém nástupu do funkce loni v listopadu prohlásil, že za jednu ze svých priorit během působení v České republice považuje pomoc Čechům v boji proti korupci. Ambasáda pod jeho vedením „zintenzivňuje spolupráci s českými nevládními organizacemi na tomto poli“, bude propagovat transparentnost a spouští zvláštní grantový program, který má „podpořit občanskou společnost v zemi při potírání tohoto nešvaru“.

Například koncentrace moci v rukou oligarchy, ministra financí a šéfa populistického hnutí ANO Andreje Babiše však Shapirovi nikterak nevadí. Právě naopak. Podle neoficiálních informací pomáhal americký velvyslanec Babišovi s přípravou jeho soukromého turné po USA a Babiš se zúčastnil jako nejvýše postavený zástupce české vlády letos v květnu oslavy Schapirových narozenin v jeho bubenečské rezidenci.

Čtěte: Zatím posledním Shapirovým počinem byla jeho spoluúčast na krajně problematické akci občanského sdružení Rekonstrukce státu. To si minulý měsíc pozvalo přímo na americkou ambasádu, tedy na výsostné území Spojených států amerických, předsedy poslaneckých klubů českých parlamentních stran, aby jim představilo pracovní verzi hodnocení, jak byly v uplynulých letech přijímány protikorupční zákony. Tato akce měla přitom vysloveně vyděračský charakter. Z českých politiků se – na rozdíl od Maďarů – proti Shapirovu angažmá nikdo hlasitěji neohradil. Velmi hezky to tehdy okomentoval náš kolega Bohumil Doležal (zde).

21 komentářů :

 1. Strkají a budou strkat americké rypáky do záležitostí cizích zemí, až to tam rozeserou k maximálnímu chaosu. Prahnou po vládě nad světem za jakoukoli cenu jak američtí patologičtí psychopati.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. T madarská odpověď byla až příliš slušná a mírná. Tady by bylo třeba se poučit u US prezidenta.....

   Smazat
  2. Když bůh dá, dopadne žlutý kámen na bílou chýši a bude po strkání rypáků do cizích záležitostí.

   Smazat
 2. Topící se i stébla chytá.Vědí,. že jejich lod se jim pomalu a jistě rozpadá.Jejich konec se nezadržitělně blíží.Neumějí si poradit doma a jinde strkají nos,do čeho jim nic není.Příští rok to bude zajímavé--LM

  OdpovědětSmazat
 3. Čím víc se snaží,ale špatně,vládnou zeměkouli,tím si jenom více popuzují lidi proti sobě.Kde jsou ty časy,když různě pomáhali chudým státům,od potravin,až po budování infrastruktury.V současnosti nabízí pomoc jen zbraněmi a ti mrtví za tou pomocí jdou do milionů.Potom se nedivím té nenávisti,odporu,až po vraždění příslušníků USA.Co je jasné,spíše stupňují válečnou rétoriku i zabíjení,co nepřinese klid.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 4. A dostavili se dotyční politikové?

  OdpovědětSmazat
 5. Muslimská invaze se dá zastavit jedině násilím. Do Egejského moře poslat pár desítek motorových člunů s megafonem a kulometem. Pokud na výzvu k návratu do Turecka migranti nezareagují a čluny neobrátí, střílet. Je to kruté, ale ono by těch mrtvých nebylo o mnoho víc, než co se sami utopili na vratkých lodích.
  Ale na to jsme příliš velcí humanisté. Alespoň doposud.

  OdpovědětSmazat
 6. Řešení je jednoduché . Oba dva tzn .Čapíra a velvyslankyni v Maďarsku zabalit do trenýrek od hoven které visely nad Hradem a poslat je tam odkud byli do svých funkcí instalováni . Čapírovi dát na cestu pořádnou nakládačku , aby ho přešla chuť se sem někdy vrátit .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. čapiro je bukvice který má u nás dobré "holky" putna,hromada a další mívají na ambasádě dejchánky prasata -- POSTŘÍLET !!!

   Smazat
  2. 18:07- souhlas. Myslím, že by to bylo pro běžence i lepší, pěkně by to otočili a bylo by po Amerických plánech. Jsem zvědav, kolik jich v následující zimě pomrzne.

   Smazat
 7. Když se před mnoha lety vrátil můj šéf z pobytového zájezdu z Maďarska, tak mi jedno z toho vyprávění utkvělo v hlavě i po letech :

  "Víš, Maďaři jsou velmi hrdý národ, hrdý na své předky, na svou historii, sice Rusáci tu jejich revoluci rozdrtili, ale oni si nenechají nic

  diktovat."

  A to vidím i v dnešní době, kdy Maďaři jako první začali chránit své hranice, své území.
  S Maďary má ta americká sebranka tak trochu potíže, což se ale vůbec nedá konstatovat o ČR, kde je těch podlézavých kreatur
  dostatek.

  Byl Protektorát, tak se kooperovalo, přišel Rusák, tak se kooperovalo,

  přišel Američan, tak se kooperuje.
  Určitá část české populace to už má dáno geneticky, po předcích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:46 Díky zradě Západu byl protektorát, tak se pod trestem smrti kolaborovalo, Rusák vyhnal Němce, tak se z vděčnosti kolaborovalo, Američan financoval záškodníky a disent, tak se za prachy kolaboruje. S genetikou to nemá nic společného.

   Smazat
 8. Již jsem to psal.Pro klid v zemi je třeba ukončit diplomatické styky s USA,
  mimovládní organizace postavit mimo zákon,protože dostávají peníze na
  svou činnost od našich daňových poplatníků a mimo to ze zahraničí.Kdo
  je jejich sponzorem není třeba hledat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 9. Přesně tak . Maďaři si nedali kecat od rusú a vypadá to že mají plnou dupu američanu . A co vy ustrašení Česi? Toto jsem slišel o nás v rádiu při výročí SNP v roce 2008 .

  OdpovědětSmazat
 10. Jak velký kontrast je v jednání maďarské a naší vlády ! Na jedné straně neohrožený a statečný postoj vlády maďarské dokládající národní hrdost a na straně druhé zbabělý a podlézavý postoj k aparátníkům ďábla ze zámoří u vlády naší. Postoj, který popírá národní hrdost a je pro náš národ nedůstojný. Je to postoj nízkých lokajů nehodných vládnutí. V Maďarsku vláda pokyny a příkazy emisarů zaoceánského
  ďábla odmítá plnit. V České republice se takto statečně chová jen prezident Zeman, kdežto vláda je jim zbaběle vstřícná a ve spolupráci
  se zaoceánským ďáblem nám uchystává neradostnou budoucnost.

  OdpovědětSmazat
 11. toho zmrda brzo navštíví v Bubenči pan Lynch a dá mu nabídku buď vypadne z česka a nebo půjde ke zdi !!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Vy umite pouze nadavat a vyhrozovat v zavetri hospody a doma v backorach u pc.Staci kdyz prijde kobliha a budete je volit znovu.Je mi z vas spatne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nauč se nejdříve diakritiku a pak teprve něco piš, demente 20:10. Vsadím se, že jsi ho právě ty volil.

   Smazat
 13. Miloš je konečně pravdomluvný prezident . Co na srdci to na jazyku . A né ako Kiska , slizoun . MARCEL

  OdpovědětSmazat
 14. Až si USAci zametou před vlastním prahem a udělají si pořádek napřed doma, pak můžou jít radit a dělat pořádek někde jinde. To ovšem za předpokladu, že tam někde jinde budou mít zájem.

  OdpovědětSmazat
 15. A stejně je škaredá jak noc!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.