Reklama

sobota 21. listopadu 2015

Druhé výročí Majdanu: zničené hospodářství, inflace, korupce a bída

21.11.2015   Sputnik 
Před dvěma lety začaly na Ukrajině protestní akce takzvaného Euromajdanu. Byly to pokojné demonstrace proti korupci a nerovnosti. Zněly výzvy k navázání těsnějších vztahů s EU. Avšak soucit s účastníky mítinků a projevy solidarity s nimi byly pouze jednou stránkou událostí.

Uplynuly dva roky po ukrajinském převratu. Podle výsledků posledních průzkumů veřejného mínění tvrdí dnes 72% občanů země, že nejsou spokojeni se zvoleným kursem. A tato nespokojenost je odůvodněná. Podle údajů MMF se státní dluh Ukrajiny rovná jejímu HDP. Inflace činila letos 47%. Občanská válka, jež vypukla po událostech na Majdanu, rozdělila zemi a vyžádala si životy téměř 8 tisíc lidí včetně 2,5 tisíce civilistů. Tento konflikt podkopal průmysl řady regionů, zničil téměř jeho polovinu. Podle mínění některých expertů, ani dnes neexistují záruky, že se situace zlepší.

Porošenko podepsal zákony nezbytné pro bezvízový režim s EU„Před dvěma lety měli mnozí velmi optimistickou náladu, měli za to, že události na Majdanu znamenají skoncování s minulostí a radostnou budoucnost. Bohužel, pro většinu lidí tato radostná budoucnost nenastala," míní politolog Martin Mackoley.

Podle jeho názoru je vážným ukrajinským problémem korupce. Pro boj s tímto zlem se dělá velmi málo. „Nevidím možnost pokroku na Ukrajině. Pokračuje ve sporu s Ruskem ohledně euroobligací v částce 3 miliardy dolarů. Tento dluh nedokáže Ukrajina zaplatit. Příčina tkví v tom, že země fakticky zbankrotovala," píše expert.

Profesor politologie university Rhode Island Nikolaj Petro připomněl, že EU požádala o určité změny v ukrajinském zákonodárství. „Ale i když budou všechny požadavky EU v zákonodárné sféře splněny, nezaručí to zrušení vízové povinnosti mezi EU a Ukrajinou," domnívá se expert.

15 komentářů :

 1. ABSOLUTNĚ NECHÁPEM JAK JE MOŽNÉ ŽE SE NECHALI SLOVANÉ TAKHLE OTUPIT A ZBLBNOUT ZÁPADNÍMI HAJZLY TI CO VYBOJOVALI PRO SLOVANY SKUTEČNOU SVOBODU SE MUSÍ V HROBECH OBRACET CO SI TI DNES UŽ JEN BLBCI PŘEDSTAVOVALI ? ŽE KAPITALISMUS JE TO PRAVÉ CO POTŘEBUJÍ A NECHALI SI HO VNUTIT - CHYBOU JE ŽE O TOM ROZHODUJE PÁR ZKORUMPOVANEJCH HAJZLŮ PROTI VĚTŠINĚ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať žijí USA a Ukrajina!!!! Ať žije fašizmus a prapor AZOV!!! Ať žije Zadolárek, pohůnek USA!!!!! Ať žije naše kolaborantská vláda!!!

   Smazat
  2. Domníváte se, že v současnosti, pokud by ta většina u nás která v roce 1989 vyzvonila svými kíči svobodu za předpokladu demokracie - tedy slibované férovosti v konání vůči každému, měla zkušenost 26leté u nás zavedené demokracie, šla do ulic v takovém masovosti znova?

   Smazat
  3. 18:59

   Velmi trefné ;)

   19:00

   Nešla :(
   Což je problém, protože kvůlivá tomuto zklamání, nevycházejí do ulic ani dnes, když nám jde, tentokráte doopravdy, o živoz náš a generací následujících.

   Smazat
  4. Naletěli jako my.

   Smazat
 2. Nám už trvá 25 roků co jsme se nechali zblbnout. Nyní se většina stydí, co jsme si nechali líbit. Zničený průmysl, zemědělství , vše zprivatizované a v rukách cizích monopolů a bank. Totální závislost na západu ze které není cesty zpět. A pár skřetů totálně závislých na EU, kterým jsme my občané akorát za blbce a pro smích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Absolutní souhlas!

   Smazat
  2. A nezapomeňte na zničení a rozpuštění armády, což dnes znamená, že se nemáme jak bránit !

   Smazat
 3. Pražští schwarzenberg, štětina, kocáb i ten bruselský fülle si už spokojeně mohou zanotovat tu slavnou budovatelskou:
  Teď už mají, co jsme chtěli ...

  OdpovědětSmazat
 4. Šláfengerg již může v klidu jen spokojeně spát.EU je zozvrácená šlajsna a pojede z kopce.

  OdpovědětSmazat
 5. Hlavně že se zachránil Krym . Ukrajina je v rozkladu . Budeme ji živit tak jak Kosovo s Albánci .

  OdpovědětSmazat
 6. Já když jsem na Ukrajinu před pár roky přijel a viděl jsem tam sochy Banderu a ulice po něm pojmenované, tak jsem si mylse že se tento národ zbláznil. Židovka Tymošenková rozjela glorifikaci fašistu Banderu, to je k nevíře, ale taková je židovská mentalita. Dnes ukrajincům vládnou židé a to je ten problém, téměř všichni oligarchové jsou židé, když se privatizovalo, tak si majetek židovská lobby přihrávala stějně, jako to bylo u nás. To bylo všechno řízeno židovskou lobby u USA, privatizace majdan atd., až bude nejhůže, židé se seberou a odstěhují se do Izraele, a vyžerou to ti Slované, Ale všechno stojí na stejném základě, milosrdná lež, "Marka bude za 3 Kč", tak to přece u nás šířil žid Komárek, a řekneme si po pravdě, že jsme tomu věřili.

  OdpovědětSmazat
 7. Měli bychom alespoń žádat u českého soudu o trest na: Kocába, Štětinu, Schwarzenberga, Sobotky, Zaorálka, Bursíka, Fulleho, to je jediné, co můžeme udělat pro slovanské Ukrajince.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U Českého soudu můžeme žádat cokoliv . To je tak asi všechno . Je to totéž jako žádat v Haagu aby byli potrestáni tací parchanti jako je Juncker , Schulz , Merkelová atd .

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.