Reklama

středa 4. listopadu 2015

Co chtěl vlastně doopravdy Stalin a jaká nás čeká budoucnost?

Ladislav Kašuka
4.11.2015 blog i dnes
Zatím co Stalin viděl v komunistické straně pouze prostředek jak prosadit „diktaturu proletariátu“ (tedy vládu lidu) ti „komunisté, kteří přišli po něm, v ní viděli pouze prostředek jak lidu vládnout.Hned na začátku je nutné zdůraznit, že socialismus a komunisté zklamali úplně stejně, jako oligarchové a kapitalismus! Obojí se nakonec zvrhlo v bohapustou diktaturu. Přestože socialismus daleko převyšoval kapitalismus v sociální sféře, nelze dopustit, aby se na úkor životních jistot omezovala svoboda projevu a možnost volného pohybu! Nikdo není spokojený, když žije v kleci, i kdyby byla celá ze zlata!

Tím se dostáváme k tomu, kdy se celá ta komunisty proklamovaná idea rovnostářství a vlády lidu zvrhla v diktaturu jedné jediné (komunistické) strany. J. V. Stalin viděl v komunistické straně pouze hybnou sílu a prostředek, díky kterému může být poražena buržoasie vysávající dělnickou třídu a nastolena diktatura proletariátu, v které bude moc v zemi a všechny výrobní prostředky patřit všemu lidu a nikoli hrstce prominentů!

O Stalinovi Vám naše oficiální média, ani západem placení historici nic dobrého samozřejmě neřeknou, takže většina z Vás vůbec netuší, co vlastně doopravdy chtěl. Kdo z jeho kritiků někdy četl něco, co napsal sám Stalin?! Kdo zná tzv. „stalinskou“ ústavu z roku 1936 napsanou převážně J. V. Stalinem a ví, co je v ní psáno a jaké výsady a práva zaručuje pracujícímu lidu a oblastním radám (sovětům)?! Kdo četl některé jeho knihy?! Většina lidí četla jen pomlouvačné výplody napsané na objednávku těch, kteří se ho i po jeho smrti pořád ještě bojí! Stejní lidé dnes mají strach z Vladimíra Putina a snaží se očernit také jeho!

Já jeho knih vlastním 13 a tu ústavu jsem četl, proto věřím, že mohu říci, že vím, co chtěl dokázat a kam směřoval!

Myslím, že většina lidí nikdy neslyšela o tom, že za Stalina nejenže rostla reálná mzda pracujících, ale také pravidelně každý rok klesala cena potravin a ostatních životně důležitých věcí a surovin, čímž chtěl Stalin postupně docílit toho, aby všechno, čeho bude dostatek, bylo v potřebné míře lidem poskytováno zcela zadarmo! Pravdou je také to, že Stalin si z marxistické filosofie vzal pouze ekonomickou část a vizi vzájemně prospěšné internacionální spolupráce mezi jednotlivými zeměmi, ale naprosto odmítl myšlenku rozpadu rodinných vazeb, rušení hranic jednotlivých zemí (nebyl zrušen, ani nezanikl jediný svazový stát v rámci SSSR), nebo míšení a zánik jednotlivých kultur.


Stalin ve své ústavě načrtl vizi federativního státu, ve kterém budou dány velké pravomoci oblastním, lidem voleným radám (sovětům) jednotlivých svazových republik SSSR na úkor ÚV KSSS. Jednotlivé země by tak měli obrovskou volnost a možnost se zasloužit o svůj vlastní rozkvět, přičemž by do svazového rozpočtu odváděli jen takovou část svého zisku, která by byla třeba na svazovou obranu a na finanční rezervy pro případ možných ekonomických potíží některé ze svazových republik.

Vše co tu píši si lze ověřit ve výše jmenované sovětské ústavě z roku 1936. Tato ústava, psaná údajným diktátorem Stalinem byla nejpokrokovější ústavou své doby a kromě omezení centrální moci zaručovala také svobodu shromažďování, podporu drobného živnostnického a družstevního podnikání, právo na nemocenskou, na důchody, na rehabilitace, na rovná práva všech ras a obou pohlaví a spoustu jiných věcí, které rozhodně tehdy nebyli ve světě žádnou samozřejmostí.

Práci na uvedení všech těchto Stalinových plánů do praxe bohužel zdržel nástup Hitlera k moci a druhá světová válka. Když se konečně Sovětský svaz po vítězství nad nacistickým Německem dostal z nejhoršího a Stalin začal realizovat své předválečné plány a vize, byl zavražděn Chruščovem a ostatními centristy z vedení KSSS, kteří se nechtěli vzdát své ohromné moci ve prospěch jednotlivých svazových republik. Tehdy skončil „komunismus“ (nebo spíše stalinismus, protože Stalin z komunistické ideologie vybral pouze smysluplné a životaschopné části) a začalo období diktatury jedné strany a jakéhosi pokřiveného státního kapitalismu!


Tím začalo postupné odcizení komunistů od zbytku pracujícího lidu, a proto nakonec došlo k návratu dávno zastaralého a přežitého kapitalismu se všemi jeho ekonomickými krizemi a sociální nerovností.


Východiskem jak se pohnout opět dopředu a opustit bahno demoralizace a stagnace, je vrátit se k myšlenkám J. V. Stalina, přičemž tyto myšlenky vůbec není nutné nazývat socialismem, nebo komunismem, ale spíše lidovou demokracií, což mnohem lépe vystihuje opravdovou vládu lidu a nikoli hrstky prominentů, nebo opět pouze jedné jediné strany!

Věřím tomu,co vidím na vlastní oči..Dnes to lidé již vidět nemohou,ale lidé kteří pamatují i tu dobu před katastrofou,co nás potkala v listopadu roku 1989,to vidět mohli..
Staré,černobílé,filmové záběry z tehdejšího ,,Sovětského Svazu´´..Tam tito lidé mohli vidět to,jaký vztah měli ruští lidé ke Stalinovi..Ti lidé ho ve statisícových davech vítali,provolávali mu slávu,a musím říci,že to skutečně nebylo totéž,jako placené divadlo metačů vajíček a červenokartáčníků u nás dnes..
Ti lidé brečeli štěstím,že mohli Stalina zahlédnout,že mohli být v jeho blízkosti..
To je něco,co se nedá překroutit,to je něco,co se dá pouze zničit..Myslím tedy ty filmové materiály..
Takže nevím..Možná byl Stalin diktátor a tyran..Ale lidé,obyčejní lidé ho milovalli..Proč asi..?
Protože dal těmto prostým lidem mír,důstojný život,dostatek jídla,bezpečí..Tedy něco,co by jim ,,demokraté´´ze západní Evropy,v čele s Hitlerem,asi sotva dali...
Proto lidé v Rusku tolik milovali Stalina..A proto nyní naši prodejní politici a novináři na Stalina tolik plivou..Stejně tak jako na Jana Husa,Jana Žižku..Prostě na každého,kdo by mohl být vzorem pro lidi..Příkladem toho,že by se mohli bránit,a ubránit...

26 komentářů :

 1. no má pravdu ten chlapec Kašuka. Je mi 76 a dobře si ještě pamatuju dobu Tondy Zápotondy, každý rok snížení cen, a ceny pak stálý jak zpíval další pamětník Walda, žilo se radostněj, každý měl práci protože jí bylo dost. kdo nepracoval byl příživa a to bylo nepříjemné. holt byla to jiná doba. Vše se začalo kazit nástupem Novotného a po idealistovi Dubčekovi už to celé šlo do WC

  OdpovědětSmazat
 2. Výborně mistře. Jdete stejnou cestou jako já. Taky mám několik knih přímo od Stalina či dobovou literaturu. Ono s tím Stalinem je to opravdu trochu jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ze to asi bylo uplne jinak, mi je jasne od doby, co jsem se dozvedel, ze Stalin odstavil od moci kridlo KPSS, reprezentovane Bronsteinem, Kamenevem a Zinovjevem. Timto bezprecedentnim krokem vlastne "ukradl" sionistum "jejich revoluci", ktera mela mezinarodnim banksterum poskytnout pristup k surovinove nejbohatsi zemi.
   Na druhou stranu je pozoruhodne, ze prave trockismus stavi na prvni misto myslenku ze v SSSR neni socialismus, ale "statni kapitalismus", kde odcizena kasta aparatciku vladne pracujicimu lidu. (porovnejte se stalinovymi dily)

   Stejne bych rad "neumrel blbej" a dobral bych se rad nejakych skutecnosti. Ze Stalinem, nebo Trockeho psanych knih, to asi nebude mozne. ...to mi napovida, moje intuice. :-)

   Smazat
  2. http://ulozto.cz/xakhX6Qo/stalin-j-v-ustava-sssr-1936-pdf
   Vypadá to ale podezřele, ten scan je prý financován z prostředků ESF. Jejda. Našel jsem ho zde a je tam možná více použitelných materiálů:
   http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/nejdemokratictejsi-ustava-sveta-navrh-nove-sovetske-ustavy-z-roku-1936/
   Aleš Krejčí / Brno

   Smazat
 3. Začalo to XX.sjezdem KSSS a skončilo rokem 1989.A neštěstím je-že jsme si to udělali komunisté v bývalém socialistickém bloku sami. Nedbali jsme varování číňanů,že na to doplatíme.Také na našém sjezdu jsme my začali tuto roztržku s Čínou. Umně toho využil náš západní protivník ideologicky a udělal napřed ze Stalina diktátora,následně až po masového vraha. S ostatních státníku západu pak vzorově humální osobnosti i když měli na rukou v zájmu prosazování kapitálu krev na svých rukou. Př. britský premiér Ch. účastník Burské války,stal v čele agrese v Rusku v r. 1920,usiloval o zničení 1.socialistického státu ,oddaloval 2.frontu chtěl nechat Rusko co nejvíc vykrvácet,potlačil za cenu lidských obětí moc v ˇˇRecku,chtěl po válce za cenu dalších obětí zhatit revoluční hnutí v Evropě/projev ve Fultonu/atd.

  OdpovědětSmazat
 4. Přes 700 stran má letos vydaná kniha významného ruského spisovatele Svjatoslava Rybase: Stalin, krev a sláva. Zatím jsem přečetl polovinu a popisuje se v ní vývoj politické situace v Rusku a Stalinova úloha v jednotlivých obdobích. Vyplývá z ní, že Stalin byl geniální politik, který musel prosazovat zájmy ruského lidu i proti vůli mnoha politiků i občanů, někdy i násilím. Je to velmi podrobné a objektivní vylíčení událostí, které usměrní mnohé zažrané představy o tomto vzdělaném a prozíravém politikovi. Představy, na nichž má velký podíl nevzdělaný kariérista Chruščov a samozřejmě západní banksterská propaganda.

  OdpovědětSmazat
 5. Jednou se každý hloupý prozradí, kým ve skutečnosti je. Stačilo dočíst tučný text do konce. Pane Kašuko, myslíte, že máme více svobody projevu než dříve? Každy je tady anoným. Pokud pamatuji možnost volného pohybu moje rodiče netrápíla. Byli rádi, že otec má po válce stálou práci. Vy nevíte, co to byla za Masaryka nezaměstnanost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Masaryka, mi "nesahejte"! Moje mama vyrostla v rodine, kde se o nem nereklo jinak, nez "taticek Masaryk" a bylo tomu tak. Spolu se Stefanikem dokazali, ze CSL legie, podlehajici Francouzskemu veleni, branily temer polovinu Sibire, pred bolsevickymi hordami a lide je tam dodnes vnimaji, jako osvoboditele. Pak se ovsem ukazalo, ze ten Kolcak chce znovunastoleni samoderzavi, misto demokracie. Proto nakonec vydalo Francouzske veleni rozkaz ke stahnuti se ze Sibire a ponechani Kolcaka, jeho osudu.

   Smazat
  2. Oponuji pane Juro.
   3Pamětníci , obyčejní lidé, jeden dědoušek a dvě babičky, všichni obyčejní lidé svorně tvrdili, že Meziválečná doba byla hrozná, nuzná, a Masaryk byl cituji KURVA prezident a ne tatíček prezident.Od těch tří jsem to slyšel na vlastní uši, a z doslechu vím, že to tvrdili taky další lidé.

   Smazat
 6. Opět blábol, Stalin byl chytrý ale nevzdělaný a veškeré ty fantasmagorie, které popisujete byly jen na papíře, protože vše ovládala jedna strana a její vůdce. Dělal chybu za chybou a nebýt ruské zimy prohrál by i válku.
  Válku vyhrál ruský národ a Stalin se jen přiživil.
  Ovšem je pravdou, že kdyby bylo vše v SSSR jak bylo psáno, byl by tam ráj. Komunismus se lišil od fašismu tím, že dělal něco jiného, než proklamoval. Fašismus měl utrpení lidí v zadání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stalin byl jedním z nejvzdělanějších lidí své doby, to o něm svorně dokládají lidé, kteří měli čest s ním osobně, přičemž to říkají jak jeho sympatizanti, tak jeho nepřátelé. Stalin četl 150-200 knih ročně, přičemž tak, že si dělal poznámky do textu, což je trochu jiný level než jen prolistovat.
   Když byl na "dovolené" v Krymu, víte co chtěl po své ženě, aby mu poslala? Vysokoškolské skripta o metalurgii.

   Smazat
  2. Rád bych pisatele 10:36 upozornil, že zimou netrpěli jen němečtí, nýbrž i sovětští vojáci. Podmínky k boji měli všichni stejné. To, že Sověti měli lepší oblečení, byli otužilejší a jejich tanky a letadla, na rozdíl od těch německých fungovaly, je věc připravenosti, předvídavosti, odhodlání, motivace a schopnosti, nikoliv nějaké náhody. Ještě malou poznámku. Kdyby SSSR nebyl zatížen obrovskými sankcemi (tzv. zlatá blokáda, kdy západ požadoval vše platit pouze obilím za účelem vyhladovění obyvatel a svržení Stalina), byla tato země na tom ekonomicky daleko lépe a jeho vojenská síla před válkou mohla být také úplně jinde.

   Smazat
 7. Stalin byl zločinec a masový vrah,říkám to i když se považuji za komunistu.Pravda je ,že udělal z SSSR světovou velmoc a také ,kdyby žil o pár let déle začal by atomovou válku s USA

  OdpovědětSmazat
 8. Já bych se rád dozvěděl, kde jsou v Marxově učení "nesmysluplné a neživotaschopné" myšlenky.

  OdpovědětSmazat
 9. Skutečnost, že V.I.Lenin v jeho závěti důrazně varoval před Stalinem a povahovými rysy Stalina, aby jej neudělali jeho nástupcem, Ti je známá Ladislave ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lenin byl přece německý poskok !!? ?

   Smazat
  2. to není pravda ale lež nepřátel

   Smazat
 10. Lidová lidovláda tu již taky byla. Netvrdím, že to bylo špatně, zvláště pak co se poctivosti v morálce ve srovnání s dnešním marasmem týká.

  OdpovědětSmazat
 11. Doporučuji knihy " Žízeň imperií ", dva díly od Angličanů , bratrů H.H .Wille , v češtině vydali K . B Šlapotovi asi před 20 lety !!

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Trochu jiný pohled na Stalina: http://leva-net.webnode.cz/products/nastal-cas-o-stalinovi-pohovorit-finalni-verze/

  OdpovědětSmazat
 14. Děkuji každému, kdo sem přispěl čímkoliv, co není černobílé.
  Mě Stalin velmi zajímá, ale je těžké pro neodborníka vyhodnotit tak složitou osobnost působící v tak složité době. Nikdo není dokonalý, a málokdo dosahuje jeho formátu. Myslím, že na objektivní zhodnocení je ještě brzy, neboť dosud ani nevychladly vášně.

  Utrousím zde nějaké výroky o Stalinovi.
  Žukov - Když po válce začaly čistky v armádě, dostal Stalin na stůl seznam jmen. Po přečtení řekl: Žukova vám nedám, tomu věřím víc než sobě.
  Churchil - Stalin pozvedl svoji zemi od dřevěného rádla až k atomové bombě.
  Dcera Světlana – se zaptala táty, že všichni říkají, že Ježíš nebyl, a ty máš o Ježíšovi knihu v knihovně, tak jak to teda je. A Stalin řekl: Byl takový člověk, a zanechal lidem pozoruhodné učení.
  Bulgakov – Když napsal knihu Bílá garda, propukla proti němu štvanice, a Bulgakov v důsledku toho mohl lehce zmizet v gulagu. Tehdy Stalin zasáhl v jeho prospěch s odůvodněním, že mají málo kvalitních spisovatelů a potřebují i takovéto vůči režimu ne zcela přátelské, kteří bezděčně popisují sílu nového režimu. (Pokud Bulgakov něco takového činil, pak opravdu jen velmi bezděčně.)
  Krátce před smrtí přišel Stalin do politbyra, díval se na jednoho po druhém a říkal: Vy jste jako jehňátka, vy nerozpoznáte skutečného nepřítele.

  Stalin byl diktátor, musel se spojovat s jedněmi reálnými lidmi proti druhým, měl funkci ve stranickém aparátu, která mu to usnadňovala. Nemohl si lidi vymyslet, musel pracovat s těmi, kteří byli k dispozici. (Když byl dědeček v r.1915 v ruském zajetí, ptali se ho prostí lidé: A slunce u vás jest? A hvězdy také?) Po revoluci se vlivem občanské války nápadně snížil výskyt vzdělaných lidí. Nejdříve bylo třeba naučit lidi číst a psát. Tito nevzdělaní už alfabeti pak mluvili do všeho, protože to umožňoval systém kolektivního rozhodování, a vytvářeli velmi nekulturní a netolerantní ovzduší. Vůdce s tím musel žít a doufat, že krok za krokem se to postupně zlepší. To vše v obklíčení silného, nepřátelského světa.
  Někdy v roce 1926, kdy SSSR neměl ještě automobilový průmysl, bylo třeba motorizovat armádu. Stalin řekl: Jsme pozadu o 100let. Nedoženeme-li to za 10 let, roznesou nás na kopytech.
  Stihli to za cenu neskutečného nasazení a ztrát. V této souvislosti jsou jakékoliv výtky o diktatuře blekotáním.
  Kdyby byli zavedli demokracii západního typu, miliardáři by rozkradli zemi, a nakonec by stejně všechno zabral Hitler.
  Nemohu si toho národa nevážit.
  PB

  OdpovědětSmazat
 15. Jidášův hřích 20. sjezdu - http://leva-net.webnode.cz/products/jidasuv-hrich-20-sjezdu-1/

  OdpovědětSmazat
 16. Stalin poškodil věc socialismu na sto let dopředu. Jsem pamětník té doby, u nás to byly politické procesy: Milada Horáková, Rudolf Slánský - to jsou špičky ledovce, vzorem byly procesy v SSSR, obžalovaní se přiznávali k něčemu, co neprovedli a žádali pro sebe nejpřísnější tresty. Stalin zlikvidoval starou Leninovu gardu, ti se přiznávali, že byli od začátku proti socialismu atd.Hlásit se ke Stalinovi může buď blázen nebo provokatér.

  OdpovědětSmazat
 17. Od domu k domu chodíval,
  na dveře klepaje pěl,
  s pomocí starého čanduri
  prostinký nápěv zněl.

  Tryskal z té písně nadzemský
  čistý a vznešený sen,
  veliká pravda odvěká
  slunci se rovnala jen.

  Srdce, co v kámen zatvrdla,
  přinutil znovu zas bít,
  rozum co dřímal, se probouzel
  o světle začínal snít.

  Však bezbožní lidé, co srdce svá
  temnotě dali v plen,
  jedovou číši mu nabídli,
  by zabit byl jeho sen.

  Řekli: „Buď proklet!
  Tvá píseň je nám cizí.
  Tu hořkost až do dna pij,
  nechceme tvou pravdu ryzí!“

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.